top of page

Pure patatesh me krem perimesh

Karrota, kërpudha dhe sallatë batavia në një salcë kremoze, të shërbyer me një pure patatesh të imët - një pjatë e shijshme që befason! Përbërësit për 4 porcione: Për purenë e patateve 600 g patate - qërojini dhe pritini në kube 2 cm 140 ml pije tërshëre - e bere vete 25 g gjalpë 1 majë pluhur arrëmyshk Kripë dhe piper kristal nga mulliri Për kremen e perimeve 25 g gjalpë (ose ghee) 150 g karrota - qërojini dhe pritini në kube 6 mm 250 g kërpudha kafe - të prera në feta 3 lugë miell i shkruar integral (ose ndonjë miell tjeter integral) 150 ml ujë 300 ml pije tërshërë - e bere vete 2 majë pluhur arrëmyshk 3 lugë tamari (salcë soje) 100 ml krem ​​tershëre - e bere vete 200 g salat e gjelbert - prerë gjethet në copa të vogla 1 limon organik - nga i cili ½ lugë çaji lëvozhgë + 1 lugë gjelle lëng Kripë dhe piper kristal nga mulliri 2 lugë majdanoz të copëtuar Përgatitja: Hapi i parë Së pari përgatitni të gjithë përbërësit. Hapi i 2 -të Gatuani patatet në ujë të kripur për rreth 20 minuta. Pastaj derdhni mbi një sitë dhe kullojeni. Hapi i 3 -të Pastaj ngrohni 140 ml pije tërshërë së bashku me 25 g gjalpë në tenxhere, shtoni patatet e kulluara dhe copëtojini imët. Erëzoni për shije me një majë arrëmyshk, kripë dhe piper. Hapi i 4 -të Ndërkohë, ngrohni 25 g gjalpë në një tigan dhe skuqni karotat me kërpudhat për 4 - 5 minuta. Pastaj shtoni 3 lugë miell, përzieni mirë dhe skuqini shkurt (!). Shtoni 150 ml ujë dhe 300 ml pije tërshërë, lërini të ziejnë dhe ziejini butësisht për rreth 8 minuta. Hapi i 5 -të Pastaj përzieni 2 majë arrëmyshk, 3 lugë salce soje, 100 ml krem ​​tershere dhe lërini të ziejnë përsëri. Pastaj paloseni sallaten, hiqeni tenxheren nga zjarri, shtoni lëng limoni dhe lëvore dhe spërkoni me kripë dhe piper. Hapi i 6 -të Spërkatni perimet kremoze me 2 lugë majdanoz të grirë, rendisni me puren patateve dhe shërbejeni.

Pure patatesh me krem perimesh
bottom of page