top of page
 • Qendra e Shëndetit

Dhimbjet menstruale - lehtësim i butëDhimbjet menstruale mund të kenë një ndikim masiv në jetën e përditshme (profesionale), dhe shpesh madje bëjnë që gruaja në fjalë të mungojë plotësisht për ditë. Ilaçet e përshkruara për të lehtësuar dhimbjen dhe ngërçet janë më të mpirë se sa mund të shërojnë, dhe efektet e tyre anësore nuk kontribuojnë domosdoshmërisht në rritjen e mirëqenies. Cilat mënyra natyrale ekzistojnë për të menaxhuar butësisht dhimbjet menstruale?


Shumëllojshmëria e dhimbshme e dhimbjeve menstruale


Ngërçet dhe dhimbjet e barkut paaftësojnë shumë gra çdo muaj dhe më pas për orë të tëra. Mjekët i referohen dismenorresë si dhimbje menstruale të këtij lloji. Ato lindin nga tkurrja e mitrës, e cila - pasi një shtatzëni nuk ka ndodhur - përpiqet të çlirohet nga mbetjet e rreshtimit të mitrës (endometrium) që është përgatitur për implantimi i një qelize vezë të fekonduar.


Përveç dismenorresë, mund të zhvillohen dhimbje të forta stomaku, lodhje ekstreme, dhimbje shpine, të vjella, diarre dhe madje edhe dhimbje në kofshë. Disa gra gjithashtu vuajnë nga nervozizmi i nivelit të alarmit 3 (ka vetëm 3), i cili mund të zhvillohet në depresion të rëndë. Askush nuk mund të pritet të vuajë nga një agoni e tillë, veçanërisht jo çdo muaj - as vetë gratë dhe as përreth tyre.


Dhimbjet menstruale: zgjidhja e mjekësisë konvencionale


Mjekësia konvencionale ka në përgjithësi vetëm dy zgjidhje të gatshme për problemet menstruale: qetësues të ndryshëm të dhimbjeve dhe kontraceptivë hormonalë. Këto të fundit u përshkruhen gjithashtu vajzave të reja që shpesh nuk po mendojnë ende në heshtje për kontracepsionin - jo për të parandaluar shtatzëninë, natyrisht, por për të luftuar ngërçet dhe dhimbjet.


Nëse kjo është kaq e mençur është e diskutueshme, duke pasur parasysh rreziqet e njohura që lidhen me terapitë sintetike të hormoneve. Ndoshta mjeku juaj do të tregojë njërën ose bimën tjetër mjekësore që mund të ketë një efekt lehtësues në dhimbjet menstruale, por me këshilla të veçanta ushqyese që mund të zvogëlojnë rrezikun e dismenorresë që në fillim ose të zvogëlojnë ashpërsinë e tyre, ai do të jetë në rastet më të rralla mund ose duan të shërbejnë.


Shkaqet e mundshme të dhimbjeve menstruale


Referencat e para historike për dhimbjet menstruale kthehen në Mesopotaminë e lashtë, ku gratë tashmë vuanin nga sëmundje të përsëritura 5000 vjet më parë. Pra, a janë dhimbjet menstruale krejt normale, madje edhe natyrale?


Një shqetësim i caktuar mund të mos jetë një arsye për ankesë, por nëse simptomat bëhen të padurueshme në atë masë sa që gruaja e dhimbshme vetëm zvarritet për ditë të tëra dhe nuk duket se është në gjendje të mbijetojë pa një shishe me ujë të nxehtë, atëherë kjo është natyra e saj sigurisht nuk synohet kështu.


Prandaj është një gjendje pak a shumë patologjike - në varësi të ashpërsisë. Por meqenëse (në rastin e dismenorresë parësore (1), dhe ky është shqetësimi i vetëm këtu) asnjë "degjenerim" fizik nuk mund të përcaktohet, dhimbjet menstruale konsiderohen të bezdisshme nga mjekët ortodoksë, por jo vërtet seriozë.


Në realitet, dhimbjet menstruale kanë shkaqe që mund të korrigjohen. Dhe nëse këto shkaqe e bënë jetën të vështirë për gratë në antikitet, atëherë është vërtet koha për t'i dhënë fund fantazmës.


Dhimbje menstruale nga hormonet që shkaktojnë dhimbje


Një shkak i dhimbjes menstruale është sekretimi i shtuar i një grupi të caktuar të prostaglandinave në mukozën e mitrës. Prostaglandinat janë hormone të indeve që formohen ose nga acidi dihomogamalinolenik DGLA (ato quhen më pas prostaglandinat e serisë 1), nga acidi arakidonik (seria 2 prostaglandinat) ose nga acidi eikosapentaenoik EPA (seria 3 prostaglandinat).


Ato prostaglandina që shkaktojnë dhimbje dhe ngërçe në dismenorrhea janë prostaglandinat e serisë 2. Ato nxisin dhimbjen ose perceptimin e dhimbjes, shkaktojnë inflamacion, ngushtojnë enët e gjakut dhe forcojnë koagulimin e gjakut.


Mjekësia konvencionale gjithashtu e di këtë dhe tani rekomandon (ndër të tjera) ilaçe kundër dhimbjeve (p.sh. ASA) që pengojnë pikërisht këto prostaglandina. Fatkeqësisht, këto ilaçe gjithashtu pengojnë dy prostaglandinat e tjera (seria 1 dhe seria 3). Këta, megjithatë, janë antagonistët natyrorë të prostaglandinave të Serisë 2. Ato pengojnë inflamacionin, zvogëlojnë koagulimin e gjakut dhe bllokojnë drejtpërdrejt formimin e prostaglandinave të serisë 2 të shkaktuara nga dhimbja dhe inflamacioni.


Ilaçet kundër dhimbjeve të tilla si ASA intensifikojnë dhe zgjasin vuajtjet në një afat të gjatë sepse ato fikin masat ndihmëse të trupit.


Ushqimet shtazore rrisin dhimbjen dhe inflamacionin


Tani shtrohet pyetja se si bëhet fjalë për ekzistencën e serisë 2 të prostaglandinave në sasinë shpesh të zakonshme të madhe në radhë të parë. Arsyeja mund të fshihet në një dietë të pasur me ushqime shtazore. Ai siguron shumë lëndë të para për formimin e prostaglandinave të serisë 2, por pothuajse asnjë material për prostaglandinat e serisë 1 ose serisë 3.


Shumica e produkteve shtazore (mishi, sallami, produktet e qumështit, vezët) sigurojnë acid arachidonic dhe kështu nxisin dhimbjen dhe inflamacionin. Në të kundërt, vaji i linit dhe vaji i kërpit, për shembull, sigurojnë të ashtuquajturin acid alfa-linolenik, i cili mund të pengojë dhimbjen në dy mënyra: Nga njëra anë, ai pengon formimin shtesë të acidit arachidonic në trup dhe në të njëjtën kohë koha siguron material për formimin e serisë ndihmëse të 3 prostaglandinave.


Vajra me cilësi të lartë me një përmbajtje të lartë të acideve yndyrore omega-3


Pra, zgjidhja është të kufizoni konsumin e produkteve shtazore dhe të plotësoni nevojat tuaja për yndyrë me ndihmën e vajrave vegjetale të zgjedhur me kujdes. Kjo do të thotë që vajra natyralë me cilësi të lartë me një përmbajtje të lartë të acideve yndyrore omega-3, të tilla si liri dhe vaj kërpi ose vaj arre përdoren për sallata dhe perime të papërpunuara.


Nëse doni të ngrohni një vaj, atëherë përdorni një vaj ulliri ekstra të virgjër me cilësi të lartë (i cili natyrisht është po aq i përshtatshëm për sallatat dhe perimet e papërpunuara). Në çdo rast, shmangni llojet e përgatitjeve (p.sh. tiganisjen e thellë) që kërkojnë temperatura shumë të larta. Detajet mund të gjenden nën vajin e lirit, vajin e kërpit dhe vajin e ullirit.


Dhimbje menstruale për shkak të mungesës së magnezit


Meqenëse tendenca për ngërçe në përgjithësi mund të tregojë një mangësi të magnezit, ju duhet të hani një dietë të shëndetshme ose të rregulloni një mangësi të mundshme në mënyrë të synuar. Kjo do të thotë jo vetëm plotësimin e kërkesës ditore të magnezit, por edhe rimbushjen e rezervave minerale të trupit. Këto të fundit shpesh janë të rraskapitura nga vitet e dietës acidike dhe stilit të jetesës dhe duhet të rindërtohen ngadalë.


Vini re, megjithatë, se magnezi i gëlltitur me gojë mund të zgjasë deri në 12 muaj për të rimbushur nivelet e magnezit ndërqelizor.


Dhimbje menstruale për shkak të acidozës


Sa më shumë që një organizëm të jetë tepër acid, aq më intensiv është. Një situatë e keqe ushqyese në lidhje me stresin, stimuluesit (nikotina, kafeina, sheqeri) si dhe mjekimet herë pas here çon në mënyrë të pashmangshme në mangësitë minerale dhe formimin e produkteve të mbeturinave.


Të dy promovojnë procese patologjike në mënyra të ndryshme, kështu që përmes deacidifikimit të qëndrueshëm në kombinim me një furnizim të ndërgjegjshëm të mineraleve me cilësi të lartë në trup, jo vetëm dhimbjet menstruale, por shumë sëmundje të tjera mund të lehtësohen ose madje të zhduken plotësisht. Detajet mund të gjenden nën Deacidification.


Dhimbjet menstruale: zgjidhje natyrale por efektive


Për shumë gra, njohja se ka shumë ilaçe të ndryshme natyrore për vuajtjet mujore është një lehtësim i madh. Ju nuk ndiheni më në mëshirën e mjekut tuaj ose ilaçit të tij kundër dhimbjeve, por më në fund mund të ndërmerrni veprime vetë - jo vetëm kur shfaqen simptomat, por disa ditë më parë.

Çfarë mund të bëni në atë kohë (nga rreth një javë) para periodave tuaja

Më poshtë ne shpjegojmë masat individuale që duhet t'ju ndihmojnë të përballoni dhimbjet menstruale.


Shmangni kripën e tryezës dhe alkoolin


Shmangni ushqimet e kripura dhe alkoolin, pasi të dyja dehidratojnë trupin dhe e bëjnë dhimbjen e ngërçit më keq.


Pi shume uje


Pini shumë ujë (2 deri në 3 litra në ditë) pasi kjo lehtëson trupin dhe parandalon mbajtjen e ujit të lidhur me estrogjenin. Shtoni lëng limoni në ujin tuaj, i cili vepron si një diuretik natyral.


Hani një dietë alkaline


Një dietë alkaline, mundësisht e përbërë nga perime, sallata, lakër, arra, fara vaji, vajra dhe fruta natyrore, automatikisht zvogëlon ndjeshmërinë ndaj dhimbjeve dhe ngërçeve për shkak të pasurisë së saj të balancuar mikronutriente dhe mungesës së përbërësve irritues dhe skorje. Ju gjithashtu mund të rafinoni pjatat tuaja me erëza antispazmatike, të tilla si B. anise, kopër, kardamom, koriandër, vanilje dhe kanellë.


Hani perime me gjethe jeshile dhe alternativat e tyre


Hani perime me gjethe jeshile të tilla si sallata të ndryshme me gjethe, lakër jeshile, chard zvicerane, lakër, hithër, barishte dhe perime të egra çdo ditë. Substancat vitale që përmban i japin energji të gjithë trupit tuaj, duke e furnizuar atë me antioksidantë të mjaftueshëm dhe klorofil. Kjo e fundit pastron gjakun tuaj dhe nxit formimin e gjakut të ri. Nëse nuk arrini të hani rregullisht perime dhe sallata jeshile të freskëta për shkak të mungesës së kohës, atëherë pluhuri i barit të grurit, të cilin e përzieni ose në ujë ose në smoothie frutash të shijshëm, është një alternativë interesante. algat ose klorela mund të ndihmojnë -Algat në procesin e jo vetëm plotësimit të nevojave tuaja për klorofil, por edhe nevojën tuaj për mikronutrientë jetikë.


Shmangni produktet e qumështit dhe kafeinën


Produktet e qumështit dhe pijet që përmbajnë kafeinë mund të rrisin dhimbjen e periodave. Produktet e qumështit në veçanti shkaktojnë një mangësi magnezi për shkak të përmbajtjes së tyre të lartë të proteinave dhe kalciumit, të cilat mund të intensifikojnë ndjeshëm ngërçet.

Merrni minerale të mjaftueshme


Nëse jeni të mendimit se dieta juaj nuk ju siguron minerale të mjaftueshme, duhet të përdorni një preparat tërësor dhe natyral që ju siguron kalcium, magnez dhe ndoshta zink dhe kalium.


Sidoqoftë, kaliumi gjendet në sasi shumë të mëdha në të gjitha frutat dhe perimet, kështu që do të ishte turp nëse gëlltisni një pilulë në vend që të konsumoni shumë fruta dhe sallata të shijshme çdo ditë - të cilat, përveç kaliumit, ju sigurojnë edhe shumë të tjera substanca të shëndetshme.


Zinkun mund ta gjeni në farat e kungullit, arrat braziliane dhe bishtajoret e mbirë (qiqra, sojë, thjerrëza, etj.). Nëse jeni ende duke menduar për një furnizim adekuat të kalciumit / magnezit, mund t'i mbuloni nevojat tuaja në mënyrë perfekte me koralet detare Sango. Ai furnizon kalcium dhe magnez në raportin ideal për njerëzit, në mënyrë që të dy mineralet të mund të shfrytëzohen në mënyrë optimale.


Vitamina B vepron kundër ngërçeve


Meqenëse vitamina B është gjithashtu e përfshirë në zhvillimin e ngërçeve, duhet të siguroheni që organizmi juaj të furnizohet me të gjithë kompleksin e vitaminës B. Ju mund ta gjeni këtë kryesisht në arra, fara, lakër, avokado, mikrobe drithi, alga dhe bishtajore.


Shmangni Stresin


Nëse e shikoni veten me kujdes, do të zbuloni se sa më shumë stres, shqetësim dhe kaos të hyjë në jetën tuaj, aq më e vështirë është për ju të keni menstruacione. Prandaj, gjithmonë duhet të planifikoni relaksim dhe pushim në rutinën tuaj të përditshme.


Çfarë duhet të bëni në periodat tuaja


Dhimbjet menstruale janë gjithmonë një shenjë se po neglizhoni veten dhe nevojat e trupit tuaj në jetën e përditshme. Me ndihmën e dhimbjes, trupi juaj kujton veten në vetëdijen tuaj, kërkon vëmendjen tuaj të plotë dhe kërkon pushim, relaksim, ngrohtësi dhe ushqim të pasur me substanca vitale.


Shfrytëzoni rastin që më në fund të merrni pak kohë për veten tuaj dhe të përkëdhelni veten me gjëra të bukura dhe në të njëjtën kohë efektive. Nëse periudha juaj fillon dhe përjetoni dhimbje ose siklet, këtu janë disa ide të dobishme dhe trajtime natyrore që mund të lehtësojnë ngërçet dhe lehtësojnë dhimbjen.


 • Bimët medicinale për dhimbjet menstruale Mos prisni të shihni ngërçet ose jo. Pini çajra bimorë, të cilët janë të specializuar në lehtësimin e tensionit dhe parandalimin e ngërçeve, thjesht si profilaktikë. BIMA anti-ngërçe par excellence është gishti i patës. Pini një filxhan çaj prej tij disa herë në ditë (1 lugë çaji barishte të tharë në 150 deri në 200 mililitra ujë të nxehtë - lëreni të piqet për 5 minuta). Bimë të tjera efektive mjekësore për dhimbjet menstruale janë manteli i zonjës, yarrow, mugwort, marjoram, rigon, lule kamomili dhe balsam limoni. Ju mund të përzieni deri në katër barëra dhe përziejeni përzierjen e çajit me një xhenxhefil të freskët të grirë.

 • Xhenxhefili lehtëson ngërçet Xhenxhefili gjithashtu ngroh nga brenda, relakson dhe lehtëson dhimbjet. Rrënja aromatike e nxehtë mund të përdoret mrekullisht në formën e të ashtuquajturit vaj xhenxhefili. Për ta bërë këtë, fërkoni xhenxhefilin e freskët në një leckë dhe shtrydhni xhenxhefilin përmes leckës. Përzieni lëngun e xhenxhefilit që rezulton në një raport 1: 5 me vaj susami. Masazhoni vajin e xhenxhefilit butësisht në zonat e dhimbshme.

 • Sipas një studimi, trumza thuhet se funksionon të paktën si ibuprofen, një qetësues i dhimbjeve që përdoret zakonisht.

 • Çaji i hithrës dhe majdanozi për menstruacionet pa probleme Në përgjithësi, kushtojini vëmendje ushqimeve që kanë efekt dehidratues dhe pastrues, siç janë frutat, orizi me drithëra dhe çaji i hithrës. Përdorni gjithashtu shumë majdanoz. Kjo barishte krejtësisht e nënvlerësuar promovon rrjedhjen e gjakut në organet e barkut dhe kështu çon në menstruacione pa probleme. Majdanozi gjithashtu pastron gjakun, dezinfekton dhe detoksifikon.

 • Aromaterapi për dhimbjet menstruale Përdorni vajra esenciale që kanë një efekt përgjithësisht relaksues dhe antikonvulsant, të tilla si livando, balsam limoni, dëllinjë, trëndafil ose sherebelë. Vendosini ato në një llambë me aromë ose në ujin tuaj të banjës. Ju gjithashtu mund të fërkoni barkun dhe barkun me vajra aromatik. Për ta bërë këtë, shtoni disa pika vajra esenciale në një vaj bazë me cilësi të lartë dhe pak të ngrohur (vaj bajame, vaj avokado ose vaj ulliri) dhe trajtojeni veten me një masazh relaksues me vajin tuaj të masazhit shtëpiak: Masazhoni pa asnjë presion në madje, lëvizjet rrethore në drejtim të akrepave të orës. Sidoqoftë, ju lutemi mos hidheni përsëri menjëherë më pas, por shtrihuni atje për të paktën 15 deri në 20 minuta dhe relaksohuni.

 • Ngrohtësia, ngrohtësia dhe ngrohtësia lehtësojnë dhimbjet menstruale Asnjë gruaje nuk ka nevojë të kujtohet për një shishe me ujë të nxehtë ose banja të nxehta të plota, pasi këto janë metodat më të njohura dhe më të praktikuara të trajtimit të dhimbjeve menstruale. Efekti relaksues, qetësues i dhimbjeve i banjove mund të rritet duke shtuar vajin e lythes së Shën Gjonit.

 • Banane për gjendjen më të mirë gjatë menstruacioneve Hani sa më shumë banane që dëshironi, ose të paktën një, çdo ditë. Bananet përmbajnë një sasi jashtëzakonisht të lartë të vitaminës B6, e cila rregullon nivelet e sheqerit në gjak dhe ka një efekt pozitiv në disponimin tuaj.

 • Akupunkturë për dhimbjet menstruale Akupunktura thuhet se lehtëson të gjitha problemet gjinekologjike duke lëshuar blloqe energjie në sistemin riprodhues. Pra, vëzhgoni një terapist të aftë dhe kënaquni duke i thënë lamtumirë bllokimeve tuaja.

 • Shpërqendrimi nga Lëvizja Ngërçet shpesh përkeqësohen duke u shtrirë sapo shfaqen dhe duke pritur me ankth që të përkeqësohen. Shkëputeni veten me gjëra të bukura. Shkoni për një shëtitje me një mik, shkoni për një shëtitje ose mbillni disa lule në oborrin tuaj. Ushtrimet e yogas gjithashtu mund të jenë jashtëzakonisht të dobishme. Lëvizjet e buta nxisin qarkullimin e gjakut dhe ndihmojnë në shkëputjen e rreshtit të mitrës shumë më mirë sesa thjesht të qëndroni në shtrat. Asnjëherë mos harroni gjënë më të rëndësishme: jini të mirë me veten.

 

Burimet e artikullit:

 • Menstruationsbeschwerden - Sanfte Linderung - ZDG

 • (1) Primäre Dysmenorrhöe: Dysmenorrhöe ohne organische Ursachen. Wenn eine Dysmenorrhöe organische Ursachen hat wie z. B. Polypen, Myome oder Endometriose, spricht man von einer sekundären Dysmenorrhöe.

43 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page