top of page

Salcë Mojo verde

Kjo mojo verde është një salcë tipike kanariane që nuk është aq pikante sa versioni i kuq. Është pak më e butë dhe ka shije më të freskët falë lëngut të limonit. Përbërësit për 500 g pastë: 3 thelpinj hudhër 50 ml ujë 1 ½ limetë - shtrydhni lëngun 160 g speca jeshilë - hiqni bërthamen dhe të preri në copa të mëdha ½ fetë bukë e thekur - heq lëkurën 1 majë pluhur spec i djegës 150 ml vaj ulliri 1 avokado (250 g) - hiqni bërthamen dhe hiqeni tulin 60 g majdanoz 7 kërcell koriandër Kripë dhe piper kristal nga mulliri Përgatitja: Koha e parapërgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 15 minutë Hapi i parë Përgatitni përbërësit; ndërkohë ngrohni furrën në 200 ° C; Përgatitni një tepsi të vogël pjekje të veshur me letër pjekjeje. Hapi i 2 -të Piqni hudhrat (me lëkurën) në furrë për 15 minuta; pastaj nxirreni nga furra dhe hiqeni guaskën. Hapi i 3 -të Vendoseni lëngun e limetës me 50 ml ujë, hudhrën e pjekur, copat e specit, ½ fetat e bukes dhe një majë te pluhurit te specit te djegës në një enë të gjatë dhe miksoni shkurtimisht me një blender dore. Pastaj shtoni 150 ml vaj ulliri, e avokadon, 60 g majdanoz dhe koriandër (me kërcell) dhe bëni pure në një masë kremoze; erëzoni me kripë dhe piper. Hapi i 4 -të Derdhni mojo verde në një tas dhe shërbejeni. Këshillë: Ju mund ta shijoni p.sh. me bukë të thekur, patate të pjekura, tofu ose tempeh, tortillas etj.

Salcë Mojo verde
bottom of page