top of page

Programi intensiv i deacidifikimit

Ka shumë programe deacidifikimi, dhe ata që duan të deacidifikohen kanë shumë zgjedhje. Si deacidifikoni siç duhet? Cilat produkte janë efektive? Për sa kohë duhet të deacidifikoheni? Pyetje me pyetje! Ne paraqesim një program intensiv të deacidifikimit që deacidifikon në mënyrë optimale - dhe jo vetëm në një nivel (si zakonisht), por në nivele të ndryshme. Programi i qëndrueshëm i deacidifikimit Shumë mund të ndodhin në katër javë. Në katër javë flokët tuaj do të rriten 1.5 centimetra, në katër javë lëkura juaj do të rinovohet, në katër javë truri juaj do të ketë marrë veten nga niveli i lartë dhe në katër javë ju mund të deacidifikoheni! Një kurë intensive 4-javore e deacidifikimit deacidifikon organizmin deri në çdo qelizë të vetme. Por vetëm deacidifikimi nuk është i mjaftueshëm. Prandaj, një program gjithëpërfshirës i deacidifikimit jo vetëm që përmban të gjithë përbërësit për deacidifikimin ndërqelizor dhe jashtëqelizor, por edhe gjithçka që ju nevojitet për të rindërtuar një qelizë të shëndetshme. Kjo përfshin deacidifikimin gjithëpërfshirës mbrojtje optimale e qelizave, ushqyerja perfekte e qelizave, një shtesë ushqimore alkaline dhe bentoniti "fshirës", i cili lidh me besueshmëri të gjitha toksinat dhe acidet dhe i sjell ato në sekretimin e tyre përfundimtar përmes zorrëve. Diagnoza e hiperaciditetit Acidifikimi zakonisht mund të supozohet nëse jeni të lodhur gjatë ditës, keni sëmundje kronike ose jeni mbipeshë, ose nëse vuani nga stresi kronik. Nëse ju pëlqen, mund të bëni testin Sander për të diagnostikuar hiperaciditetin. Naturopatët ndonjëherë ofrojnë diagnozën e irisit. Deacidifikimi me tetë përbërës Prandaj, një trajtim intensiv 4-javor i deacidifikimit përbëhet nga tetë përbërësit e mëposhtëm: Bazat Aktive - një koncentrat alkalik aktiv i ujit - deacidifikon trupin deri në nivelin qelizor. Përqendrimi alkalik i ujit i aktivizuar Bazat Aktive madje mund të heqë reagimin e ngurtë të qelizës - një gjendje që ndodh kur qeliza nuk është në gjendje të deacidifikohet në mënyrë adekuate për shkak të acidifikimit të tepërt. Vetëm jonet bazë të bazave aktive sigurojnë që qeliza acidike të mund të thajë acidet e saj të ruajtura dhe të thithë lëndët ushqyese. Bazat Aktive deacidifikohen në dy nivele: Jo vetëm që deacidifikon hapësirën midis qelizave (jashtëqelizore), por edhe vetë qelizën (ndërqelizore). Shtoni 25 ml koncentrat bazë në 40 ml ujë (ose aq ujë sa specifikohet nga prodhuesi) një herë në ditë dhe pini përzierjen përafërsisht 30 minuta para mëngjesit. Banja bazë deacidifikon në nivelin e dytë, përkatësisht përmes lëkurës dhe në të njëjtën kohë e bën lëkurën të butë dhe elastike. Në dy javët e para ju merrni 2 deri në 3 banja alkaline në javë (banjë e plotë) dhe banja këmbësh në ditët e mbetura, më vonë mund të kaloni në 2 deri në 3 banja këmbësh në javë - dhe vazhdoni ta bëni këtë pas kurimit të deacidifikimit. Pluhuri i hidhur i bazës deacidifikohet në mënyrë indirekte duke stimuluar prodhimin e bazës së vetë trupit. Ky është niveli i tretë i deacidifikimit. Ju merrni një pikë thike deri në ¼ lugë çaji pluhur bazë të hidhur disa herë në ditë (mundësisht 15 minuta para ngrënies) ose bëni çaj prej saj. Qullja bazë përmban fara të vlefshme të embrionit organik (të shkruara, farë liri, mel, misër, hikërror, thjerrëza) dhe ka shije kremoze dhe të shkëlqyeshme. Farat e mbirë jo vetëm që sigurojnë përbërësit dhe fibrat më të mira alkaline, por edhe një aromë të larmishme që ju jep një fillim të shijshëm të ditës. Kompleksi bazë mineral Sango Marine Coral mbështet deacidifikimin në nivelin e pestë duke rindërtuar rezervat minerale të trupit të kalciumit dhe magnezit dhe kështu duke i bërë mineralet bazë të disponueshme për qelizën në një formë lehtësisht të përdorshme. Doza ditore e koraleve detare Sango ndahet më së miri në dy deri në tre racione dhe merret me ujë. Toka minerale bentonite lehtëson organizmin pasi mund të lidhë toksinat dhe acidet në zorrë. Në këtë mënyrë, bentoniti përshpejton deacidifikimin dhe detoksifikimin, parandalon që toksinat nga zorrët të kthehen në qarkullimin e gjakut dhe kështu mbështet në mënyrë të konsiderueshme suksesin e deacidifikimit nëpërmjet këtij niveli të gjashtë të deacidifikimit. Bentoniti mund të merret 30 minuta para darkës: 1 lugë çaji me një gotë të madhe ujë. Astaxanthin dhe Spirulina : Vetëm ato qeliza mund të deacidifikohen me sukses që kanë lëndë ushqyese të mjaftueshme dhe në të njëjtën kohë mbrohen nga radikalet e lira. Kjo është arsyeja pse mbrojtja e qelizave dhe ushqimi i qelizave zhvillohen në nivelin e shtatë dhe të tetë të deacidifikimit: Astaksantina, si një nga antioksidantët më të fuqishëm, mbron qelizën nga pothuajse të gjitha llojet e radikalëve të lirë. Sidomos qelizat gjatë deacidifikimit të rëndë kanë nevojë për mbulesë mbrojtëse e antioksidantëve të fuqishëm. Vetëm atëherë mund të deacidifikoni në mënyrë optimale dhe më pas të rigjeneroheni. Spirulina, mikroalgat e gjelbra, furnizon qelizat që kanë nevojë për rigjenerim me lëndë ushqyese të veçanta dhe substanca vitale gjatë deacidifikimit, përfshirë proteina me cilësi të lartë, shumë beta-karoten, klorofil detoksifikues dhe ato substanca bimore bioaktive që janë gjithnjë e më të rralla në ushqimet konvencionale. Të dy shtesat mund të merren me ushqim. Rutina e përditshme gjatë deacidifikimit Në mënyrë të veçantë, rutina e përditshme me përbërësit e paraqitur më sipër mund të duket kështu: Pasi të ngriheni, pini një gotë të madhe me ujë (pa Sango) (afërsisht 200 deri në 300 ml). Përzieni koralin detar Sango në 1 litër ujë të pijshëm dhe pijeni atë gjatë gjithë ditës 30 minuta para mëngjesit: Bazat aktive (koncentrati bazë) - 25 ml në 40 ml ujë. Zgjidhja ka një pH prej përafërsisht 11. Pak para mëngjesit: Pluhur me bazë të hidhur - lini 1/4 lugë çaji në gojën tuaj dhe gëlltiteni vetëm pas disa minutash Hani një qull bazë për mëngjes Për mëngjes 1 kapsulë astaksantine dhe 5 skeda spiruline Pak para drekës: Pluhur me bazë të hidhur - lini 1/4 lugë çaji në gojën tuaj dhe gëlltiteni vetëm pas disa minutash Për drekë 1 kapsulë astaksantine Merrni Bentonite Liquid (ose bentonite normale në formë pluhuri ose zeoliti) me një gotë të madhe me ujë (pa Sango) 30 minuta para darkës Pak para darkës: Pluhur me bazë të hidhur - lini 1/4 lugë çaji në gojën tuaj dhe gëlltiteni vetëm pas disa minutash Për darkë 5 skeda spiruline Një banjë e plotë alkaline (1 deri 2 herë në javë) ose një banjë alkaline e këmbëve (çdo ditë ose çdo ditë tjetër). Sigurisht, ju gjithmonë mund të ndryshoni rutinën e përditshme të propozuar në mënyrë që programi të integrohet lehtësisht në jetën tuaj të përditshme. Vetëm sigurohuni që Bazat Aktive dhe Bentoniti / Zeoliti duhet të merren gjithmonë të paktën 30 minuta para një vakt. Bentoniti / Zeoliti gjithashtu mund të merret të paktën 2 orë pas një vakti të lehtë (!). Deacidifikimi nga pikëpamja shkencore Nëse jeni të interesuar për gjetjet shkencore mbi temën e acidifikimit dhe sëmundjet që lidhen me të, atëherë ne kemi përmbledhur disa nga studimet më interesante të viteve të fundit për ju: Acidoza nga perspektiva e shkencës Deacidifiko individualisht Mos harroni, megjithatë, se të gjithë janë të ndryshëm dhe për këtë arsye deacidohen ndryshe. Prandaj, të dy programet e deacidifikimit mund të kryhen për një periudhë më të shkurtër ose më të gjatë. Dozat individuale të ilaçeve individuale nuk duhet të respektohen me përpikëri, por mund të rregullohen vazhdimisht sipas ndjenjave dhe nevojave tuaja të trupit - domethënë të zvogëlohen ose rriten. Hani një dietë alkaline Përveç programit të deacidifikimit, sigurisht që duhet të hani edhe një dietë alkaline ose të paktën një tepricë të dietës alkaline. Sepse do të ishte jashtëzakonisht kundërproduktive nëse hani ushqime jo të shëndetshme që formojnë acid gjatë deacidifikimit dhe kështu bllokoni sërish deacidifikimin. Detajet mbi këtë formë të të ushqyerit mund të gjenden këtu: Ushqimi alkalik Edhe më shumë deacidifikim? Sigurisht, ju mund ta intensifikoni deacidifikimin tuaj edhe më tej ose të shmangni tej-acidifikimin në të ardhmen, p.sh. B. me pirjen e rregullt të çajrave bazë, me kujdesin bazë të lëkurës dhe trupit, përfshirë kujdesin bazë të diellit, me ujë pak alkalik nga filtri i ujit DrinkPure HOME me masazhe me furça që ngrohin rrjedhën limfatike dhe qarkullimin e gjakut dhe kështu ekskretimin e acidit. Para deacidifikimit Nëse së pari dëshironi të dini nëse keni nevojë për një të tillë para se të filloni një terapi alkaline (deacidifikim), mund të testoni shkallën tuaj personale të acidifikimit - me testin acid -bazë Sander. Ajo kryhet në laborator dhe tregon situatën e ekuilibrit tuaj acid-bazë. Bazuar në rezultatin e testit, atëherë mund të vendosni nëse dhe në çfarë mase keni nevojë të deacidifikoheni. Ne kemi shpjeguar detajet e testit acid -bazë dhe terapinë bazë pasuese këtu: Terapia bazë - për parandalimin dhe trajtimin e ankesave kronike Pas deacidifikimit Pas katër javëve të përfunduara të deacidifikimit, do të keni diçka të mbetur nga njëri ose produkti tjetër. Por kjo nuk ka rëndësi, pasi pothuajse çdo komponent i vetëm meriton një vend në kuzhinën tuaj. Spirulina, astaksantina dhe korali i detit Sango mund të merren në mënyrë të përsëritur ose madje përgjithmonë si një shtesë dietike dhe pluhuri i hidhur i bazës gjithashtu mund të përdoret përsëri dhe përsëri - gjithashtu si erëz. Bentoniti ose gjithashtu zeoliti janë preparate që duhet të jenë në çdo kabinet mjekësor, pasi ato rekomandohen si ilaçi i parë i zgjedhur për pothuajse çdo sëmundje, nga dhimbjet e stomakut deri te diarreja deri te dhimbja e kokës. Përdorimi i jashtëm i bentonitit, nga ana tjetër, është i popullarizuar në formën e jastëkëve ose zogjve për kafshimet e insekteve, ndrydhjet, tendosjet, problemet e kyçeve, etj. Ky lloj llapash është i këndshëm, lehtëson kruajtjen, heq toksinat nga indet dhe stimulon procesin e shërimit. Shumë fat me deacidifikimin! Dhe argëtohuni duke u ndier mirë! Ekipi juaj nga qendra e shëndetit Burimet e artikullit: Die beste Entsäuerung (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

Programi intensiv i deacidifikimit
bottom of page