top of page

Tavë mesdhetare me makarona, patëllxhan dhe kërpudha

Kjo tavë me makarona , e pjekur me djathë mozzarella, është shumë aromatike dhe e këndshme kremoze. Erëzat mesdhetare, të kombinuara me patëllxhan dhe kërpudha, e bëjnë këtë pjatë një kënaqësi të përsosur. Përbërësit për 2 porcione: Për tavën e makaronave 150 g makarona integrale 200 g patëllxhan - prerë në kube 1 cm 200 g kungulleshe - prerë në kube 1 cm 200 g kërpudha - pastroni dhe prerë në feta 100 g domate hiqni kërcellin dhe pritini në copa të mëdha 100 g domate të thata në vaj - kullojini dhe pritini në shirita 4 lugë gjelle paste domate 3 lugë vaj kokosi 1 lugë gjelle sheqer kokosi 1 lugë caji melmese supe 2 lugë trumzë të copëtuar 2 lugë majdanoz të grirë hollë djath mozzarella Përgatitja: Hapi i parë Për tavën e makaronave, sillni një tenxhere me ujë të ziejë, spërkoni me kripë dhe gatuajini makaronat në të për rreth 5 minuta; ato ende duhet të jenë të forta, sepse bëhen pak më të buta gjatë pjekjes. Hapi i 2 -të Kullojini makaronat mbi një sitë dhe gjate kullimit mblidhni rreth 300 ml ujë të vluar. Hapi i 3 -të Ngroheni vajin e kokosit në një tigan dhe skuqni perimet në të për 3 - 5 minuta. Hapi i 4 -të Ndërkohë, ngrohni furrën në 180 ° C. Hapi i 5 -të Vendosni copat e domates, pastën e domates dhe sheqerin e kokosit së bashku me ujin e makaronave të mbajtura në një enë të gjatë dhe bëni pure me një blender dore. Shijoni me kripë dhe piper. Më pas shtoni trumzën dhe shiritat e domates. Hapi i 6 -të Vendosni makaronat me patëllxhan, kungulleshen dhe kërpudhat në një enë për pjekje, derdhni salcën e domates mbi to dhe përziejini gjithçka së bashku mirë. Hapi i 7 -të Preni djathin mozzarella dhe përhapeni mbi tavë. Pastaj vendoseni në furrë dhe piqni për 15-20 minuta. Hapi i 8 -të Shërbejeni tavën e makaronave të spërkatur me majdanoz.

Tavë mesdhetare me makarona, patëllxhan dhe kërpudha
bottom of page