top of page

Tenxhere e shpejtë me fasule dhe spinaq

Çfarë një tenxhere e shijshme me fasule dhe spinaq! Kombinimi i përbërësve është po aq i veçantë sa shija e tij: aroma e tymosur, salcë kremoze, e shijuar në mënyrë perfekte. Përbërësit për 2 porcione: 260 g fasule të zeza, nga xhami (netto) 250 g domate - hiqni kërcellin dhe preni në kube të vogla 200 g spinaq të ri - lani dhe thajeni 200 ml ujë 100 ml krem ​​tërshëre - i bërë vetë 3 lugë gjelle vaj kokosi 1 lugë salcë soje 2 lugë paste domatesh 1 lugë çaji sheqer kokosi 1 lugë gjelle xhenxhefil të grirë ½ lugë çaji piper i kuq, ½ lugë çaji pluhur kurkuma 2 lugë gjelle majdanoz të copëtuar Kripë dhe piper kristal nga mulliri Përgatitja: Hapi i parë Për zierjen e fasules, ngrohni vajin në një tigan dhe fërgoni lehtë xhenxhefilin së bashku me pastën e domates dhe kurkumën për 1 minutë duke e përzier. Hapi i 2 -të Pastaj shtoni fasulet, erëzoni me salceën e sojës , kripë dhe piper, shtoni me ujin dhe ziejini butësisht për 5 minuta. Hapi i 3 -të Shtoni sheqerin e kokosit dhe paprikën, palosni spinaqin dhe domatet, përzieni kremin e tersheres dhe gatuajini për 2 minuta. Pastaj shijoni me kripë dhe piper, nëse është e nevojshme ëmbëlsoni me më shumë sheqer kokosi. Hapi i 4 -të Shërbejeni tenxheren e fasules të spërkatur me majdanoz. Këshillë: Nëse keni nevojë për një pjatë me karbohidrate, shijojeni këtë pjatë me oriz basmati ose patate të skuqura.

Tenxhere e shpejtë me fasule dhe spinaq
bottom of page