top of page

Vitamina për psoriasis

Psoriaza është një sëmundje kronike inflamatore e lëkurës që manifestohet në lëkurë të thatë, me luspa dhe ndonjëherë me kruajtje. Në të njëjtën kohë, në disa pjesë të lëkurës formohen kore të trasha të verdha. Ilaçet e përshkruara nga mjekësia konvencionale janë të forta dhe kanë shumë efekte anësore. Psoriasis – vitaminat dhe dieta e duhur ndihmojnë Psoriaza - e njohur edhe si psoriasis - konsiderohet e pashërueshme nga pikëpamja e mjekësisë konvencionale. Ilaçet e përshkruara përpiqen të ndërhyjnë drejtpërdrejt në metabolizmin e lëkurës, të pengojnë inflamacionin ose të shtypin sistemin imunitar. Efektet anësore janë përkatësisht të ndryshme. Ndërkohë, megjithatë, gjithnjë e më shumë po publikohen studime që tregojnë se psoriaza mund të ndikohet nga lloji i dietës dhe në disa raste psoriaza mund të shkaktohet edhe nga një dietë e caktuar. Nëse ndryshoni dietën tuaj, kjo sigurisht që mund të përmirësojë gjithashtu psoriazën ose të zhdukë plotësisht simptomat. Substancat vitale përmirësojnë psoriazën Dieta e duhur gjithashtu mund të ketë një efekt kaq pozitiv në psoriasis, sepse siguron më shumë vitamina dhe antioksidantë sesa ushqimi konvencional. Sepse pikërisht këto dy grupe substancash janë ekzaminuar më hollësisht në studimet në lidhje me psoriazën dhe është konstatuar se ato mund të kenë një efekt shumë pozitiv edhe në psoriasis në formën e suplementeve dietike. Psoriasis gjithashtu rrallë ndodh vetëm. Shumë prej të prekurve vuajnë edhe nga sëmundje të tjera, si p.sh B. sëmundjet e zemrës, presioni i lartë i gjakut, diabeti dhe obeziteti. Megjithatë, të gjitha këto kushte mund të lehtësohen ose eliminohen plotësisht me ndihmën e një diete të shëndetshme dhe substancave shtesë vitale. Psoriaza kurohet me ushqim të shëndetshëm dhe substanca vitale Një raport interesant rasti u botua në revistën Mjekësi Eksperimentale dhe Terapeutike në shtator 2015: Një grua 36-vjeçare vuante nga psoriasis i rëndë që ishte trajtuar me një krem ​​kortizoni për 14 vitet e fundit. Gruaja tani ndryshoi dietën e saj sipas udhëzimeve (shumë perime, sasi minimale mishi, duke shmangur plotësisht ushqimin e padëshiruar dhe sheqerin - si në pije ashtu edhe në ushqim). Në të njëjtën kohë, ajo merrte suplemente të ndryshme dietike: vitaminë C (rreth 2 g në ditë e ndarë në tre doza), një përzierje lizine-proline (lizina dhe prolina janë aminoacide që i nevojiten organizmit për zhvillimin e lëkurës së shëndetshme dhe lidhëse të shëndetshme. ind) dhe një përzierje aminoacide të substancës vitale. Pas gjashtë muajsh, simptomat tipike të psoriazës në lëkurën e pacientit ishin zhdukur. Mund të gjeni më shumë informacion rreth psoriasis këtu: Dieta e duhur për psoriasis Substanca jetike për psoriasis Ashtu si me çdo sëmundje kronike, është edhe rasti me psoriasis që duhet të kontrolloni çdo substancë jetike për të parë nëse jeni të kujdesur mirë. Prandaj, asnjë substancë jetike nuk është më e rëndësishme se një tjetër, dhe çdo mangësi - pavarësisht se cila substancë jetike - mund të përkeqësojë sëmundjen ose të parandalojë lehtësimin. Vitamina D në psoriasis Vitamina D është një përjashtim në grupin e vitaminave sepse nuk mund të gëlltitet në sasi të mjaftueshme përmes ushqimit. Përkundrazi, ajo formohet në lëkurë nga vetë organizmi, por vetëm nëse merr mjaftueshëm rrezet e diellit. Shumë njerëz vuajnë nga një mungesë kronike e vitaminës D, veçanërisht në Evropën Qendrore, ku ka pak diell. Tani e dimë se vështirë se ka një sëmundje kronike që nuk shoqërohet me nivele të dobëta të vitaminës D. Dhe kështu shpesh gjen mungesë të vitaminës D te pacientët me psoriasis. Në të njëjtën kohë, dihet se psoriasis përmirësohet me terapinë me dritë, e cila sigurisht vjen edhe për faktin se ekspozimi ndaj dritës ultraviolet mund të përmirësojë nivelet e vitaminës D. Vitamina D tani rregullon diferencimin dhe përhapjen e dëmtuar të qelizave të lëkurës, sipas farmacistit Uwe Gröber në librin e tij Mjekësia Orthomolecular. Kjo do të thotë se vitamina D ngadalëson metabolizmin e shpejtë të lëkurës në psoriasis. Përveç kësaj, ajo ka një efekt anti-inflamator. Nga njëra anë, vitamina D duhet të merret në sasinë e kërkuar individualisht. Nga ana tjetër, mund të aplikohet edhe drejtpërdrejt në lëkurë – në formën e kremrave me vitaminë D. Në vitin 2013, Journal of Dermatological Treatment raportoi se ndërsa aplikimi lokal i kremrave të vitaminës D përdorej për të trajtuar psoriasis, marrja nga goja e vitaminës ishte harruar plotësisht. Megjithatë, sipas studiuesve në Universitetin e Kalifornisë pas shqyrtimit të të dhënave të studimit në dispozicion, kjo është jashtëzakonisht e rëndësishme dhe efektive, veçanërisht në rastin e psoriasis. Përveç kësaj, vitamina D jo vetëm që mund të përmirësojë shëndetin e lëkurës në psoriasis, por edhe shëndetin e kyçeve, veçanërisht nëse nyjet preken edhe nga psoriasis (artriti psoriatik). Për shkak se vitamina D ka kaq shumë efekte pozitive në çdo gjendje kronike, një i sëmurë nga psoriasis mund të përfitojë në shumë nivele nga marrja e vitaminës D. Për shembull, dihet se vitamina D përmirëson shëndetin kardiovaskular dhe ul rrezikun e kancerit. Këto efekte shtesë janë edhe më të mirëpritura pasi dihet se pacientët me psoriazë janë më të prirur se njerëzit e shëndetshëm ndaj sëmundjeve të tjera kronike, veçanërisht në zonën kardiovaskulare. Meqenëse vitamina D është gjithashtu shumë e lirë dhe e disponueshme kudo, ajo duhet të integrohet gjithmonë në terapinë për psoriasis. Dy vjet më vonë - në prill 2015 - studiues nga Universiteti i Kalifornisë shkruajtën në International Journal of Dermatoloy se aplikimi oral dhe lokal i vitaminës D në psoriasis ka arritur efekte të krahasueshme, ndonjëherë edhe më të mira se përdorimi i preparateve kortizonike. Megjithatë, ndërsa përgatitjet e vitaminës D janë pa efekte anësore, kortizoni nuk është pothuajse kurrë pa efekte anësore. Prandaj shkencëtarët shkruan, ashtu si kolegët e tyre dy vjet më parë: Përdorimi i vitaminës D duhet të jetë një pjesë e domosdoshme e terapisë aktuale për psoriasis. Ju duhet të diskutoni dozën e duhur të vitaminës D për ju me mjekun tuaj. Doza duhet të zgjidhet sipas nevojave tuaja: Nivelet tuaja të vitaminës D – çfarë duhet të dini Vitamina D | Qendra e Shëndetit (qendra-e-shendetit.com) Vitamina A në psoriasis Vitamina A është vitamina që organizmi është më i aftë ta prodhojë vetë nga beta-karotina me bazë bimore. Beta karotina gjendet në perimet jeshile, të verdha dhe portokalli. Vitamina A që rezulton është thelbësore për formimin e qelizave të shëndetshme të lëkurës. Ndërsa vitamina A e pastër përdoret ndonjëherë si një shtesë diete në doza të larta (30,000 deri në 100,000 IU) për psoriasis, kjo duhet të bëhet vetëm me këshillën e një mjeku, pasi doza të tilla të larta të vitaminës A mund të shkaktojnë edhe efekte anësore. Nga një këndvështrim holistik dhe naturopatik, fillimisht duhet bërë shumë më tepër përpjekje për të ngrënë shumë ushqime të pasura me beta-karoten çdo ditë. Në këtë mënyrë, një mbidozë e vitaminës A nuk mund të ndodhë, pasi trupi prodhon vetëm aq vitaminë A nga beta-karotina sa i nevojitet për momentin. Ushqimet e pasura me beta-karoten përfshijnë si më poshtë: Lëng karrote, karrota, lakër jeshile, kajsi të thata, pjepër me mjaltë, kofshë trëndafili dhe zarzavate të egra si p.sh. B. hithra dhe luleradhiqe. Mikroalgat janë gjithashtu të pasura me beta-karoten. Për shembull, trupi mund të prodhojë 2000 µg vitaminë A (afërsisht 6000 IU) nga një dozë ditore e spirulinës. Megjithatë, vitamina A disponohet edhe në formë kremi. Ky krem ​​përdoret për trajtimin e dëmtimeve të lëkurës të shkaktuara nga ekspozimi i tepërt ndaj dritës, por edhe për psoriasis, ku kremi ngadalëson mbiprodhimin e qelizave të lëkurës dhe redukton reaksionet inflamatore. Sigurisht, kremrat me vitaminë A kanë shumë më pak gjasa të shkaktojnë efekte anësore sesa marrja nga goja e dozave shumë të larta të vitaminës A. Vitamina B në psoriasis Një nga vitaminat B është acidi folik. Është në trup u. a. përgjegjës për degradimin e të ashtuquajturit acid homocisteik (produkt i mbeturinave të metabolizmit të proteinave). Një studim i vitit 2008 zbuloi se sa më e rëndë të jetë psoriaza, aq më i lartë është niveli i homocisteinës. Për më tepër, sa më i lartë të rritej niveli i homocisteinës, aq më i ulët niveli i acidit folik të të prekurve. Një nivel i lartë i homocisteinës, nga ana tjetër, shoqërohet me një rritje të rrezikut kardiovaskular. Kështu që është një ide e mirë të synoni për nivele të ulëta të homocisteinës. Ju nuk keni nevojë vetëm për acid folik, por edhe për vitamina B6 dhe B12. Prandaj, në rastin e psoriazës, ia vlen - si me çdo problem kronik - të merret një kompleks B me dozë të lartë. Megjithatë, duke qenë se shumë vitamina B janë të përfshira drejtpërdrejt në metabolizmin e lëkurës, një furnizim shumë i mirë i vitaminave B është thelbësor në psoriasis, ashtu si në neurodermatit. Lexoni këtu se si mund ta bëni tashmë dietën tuaj të pasur me acid folik. Vitamina C në psoriasis Në psoriasis ka një stres të fortë oksidativ - si gjithmonë me sëmundjet autoimune dhe si gjithmonë kur përfshihet inflamacioni. Prandaj, një furnizim i mirë me antioksidantë është gjithashtu e gjitha dhe e gjitha për psoriasis. Ndër antioksidantët më të rëndësishëm janë vitaminat C dhe vitamina E. Ato parandalojnë dëmtimet që përndryshe do të shkaktoheshin nga stresi oksidativ dhe radikalet e lira. Vitamina C merret shumë lehtë nga frutat dhe perimet. Sigurisht, ju mund të merrni edhe një suplement të vitaminës C për të rritur këto nivele vitaminash. Disa pacientë me psoriasis janë të ndjeshëm ndaj acideve dhe përjetojnë një shpërthim të psoriasis pas gëlltitjes së acideve. Prandaj, vitamina C nuk duhet të përdoret në doza të larta si acid askorbik i pastër. Në vend të kësaj, zgjidhni një suplement holistik të vitaminës C (p.sh. pluhur acerola) ose një suplement vitaminë C të bërë nga askorbate, d.m.th., kripërat e neutralizuara të acidit askorbik. Vitamina E dhe selen në psoriasis Shumë njerëz me psoriasis vuajnë nga nivelet e reduktuara ndjeshëm të selenit në serum. Elementi gjurmë selenium vepron gjithashtu si një antioksidant në trup dhe në këtë mënyrë mbron nga stresi oksidativ dhe efektet e tij të dëmshme. Plotësimi i vitaminës E është treguar se ndihmon në rritjen e niveleve të selenit te pacientët me psoriasis. Nuk ka asnjë provë që kjo mund të përmirësojë gjithashtu psoriazën. Megjithatë, duke qenë se një terapi holistik në thelb përfshin optimizimin e të gjitha vlerave jetike të substancave dhe mund të supozohet se çdo sëmundje do të përmirësohet nëse personi furnizohet mirë me të gjitha substancat jetike dhe për këtë arsye është në ekuilibër, ky aspekt duhet të merret gjithashtu në konsideratë. llogari. Vitamina E në mënyrë ideale duhet të sigurohet vetëm përmes ushqimit. P.sh me një lugë vaj gruri në ditë, me moringa, kikirikë, lajthi dhe bajame. Seleni gjendet vetëm në disa ushqime në sasi përkatëse, p.sh. B. Kokosi dhe arrat braziliane. Me sa duket, rreth 3 arra braziliane tashmë duhet të mjaftojnë për të mbuluar kërkesën ditore të selenit. Një antioksidant që është shumë herë më i fuqishëm se vitamina E dhe vitamina C është OPC: Ekstrakti i lëvores së pishës dhe OPC për psoriasis Shkencëtarët italianë publikuan një studim në vitin 2014, sipas të cilit një përmirësim i dukshëm i simptomave të psoriazës u vu re në një të tretën e pacientëve që iu dha 150 mg ekstrakt lëvore pishe (Pycnogenol) në ditë. Ekstrakti duhej marrë për të paktën tre muaj. Mund të gjeni më shumë informacion për këtë këtu: Lëvorja e pishës për psoriasis dhe presionin e lartë të gjakut Përbërësi kryesor aktiv në ekstraktin e lëvores së pishës është OPC (proantocianidina oligomerike), kështu që disa pacientë me psoriazë përdorin gjithashtu preparate OPC me doza të larta. Sasia ditore e OPC duhet të jetë 200 mg. Sigurohuni që! Sepse shumë preparate OPC janë qartësisht të nëndozuar, kështu që sigurisht nuk mund të vëreni ndonjë efekt. Zinku në psoriasis Zëvendësimi i zinkut konsiderohet gjithashtu i dobishëm në psoriasis (ashtu si në neurodermatit). Për shkak të rrëshqitjes së rëndë të lëkurës, ka një humbje të shtuar të zinkut, kështu që nevoja për zink rritet në këto sëmundje. Në të dyja sëmundjet ka edhe një çrregullim të metabolizmit të prostaglandinave, gjë që rrit më tej nevojën për zink, pasi zinku ndihmon në rregullimin e metabolizmit të prostaglandinës. Prostaglandinat janë substanca të dërguara që mund të stimulojnë inflamacionin. Megjithatë, nëse zinku gëlltitet, nuk duhet të harrohet ekuilibri i bakrit, pasi të dy elementët gjurmë ndikojnë njëri-tjetrin, që do të thotë se sasitë e tepërta të zinkut mund të parandalojnë përthithjen e bakrit. Prandaj, sigurohuni që t'i merrni të dyja (zink dhe bakër) në një raport prej 10:1. Acidet yndyrore omega-3 në psoriasis Përqendrime shumë të larta të acidit arachidonic, një acid yndyror omega-6 me veti inflamatore, mund të gjenden në zonat e prekura të lëkurës së të sëmurëve nga psoriasis. Nivele të ngritura të acidit arachidonic mund të vërehen edhe në gjakun e pacientëve psoriatikë, ndërsa në të njëjtën kohë nivelet e acidit alfa-linolenik janë shumë të ulëta (acidi yndyror omega-3). Administrimi i acideve yndyrore omega-3 mund të rregullojë raportin e shqetësuar omega-6-omega-3, i cili reflektohet në një përmirësim të simptomave të psoriazës. Megjithatë, nevojiten doza mjaft të larta omega-3. Për shembull, në një studim, subjektet morën 9 gram vaj peshku në ditë për 12 javë. Kruajtja, skuqja dhe luspa u ulën ndjeshëm. Në të njëjtën kohë, efektet anësore të ilaçit të fortë të psoriazës (ciklosporina A) mund të reduktohen duke marrë acide yndyrore omega-3. Meqenëse vaji i peshkut përmban vetëm 30-35 për qind acide yndyrore omega-3, mjafton nëse merrni rreth 3 gram acide yndyrore omega-3 në ditë për qëllime terapeutike. Në të njëjtën kohë, duhet të praktikoni një dietë me acid të ulët arakidonik, siç e kemi përshkruar në lidhjen në fund të artikullit (Dieta e duhur për psoriasis). Acidi aracidonic është një acid yndyror që gjendet ekskluzivisht në yndyrnat shtazore. Pra, sa më pak ushqime me bazë shtazore të hani, aq më i ulët është marrja e acidit arachidonic. Megjithatë, acidi linoleik – një acid yndyror omega-6 që gjendet në sasi të larta në shumë ushqime me bazë bimore – mund të çojë gjithashtu në një rritje të niveleve të acidit arachidonic. Sepse acidi linoleik mund të shndërrohet nga trupi në acid arachidonic inflamator. Prandaj, duhet pasur kujdes edhe për të shmangur vajrat me përmbajtje të lartë të acidit linoleik (vaj luledielli, vaj luledielli, vaj misri, vaj soje etj.). Nëse ulni marrjen tuaj të omega-6 me këto këshilla, atëherë mund ta përballoni edhe me sasi më të vogla të omega-3. Në fund të fundit, gjithçka ka të bëjë me arritjen e një ekuilibri të shëndetshëm midis dy acideve yndyrore. Nëse kjo është e suksesshme, vetëm kjo masë do të ketë një efekt anti-inflamator. Probiotikët për psoriasis Probiotikët janë baktere të dobishme që gjenden në disa ushqime (lakër turshi, kos ose ndonjë ushqim i fermentuar me acid laktik) dhe suplementet probiotike. Ato merren për të rregulluar florën e zorrëve, por mund të kenë një efekt jashtëzakonisht pozitiv në shëndetin përtej sistemit tretës. Po, ndërkohë vështirë se ka një sëmundje zhvillimi i së cilës nuk shoqërohet me një florë të trazuar të zorrëve. Ky fakt është vërtetuar prej kohësh nga mijëra studime dhe të tjera publikohen çdo ditë që tregojnë se gjendja e sistemit tretës përcakton se sa të shëndetshëm ose sa të sëmurë jeni. Sëmundjet autoimune dhe sëmundjet e tjera inflamatore kronike në veçanti i atribuohen një çrregullimi në sistemin tretës (sindroma e zorrëve që rrjedh). Duke qenë se psoriasis i përket këtij grupi sëmundjesh, dyshohet se edhe probiotikët mund të lehtësojnë psoriazën. Në vitin 2013, për shembull, një studim u botua në revistën Gut Microbes, në të cilin morën pjesë jo vetëm pacientët me kolit ulceroz, por edhe pacientët me psoriasis dhe pacientët me CFS (sindroma e lodhjes kronike). Ashtu si një grup kontrolli i shëndetshëm, pacientët morën një probiotik që përmbante Bifidobacterium infantis për 6 deri në 8 javë. Në fund të kësaj periudhe, u zbulua se vlerat e inflamacionit (në gjak) të të gjitha grupeve ishin ulur jashtëzakonisht shumë, kështu që studiuesit e përfshirë arritën në përfundimin se marrja e probiotikëve në asnjë mënyrë - siç mund të mendojnë disa - funksionon vetëm. në zorrë, por në të gjithë organizmin dhe janë shumë të përshtatshme për reduktimin e inflamacionit në sëmundjet inflamatore si psoriasis. Kur zgjidhni probiotikun tuaj, sigurohuni që ai të përmbajë Bifidobacterium infantis. Kurkumina në psoriasis Kurkumina është përbërësi aktiv në erëzën aziatike të quajtur kurkuma (ose shafran i Indisë ose shafran i Indisë). Kurkumina konsiderohet si një antioksidant i fortë, mbrojtës nga kanceri dhe anti-inflamator, si dhe një ilaç natyral detoksifikues dhe për kujdesin e mëlçisë, i cili rekomandohet si një shtesë diete për shumë sëmundje kronike. Ngjashëm me probiotikët, tani ka shumë studime shkencore mbi efektet e dobishme të kurkuminës. Këtu kemi përmbledhur më të rëndësishmet: Kurkumina funksionon më mirë se mjekimi Në prill 2016, studiuesit kinezë publikuan gjithashtu një studim në të cilin zbuluan se kurkumina mund të ndihmojë gjithashtu me psoriasis. Pluhuri i verdhë madje duket se pengon drejtpërdrejt proceset autoimune - si më poshtë: Kurkumina mund të pengojë të ashtuquajturat kanale kaliumi të nëntipit Kv1.3. Janë pikërisht këto kanale që janë veçanërisht të theksuara në qelizat T. Por qelizat T luajnë një rol kyç në psoriasis. Nëse kanalet e kaliumit të qelizave T tani janë bllokuar pak, atëherë ato nuk mund të çlirojnë më aq substanca inflamatore dhe simptomat tipike të psoriazës zvogëlohen. Në të njëjtën kohë, kurkumina nuk shkaktoi asnjë efekt anësor negativ, duke e bërë atë një ilaç shumë të sigurt dhe natyral. Në përmbledhje, një plan jetik i substancave për psoriasis mund të duket si ky: Plani jetik i substancës për psoriasis 3 g acide yndyrore omega-3 20 – 50 mg zink Vitamina A në konsultim me terapistin; praktikoni më mirë një dietë të pasur me beta-karoten Vitamina D sipas nevojës Vitamina E në konsultim me terapistin 1000 – 2000 mg vitaminë C 400 – 800 μg acid folik 1 – 3 mg bakër (në varësi të marrjes së zinkut) 100 – 200 μg selen Përveç kësaj, tani mund të Merrni 200 mg OPC ose 150 mg ekstrakt të lëvores së pishës 2 herë në ditë një probiotik, p.sh. B.Combi Flora 400 - 800 mg kurkumin si ekstrakt ose 2000 - 3000 mg pluhur shafran i Indisë Megjithatë, vazhdoni me kujdes. Për shkak se çdo pacient me psoriasis ka ndjeshmëri dhe shkaktarë të ndryshëm, kështu që reagime të tepërta mund të ndodhin edhe me suplementet ushqimore dhe substancat vitale të përmendura nëse filloni shumë shpejt dhe me doza shumë të larta. Substanca vitale në vend të ilaçeve për psoriasis? Sigurisht, kjo nuk do të thotë se çdo pacient me psoriasis ka nevojë dhe duhet të marrë të gjitha këto substanca jetike. Diskutoni çdo substancë jetike individuale me mjekun tuaj ose praktikuesin alternativ dhe lërini ata të krijojnë një plan substancë jetike të përshtatur për nevojat tuaja. Gjithashtu, fakti që lëndët ushqyese jetike të kombinuara me dietën e duhur mund të ndihmojnë në lehtësimin e psoriasis nuk do të thotë që ju duhet t'i hidhni të gjitha medikamentet tuaja nëse tashmë i merrni ato. Në vend të kësaj, së pari vëzhgoni se si po bëni me masat holistike. Nëse mendoni se simptomat tuaja po lehtësohen, mund të jeni në gjendje të zvogëloni gradualisht mjekimin tuaj, në konsultim me mjekun tuaj. Burimet e artikullit: Vitamine, die bei einer Psoriasis helfen (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit Fairris, G. M. et al., The effect of supplementation with selenium and vitamin E in psoriasis. Annals of Clinical Biochemistry , Januar 1998, (Die Wirkung von Selen und Vitamin E bei Psoriasis) Kamangar, F. et al. Oral vitamin D, still a viable treatment option for psoriasis,August 2013, Journal of Dermatological Treatment , (Die Einnahme von Vitamin D, nach wie vor eine mögliche Therapie bei Psoriasis) Maroon, J. C. et al., Omega-3 fatty acids (fish oil) as an anti-inflammatory: An alternative to nonsteroidal anti-inflammatory drugs for discogenic pain,April 2006, Surgical Neurology , (Omega-3-Fettsäuren (Fischöl) als Entzündungshemmer: Eine Alternative zu nichtsteroidalen entzündungshemmenden Arzneimitteln gegen diskogene Schmerzen) Ricketts, J. R. et al., Nutrition and psoriasis, Dezember 2010, Clinical Dermatology , (Ernährung und Psoriasis) Soleymani, T et al., The role of vitamin D in psoriasis: A review, April 2015, International Journal of Dermatology , (Die Rolle von Vitamin D bei Psoriasis: Eine Übersichtsarbeit) National Psoriasis Foundation, Vitamins and supplements, (Vitamine und Nahrungsergänzungen) May, Brandon. "What Vitamins Are Best for Psoriasis?" Medical News Today . MediLexicon, Intl., 12. Dezember 2016, (Welche Vitamine sind die besten bei Psoriasis) Groeger, D. et al., Bifidobacterium infantis 35624 modulates host inflammatory processes beyond the gut, Gut Microbes , Juni 2013, (B. infantis moduliert entzündliche Prozesse des Wirts über den Darm hinaus) Danilo C Finamor et al., A pilot study assessing the effect of prolonged administration of high daily doses of vitamin D on the clinical course of vitiligo and psoriasis, Januar 2013, Dermatoendocrinology, (Eine Pilotstudie zur Einschätzung der langfristigen Gabe hoher täglicher Dosen mit Vitamin D auf den klinischen Verlauf von Vitiligo und Psoriasis) Wong AP et al., Efficacy of nutritional treatment in patients with psoriasis: A case report, September 2015, Experimental and Therapeutic Medicine, (Wirksamkeit einer Ernährungstherapie bei Patienten mit Psoriasis: ein Fallbericht) Gl et al., Homocysteine, vitaminB12and folicacid levels in psoriasis patients, Dezember 2008, JEADV, (Homocystein-, Vitamin-B12- und Folsäure-Spiegel bei Psoriasispatienten) Sagredos AN, Fettsuren-Zusammensetzung von Fischölkapseln, European Journal of Lipid Science and Technology, 1991 Kang D et al., Curcumin shows excellent therapeutic effect onpsoriasisin mouse model. Biochimie, April 2016, (Curcumin zeigt exzellente therapeutische Wirkung bei Psoriasis im Mausmodell)

Vitamina për psoriasis
bottom of page