top of page
 • Qendra e Shëndetit

Dietë pa gluten: e lehtë dhe e shijshme!Shumë njerëz e lidhin një dietë pa gluten me mos ngrënien e ndonjë gjëje që ka shije veçanërisht të mirë. Por në thelb nuk keni nevojë të bëni pa asgjë. E vetmja gjë e rëndësishme është të dini se cilat produkte përmbajnë gluten. Thjeshtë ato të shmangen dhe zëvendësohen me produkte pa gluten.


Gluteni: I preferuari i industrisë ushqimore

Gluteni është një lloj proteine ​​ngjitëse që gjendet në shumicën e llojeve të drithërave. Përmbajtja e glutenit në grurë është veçanërisht e lartë. Gruri është kultivuar për shekuj në mënyrë të tillë që së pari rendimenti dhe së dyti përmbajtja e glutenit është veçanërisht e lartë.


Kjo sepse gluteni është përbërësi magjik në industrinë ushqimore. Përdoret si stabilizues, trashës, agjent xhel, bartës i aromës, agjent aromatizues dhe ngjyrosës. Në veçanti, gluteni siguron që buka dhe simitet të priten lehtë dhe të mos copëtohen.


Prandaj, gluteni përdoret në pothuajse çdo produkt ushqimor të prodhuar në mënyrë industriale. Dhe jo vetëm kaq: Gluteni mund të gjendet edhe në ilaçe, pasta dhëmbësh dhe produkte kozmetike. Si rezultat, nuk është aq e lehtë për të shmangur plotësisht glutenin në fillim.


Nëse po pyesni në këtë pikë PSE në botë duhet të dëshironi të shmangni glutenin, ju lutemi lexoni artikujt tanë mbi disavantazhet shëndetësore të glutenit, p.sh. B. këtu:


 • Gluteni: a është shkaku i Hashimotos?

 • Gluteni promovon obezitetin

 • Gluteni dhe autizmi


Ose ndoshta ju tashmë keni probleme shëndetësore dhe nuk e dini nga vijnë. Atëherë mund të jeni të interesuar për këtë artikull:


 • Gjashtë shenja të intolerancës ndaj glutenit


Më poshtë është një listë e ushqimeve që përmbajnë ose mund të përmbajnë gluten:

Ushqimet që përmbajnë gluten:


 • Kokrra të tilla si gruri, thekra, elbi, tërshëra, spelja, jeshile, einkorn, zmerile, kamut dhe produktet e bëra prej tyre

 • Miell, bollgur, elb margaritar, niseshte, thekon drithërash, muesli

 • Makarona, petë, bukë, simite, baguette, bukë të sheshtë

 • Gnocchi, petulla,

 • Thërrimet e bukës dhe produktet e bukës si p.sh. mish i pjekur me prezëll, peshk i pjekur prezëll, djathë i pjekur prezëll

 • Bukë mishi, qofte dhe produkte të tjera të mishit të grirë

 • Seitan dhe produktet që përmbajnë seitan

 • Pica

 • Shumë ushqime të gatshme

 • Ëmbëlsira, byrekë, copa pastash të pastruara,

 • Biskota, bare granola

 • Konet e akullores

 • Shkopinj me gjevrek, snacks

 • Birra


Lista tjetër duhet të përfshijë ato produkte që MUND të përmbajnë gluten. Këtu do të kishte kuptim - të paktën nëse vërtet dëshironi ose duhet të jetoni plotësisht pa gluten - nëse kontaktoni prodhuesin para se ta blini ose konsumoni atë.


Gluten i fshehur:

 • Salcat e gatshme (përfshirë salcat e kalitur si soja dhe salca e peshkut), salcat e gatshme, supat e gatshme

 • Ilaçet, pasta e dhëmbëve dhe produktet kozmetike siç janë shkopinjtë e balsamit të buzëve

 • Aromat, ngjyrat, stabilizuesit, trashësit, agjentët e xhelit, përforcuesit e aromës

 • Brumë e ngrënshme për lojë

 • Patate të skuqura

 • Kroketa, petulla me patate

 • Produktet e qumështit me preparate frutash

 • Disa produkte me pak yndyrë

 • Preparate krem ​​djathi me barishte

 • Suxhuk dhe salcice

 • Vezë të fërguara në restorante ose hotele

 • Puding, akullore, krem ​​nougat arre

 • Patate të skuqura, dhe messhujta tjera

 • cokollate

 • Ketchup, mustardë dhe salca të kalitur si salcë soje, salcë peshku dhe të tjera

 • Përzierjet e erëzave

 • Pije të modës, limonada

 • Çaj ose kafe me shije

 • Pluhurin i kakaos me aditivë

Ne gjithashtu kemi mbledhur informacione të mëtejshme mbi burimet e fshehura të glutenit për ju këtu: Nëntë burime të fshehura të glutenit


Sidoqoftë, në mënyrë që të mos tronditeni aq shumë dhe të mos mendoni se nuk mund të hani asgjë, më poshtë është lista pozitive me të gjitha ato produkte / ushqime që janë pa gluten:


Ushqimet pa gluten:

 • Orizi, orizi i egër, misri, meli, hikërror, amaranti, quinoa dhe produkte të bëra nga të gjitha këto drithëra dhe pseudo-kokrra (p.sh. miell, thekon, kokrra)

 • arra

 • Farat e vajit (fara liri, susami, farat e kungullit, farat e lulediellit, etj.)

 • bishtajore

 • fruta dhe perime

 • Sallatat (kini kujdes me salcat e gatshme)

 • Patate dhe niseshte patate

 • Gështenja dhe produktet e bëra prej tyre (p.sh. miell gështenje, thekon gështenje)

 • Miell delli, miell soje, miell teff, miell qiqrash, miell kokosi, miell kërpi, miell lupine, miell bajame

 • qumësht dhe produkte qumështi

 • Vajra vegjetale të ndryshëm nga vaji i embrionit të grurit

 • Mish, peshk, ushqim deti

 • Vezë

 • Tofu dhe qumësht soje

 • Produktet e kokosit dhe kokosit (miell kokosi, vaj kokosi, sheqer i lulëzimit të kokosit, gjalpë kokosi, thekon kokosi, etj.)

 • Mjaltë dhe shumë ëmbëlsues alternativë si shurup panje, shurup agave, shurup molle, shurup orizi, yavon si shurup ose jakon si pluhur etj (malt elbi nuk është më mirë)

 • erëza dhe barishte të pastra (kini kujdes me përzierjet)

 • lëngje të pastra frutash, ujë, çaj (pa shije)

 • pluhur kakao të pastër

 • Verë dhe shampanjë

 • Lidhës pa gluten: niseshte patate, miell orizi, niseshte misri, kudzu,


Përfitimet e dietës pa gluten

Nëse tani hani pa gluten, ju automatikisht keni avantazhin që në të ardhmen jo vetëm që do ta mbroni trupin tuaj nga gluteni, por edhe nga të gjithë aditivët kimikë që gjenden në shumicën e vakteve të gatshme.


Mënyra më e lehtë për të kaluar në një dietë pa gluten është të filloni duke gatuar dhe pjekur gjithçka të freskët në shtëpi. Në këtë mënyrë ju gjithmonë e dini saktësisht se çfarë është në të vërtetë në ushqimin tuaj dhe shpejt merrni një ndjenjë për atë që mund të porosisni jashtë shtëpisë tuaj, domethënë në restorante ose hotele, dhe çfarë më mirë jo.


Tani ka rafte të tëra me produkte të gatshme pa gluten si pica, bukë, simite dhe shumë më tepër në supermarkete, farmaci dhe dyqane të ushqimeve të shëndetshme. Por për fillim këshillohet të piqni dhe gatuani vetë në mënyrë që të njihni mundësitë alternative të kuzhinës pa gluten.


Përveç kësaj, produktet e gatshme pa gluten nga rafti janë pa gluten, por ky është shpesh kriteri i vetëm. Aditivët tipikë kimikë të ushqimit janë ende të përfshirë. Ai gjithashtu mund të përmbajë substanca që supozohet se imitojnë vetitë e glutenit që mungon.


Këtu do të gjeni rubriken me receta pa gluten. Recetat tona janë pa gluten, të shëndetshme dhe në të njëjtën kohë vegane, domethënë thjesht me bazë bimore. Zbuloni bukë, simite, pica, ëmbëlsira, krepa dhe pasta të shijshme me ne - të gjitha pa gluten, të shijshme dhe të shëndetshme.

Pa gluten nuk është gjithmonë pa gluten

Për t'i bërë gjërat më keq, të ashtuquajturat produkte të gatshme pa gluten mund të përmbajnë ende gluten. Sepse sipas rregullores KE numër 41/2009 të 20 janarit 2009, ushqimet mund të etiketohen "pa gluten" nëse ato kanë një përmbajtje gluteni jo më shumë se 20 mg / kg (= 20 ppm (ppm = pjesë për milion)) - e cila natyrisht mund të jetë problematike për intolerancat shumë të ndjeshme ndaj glutenit.


Pra blini ushqime të freskëta dhe krijoni pjata të shijshme. Ju jeni të garantuar të keni sukses me recetat e mëposhtme.


Receta pa gluten për mëngjes

Nuk mund ta imagjinoni mëngjesin pa bukë dhe simite? As ​​nuk keni pse! Ju lehtë mund të piqni vetë bukën pa gluten dhe simite tuaja pa gluten.


A preferoni muesli? Nuk ka problem! Një muesli pa gluten i bërë vetë përzihet në më pak se 15 minuta dhe gjithashtu mund të ruhet për shumë javë në kavanoza magazinimi të mbyllura mirë.


Simitet të dielën pa gluten

Kjo recetë bën rreth 25 simite. Nëse jeni duke pjekur pa gluten për herë të parë, merrni kohën tuaj të shtunën me qetësi dhe provoni të piqni simite dhe bukë me miell të ndryshëm në paqe.


Miellrat pa gluten bëjnë një brumë më ngjitës dhe janë më të vështira për tu përpunuar sesa mielli i grurit, për shembull. Por mos lejoni që kjo t'ju dekurajojë. Me pak praktikë, shpejt do të bëheni një profesionist pa gluten!


Simitet dhe bukën mund t’i ngrini pas pjekjes dhe ftohjes dhe më vonë t’i shkrini dhe t’i piqni të freskëta sipas kërkesës. Në këtë mënyrë ju mund të keni një furnizim për të gjithë javën dhe të mos keni stres në mëngjes.


Përbërësit:


 • 1 kilogram miell pa gluten për bukë ose simite ose një përzierje pjekje nga dyqanet e ushqimeve të shëndetshme


Kushtojini vëmendje përbërësve dhe udhëzimeve të pjekjes për një përzierje pjekje të gatshme për përdorim. Nëse tashmë përmban kripë dhe / ose maja të thatë, nuk keni pse ta shtoni këtë natyrisht. Sidoqoftë, nëse përdorni vetëm një përzierje mielli, atëherë do t'ju nevojiten përbërësit e mëposhtëm:


 • 2 lugë çaji kripë

 • 750 mililitra ujë të vakët

 • 1 kub farë të freskëta buke (përafërsisht 42 gram)

 • Farat e lulekuqes, farat e susamit, farat e lulediellit ose farat e kungullit mund të spërkaten sipas dëshirës


Përgatitja:


 • Përzieni miellin dhe kripën në një tas përzierës dhe bëni një pus në qendër.

 • Shpërndani farën e bukës mirë në ujë të vakët dhe pastaj derdhni ngadalë në pusin e miellit. Përziejini dhe gatuajini gjithçka ngadalë dhe tërësisht derisa të merrni një brumë të butë.

 • Mbulojeni dhe lëreni brumin të pushojë për rreth një orë në një vend të qetë dhe të ngrohtë.

 • Tani formoni toptha të vegjël të rrumbullakët dhe vendosini simite në një tepsi pjekje me letër pjekje. Para pjekjes, lyejini simitet me ujë të vakët dhe spërkatini me fara susami, fara lulekuqe ose fara të tjera sipas dëshirës.

 • Piqni simitet në furrën e parangrohur për 10 minuta në 250 gradë dhe më pas për 20 minuta në 220 gradë.


Buka e errët pa gluten

Kjo bukë gjithashtu mund të jetë e para-pjekur dhe e prerë në feta dhe e ngrirë. Ju mund të shkrini dhe shijoni feta individuale shumë shpejt siç kërkohet. Nëse i vendosni feta bukë direkt nga frigorifer në toster për tu shkrirë, sigurohuni që tosteri të mos jetë i mbushur me bukë që përmban gluten, përndryshe thërrimet e bukës do të kontaminojnë bukën tuaj pa gluten me gluten.


Nëse jeni shumë të ndjeshëm ndaj glutenit dhe jetoni me disa njerëz në një familje, është mirë që të blini dy nga këto pajisje shtëpiake dhe t'i etiketoni ato në mënyrë që ndihmësit tuaj pa gluten, të tilla si tosteri, tiganët dhe veglat e tjera të kuzhinës të jenë të ndara nga të tjerët (në sirtarin e tyre) të mos bini në kontakt me gluten.


Përbërësit:

 • 500 gram përzierje pjekje pa gluten për bukë të errët - në cilësi organike


Edhe këtu, së pari i kushtoni vëmendje udhëzimeve për produktin e zgjedhur!


 • 50 mililitra vaj luledielli

 • 400 mililitra ujë të vakët

 • 1 kub farë buke të freskët (përafërsisht 42 gram)


Përgatitja:

 • Shpërndani faren e bukës ne ujë të vakët. (Këshillë: nëse shtoni pak sheqer me lule kokosit, fara do të shpërndahet edhe më shpejt.)

 • Vendoseni miellin në një tas përzierës. Ngadalë shtoni ujin dhe vajin njëra pas tjetrës dhe gatuajeni gjithçka në një brumë të lëmuar.

 • Derdhni brumin në një tavë buke të me leter pjekje dhe lëreni të pushojë për të paktën një orë në një vend të ngrohtë dhe të qetë. Brumi duhet të jetë dukshëm më i madh pas një ore. (Nëse ju duket shumë e rëndë të vendosni letër për pjekje në tavën e bukës, ju mund të përdorni një formë silikoni. Ju mund ta hiqni lehtë bukën nga forma e silikonit pas pjekjes dhe ftohjes.)

 • Pritini brumin gjatë në krye në mes dhe piqni bukën në furrën e nxehur për 10 minuta në 230 gradë dhe më pas për 40 minuta në 160 gradë.

 • Lëreni bukën të ftohet në një raft teli para se ta prisni në feta dhe ndoshta ta ngrini.

Muesli frutash pa gluten

Kjo recetë mund të përgatitet në pak minuta dhe të ruhet në një kavanoz ruajtës të mbyllur mirë. Kështu që ju mund të keni mueslin tuaj pa gluten çdo mëngjes dhe të rimbushni bateritë tuaja për ditën.


Përbërësit:

 • 250 gram thekon misri pa gluten

 • 150 gram thekon meli

 • 150 gram amarant të fryrë

 • 100 gram bajame ose arra Cashew

 • 100 gram rrush të thatë

 • 100 gram fara luledielli

 • 100 gram chips banane

 • 100 gram copa molle të thata

 • 80 gram thekon kokosi ose chips kokosi


Përgatitja:

Përziejini të gjithë përbërësit tërësisht dhe ruajini në një kavanoz ruajtjeje të mbyllur mirë.

Për mëngjes, përzieni 3 deri në 5 lugë muesli me fruta të freskëta, lëng ose një pije perimesh sipas dëshirës tuaj (p.sh. qumësht bajame, qumësht tërshëre ose të ngjashme). Nëse hani produkte të qumështit, sigurisht që mund të përdorni edhe kos organik, kuark organik ose të ngjashme.


Kujdes! Fletët e misrit pa gluten janë bërë nga mielli i misrit. Sidoqoftë, misri përmban proteinën zein, e cila është e ngjashme me glutenin. Prandaj, disa njerëz të cilëve nuk u lejohet të hanë gluten shpesh nuk mund të tolerojnë as produktet e misrit. Një alternativë këtu janë z. B. thekon gështenje ose chips kokosi.


Receta pa gluten për messhujta

Sidomos në fillim të një ndryshimi në dietë, është e rëndësishme që gjithmonë të keni me vete ushqime të vogla. Nëse jeni uritur papritur, nuk keni pse të blini diçka që mund të përmbajë gluten nga nevoja.


Snacks klasike të tilla si fruta të freskëta (banane, mollë ose perime të papërpunuara) janë pa gluten dhe super të shëndetshme. Vafllat e orizit janë gjithashtu të mira dhe mund të mbushen në shtëpi dhe të merren nëse dëshironi.


Por ndoshta ju thjesht dëshironi një bar ose diçka më mbushëse në mes. Atëher provoni recetat e mëposhtme pa gluten:


Katërkëndshe me fruta dhe arra

Kjo recetë është e mjaftueshme për dy tepsi. Ju gjithashtu mund të shtoni copa të vogla çokollate në brum, por sigurohuni që çokollata të përbëhet vetëm nga gjalpë kakao, kakao dhe sheqer dhe është e garantuar të mos përmbajë gluten.


Përbërësit për dy tepsi përafërsisht 30 x 35 cm:


 • 50 gram bajame të prera në feta

 • 50 gram fara kungulli

 • 50 gram fara luledielli

 • 50 gram amarant të fryrë

 • 150 gram thekon mel

 • 50 gram lajthi të copëtuara

 • 50 gram arra të copëtuara

 • 50 gram fiq të thatë

 • 50 gram rrush të thatë

 • 2 lugë shurup orizi ose një ëmbëlsues tjetër pa gluten

 • 3-4 lugë gjalpë bajame të bardhë

 • 340 g mus molle

 • 2 lugë fara chia të bluara

 • Lëng nga 1 limon organik


Përgatitja:


Përziejini të gjithë përbërësit së bashku përveç pesë të fundit (nga shurupi i orizit).

Përzieni shurupin e orizit me gjalpin e bajames, mollën dhe farat chia dhe më pas përziejeni mirë këtë krem ​​me përzierjen e arrave dhe frutave të thata.

Përhapeni përzierjen në dy tepsi pjekje të veshura me letër furre dhe spërkateni me pak lëng limoni të shtrydhur.

Tani piqni shufrat e arrave me shije frute në furrën e nxehur më parë në 180 gradë për 20 minuta. Pas ftohjes, preri në katerkendsha.


Sallatë kuinoa me ngjyra

Kjo recetë jep 4 racione dhe mund të përgatitet në 30 minuta. Ju mund ta shijoni sallatën të ngrohtë dhe të ftohtë dhe për këtë arsye ta merrni me vete në zyrë. Për më tepër, sallata përmban shumë proteina të vlefshme, shumë vitamina dhe lëndë ushqyese të rëndësishme dhe ju bën të ndiheni të ngopur për një kohë të gjatë.


Përbërësit:

 • 80 gram kuinoa me ngjyrë (një përzierje e quinoa të bardhë, të kuqe dhe të zezë)

 • 1 spec i verdhë

 • 1 kungulleshë

 • 1 karotë

 • 2 lugë gjelle vaj ulliri

 • Kripë dhe piper për erëza

 • Barëra të freskëta (majdanoz, qershi ose borzilok)


Përgatitja:

 • Lani kokrrat e quinoa tërësisht me ujë të ngrohtë për të larë substancat e hidhura në lëvozhgat e jashtme. Ziejeni quinoan në 2.5 herë sasinë e ujit për 15 minuta dhe më pas lëreni të thith edhe për 5 minuta të tjera.

 • Pritini karrotën, specin dhe kungulleshen në kube dhe skuqni perimet në vaj ulliri në këtë mënyrë në mënyrë që perimet të jenë të skuqura lehtë, por ende të freskëta.

 • Përziejini kuinoan me perimet dhe shijoni sallatën me kripë, piper dhe barëra të freskëta si majdanoz ose borzilok.


Receta pa gluten për pjatën kryesore

Shumë gjella janë natyrisht pa gluten kur gatuhen të freskëta. Për shembull, nëse ju pëlqen të hani patate të ziera me perime të freskëta dhe ndoshta një biftek organik, një fileto peshku, një tofu ose një recetë veze organike, ju keni një pjatë të mrekullueshme pa gluten dhe pa pasur nevojë të hiqni dorë nga ushqimet.


Por edhe pica, lazanja dhe produktet e bukës nuk janë tabu për ju, përderisa përgatitni gjithçka vetë me miell pa gluten-ose blini produkte përkatëse pa gluten. Por përtej picave dhe të ngjashme, ka shumë më të mirë dhe më të shëndetshme saqë duhet patjetër të provoni së pari kuzhinën e ushqimit të freskët pa gluten, si p.sh. galetat franceze.


Galata franceze (petulla me hikërror)

Galettes janë një specialitet bretonik i bërë nga mielli i hikërror me mbushje të ndryshme të përzemërta. Shtoni një sallatë jeshile dhe do të mahniteni.


Përbërësit:

 • 250 gram miell hikërror

 • 3 vezë

 • 500 mililitra ujë

 • 1 majë kripe

 • Vaj për tiganisje


Përgatitja:

 • Fillimisht përzieni miellin e hikërror me vezët dhe më pas shtoni ngadalë ujë dhe pak kripë. Kur brumi të përzihet derisa të jetë i qetë, lëreni të pushojë për një orë.

 • Ndërsa brumi pushon, ju mund të keni gati përbërësit për mbushjen tuaj të preferuar. Për shembull, mund të përdorni feta kërpudha të prera hollë, proshutë të zier organike, djathë të grirë nga Gouda organike ose djathëra të tjerë të pastër natyralë, thekon spinaq, djathë organik të deleve ose djathë të freskët organik natyral, domate të holla, feta paprika ose kungulli ose çfarëdo që dëshironi si për mbushjen tuaj, përgatituni.

 • Organizoni gjithçka në mënyrë që të vendosni shpejt mbushjen në brumin e petullave kur piqeni.

 • Ngrohni një tigan jo ngjitës me pak vaj mbi nxehtësinë mesatare. Pastaj shtoni një lugë të vogël brumi në tigan dhe tundeni tiganin për të bërë një brumë shumë të hollë për petulla. Kur pjesa e poshtme e brumit të marrë ngjyrë kafe të artë, kthejeni brumin në tigan.

 • Tani mbuloni galetën në tigan me mbushjen e zgjedhur dhe palosni me kujdes skajet e galetës në mes në mënyrë që të krijohet një katror.

 • Kur galeta ka ngjyrë kafe të artë nga të dyja anët, bëhet. Një sallatë krokante, jeshile shkon shumë mirë me këtë pjatë të përzemërt.


Supë me kunguj dhe presh

Supat natyrisht që mund të integrohen mrekullisht në kuzhinën pa gluten, pasi përgatitja e tyre pa gluten nuk është problem nëse shmangen supat e gatshme.


Supa me kunguj dhe presh është një ëmbëlsirë në ditët e ftohta dhe mund të shtoni perime të tjera në supë në varësi të disponimit tuaj.


Përbërësit:

 • 1 kungull të vogël Hokkaido

 • 1 presh

 • 1 qepë

 • 500 mililitra mëlmes perimesh

 • vaj ulliri

 • Kripë, piper dhe barishte të freskëta për erëza

 • Vaji i farave të kungullit dhe farat e kungullit për zbukurim


Përgatitja:

 • Pritini një qepë në kube të vogla dhe skuqini në pak vaj ulliri në një tigan të madh mbi nxehtësinë mesatare.

 • Ju mund të përdorni kungullin Hokkaido me lëvozhgën. Nëse kjo nuk është ajo që dëshironi, zhvisheni së pari. Lani preshët. Pritini të dyja në copa të vogla dhe shtoni perimet tek qepët në tenxhere.

 • Kur perimet të jenë avulluar për disa minuta, shtoni lëngun e perimeve.

 • Lëreni supën të ziejë për rreth një orë derisa perimet të jenë të buta. Shijoni me kripë dhe piper, nëse dëshironi, mund të shtoni edhe një majë thike kurkuma.

 • Bluajeni supën shumë mirë në mikser ose me një blender dore dhe, nëse është e nevojshme, kullojeni supën përmes një sitë të imët. Së fundi, spërkoni supën për shije me kripë, piper dhe majdanoz ose qepë.

 • Shërbejeni supën me disa pika vaj të farës së kungullit dhe spërkateni me disa fara kungulli të pjekur.


Sallatë dimërore

Kjo sallatë ofron një larmi shijesh dhe është super e shëndetshme. Ju tashmë mund të ngopeni me sallatën tuaj ose ta shërbeni (atëherë në pjesë më të vogla) me një pjatë kryesore.


Përbërësit:

 • 2 shkopinj sallatë çikore

 • 2 portokall

 • 50 gram rrush të thatë

 • 50 gram arra

 • 2 lugë çaji lëng të shtrydhur nga një limon organik

 • 1 lugë gjelle vaj arre

 • Kripë dhe piper për erëza


Përgatitja:

 • Lani sallatën e çikores dhe priteni kërcellin e bardhë nga mesi. Pastaj preni sallaten në shirita shumë të hollë.

 • Pritni portokallet feta

 • Pritini arrat në copa të vogla.

 • Vendosni sallaten, portokall, rrush të thatë dhe arra në një tas.

 • Përzieni së bashku lëngun e limonit, vajin e arrës dhe pak kripë dhe piper dhe më pas përziejeni salcën me sallatën.


Këshillë: Sallata ka përbërës pak të hidhur, me shije frute, të ëmbël, të shijshme, të kripura, të nxehta dhe të tharta dhe shpaloset në gojë në një kënaqësi të vërtetë kulinare. Sidoqoftë, nëse çikorja ka shije shumë të hidhur, mund të shtoni pak mjaltë në sallatë. Një avokado gjithashtu ka shije shumë të mirë në këtë përzierje!


Tortë pa gluten

Tortë pa miell gruri? A mund të ketë edhe shije të mirë? Po, dhe si! Dhe mbi të gjitha, e lëngshme - pa asnjë gluten. Provoje.


Recetat e mëposhtme janë pa gluten, por jo domosdoshmërisht vegane. Ato gjithashtu përmbajnë sheqer dhe shumë përbërës të tjerë që shumë nga lexuesit tanë nuk i përdorin më. Ju lutemi vini re këtu se ne gjithashtu do të donim të sugjeronim receta për të sapoardhurit në kuzhinën pa gluten.


Sepse një tortë bazë ose një tortë me përbërës të shumtë të rinj për të cilët një i sapoardhur nuk ka dëgjuar kurrë, shpesh nuk inkurajon zbatimin. Prandaj, ka shumë më shumë kuptim që shumë njerëz të ecin hap pas hapi dhe të ndjejnë një kuzhinë të re që do të bëhet më e shëndetshme me kalimin e kohës.


Por tani ja recetat e nivelit fillestar pa gluten:


Torte me bajame

Së pari, kjo tortë është shumë e lehtë për tu pjekur, së dyti, ajo gjithmonë ka sukses, së treti, nuk kërkon as pluhur pjekje dhe së katërti, lista e përbërësve mund të jetë e ndryshme. Sigurisht, është e shijshme gjithsesi.


Përbërësit:

 • 5 vezë organike

 • 250 gram gjalp organik

 • 250 gram sheqer të luleve të kokosit

 • 250 gram kokrra bajame të bluar (alternativisht kokrra lajthie ose kokosit të tharë)

 • pak gjalpë për të lyer tepsin


Përgatitja:

 • Ndani vezët në të verdhat dhe të bardhat.

 • Së pari, rrihni të bardhat e vezëve shumë fort dhe vendosini në frigorifer.

 • Tani trazoni të verdhat e vezëve, sheqerin dhe gjalpin (gjalpi duhet të jetë në temperaturën e dhomës) derisa të shkumëzohet.

 • Pastaj përziejini me kujdes bajamet e bluara.

 • Në fund, palosni të bardhat e vezëve në masë.

 • Lyejeni një tepsi me pak gjalpë dhe mbushni brumin e tortës në kallëp.

 • Piqeni tortën në furrën e nxehur më parë në 160 gradë për rreth 45 minuta.


Këshillë: Nëse dëshironi, mund të derdhni me çokollatë mbi tortë pas pjekjes. Për ta bërë këtë, shkrini një kuverturë në një banjë me ujë dhe lyejeni çokollatën mbi tortë me një furçë. Për të dekoruar, mund të spërkatni disa bajame të prera e sipër.


Desertet pa gluten

Ka kaq shumë krijime të mrekullueshme të ëmbëlsirave që bëhen natyrshëm pa miell ose gluten. Kjo kategori përfshin të gjitha sherbetet e bëra në shtëpi, krijimet e akullores, ëmbëlsirat e frutave dhe gjithashtu pralinat e bëra në shtëpi ose një fondue me fruta çokollate, nëse përdorni çokollatën e duhur për to.


Nëse jeni në restorant, thjesht pyesni kuzhinierin nëse nuk jeni të sigurt për ëmbëlsirën tuaj të dëshiruar nëse mielli është përdorur si agjent lidhës në fund të fundit.


Për të gjitha pjatat në restorante ose hotele që përmbajnë vezë, duhet të flisni me kuzhinierin paraprakisht, sepse shpesh në gastronomi nuk përdoren vezë të freskëta, por përzierje vezësh nga paketat. Këto përzierje pothuajse gjithmonë përmbajnë gluten. Prandaj sigurohuni që të pyesni nëse vezët e freskëta janë përdorur vërtet.


Rostiçeri pa gluten

Çokollata është veçanërisht e popullarizuar. Çokollata e blerë nuk është gjithmonë pa gluten. Prandaj, është më mirë ta bëni vetë! Rastësisht, kjo funksionon me shumë pak përbërës, kështu që shumë lehtë dhe gjithashtu shumë shpejt. Ju mund të zbuloni se si mund ta bëni vetë çokollatën këtu: Çokollata - ja vlen ta provoni!


Këshilla praktike për jetën e përditshme

Nëse nuk doni të hani gluten, gjëja e parë që duhet të bëni është të hidhni një vështrim të afërt në kuzhinën tuaj. Rendisni gjithçka që përmban gluten nga furnizimet tuaja ushqimore dhe jepni atë miqve, fqinjëve ose institucioneve shoqërore .


Nëse jetoni me disa njerëz në të njëjtën familje, vendosni qilarë të veçantë. Një dollap ose sirtar ekskluzivisht për ushqim pa gluten, tjetri për pjesën tjetër të familjes ose shokun e dhomës.


Rregullat e kuzhinës pa gluten

Ushqimet si gjalpi që përdoren nga të dyja palët blihen më së miri dy herë dhe shënohen një herë për përdorimin tuaj të vetëm. Nëse keni një kufi zero të tolerancës ndaj glutenit, atëherë mjafton që një anëtar i familjes të marrë gjalpin me thikën e tij dhe ta përdorë atë për të përhapur ne një simite gruri normal.


Pas kësaj, gjalpi është mjaft i kontaminuar me gluten për të shkaktuar të gjitha simptomat tek ju.


Ju gjithashtu duhet të ndani të gjitha veglat e kuzhinës. Dërrasat prej druri dhe lugët prej druri përmbajnë sasi të mjaftueshme të glutenit në brazdat dhe çarjet më të vogla që nuk mund t'i hiqni prej tyre. Ose blini dërrasa të reja ose vegla të bëra prej çeliku inox ose plastike që mund t’i pastroni lehtësisht në pjatalarëse.


Edhe makinat më të mëdha të tilla si hekura për waffle, toster, kallëpe pjekje, makina kuzhine dhe miksera dore nuk mund të përdoren më së bashku. Sidoqoftë, blerja e një mulli të ri mielli është veçanërisht i rëndësishëm nëse planifikoni të bluani miellin tuaj.


Një mulli që është përdorur tashmë nuk mund të pastrohet në mënyrë të tillë që të mund të hiqni plotësisht glutenin. Prandaj, mos bluani miell në një dyqan ushqimesh të shëndetshme. Rreziku i kontaminimit është shumë i madh atje.


Mbani gjithmonë sipërfaqen e punës të pastër dhe pa mbeturina. Sigurohuni që simitet dhe bukët që përmbajnë gluten të vendosen në një shportë bukë të ndryshme nga ato pa gluten. Sigurohuni që të mos përdorni thika për prerjen e bukës për simite pa gluten dhe me gluten së bashku.


Nëse piqni diçka në furrë, gjithmonë vendosni letër pjekje nën produktet tuaja të pjekura pa gluten. Kjo do të parandalojë që rafti ose tabaka për pjekje të kontaminojnë produktet tuaja të pjekura.


Vaji i skuqjes së thellë ose uji i gatimit që tashmë ka rënë në kontakt me ushqimet me gluten nuk duhet të përdoren më për ushqime pa gluten.


Nëse fëmija juaj është eshte intolerant ndaj glutenit dhe i jepen si dhurate (nga gjyshi, gjyshja etj) ëmbëlsira që përmbajnë gluten, atëherë lërini të vijnë tek ju. Atëherë do të keni një kuti karamele pa gluten nga e cila fëmija juaj mund të zgjedhë diçka në këmbim të dhuratës.


Nëse merrni çokollata ose delikatesa të tjera si dhurate, telefononi në linjën telefonike të prodhuesit dhe pyesni për të gjithë përbërësit, veçanërisht glutenin.


Nëse jeni të sigurt se nuk përmban gluten, shijoni dhuratën tuaj, përndryshe dikush tjetër do të jetë i lumtur për të.


Këshilla për pushime pa gluten

Me një përgatitje të vogël, udhëtimi ajror tani është i mundur pa gluten edhe në udhëtime të gjata. Porositni ushqim pa gluten në bord kur rezervoni fluturimin tuaj, nëse është e mundur.


Disa kompani nuk e ofrojnë këtë shërbim, kështu që ju duhet të kujdeseni vetë për ushqimin tuaj në bord. Për ta bërë këtë, mund të jetë e nevojshme të aplikoni për bagazhe shtesë në kohën e rezervimit ose të miratoni një lejim shtesë të bagazheve.


Sigurohuni që ta keni konfirmuar këtë me shkrim, në mënyrë që të mos ketë diskutime të gjata në sportelin e regjistrimit më vonë.


Rekomandohet gjithashtu një certifikatë mjekësore për importin e produkteve pa gluten. Pyesni paraprakisht për rregulloret e importit të vendit tuaj të pushimeve.


Ka disa gjëra për t'u marrë parasysh në hotele dhe restorante. Mëngjesi zakonisht ofrohet si Buffet. Nëse sillni bukën ose mueslin tuaj me vete, sigurohuni që përdorni vetëm reçel, mjaltë, gjalpë ose llaqe të tjera në paketimin origjinal.


Tabak të zbukuruar bukur, të hapur me reçel dhe pjata me djathë ose copa të ftohta sigurisht që nuk janë plotësisht pa gluten.


Para se të porosisni, pyesni kuzhinierin (!) Në restorant nëse ai mund të përgatisë diçka pa gluten për ju. Ndonjëherë është e nevojshme të theksohet se ju duhet të përdorni lugët, tenxheret dhe tavat tuaja prej druri, të sapo pastruara.


Nëse keni dyshime, shpjegojini kuzhinierit në detajet më të vogla se çfarë saktësisht duhet të përgatisë për ju dhe çfarë duhet t'i kushtojë vëmendje.


Gjithmonë pyesni nëse supat dhe salcat janë bërë te fresketa dhe me çfarë janë të lidhura. Kur është fjala për pjatat me vezë, këmbëngulni që ato janë bërë në të vërtetë nga vezë të sapo plasaritura.


Kujdes këshillohet gjithashtu me salcat dhe salcat e sallatës. Këto shpesh përgatiten paraprakisht dhe shtohen me aditivë që p


Festoni festa pa gluten

Nëse merrni një ftesë martese ose një ftesë për një festë tjetër, njoftoni nikoqirët për dietën tuaj pa gluten në kohën e duhur. Ju mund të ofroni që të kujdeseni për ëmbëlsira pa gluten, bukë ose pasta vetë. Në këtë mënyrë ju lehtësoni nikoqirët tuaj dhe mund të shijoni festimin pa shqetësime.

 

Burimet e artikullit:

 • Glutenfreie Ernährung: Leicht und lecker! - Zentrum der Gesundheit

 • Gloria Lichtenfels: Wie Sie mit glutenfreier Kost wieder wunderbar beschwerdefrei leben!, 2012, ISBN: 978-3-95443-007-9

 • Dr. med. Maximilian Ledochowski: Wenn Brot und Getreide krank machen: Gluten-Intoleranz, Zöliakie – oder was sonst?, 2011, ISBN: 978-3-830437765

448 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page