top of page
 • Qendra e Shëndetit

Chard zvicerane me arra pishe

Për këtë recetë ne përgatitëm chardin në një salcë krem ​​të hollë, e kaluam me një shije të butë, pikante dhe e shërbyam me arra pishe të pjekura - shumë e lehtë dhe shumë e shijshme!


Përbërësit për 2 porcione:

 • 30 g gjalpë

 • 30 g miell të shkruar, të bardhë

 • 300 ml melmese perimesh, të ftohtë

 • 200 ml krem ​​soje ose tërshërë

 • 50 g qepë të kuqe - prejeni imët

 • 2 majë pluhur arrëmyshk

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

 • 700 g chard zvicerane - larje; Rrjedh në copa me madhësi kafshimi; Pritini gjethet në shirita 1 cm dhe lërini mënjanë veç e veç

 • 1 lugë tamari (salcë soje)

 • 3 lugë arra pishe - të pjekura pa yndyrë


Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 20 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 20 minuta

 • Koha e pritjes: -

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Për salcën, shkrini 30 g gjalpin në një tigan. Pastaj shtoni 30 g miell në një gotë dhe përzieni fuqishëm me një kamxhik derisa të formohet një përzierje e lëmuar. Shtojme melmesen e perimeve 300 ml dhe e trazojmë fuqishëm derisa të mos ketë më gunga. Pastaj përzieni 200 ml ajkë dhe lërini të ziejnë një herë; Vazhdoni të trazoni vazhdimisht. Shtoni qepët, rregullojeni me 2 majë arrëmyshk, kripë dhe piper dhe ziejini për 15 minuta në zjarr të ulët.


Hapi i 3 -të

Ndërkohë, sillni një tenxhere të madhe me ujë të kripur në valë dhe gatuajini kërcellin e chardit për 2 minuta. Pastaj shtoni gjethet e chard dhe gatuajini për 1 minutë. Hidhini të dy mbi një sitë dhe lërini të kullojnë.


Hapi i 4 -të

Shtoni chardin zviceran të kulluar në salcë dhe përzieni. Pastaj përzieni 1 lugë gjelle tamari dhe shijoni me kripë dhe piper.


Hapi i 5 -të

Shërbejeni perimet e chardit të spërkatura me 3 lugë arra pishe të pjekura.


Këshillë: Orizi ose patatet shkojnë mirë me kete shujte.

6 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page