top of page

Waffles të lehta me tërshërë

Zemra jonë rrah për waffles. Sidomos kur ato përbëhen nga drithëra mëngjesi që të shkrihen në gojë me një aromë të parezistueshme kanelle. Provoni recetën tonë të thjeshtë të vaffles me tërshër! Fëmijët do ta pëlqejnë gjithashtu. Përbërësit për 4 porcione: 1 lugë gjelle vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë 250 ml qumësht (apo pije tershere) 125 g tërshërë 3 lugë sheqer (sipas mundesis te jete kafe) pak Kripë himalaje ½ lugë çaji kanellë 2 lugë gjelle gjalpë Vaj Kokosi per pjekje (ben edhe gjalpe) 2 vezë fshati boronica (opsionale) Përgatitja: Hapi 1 Së pari, bluajeni tërshërën në një blender Hapi i 2 -të Ngrohni qumështin të vakët, përzieni me tërshërë në një tas. Lëreni për 10-15 minuta derisa tërshëra të ketë thithur qumështin. Hapi i 3 -të Shtoni sheqerin, 1 majë kripë, kanellën, gjalpin dhe vezët në përzierjen e tërshërës dhe përzieni për të formuar një brumë të butë dhe kremoz. Hapi i 4 -të Lyejeni hekurin e vaflës me vaj kokosi me një furçë. E pjekim brumin në një hekur për waffle derisa të marrin vafle të artë, lëreni të ftohet në një raft teli. E pudrosim me sheqer pluhur dhe sipas dëshirës e zbukurojmë me boronica.

Waffles të lehta me tërshërë
bottom of page