top of page

Sallatë me makarona me asparagus

Ne e shërbejmë këtë sallatë të shijshme të makaronave me asparagus, domate dhe rukollë me një salcë freskuese, pak pikante - një pjatë harmonike që përgatitet lehtë! Përbërësit për 4 porcione: Për sallatën e makaronave me asparagus 200 g makarona integrale 500 g asparagus jeshil - qërojeni fundin dhe priteni diagonalisht në copa 4 cm 150 g domate hurmë - të prera në gjysmë 40 g rukollë - lani dhe kullojeni 2 lugë borzilok të grirë hollë Për salcën 60 ml ujë 3 lugë lëng limoni, të shtrydhur 2 lugë vaj ulliri, 2 lugë salcë soje 1 lugë caji sheqer kokosi 1 lugë mustardë (senf) ½ lugë çaji piper pluhur, Kripë kristali dhe piper nga mulliri Përgatitja: Koha e parapërgatitjes: 25 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 15 minuta Hapi i parë Për sallatën me makarona, sillni një tenxhere me shumë ujë të ziejë (do t'ju duhet edhe për makaronat), shtoni kripë dhe gatuajini shpargujt në të për 3 minuta. Pastaj hiqeni nga uji me një lugë të prerë, vendoseni në një sitë, shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lëreni të kullojë. Hapi i 2 -të Vendosini makaronat në ujin e vluar dhe gatuajini derisa të jenë al dente. Pastaj derdhni mbi një sitë, shpëlajeni me ujë të ftohtë dhe lëreni të kullojë. Hapi i 3 -të Ndërkohë, për salcë, vendosni të gjithë përbërësit në një enë të gjatë dhe bëni pure me forcë dhe spërkateni me kripë dhe piper. Hapi i 4 -të Pastaj shtoni makaronat e kulluara, shpargujt dhe domatet në salcë dhe përzieni me kujdes. Shtoni rukollën dhe borzilok dhe erezoni përsëri. Hapi i 5 -të Shërbejeni sallatën e makaronave me asparagus direkt dhe shijojeni. Këshillë: Kjo sallatë makarona është gjithashtu e përshtatshme "To go"; megjithatë, rukolla duhet të paloset pak para konsumimit.

Sallatë me makarona me asparagus
bottom of page