top of page

Sallatë me lakër të kuqe me fiq

Për këtë sallatë me perime të papërpunuara ne kombinuam lakrën e kuqe me fiq dhe dhe arra dhe shtuam një salcë pikante, kremoze - shumë e shijshme! Përbërësit për 2 porcione: Për sallatën me lakër të kuqe 400 g lakër të kuqe - hiqni kërcellin dhe priteni në shirita shumë të hollë 50 g fiq, të tharë - të prera në shirita të imët 2 lugë gjelle arra - pres 2 lugë majdanoz të copëtuar Për salcën 6 lugë ujë 4 lugë lëng limoni, të shtrydhur 3 lugë vaj ulliri 2 lugë caji mjaltë 2 lugë gjalpë bajame, të bardhë (opcionale) 2 lugë çaji rrikë, nga kavanoza 2 lugë mustardë (senf) Kripë kristali dhe piper nga mulliri Përgatitja: Koha e parapërgatitjes: 20 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 2 minuta Hapi i parë Përziejini të gjithë përbërësit për salcë në një tas sallatë. Hapi i 2 -të Shtoni lakrën e kuqe dhe fiqtë dhe masazhoni butësisht salcën me duart tuaja. Pastaj lëreni të thith për rreth 15 minuta; më pas e rregullojmë me kripë dhe piper. Hapi i 3 -të Shërbejeni sallatën me lakër të kuqe të spërkatur me arra dhe majdanoz.

Sallatë me lakër të kuqe me fiq
bottom of page