top of page

Parandalimi i diabetit

Trupi i njeriut në përgjithësi ka afërsisht 96,500 kilometra enë gjaku. Nëse i vendosni të gjitha këto anije së bashku, mund t'i mbështillni ato pothuajse 2.5 herë në tokë. Disa nga enët tona të gjakut janë të trasha si një stilolaps, ndërsa të tjerat janë po aq të holla sa një qime. Transporti i enëve të gjakut Të gjitha këto enë gjaku janë jetike për shëndetin tonë pasi ato transportojnë oksigjen dhe lëndë ushqyese në çdo qelizë të vetme. Ata gjithashtu sigurojnë që produktet metabolike të mbeturinave të hiqen nga qelizat. Diabeti bllokon enët e gjakut Diabeti i tipit 2 mund të zhvillohet në një sëmundje shkatërruese, pasi gradualisht bllokon enët e gjakut dhe kështu transporti i ushqyesve ose heqja e substancave të dëmshme nuk është më e garantuar. Nëse diabeti nuk kontrollohet, ai përfundimisht mund të çojë në bllokimin e të gjithë sistemit të qarkullimit të gjakut dhe shfaqjen e sëmundjeve të tjera të tilla si sëmundjet kardiovaskulare, dëmtimet neurologjike, humbja e shikimit dhe mosfunksionimi seksual. Puna e rëndë e pankreasit Sa herë që hamë sheqer ose hamë ushqime të ndara në sheqer, niveli i sheqerit në gjak rritet. Kjo bën që pankreasi të lëshojë hormonin insulinë. Insulina, së bashku me sheqerin, qarkullon në të gjithë sistemin vaskular dhe vepron si një lloj çelësi që hap receptorët në sipërfaqen e qelizës. Kjo bën që sheqeri të hyjë në qeliza nga gjaku. Detyrat e insulinës janë: 1. Ulja e niveleve të sheqerit në gjak 2. Sigurimi i sheqerit për prodhimin e energjisë ose për ruajtjen në qeliza Sheqeri i tepërt mund të shkaktojë diabet Diabeti mund të zhvillohet kur trupi furnizohet vazhdimisht me më shumë sheqer ose karbohidrate të rafinuara sesa mund të përdorë. Kjo e detyron pankreasin të prodhojë dhe lëshojë gjithnjë e më shumë insulinë. Në fund të fundit, kjo do të thotë që pankreasi nuk mund të prodhojë më insulinë të mjaftueshme për të përballuar përmbytjen e sheqerit dhe qelizat bëhen rezistente ndaj insulinës. Rrezik për sistemin vaskular Kjo pastaj çon në një rritje të nivelit të sheqerit në gjak, gjë që rrit shumë rrezikun e bllokimit të sistemit vaskular. Këshillat tona: Këtu janë disa këshilla për të ndihmuar në parandalimin e diabetit: 1. Praktikimi i rregullt i një sporti që ndërton ose ruan masën e muskujve. Sheqeri i tepërt në gjak ruhet në indet e muskujve në formën e glikogjenit. 2. Ushtrimi i rregullt. Sa më shumë që lëvizni gjatë ditës, aq më shumë sheqer duhet të digjen qelizat për të gjeneruar energji. 3. Kufizoni ose shmangni konsumimin e pijeve të ëmbla, produkteve të pjekura, shiritave të çokollatës, mueslis të gatshëm dhe ushqimeve të ngjashme që përmbajnë karbohidrate të rafinuara. 4. Konsumoni rregullisht ushqime të pasura me magnez, të tilla si orizi kafe, bajame të papërpunuara, spinaq ose një kompleks mineral natyral si chard, avokado, kikirikë të papërpunuar ose lajthi. 5. Studiuesit zbuluan se dardhat punojnë kundër diabetit. Një studim i kryer nga studiuesit në Universitetin e Harvardit dhe i botuar në revistën Diabetes sugjeron që konsumimi i rregullt i ushqimeve të pasura me magnez mund të zvogëlojë ndjeshëm rrezikun e zhvillimit të diabetit. Lexoni gjithashtu: Parandalimi i diabetit përmes dietës Burimet e artikullit: Prävention von Diabetes - Zentrum der Gesundheit

Parandalimi i diabetit
bottom of page