top of page

Salcë vanilje

Qoftë me ëmbëlsira, petulla, fruta ose akullore - kjo salcë vanilje e bërë në shtëpi, e bërë nga përbërës të shëndetshëm, ka shije të mrekullueshme! Përbërësit për 300 ml salcë: 200 ml pije soje (apo pije tërshëre e bërë vetë ) 80 ml krem ​​soje (apo krem tërshëre i bërë vetë ) 4 lugë niseshte organike misri - përzieni me 4 lugë ujë ½ lugë çaji pluhur vanilje 1 majë lëkurë limoni organik 2 lugë gjelle mjaltë (për varianten vegane - shurup agave apo i hurmave) 1 majë kripe kristali Përgatitja: Koha e parapërgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 5 minutë Hapi i parë Për salcën e vaniljes, sillni pijen e sojës të ziejë në një tigan, pastaj zvogëloni nxehtësinë dhe shtoni përbërësit e mbetur - përveç niseshtesë. Hapi i 2 -të Ziejini për 2 minuta; pastaj lëreni mënjanë. Vlojeni përsëri vetem pak para konsumimit dhe lidheni me niseshtenë.

Salcë vanilje
bottom of page