top of page

Makarona me shparguj dhe presh me krem ​​djathi

Makarona me një salcë kremoze pikante të bërë nga asparagus dhe presh, të mbuluara me krem ​​djathi të bërë në shtëpi dhe borzilok - një pjatë e shijshme që është në tryezë në vetëm 35 minuta! Përbërësit për 2 porcione: Vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë 80 g qepë - të prera imët 3 thelpinj hudhër - prisni 500 g asparagus të gjelbër - prishni skajet prej druri; Pritini në copa me madhësi të kafshimit 250 g presh - prerë në unaza të imëta; Shpëlajeni mbi një sitë dhe lëreni të kullojë 350 ml melmese supe 1 lugë tamari (salcë soje) 2 lugë uthull balsamike ½ lugë çaji pluhur arrëmyshk 1 lugë çaji kripë 200 g penne të shkruara (ose makarona sipas dëshirës tuaj) 100 ml krem ​​tershere Kripë dhe piper kristal nga mulliri 100 g djathë dhie 2 lugë borzilok të copëtuar Përgatitja: Hapi i parë Për salcën, ngrohni një tenxhere të madhe me pak vaj ulliri dhe skuqni qepët derisa të jenë të tejdukshme, pastaj shtoni hudhrën dhe skuqini për 1 minutë. Shtoni shpargujt dhe preshin, shtoni 350 ml melmes supe (350ml uje + 1 luge caji melmese supe). Përzieni 1 lugë gjelle tamari, 2 lugë uthull balsamike, ½ lugë arrëmyshk dhe 1 lugë kripë të dhe ziejini për 8-10 minuta. Hapi i 2 -të Ndërkohë, sillni një tenxhere me ujë të vlojë, shtoni kripë dhe gatuajini makaronat derisa të jenë al dente. Pastaj derdhni mbi një sitë dhe lëreni të kullojë. Hapi i 3 -të Shtoni 100 ml krem ​​tershere në salcë, erëzoni me kripë dhe piper dhe palosni makaronat e kulluara. Hapi i 4 -të Rregulloni makaronat, përhapni djathin ​​sipër dhe shërbejeni të spërkatur me 2 lugë borzilok të copëtuar.

Makarona me shparguj dhe presh me krem ​​djathi
bottom of page