top of page
  • Qendra e Shëndetit

Ayurveda - Klasifikimi i ushqimitAyurveda bën dallimin midis ushqimeve të dobishme dhe të dëmshme. Disa janë optimale për trupin dhe mendjen, të tjera mund të dëmtojnë trupin dhe mendjen.


Ushqimet satvic

Ushqimet cilësore Sattwa ndërtojnë trupin dhe sjellin qartësi, gëzim dhe energji jetësore për të gjitha llojet. Ushqimet sattvic përfshijnë ghee (gjalpë gjalpi), mjaltë, qumësht të plotë, fruta dhe perime të freskëta të pjekura, drithëra dhe oriz. Perimet që piqen mbi tokë preferohen nga ato që piqen nën tokë, sepse mund të ruajnë më shumë energji diellore. Përjashtim bëjnë panxhari dhe karotat. Vetëm ushqimet 100% të pastra pa modifikime kimike ose gjenetike mund të jenë sattvic. Menutë e shijshme, të lehta dhe të freskëta Vedike janë në thelb sattwic.


Ushqimet rajasike

Ushqimet që përmbajnë cilësinë e rajas ngrohin trupin dhe mendjen. Në doza të tepërta ose të gabuara, ato i bëjnë njerëzit kryesues, agresivë dhe të padurueshëm. Megjithatë, ata që janë mjaft të ngadaltë, dembelë dhe indiferentë mund të hanë ushqim rajas në sasi të vogla. Aktivizon njerëzit me një kushtetutë Kapha dhe u sjell atyre më shumë vendosmëri, impulse për aktivitet dhe këmbëngulje. Ushqimet rajasic përfshijnë të gjitha erëzat e nxehta, rrepkat, qepët dhe hudhrat, paprika, specat djegës. Kafeja, çaji i zi, alkooli dhe stimuluesit gjithashtu bëjnë pjesë në këtë kategori dhe duhet të trajtohen me kujdes, nëse fare.


Ushqimet tamasike

Ushqimet me cilësi Tama e bëjnë mendjen dhe trupin të lodhur, të plogësht dhe të shurdhër. Ato rëndojnë tretjen dhe nxisin sëmundjet. Ata prodhojnë produkte të mbeturinave ushqimore të quajtura "ama" në Ayurveda, që fjalë për fjalë do të thotë "ushqim i patretur". Ushqimet Tamasic përfshijnë: mishin, vezët, djathrat e fortë, qumështin UHT, ushqimet me konservues, ushqimet e ngrira dhe të konservuara, ushqimet e ringrohura, ushqimet e çastit, ushqimet e modifikuara gjenetikisht dhe sintetike. Uthulla, e cila është alkool kimikisht i përmbysur (tepër acidifikuar), sheqeri i rafinuar, çokollata, kripa e përpunuar dhe të gjitha produktet e kikirikut kanë përbërës që janë të pafavorshëm për shëndetin. Në grupin e ushqimeve Tamasic bëjnë pjesë edhe kërpudhat dhe djathi tofu. Të gjitha ushqimet e lashta, pijet e fermentuara (pijet alkoolike), ushqimet me maja ose kërpudha janë tamasike. Të gjitha llojet e drogës janë plot me tama. Prandaj, duhet pasur kujdes nga ushqimet dhe pijet e tilla.


Sheqer i bardhe

Pothuajse të gjitha vitaminat dhe mineralet janë hequr nga sheqeri i bardhë i rafinuar. Vepron si një bluzë kimike në trup sepse lidh dhe ushqen radikalet e lira në indet e dys. Thjesht merrni sheqer të papërpunuar nga kallam sheqeri, sheqer palme, Ursüße ose jaggery (sheqer i papërpunuar indian) dhe mjaltë dhe fruktozë për diabetikët në moderim. Sharkara tani është gjithashtu në dispozicion nga ne. Një sheqer i rafinuar nga kallam sheqeri, i cili është i vetmi sheqer që ka një efekt alkalik dhe balancon Pitta-n. Zëvendësuesit e sheqerit nuk janë një alternativë sepse janë treguar se promovojnë ekzistencën e radikalëve të lirë. Ato konsiderohen si trupa të huaj nga sistemi tretës. E rëndësishme me mjaltin: Nuk guxon të ngrohet mbi 40 gradë, përndryshe çliron substanca toksike.


Gjyshja Minna thotë: Përjashtimet vërtetojnë rregullin: ajo gatuan gjithmonë një tortë të shijshme me çokollatë për nipërit e saj kur ata janë të trishtuar.

Një fjalë e urtë e vjetër Ayurvedike thotë: "Kur ngroh mjaltin, nektari kthehet në helm!"

Rubrikën tonë me të gjitha artikujt rreth Ayurvedës e gjeni duke klikur në linkin më poshtë.


 

Burimi i artikullit:

"Himmlisch Kochen und Leben im Einklang mit dem Veda" - Frank W. Lotz

98 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page