top of page

Sallatë kopëre me mango dhe lajthi të karamelizuara

Kjo sallatë kopër me fruta me mango është e këndshme dhe freskuese në të njëjtën kohë. Lajthitë e karamelizuara rrumbullakosin shijen në mënyrë perfekte. Përbërësit për 2 porcione: 80 g lajthi 1 lugë çaji vaj kokosi 1 lugë çaji mjaltë 1 lugë sheqer kokosi 1 majë kripe kristali 1 mango - vendosni 150 g nga ajo për salcë; preni pjesën tjetër në feta 100 ml krem ​​bajame ( apo tershere ) 1 lugë çaji xhenxhefil të grirë ½ lugë çaji speca djegës 340 g kopër - prerë në feta ose feta të holla 1 limon organik - nga të cilat 3 lugë lëng + ½ lugë çaji lëvore Kripë kristali dhe piper nga mulliri 2 lugë gjelle koriandër të copëtuar (nenexhik të copëtuar alternativisht) Përgatitja: Koha e parapërgatitjes: 20 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 10 minuta Hapi i parë Së pari përgatitni përbërësit; Përgjysmoni 80 g lajthi, i pjekni pa yndyrë dhe lërini mënjanë për një moment. Hapi i 2 -të Pastaj sillni 1 lugë çaji vaj kokosi, 1 lugë sheqer kokosi dhe 1 majë kripe të ziejnë në një tigan dhe karamelizoni për pak më pak se 1 minutë duke i trazuar. Pastaj shtoni lajthitë e pjekura dhe përziejini mirë. Pastaj përhapeni në letër pjekje dhe lëreni të ftohet. Hapi i 3 -të Për salcë, bëni pure 150 g mango së bashku me 100 ml krem ​​bajamesh apo tershere, 1 lugë çaji xhenxhefil të grirë dhe ½ lugë çaji djegës në një blender. Hapi i 4 -të Vendosni feta kopër dhe mango në një tas dhe përzieni me 3 lugë lëng limoni dhe ½ lugë çaji lëvozhgë. Pastaj derdhni salcën mbi të dhe spërkateni me kripë dhe piper. Hapi i 5 -të Përhapni lajthitë e karamelizuara në sallatë dhe shijojeni të spërkatur me 2 lugë koriandër të copëtuar.

Sallatë kopëre me mango dhe lajthi të karamelizuara
bottom of page