top of page

Petulla të mbushura mesdhetare

Ne i mbushëm këto petulla të shijshme me perime mesdhetare, i aromatizuam me një aromë delikate dhe i spërkatëm me lëng limoni - shumë të shijshme! Përbërësit për 2 porcione: Për petullat 60 g miell të shkruar integral (apo miell tjeter integral) 60 g miell të shkruar, të bardhë (apo miell tjeter) 350 ml pije tërshërë - e bere vete 1 lugë gjelle vaj kokosi ½ lugë çaji pluhur pjekje ½ lugë çaji kripë kristali Për mbushjen mesdhetare 60 g nga secila speca të kuq dhe të verdhë - lani, hiqni bërthamën dhe prerë në shirita 100 g kungulleshe - lani, prerë në gjysmë dhe prerë në feta 5 mm 100 g kërpudha - të prera në feta 100 g domate - lani, hiqni kërcellin, ndani katërzash, hiqni thelbin dhe preni në shirita 1 avokado (përafërsisht 300 g) - hiqeni nga lëkura pak para përdorimit dhe prerë në feta 1 grusht rukolla- lani dhe kullojeni 100 ml melmese supe 3 lugë vaj kokosi 1 lugë tamari (salcë soje) 1 lugë çaji lëng limoni, i shtrydhur 1 lugë çaji paprika pluhur 1 lugë rigon të copëtuar trashë 1 lugë çaji trumzë të copëtuar trashë Kripë dhe piper kristal nga mulliri Përgatitja: Hapi i parë Për petullat, vendosni të gjithë përbërësit përveç vajit të kokosit në një tas, përzieni pijen e tërshërës dhe vazhdoni të trazoni derisa brumi të jetë i qetë dhe pa gunga. Hapi i 2 -të Pastaj ngrohni vajin e kokosit në një tigan. Hidhni në të një të katërtën e brumit (brumi duhet të mjaftoj për 4 petulla), përhapeni në mënyrë të barabartë në pjesën e poshtme të tiganit dhe skuqeni deri në ngjyrë kafe të artë nga të dy anët. Pastaj vendoseni në një pjatë dhe mbajeni të mbuluar dhe të ngrohtë. Bëni të njëjtën gjë me pjesën tjetër të brumit. Hapi i 3 -të Në të njëjtën kohë, përgatitni mbushjen mesdhetare: Ngroheni 3 lugë vaj kokosi në një tigan tjetër dhe skuqni kërpudhat në të për rreth 2 minuta. Pastaj shtoni shiritat e specit dhe feta kungulleshes dhe skuqini për 3 minuta; shijoni me kripë dhe piper. Hapi i 4 -të Shtojme melmesen e supes, shtojmë tamarin dhe e lëmë të gatuhet derisa lëngu të jetë avulluar. Hiqeni tiganin nga zjarri, palosni domatet, rigonin dhe trumzën dhe spërkoni me kripë dhe piper. Hapi i 5 -të Pastaj hiqni një petull nga pjata, vendosni një të katërtën e mbushjes përgjatë gjatësisë në mes dhe mbuloni secilën me një të katërtën e fetave të avokados dhe rukolles. Më pas spërkateni me pak lëng limoni dhe mbështilleni me kujdes. Bëni të njëjtën gjë me pjesën tjetër të petullave. Hapi i 6 -të Ndani 2 petulla për person në një pjatë dhe shijoni.

Petulla të mbushura mesdhetare
bottom of page