top of page

Sallatë me fasule jeshile me kërpudha dhe tofu

Kjo sallatë me fasule jeshile është mrekullisht pikante. Kubet e tofus dhe kërpudhat e skuqura i japin një aromë të këndshme tymi. Një pjatë e shpejtë dhe e lehtë me shije të mrekullueshme! Përbërësit për 2 porcione: Për fasulet dhe kërpudhat 400 g fasule jeshile - prerë skajet 250 g kërpudha - hiqni trungun 200 g tofu - të prera në kube 5 mm 2 lugë gjelle fara susami - fërgoni pa yndyrë 2 lugë kokosi 2 degëza trumzë Për marinadën e fasuleve 2 lugë uthull balsamike të mollës 1 lugë salcë soje 1 lugë caji sheqer kokosi 1 lugë vaj susami, i thekur Për salcën 2 lugë salce soje 1 lugë vaj susami, i thekur 1 lugë uthull balsamike molle 1 lugë mjalte 1 thelpinj hudhër - të prerë në feta të holla Kripë kristali dhe piper nga mulliri Përgatitja: Koha e parapërgatitjes: 10 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 15 minuta Koha e pritjes: 20 minuta Hapi i parë Përgatitni përbërësit. Hapi i 2 -të Sillni një tenxhere me ujë të kripur në valë dhe ziejini fasulet për rreth 8 minuta. Pastaj derdhni mbi një sitë dhe kullojeni. Ndërkohë, për marinadën e fasuleve, përzieni 1 lugë gjelle salce soje, vaj susami dhe sheqerin e kokosit si dhe 2 lugë uthull balsamike në një tas të madh dhe spërkoni me kripë dhe piper. Hapi i 3 -të Sapo fasulet të jenë gatuar, i shtoni në marinadë dhe i përzieni mirë. Ndërkohë, përzieni të gjithë përbërësit së bashku për salcën në një tas të vogël; shijoni me kripë dhe piper. Hapi i 4 -të Ngrohni një tigan me 2 lugë vaj kokosi dhe skuqni kërpudhat deri në ngjyrë kafe të artë. Pastaj shtoni kubet e tofu, feta hudhre dhe 2 degëza trumzë dhe skuqini për 3 minuta. Pastaj derdhni salcën mbi të, përzieni mirë dhe lëreni që lëngu të avullojë pak. Hapi i 5 -të Hiqni degëzat e trumzës, shtoni përmbajtjen e tiganit në fasulet në tas dhe përzieni plotësisht. I spërkasim me kripë dhe piper dhe i lëmë të ziejnë për të paktën 20 minuta. Rregulloni sallatën me fasule jeshile dhe shërbejeni të spërkatur me farat e susamit të pjekur.

Sallatë me fasule jeshile me kërpudha dhe tofu
bottom of page