top of page
 • Qendra e Shëndetit

Antibiotik natyral - i bërë vetë

Aktualisiert: 7. Sept. 2021


Antibiotikët tradicionalë nuk kanë reputacionin më të mirë për shkak të efekteve të tyre anësore. Por a do të kishit menduar që disa ushqime - kur kombinohen në mënyrë korrekte - kanë një efekt antibiotik, pa ndonjë efekt anësor të pakëndshëm? Ne ju paraqesim një recetë me të cilën mund të prodhoni vetë një lloj "antibiotiku" natyral për parandalim të sëmundjeve. Antibiotiku natyror Sa bukur do të ishte sikur të krijonit lehtë një lloj "antibiotiku" natyral dhe pa efekte anësore, nga përbërës të thjeshtë që madje mund t'i keni në kuzhinë. Edhe nëse antibiotikët konvencionalë kryesisht luftojnë vetëm bakteret, përparësia e antibiotikëve natyralë është se ato jo vetëm që luftojnë bakteret (të cilat mund të ndodhin edhe në formën e infeksioneve dytësore në sëmundjet origjinale të lidhura me virusin), por edhe me të paktën dy përbërës (hudhër dhe xhenxhefil) edhe viruset. Përveç kësaj, përbërësit e antibiotikut natyror forcojnë sistemin imunitar në mënyrë që ai të mund të përballet më mirë me kërcënimet e jashtme. Receta themelore për këtë antibiotik thuhet se e ka zanafillën në Evropë në Mesjetë, në një kohë kur njerëzit vuanin nga shumë sëmundje dhe epidemi vdekjeprurëse. Në çfarë mase ka funksionuar në atë kohë për fat të keq nuk dihet. Pse përdoret antibiotiku natyral për parandalim Natyrisht, formulimi më poshtë nuk ka për qëllim rastet akute të rrezikshme për jetën. Në një situatë të tillë ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj në çdo rast. Prandaj është më shumë një mjet parandalimi, p.sh. B. në kohërat kur infeksionet janë të shfrenuara. Sidoqoftë, meqenëse përbërësit individualë kanë gjithashtu një efekt antibiotik të padermentuar, d.m.th. të pastruar, nuk është absolutisht e nevojshme për mendimin tonë të lëmë përzierjen të qëndrojë për dy javë. Në raste akute, për këtë arsye mund të përdorni gjithmonë antibiotik natyral të pa tharmuar - natyrisht jo si një terapi e vetme, por gjithmonë vetëm në lidhje me terapinë e rekomanduar nga mjeku juaj dhe natyrisht vetëm nëse ai nuk ka kundërshtim për marrjen shtesë të antibiotikut natyror. Sigurisht, ju nuk merrni vetëm uthull, por edhe përzierje perimesh / barishte, d.m.th. 1 lugë gjelle (ose çfarëdo doze që keni toleruar ose zgjedhur) të përzierjes totale. Nëse nuk mund të toleroni uthull, ju gjithashtu mund të përzieni përbërësit individualë të integruar në sasi të vogla dhe t'i merrni ato të freskëta. Antibiotiku natyror lufton shumë lloje të ndryshme të baktereve për shkak të vetive të përbërësve të tij. Është gjithashtu efektiv kundër disa parazitëve dhe kërpudhave (p.sh. Candida). Gjithashtu përmirëson qarkullimin e gjakut dhe rrjedhën e limfës. Sekreti nuk duhet të jetë aq shumë nga përbërësit individualë, por nga kombinimi i tyre. Karakteristikat jashtëzakonisht efektive ndaj patogjenëve të panumërt duhet të bëhen të dukshme vetëm kur ato punojnë së bashku. Përbërësit dhe përgatitja: "Antibiotik natyral" Është më mirë të vishni doreza gjatë përgatitjes së antibiotikut tuaj natyral, pasi do të merreni me përbërës pikantë dhe erëzat do të hiqen vështirë nga duart tuaja. Mukozat e hundës gjithashtu do të ndjehen të irrituar shpejt. Ndoshta duhet të teshtitni ose - siç e dini nga prerja e qepëve - të qani për një kohë të shkurtër. Por gjithmonë ia vlen të pranoni këto efekte anësore mjaft të parëndësishme, pasi rezultati mund t'ju mbrojë nga sulmet bakteriale. Koha e përgatitjes: rreth 15-20 minuta - plus 2 javë qendrim Receta e mëposhtme është një recetë tradicionale dhe e provuar. Prandaj, nëse doni të hiqni ose zëvendësoni njërin ose përbërësin tjetër për çfarëdo arsye, atëherë ndryshoni recetën dhe ndoshta edhe efektin. Në rast të intolerancës ose alergjive ndaj njërit prej përbërësve, sigurisht që duhet ta ndryshoni recetën në përputhje me rrethanat para se ta merrni dhe më pas të sëmureni edhe më shumë. Përbërësit për rreth 0.7 litra

 • 700 ml uthull molle (organike dhe natyrshëm me re)

 • 25 g hudhër - e qeruar dhe e grirë

 • 70 g qepë - e qeruar dhe e prer imët

 • 17 g spec i freskët / djegës (rreth 2 copë) - më te djgeësit që mund të gjeni - të copëtuara

 • 25 g xhenxhefil të freskët - lajeni dhe grijeni imët

 • 15 g rrikë të freskët - zhvishem dhe grijeni imët

 • 27 g rrënjë të freskëta të shafranit të Indisë (kurkuma) - lajeni dhe grijeni imët

 • ¼ lugë çaji piper i zi nga mullini

 • 2 luge haje mjaltë

Përgatitja Vendosni të gjithë përbërësit - përveç uthullës së mollës - në një tas dhe përziejeni tërësisht. Derdhni përzierjen në një kavanoz qelqi. Hidhni uthullën e mollës në mënyrë që përmbajtja të mbulohet mirë. Mbylleni kavanozin dhe tundeni fuqishëm. Pastaj vendosni gotën në një vend të freskët dhe të thatë për dy javë. Shkundni atë disa herë në ditë gjatë kësaj kohe. Përbërësit aktivë nga hudhra, djegiet, etj transferohen në uthull në këtë mënyrë. Pas dy javësh, hidhni uthullën në një shishe. Tani është antibiotiku juaj i ri, i bërë vetë. Për të marrë sa më shumë lëng të jetë e mundur, shtrydhni përzierjen në gotë sa më fort që të jetë e mundur, p.sh. B. me lugë ose shtrrydheës. Mund ta vendosni përzierjen në një leckë të pastër pambuku dhe ta shtrydhni mirë. Masen e mbetur mund ta shfrytezos si melmes. Përdorimet e mundshem për masen e mbetur Masen e mbetur mund të përdorni në sasi shumë të vogla si erëz për gatim. Ju gjithashtu mund ta ktheni masen e mbetur në një erëz të shijshme të thatë. Për ta bërë këtë, thajeni atë në në furrë në temperatura të ulëta, pastaj bluajeni dhe pastaj vendoseni në një kavanoz me erëza. Qëndrueshmëria Burimi origjinal thotë se antibiotiku natyror nuk duhet të mbahet në frigorifer dhe qendron për një kohë shumë të gjatë. Sidoqoftë, nuk jepet afat specifik i ruajtjes. Ne rekomandojmë që të vendosni antibiotik natyral në frigorifer për të qenë në anën e sigurt. Për fat të keq, afati i ruajtjes nuk mund të specifikohet, pasi kjo varet shumë nga rrethanat e përgatitjes, sa higjienikisht kryhet puna, cilat mikroorganizma vendosen etj. Për sa kohë që përzierja ka erë dhe shije të freskët dhe djegëse, përvoja ka treguar se mund të përdoret deri në tre muaj ose më shumë. Sidoqoftë, nëse ka ndryshime në shije ose pamje, nuk mund të shijohet më. Antibiotik natyral - aplikimi

 • Kujdes: përzierja është shumë e fortë dhe e djegëst! Nëse përgjithësisht nuk mund të toleroni ushqime pikante dhe erëza, nuk duhet të përdorni antibiotik natyral ose ta provoni për tolerancë vetëm në sasi shumë të vogla.

 • Holloni dozën e zgjedhur me ujë. Disa njerëz gjithashtu mund të marrin antibiotik natyral të pastër (gjë që rrit efektivitetin, veçanërisht nëse ka një infeksion në fyt). Për disa njerëz, megjithatë, e paholluar është shumë e djegëst dhe / ose shumë e hidhet.

 • Merrni 1 luge haje të antibiotikut natyror çdo ditë për të forcuar sistemin tuaj imunitar dhe për të luftuar ftohjet. Është më mirë të jepni këtë dozë në një gotë ujë (150 ml).

 • Ngadalë rriteni dozën pak çdo ditë derisa të arrini sasinë totale të një gote të vogël likeri, të cilën gjithashtu e holloni me ujë.

 • Nëse aktualisht po luftoni me një sëmundje ose infeksion më të rëndë, merrni 1 lugë gjelle të përzierjes me antibiotikë pesë deri në gjashtë herë në ditë (përsëri i holluar me ujë) para, me ose pas ngrënies, në varësi të tolerancës tuaj. Efekti është më i fortë në stomakun bosh, por jo të gjithë mund ta tolerojnë atë.

 • Si shërim (për parandalim ose në rast sëmundjeje), për shembull, mund të merrni ilaçin për 14 ditë, pastaj të bëni një pushim katër javë dhe ta merrni përsëri për 14 ditë.

 • Diskutoni përdorimin e antibiotikut natyror me mjekun tuaj ose praktikuesin tjetër në prani të sëmundjeve ekzistuese ose edhe nëse jeni duke marrë ilaçe të tjera.

 • Në asnjë rrethanë nuk duhet të ndërprisni marrjen e ilaçeve të përshkruara nga mjeku juaj dhe në vend të kësaj të merrni antibiotik natyral! Në këtë rast, është më mirë ta merrni atë shtesë - pasi të jeni konsultuar me mjekun tuaj.

 • Fëmijët (ose prindërit e tyre) dhe gratë shtatzëna duhet të diskutojnë marrjen me mjekun e tyre.

 • Nënat që ushqejnë me gji duhet të kenë parasysh se aroma e fortë e antibiotikut natyror mund të kalojë në qumështin e gjirit, me të cilin foshnja mund të mos jetë rehat. Ne rekomandojmë që të konsultoheni me një mami ose gjinekolog para se ta përdorni gjatë dhënies së gjirit.

 • Nëse merrni antibiotik natyral më puro, mund të vendosni një fetë portokalli ose limoni në gojë pasi ta keni marrë për të lehtësuar djegësnin në gojën tuaj.

 • Ju gjithashtu mund të bëni gargarë me përzierjen e holluar.

 • Përzierja natyrore e antibiotikëve sigurisht që mund të përdoret në kuzhinë si një erëza për supave dhe zierjeve. Përzier me vaj ulliri, krijon një salcë të shkëlqyeshme, shumë të shëndetshme.

Antibiotik natyral - përbërësit dhe efektet e tyre

 • Hudhra natyrshëm është një antibiotik i fuqishëm me përfitime të mëdha shëndetësore. Hudhra lufton shumë baktere dhe kërpudha të dëmshme. Në të njëjtën kohë, hudhra është e butë ndaj florës së zorrëve, po, supozohet se madje rrit numrin e baktereve të dobishme të zorrëve dhe kështu mund të ndihmojë në pastrimin e florës së zorrëve. Përveç kësaj, studimet in vitro kanë treguar se hudhra ka një efekt antiviral.

 • Qepët janë të afërmit më të afërt të hudhrës. Ato forcojnë efektin e hudhrës dhe së bashku me të përfaqësojnë një dyshe të fortë kundër sëmundjeve.

 • Rrika është veçanërisht i dobishëm për sistemin e frymëmarrjes, sinuset dhe mushkëritë. Sinuset dhe sinuset e bllokuara pastrohen, qarkullimi i gjakut është përmirësuar dhe ftohjet që afrohen nuk kanë më asnjë shans.

 • Xhenxhefili dhe speci i djegëst frenojnë inflamacionin, lehtësojnë dhimbjen dhe stimulojnë jashtëzakonisht qarkullimin. Ata luftojnë sëmundjen në vend. Xhenxhefili gjithashtu ka - së bashku me hudhrën - një efekt anti-virus.

 • Kurkuma është pa dyshim një nga erëzat më të mira për vetitë e antibiotikëve. Lufton infeksionet, zvogëlon inflamacionin, gjithashtu pengon zhvillimin e kancerit, madje lehtëson dhimbjet e kyçeve dhe, e fundit, por jo më pak e rëndësishmja, parandalon demencën.

 • Piper i zi funksionon si anti-inflamator, forcues i imunitetit dhe tretës. Gjithashtu rrit ndjeshëm bio-disponueshmërinë e kurkumës.

 • Mjalta: Për shkak të efekteve të tij antibakteriale, antifungale dhe antioksiduese, mjalti i lulave është i dobishëm për infeksionet, si dhe për shumë procese inflamatore. Një veti shumë e veçantë e mjaltit thuhet se është aftësia e tij për të parandaluar formimin e biofilmave. Biofilmat janë shoqata të baktereve patologjike në trup. Mjalti thuhet se është në gjendje të prishë sistemin e komunikimit të këtyre baktereve, në mënyrë që këto baktere të mos mund të veprojnë më si një grup i mbyllur dhe kështu të bëhen më të ndjeshëm ndaj antidoteve, por edhe më të prekshëm ndaj sistemit imunitar të vetë trupit.

 • Uthulla e mollës ishte përdorur tashmë për qëllime mjekësore nga babai i medicines - Hipokrati - rreth 400 vite para Krishtit. Thuhet se ai përdori vetëm dy mjete shërimi në rast sëmundjeje: mjaltë dhe uthull molle. Uthulla e mollës të natyrshme përmban pektinë, një fibër që ul kolesterolin e lartë dhe rregullon presionin e gjakut. Uthulla e mollës gjithashtu mbështet ekuilibrin e mineraleve dhe kështu shëndetin e kockave. Uthulla e mollës siguron pak kalcium, por ndihmon trupin të thithë më mirë kalciumin nga ushqimi. Meqenëse uthulla e mollës është gjithashtu shumë e pasur me kalium, ajo rikthen shkëlqimin e flokëve, forcon thonjtë dhe gjithashtu ndihmon në detoksifikimin e trupit. Uthulla e mollës përmban acid malik, i cili është shumë efektiv kundër kërpudhave dhe infeksioneve bakteriale. Kristalet e acidit urik duhet gjithashtu të jenë në gjendje të treten nga acidi malik rreth nyjeve, gjë që mund të çojë në lehtësimin e dhimbjeve të kyçeve.

24 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page