top of page

Salce me mango e kopër

Mango dhe kopra shkojnë mirë së bashku në këtë salcë sallate të shëndetshme! Rezultati është një salce e mrekullueshme me shije frutash dhe aromatike që ngjall diçka shumë të veçantë nga çdo sallatë.Kjo salcë e thjeshtë sallate ka shije të mrekullueshme! Konsistenca e saj kremoze shkon veçanërisht mirë me sallatën e fushës dhe sallatat e tjera me gjethe jeshile - provojeni vetë. Përbërësit për 1 tas 300 ml: 250 g mango të pjekur (netto) - e qeruar dhe e prere ne kube 60 ml ujë 3 lugë vaj ulliri, 2 lugë vaj liri 1/2 limon organik - prej të cilit lëngu + pak levore 1 majë piper i kuq 1 lugë gjelle kopër të copëtuar Kripë dhe piper kristal nga mulliri Përgatitja: Koha e parapërgatitjes: 5 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 2 minutë Hapi i parë Për salcë, vendosni të gjithë përbërësit - përveç vajit, koprës, piperit të kuq, kripës dhe piperit - në një blender të gjatë dhe bëni një pure të imët me një blender dore. Hapi i 2 -të Pastaj spërkatni ngadalë në vaj, duke e miksuar vazhdimisht, derisa të formohet një emulsion i bukur. Hapi i 3 -të Në fund paloseni koprën dhe spërkateni salcën me piper te kuq, kripë dhe piper.

Salce me mango e kopër
bottom of page