top of page

Petulla me miell të shkruar integral

Provoni petullat tona vegane të bëra nga mielli i shkruar! Mielli i shkruar ka një përmbajtje të lartë të acidit silikik, i quajtur edhe silikon. Siliconi i jep indeve të trupit qëndrueshmëri dhe elasticitet. Prandaj, është veçanërisht i njohur për ndikimin e tij pozitiv në lëkurë, flokë dhe thonj. Përbërësit për 4 porcione: 250 g miell i shkruar integral 500 ml ujë të ftohtë 2 lugë gjelle gjalp apo ghee 1 spec djegës i freskët - hiqni farat dhe grini hollë 1 lugë çaji kripë 2 lugë gjelle gjethe të freskëta të koriandrit - të prera imët Përgatitja: Hapi i parë Përzieni të gjithë përbërësit për petullat - përveç ujit - mirë në një tas. Pastaj shtoni ujin ngadalë duke e trazuar dhe përzieni derisa të formohet një brumë i lëmuar. Hapi i 2 -të Mbuloni tasin me një leckë dhe lëreni brumin të pushojë për rreth gjysmë ore. Pastaj përziejeni përsëri brumin mirë. Hapi i 3 -të Lyejeni një tigan me gjalpe dhe ngrohni. Piqni ngadalë 4 lugë brumë (per 1 petull) në të dyja anët deri në të verdhë të artë (rreth 2 minuta në secilën anë). Për petullat e tjera veproni njejtë.

Petulla me miell të shkruar integral
bottom of page