top of page

Supë me speca dhe kungulleshë

Kjo supë me speca aromatike me kungulleshe dhe pesto të hollë me borzilok ka shije fantastike! Është shumë e lehtë që të përgatitet në vetëm 30 minuta - prandaj sigurohuni që ta provoni. Përbërësit për 2 porcione: Për supën me speca dhe kungulleshe Vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë 250 g speca të kuq - të prera në kube 8 mm 70 g qep të kuqe - kube të imëta 60 g selino - tërhiqni fijet dhe preni ne kube imët 1 lugë gjelle paste domate 1 thelpinj të grirë hudhër 600 ml melmese perimesh 1 gjethe dafine 250 g kungulleshe - prerë në kube 8 mm 1 lugë caji sheqer kokosi 1 lugë salcë soje 200 g domate - hiqni kërcellin, bërthamën dhe preni imët 1 lugë gjelle rigon të copëtuar Kripë dhe piper kristal nga mulliri Për peston 20 g shkopinj bajamesh 20 g borzilok - prisni afërsisht 50 g vaj ulliri 1 thelpinj të vogël hudhër ½ lugë çaji limon organik Kripë dhe piper kristal nga mulliri Përgatitja: Koha e parapërgatitjes: 15 minuta Koha e gatimit / pjekjes: 50 minutë Hapi i parë Së pari përgatitni të gjithë përbërësit. Hapi i 2 -të Ngrohni një tigan me vaj ulliri. Ziejini specat e prerë në kubikë, qepen dhe selinon për rreth 5 minuta, më pas përzieni 1 lugë gjelle paste domate dhe hudhër dhe skuqini për pak. Shtoni 600 ml melmese perimesh. Pastaj e lini të ziejë, shtoni gjethen e dafinës dhe ziejini për rreth 10 minuta. Më pas shtoni kubet e kungulleshes dhe 1 lugë rigon dhe ziejini për 5 minuta. I përziejmë 1 lugë sheqer kokosi 1 lugë salce soje dhe domatet e prera në kubikë, i lëmë të ziejnë një herë dhe i rregullojmë me kripë dhe piper; hiqni gjethen e dafinës. Hapi i 3 -të Ndërkohë, për peston, vendosni të gjithë përbërësit - përveç lëkurës së limonit - në një enë të gjatë dhe i bëni pure me një blender dore. Pastaj paloseni ½ lugë çaji me limon dhe shijoni me kripë dhe piper. Hapi i 4 -të Rregulloni supën me speca dhe kungulleshe, shtoni peston sipër dhe shërbejeni.

Supë me speca dhe kungulleshë
bottom of page