top of page

Supë me kungull me mango

Kjo supë kremoze me krem ​​të këndshëm ka shije frute-ekzotike dhe është super e shijshme!Dhe meqenëse është përgatitur në një kohë të shkurtër, thjesht mund ta provoni. Përbërësit për 4 porcione: 3 lugë vaj kokosi 700 g kungull Hokkaido - zhvisheni; preni lëvozhgën në shirita të hollë dhe lëreni mënjanë; Pritini mishin e kungullit në copa përafërsisht 1 cm 1.3 litra melmese perimesh 1 lugë salcë soje 2 lugë fara kungulli 1 mango - qërojeni dhe copëtoni 100 ml krem ​​soje apo tershere 1 lugë çaji uthull molle 1 majë pluhur arrëmyshk Kripë kristali dhe piper nga mulliri Përgatitja: Koha e parapërgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 15 minuta Hapi i parë Përgatitni përbërësit. Hapi i 2 -të Ngroheni një tenxhere me 2 lugë vaj kokosi dhe skuqni copat e kungullit për 4 minuta. Pastaj shtoni 1.3 litra melmes perimesh, shijoni me kripë dhe piper dhe ziejini për 10-15 minuta derisa të zbuten. Ndërkohë, ngrohni një tigan me 1 lugë vaj kokosi dhe skuqni shiritat e kungullit së bashku me farat e kungujve të copëtuar për 5 - 6 minuta; erëzoni me kripë dhe piper; hiqeni tiganin nga zjarri. Hapi i 3 -të Sapo copat e kungullit të jenë të buta, bluajeni supën në një blender, shtoni mangon e copëtuar dhe bëni pure hollë. Pastaj vendoseni përsëri në tenxhere, përzieni 100 ml krem ​​soje, 1 lugë çaji uthull molle, dhe 1 majë arrëmyshk, lërini të ziejnë dhe hiqini nga shporeti. Shijoni për shije me kripë, piper dhe, nëse është e nevojshme, 1 lugë sheqer kokosi. Rregulloni supën e kungullit dhe shërbejeni të spërkatur me shirita të kungullit të skuqur dhe fara kungulli. Këshillë: Shërbejeni supën me kunkull bukë të thekur p.sh. buken tone me fara Chia dhe karotë.

Supë me kungull me mango
bottom of page