top of page

Supë me kungulleshë dhe hudhër

Supa mrekullisht kremoze dhe shumë aromatike ka shije të mrekullueshme! Përveç kësaj, është shumë e lehtë dhe e shpejtë për t'u përgatitur - prandaj sigurohuni që ta provoni. Përbërësit për 4 porcione: 3 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë 130 g presh - prerë në unaza dhe lani 170 g patate - qërojini dhe pritini në copa 1 cm 1 thelpinj hudhër - prisni përafërsisht 900 ml melmesa perimesh 1 majë pluhur arrëmyshk Kripë kristali dhe piper nga mulliri 100 g kërpudha - të prera në feta 400 g kungulleshë - prerë 100 g në kube 5 mm dhe lërini mënjanë; copëtoni trashë pjesën tjetër 1 ½ lugë çaji trumzë të copëtuar 1 lugë gjelle rigon të copëtuar 100 ml krem ​​soje 1 lugë krem soje ( apo tershere ) Përgatitja: Koha e parapërgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 15 minuta Hapi i parë Së pari përgatitni përbërësit për supën me kungulleshë. Hapi i 2 -të Ngrohni një tenxhere me 1 lugë vaj ulliri dhe avulloni unazat e preshit për rreth 3 minuta. Pastaj shtoni copat e patates dhe hudhrën e copëtuar dhe shtoni 900 ml melmese perimesh. E rregullojmë me 1 majë arrëmyshk, kripë dhe piper dhe e lëmë të ziejë. Pastaj zvogëloni nxehtësinë dhe ziejini për rreth 10 minuta. Hapi i 3 -të Ndërkohë, ngrohni një tigan me 2 lugë vaj ulliri dhe skuqni fetat e kërpudhave me kubat e kungujve për rreth 5 minuta; shijoni me kripë dhe piper. Pastaj shtoni trumzën e copëtuar dhe hiqeni tiganin nga zjarri. Hapi i 4 -të Pasi supa të jetë zier për 10 minuta, shtoni kungulleshën e copëtuar dhe rigonin e copëtuar dhe ziejini për 5 minuta. Pastaj bluajeni supën imët në një blender, pastaj vendoseni përsëri në tenxhere. Në fund trazoni 100 ml krem ​​soje dhe 1 lugë gjelle tamari; shijoni me kripë dhe piper. Hapi i 5 -të Rregulloni supën me kungulleshë dhe shërbejeni sipër me kërpudhat e skuqura dhe kubat e kungulleshës.

Supë me kungulleshë dhe hudhër
bottom of page