top of page

Salcë sallate me patate dhe avokado

Kjo salcë e thjeshtë sallate ka shije të mrekullueshme! Konsistenca e saj kremoze shkon veçanërisht mirë me sallatën e fushës dhe sallatat e tjera me gjethe jeshile - provojeni vetë. Përbërësit për 1 tas 350 ml: 150 g patate të vogla, ½ avokado - e qeruar; Pritini afërsisht tulin në copa 75 ml melmese supe 2 lugë uthull molle, e re 3 lugë vaj ulliri, 1 qepe e kuqe- e qeruar dhe prer imët 1 lugë çaji rigon, të tharë Kripë dhe piper kristal nga mulliri Përgatitja: Koha e parapërgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 20 minutë Hapi i parë Për salcën e sallatës, së pari gatuani 150 g patate me lëkurat e tyre në ujë të kripur për rreth 20 minuta derisa të jenë të buta. Më pas lëreni të ftohet pak, qërojeni dhe shtypni përmes një shtypi patatesh në një tas. Hapi i 2 -të Ndërkohë përgatitni avokadon dhe shallotën (qepen e kuqe). Hapi i 3 -të Pastroni imët patatet e shtypura së bashku me copat e avokados, 75 ml melmese supe, 2 lugë uthull molle dhe 3 lugë vaj ulliri në një blender. Hapi i 4 -të Derdhni salcë në një tas dhe shtoni qepen e copëtuar. Përziejini përsëri mirë; shijoni me kripë, piper dhe 1 lugë çaji rigon. Hapi i 5 -të Derdhni salcën e sallatës në një gotë të mbyllur për ruajtje dhe ftohni.

Salcë sallate me patate dhe avokado
bottom of page