top of page
 • Qendra e Shëndetit

Dieta e duhur për një florë të shëndetshme të zorrëve

Aktualisiert: 26. Okt. 2021


Ata që përpiqen për një florë të shëndetshme të zorrëve zakonisht përdorin probiotikë. Sidoqoftë, këto funksionojnë në mënyrë optimale vetëm nëse trupi ushqehet siç duhet. Çfarë lloj ushqimi ka nevojë për një florë të shëndetshme të zorrëve?


Sa i rëndësishëm është ushqimi për florën e zorrëve?

Shumë njerëz bëjnë një pastrim gjithëpërfshirës të zorrës së trashë për hir të florës së tyre të zorrëve. Ata gëlltisin kapsula të përshtatshme ose pinë shake të farës së bentonitit për javë të tëra. Sidoqoftë, nëse dieta nuk rregullohet në të njëjtën kohë, flora e zorrëve nuk mund të ndryshojë përgjithmonë.


Shpesh është madje e mjaftueshme për të ndryshuar dietën në përputhje me rrethanat, në mënyrë që flora e zorrëve të rifitojë ekuilibrin e saj të shëndetshëm. Ushqimi i duhur është në të vërtetë më i rëndësishëm për florën e zorrëve sesa marrja e përgatitjeve të caktuara që në fund të fundit mund të ndihmojnë vetëm për të pastruar florën e zorrëve.


A mund të shkaktojë sëmundje një florë e trazuar e zorrëve?

Nga përbërja e florës së zorrëve (bashkësia bakteriale në zorrë) tani mund të shihet nëse një person është i sëmurë apo i shëndetshëm dhe gjithashtu nëse ai ka tendencë të jetë mbipeshë apo është më shumë me peshë normale.


Pavarësisht nëse bëhet fjalë për sëmundje mendore (çmenduri, ADHD, autizëm, etj.), Sëmundje të syve, diabet, sëmundje infektive, lodhje kronike ose probleme kardiovaskulare, flora e zorrëve - për të cilën dyshohet shumë - është të paktën e përfshirë në zhvillimin e tyre Me


Prandaj, një florë e shëndetshme e zorrëve është një nga qëllimet më të rëndësishme në parandalimin holistik të shëndetit. Ky qëllim mund të arrihet lehtësisht me dietën e duhur.


Për çfarë ushqimi ka nevojë flora e zorrëve?

Normalisht, në lidhje me florën e zorrëve, lexohet se duhet të hamë fibra të larta, se duhet të integrojmë ushqimet probiotike në dietë dhe gjithashtu duhet të përdorim të ashtuquajturat ushqime prebiotike.


Përveç këtyre këshillave të zakonshme, të cilat do t'i diskutojmë në vijim nën tre pikat e para, ka rregulla të tjera që mund të respektohen dhe të cilat janë thelbësore për një florë të shëndetshme të zorrëve (nga pika 4):


1. Hani më shumë fibra për florën tuaj të zorrëve

Të gjithë e dinë që fibrat mbajnë tretjen, parandalojnë kapsllëkun dhe gjithashtu ndihmojnë në rregullimin e kolesterolit dhe niveleve të sheqerit në gjak. Një e pasur me fibra është gjithashtu një masë parandaluese e rëndësishme për sa i përket kancerit (kancerit të zorrës së trashë, kancerit të mushkërive, etj.) Dhe sëmundjeve të zorrëve, si p.sh. B. Divertikulum.


Në një artikull përmbledhës (5) nga 2018, u analizuan 64 studime me një total prej 2099 pjesëmarrësish. Këtu u tregua se, falë një diete të pasur me fibra, numri i bifido dhe laktobaktereve u rrit, por diversiteti i florës së zorrëve nuk u rrit, kështu që shtamet e tjera të dobishme bakteriale nuk kolonizuan domosdoshmërisht një dietë të pasur me fibra. Fibra dietike gjithashtu rriti sasinë e butiratit në veçanti, por jo sasinë e acideve të tjera yndyrore me zinxhir të shkurtër. Thjesht marrja e fibrave nuk është garanci për një florë të shëndetshme të zorrëve.


2. Mendoni për ushqimet me prebiotike

Ndryshe nga probiotikët, prebiotikët nuk përbëhen nga baktere. Nga ana tjetër, bëhet fjalë për fibra të caktuara dietike që shërbejnë si ushqim për bakteret e zorrëve. Kjo fibër (fibra e tretshme) arrin në zorrën e trashë të patretur dhe mund të hahet atje nga bakteret e dobishme të zorrëve, të cilat nga ana e tyre shumohen në numër të madh.


Këto fibra prebiotike të tretshme përfshijnë:


 • Galakto-oligosakaridet (GOS) në p.sh. B. Bishtajoret (fasulet, thjerrëzat, bizelet, soja) dhe arrat

 • Frukto-oligosakaridet (FOS) (inulina dhe oligofruktoza) në p.sh. B. Angjinarja e Jeruzalemit, jakoni, shparguu, preshi, karçofi, lakra, qepët dhe salcat

 • Mucilages nga z. B. farat e lirit, psyllium dhe farat chia dhe gjithashtu nga bamja

 • Niseshte rezistente në p.sh. B. patatet e ziera dhe më pas të ftohura, orizi i zier dhe i ftohur ose në petë të gatuara dhe të ftohura dhe në banane të gjelbra

 • Beta-glukanë në tërshërë dhe elb

 • Pektin në manaferrat, mollët, dardhat dhe ftua


Nëse i përfshini rregullisht këto ushqime në dietën tuaj, po i afroheni gjithnjë e më shumë dietës së duhur për një florë të shëndetshme të zorrëve.


Inulin është gjithashtu në dispozicion si një shtesë dietike që mund të përzihet si një pluhur në mueslis, smoothie ose shake. Yacon është një perime rrënjë nga Amerika e Jugut që rrallë gjendet në treg të freskët. Sidoqoftë, jakoni përdoret për të bërë një shurup dhe një pluhur, të cilat mund të përdoren si ëmbëlsues prebiotikë.


3. Konsumoni më shpesh ushqime probiotike

Ushqimet probiotike përmbajnë shtame të dobishme të baktereve, veçanërisht laktobakteret, të cilat janë gjithashtu baktere të dobishme të zorrëve. Ju mund të gjeni z. B. në lakër turshi ose në perime të tjera të fermentuara, z. B. Kimchi (hani gjithmonë të papërpunuara).


Sidoqoftë, të dy mund të jenë gjithashtu shumë të kripur, e cila nga ana tjetër është shumë e dëmshme për florën e zorrëve (shih 5.). Në ditët kur lakër turshi, kimçi ose të ngjashme janë në menu, sigurohuni që të shmangni ushqimet e tjera të kripura dhe në përgjithësi përdorni më pak. Ne kemi shpjeguar se si mund të bëni kimchi vetë në recetën e mëposhtme:


Bëni kimchi vetë

Kimchi është një pjatë tradicionale koreane e bërë nga perimet e fermentuara. Zakonisht përdoret lakra e bardhë, kështu që rezultati të kujton lakrën turshi. Recetën e gjeni këtu


Në një studim Korean (6) nga viti 2016 u tregua se tek ata njerëz që hëngrën shumë kimçi (150 g në ditë) numri i baktereve të dëmshme në zorrë u ul, flora e zorrëve mund të ndikohej qartë jashtëzakonisht pozitivisht, e cila në ato personat e testimit që hëngrën vetëm 15 g kimçi në ditë nuk ishte rasti.


Kosi i bërë nga lopa ose qumështi tjetër i kafshëve është ndoshta ushqimi probiotik më i njohur. Por nuk është as i përshtatshëm për njerëzit me intolerancë ndaj qumështit dhe as për njerëzit që jetojnë veganë. Sigurisht, ju mund të përdorni lloje të tjera të kosit, p.sh. B. ndaj kosit të sojës, kosit të bajames (recetë), kosit të kokosit, etj., Sepse lënda e parë (qumështi) është më pak e rëndësishme sesa bakteret e acidit laktik të përdorur.


Nëse ende preferoni kosin me qumësht shtazor, atëherë duhet të jetë një kos natyral organik që nuk përmban përbërës të tjerë, pra sheqer, ëmbëlsues ose preparate frutash. Megjithatë, është mirë që kosin tuaj ta bëni vetë, p.sh. B. si kjo:


Bëni vetë kos

Koha e përgatitjes është relativisht e shkurtër në 10 deri në 15 minuta, kështu që përgatitja e kosit - sapo të keni marrë përbërësit - nuk kërkon shumë përpjekje. Recetën e gjeni këtu


4. Acidet yndyrore Omega-3 nxisin larminë e florës së zorrëve

Nga njëra anë, acidet yndyrore omega-3 kanë një efekt anti-inflamator, i cili gjithashtu ka një efekt të dobishëm në zorrët. Nga ana tjetër, sipas një studimi (1) të shtatorit 2017, ato ndihmojnë shumë mirë për të sjellë florën e zorrëve në formë. Ato promovojnë larminë e florës së zorrëve, që do të thotë se flora e zorrëve përbëhet nga sa më shumë shtame bakteriale të ndryshme.


Sa më i lartë diversiteti - siç e dimë tani - aq më mirë klasifikohet gjendja e florës së zorrëve dhe shëndeti i përgjithshëm më i mirë mund të pritet. Nëse, nga ana tjetër, diversiteti i florës së zorrëve bie, ky është fillimi i shumë sëmundjeve kronike.


Në studimin e mësipërm, një studim mbi 876 binjakë tregoi se sa më i lartë konsumi i omega-3 i subjekteve të testimit, aq më e shëndetshme ishte flora e zorrëve dhe aq më i lartë niveli omega-3 në gjakun e tyre. Ndërsa përmbajtja e omega-3 në dietë u rrit, u rritën bakteret e zorrëve që kanë efekte anti-inflamatore dhe madje ndihmojnë në uljen e peshës së tepërt.


Një burim shumë i mirë, thjesht vegjetal i acideve yndyrore omega-3 me zinxhirë të gjatë janë kapsulat e vajit të algave (p.sh. Opti3). Acidet yndyrore omega-3 me zinxhir të shkurtër gjenden gjithashtu në sasi të mëdha në farat dhe arrat e vajit si dhe vajrat përkatës, p.sh. B. në farë liri, farë kërpi, arra, fara chia dhe të tjera.


5. Më pak kripë në dietë - flora më e shëndetshme e zorrëve

Dieta e duhur për florën e zorrëve është një dietë me pak kripë ose një dietë në të cilën shmanget shumë kripë. Në një studim (2) të vitit 2018, studiuesit nga Qendra Max Delbrück për Mjekësinë Molekulare në Berlin treguan se një dietë me kripë të lartë dëmton laktobakteret e dobishme në florën e zorrëve.


Tashmë ka referenca të shumta për efektet pozitive në shëndetin e laktobaktereve në veçanti. Për shembull, ato mbrojnë kundër patogjenëve të rrezikshëm, infeksioneve të kandidës dhe fshikëzës dhe madje mund të rrisin dendësinë e kockave. Ato sigurojnë mishrat e dhëmbëve të shëndetshëm, zvogëlojnë pllakën, forcojnë sistemin imunitar dhe mbrojnë kundër alergjive.


Laktobakteret gjithashtu kanë një efekt anti-inflamator, kanë një efekt shërues në mukozën e zorrëve dhe aktivizojnë funksionet e veshkave. Tani dihet gjithashtu se laktobakteret mbajnë ato qeliza imune (qelizat TH17) në kontroll që përndryshe mund të çojnë në sëmundje autoimune.


Me 12 g kripë në ditë (përfshirë përmbajtjen e kripës në produktet e gatshme të tilla si bukë, sallam, djathë, mustardë, krisur, turshi, ullinj, salca të gatshme, salcë, etj.), Laktobakteret në florën e zorrëve janë me sa duket eliminohet plotësisht pas vetëm dy javësh.


Një kufi prej 5 deri në 6 g kripë në ditë rekomandohet zyrtarisht për një dietë të shëndetshme. Me produktet e përfunduara të përmendura, megjithatë, ju lehtë mund të merrni 8 deri në 10 g ose më shumë kripë. Në realitet, megjithatë, rreth 4 g kripë janë të mjaftueshme për të ruajtur shëndetin, i cili, nga rruga, gjithashtu mund të absorbohet lehtësisht me perime me shumë natrium. (4)


6. Më pak mish për hir të florës së zorrëve

Çdokush që ha shumë mish dhe produkte të tjera shtazore ka një florë të zorrëve që prodhon TMAO të bollshme nga L-carnitine (në mish), një substancë toksike që promovon formimin e depozitave në enët e gjakut dhe kështu bën sulme në zemër, goditje dhe të tjera Sëmundjet vaskulare kanë më shumë gjasa.


Ata që nuk hanë mish apo edhe jetojnë vegan, nga ana tjetër, kanë një florë të zorrëve që nuk formon TMAO edhe nëse mishi hahet - të paktën sipas një studimi të vitit 2016.


7. Zgjidhni një dietë me pak yndyrë

Dieta e duhur për florën e zorrëve gjithashtu duhet të jetë e ulët në yndyrë. Sipas një studimi të vitit 2018 (7), një dietë në të cilën yndyra mbulon vetëm 20 përqind të kërkesës për energji është më e shëndetshmja për florën e zorrëve.


Për gjashtë muaj, 217 të rriturve iu dha ose një dietë me yndyrë të ulët (20 përqind yndyrë), një dietë me yndyrë të moderuar (30 përqind yndyrë), ose një dietë me yndyrë të lartë (40 përqind yndyrë).


Shumëllojshmëria e baktereve të zorrëve ishte më e larta në grupin me yndyrë të ulët. Sasia e atyre baktereve që prodhojnë acide yndyrore me zinxhir të shkurtër ishte gjithashtu më e lartë, p.sh. B. Faecalibacterium prausnitzii, një bakter që forcon sistemin imunitar. Nëse, nga ana tjetër, flora e zorrëve është e dobët në këtë bakter - siç ishte rasti në grupin me yndyrë të lartë - rreziku i sëmundjes së Crohn, obezitetit, astmës dhe depresionit rritet.


Në grupin me yndyrë të ulët, kishte gjithashtu nivele më të larta të acideve yndyrore me zinxhir të shkurtër dhe nivele më të ulëta të p-kresolit dhe indolit, dy produkte toksike të mbeturinave metabolike që emetohen në veçanti nga bakteret e dëmshme të zorrëve.


p-Cresol dhe indole vënë një tendosje në sistemin imunitar dhe irritojnë mukozën e zorrëve, ndoshta një arsye pse një dietë me yndyrë të lartë lidhet me sindromën e zorrëve të rrjedhshme (mukozën e zorrëve të përshkueshme)-e cila gjithashtu mund të tregohet nga vlerat e larta të inflamacionit Të ngrënësve me yndyrë të lartë në studimin e tanishëm.


Për hir të florës tuaj të zorrëve, është më mirë të zgjidhni një dietë me yndyrë të ulët dhe të përdorni - NFSE dëshironi të përdorni yndyrë - vetëm burime të shëndetshme yndyre si p.sh. B. vaj ulliri, vaj kërpi, arra, bajame, fara vaji dhe avokado.


8. Kurseni florën tuaj të zorrëve me sheqer

Në një dietë që është miqësore me florën e zorrëve, është mirë të mos hani fare sheqer, ku sheqeri natyrisht nënkupton vetëm produkte të izoluara të sheqerit, si p.sh. B. sheqer tavoline, shurupe, glukozë, fruktozë etj. Dhe produkte të gatshme të cilave u janë shtuar këto forma sheqeri. Frutat, nga ana tjetër, mund të konsumohen pa asnjë problem dhe, për shkak të bollëkut të substancave vitale, ndihmojnë në rregullimin e florës së zorrëve, duke zvogëluar kështu numrin e baktereve patogjene të zorrëve.


Sheqeri i izoluar, nga ana tjetër, mund të gjendet në florën e zorrëve, ndër të tjera. Majat mbijnë, kështu që ekziston rreziku i mbipopullimit me Candida albicans, e cila nga ana tjetër mund të çojë në çrregullime të tretjes, infeksione të majave vaginale, infeksione të fshikëzës, ekzemë të lëkurës dhe gjithashtu ankesa sistemike (p.sh. dhimbje koke, imunodeficiencë, etj.).


Në studimet e para (p.sh. 9) u zbulua se rritja e konsumit të sheqerit çon në një ulje të diversitetit të baktereve të zorrëve, ku numri i baktereve të dobishme të zorrëve zvogëlohet dhe në të njëjtën kohë rritet rreziku i sindromës së zorrëve të rrjedhshme. Falë sheqerit, proceset inflamatore ndodhin në zorrët dhe mëlçinë, gjë që gjithashtu ndikon në shëndetin e florës së zorrëve.


9. Kurkuma promovon një florë të shëndetshme të zorrëve

Shafran i Indisë (Curcuma longa) ose përbërësi kryesor i tij kompleks kurkumin njihet tani si një substancë jashtëzakonisht shëruese. Vështirë se ka një problem shëndetësor për të cilin shafran i Indisë nuk mund të përdoret për shkak të vetive të tij të fuqishme anti-inflamatore, antioksiduese, analgjezike dhe anti-kancerogjene.


Në vitin 2018, një studim (8) i Universitetit të Kalifornisë gjithashtu tregoi se shafran i Indisë dhe kurkumin (me BioPerine, një ekstrakt speci për të përmirësuar biodisponibilitetin e kurkuminës) ishte mesatarisht 7 përqind (shafran i Indisë) dhe 69 përqind (kurkumin) Rriti numrin e bakteret e dobishme të zorrëve. Në grupin e placebo, megjithatë, pati një rënie prej 15 përqind.


Përgatitjet u morën për katër javë - ose 3000 mg shafran i Indisë me 3.75 mg BioPerine ose 3000 mg kurkumin me 3.75 mg BioPerine ose kapsula placebo dy herë në ditë.


Kurkuma mund dhe duhet të integrohet në një dietë miqësore me florën e zorrëve. Nëse keni nevojë për receta të shijshme të shafranit të Indisë për këtë, do t'i gjeni në librin tonë të gatimit të shafranit të Indisë, në të cilin ne paraqesim 50 receta të dobishme dhe thjesht bimore të shafranit të Indisë. Shtesa e veçantë në libër është kura jonë 7-ditore e shafranit të Indisë. Ajo ju tregon se si të merrni doza efektive të shafranit të Indisë gjatë gjithë ditës.


10. Ushqim organik për një florë të shëndetshme të zorrëve

Me ushqimet me bazë bimore, ne jo vetëm thithim lëndë ushqyese dhe substanca bimore dytësore, por edhe një sasi të konsiderueshme të mikroorganizmave më të larmishëm. Kjo nuk do të thotë mikrobe që shkaktojnë sëmundje - të cilat shumohen në mënyrë të panatyrshme kur ruhen gabimisht në fruta dhe perime - por mikroorganizma që janë një përfitim i vërtetë për florën tonë të zorrëve.


Analizat (10) në Universitetin e Teknologjisë në Graz treguan në vitin 2019 se një mollë me peshë 240 gram strehon mesatarisht 114 milionë baktere. Shumica e tyre çahen në gropat dhe në tul, ndërsa lëvozhga është e populluar vetëm pak. Këtu mund të gjeni informacione të hollësishme: Pse farat e mollës janë helmuese, por prapëseprapë mund t'i hani ato.


Studiuesit gjithashtu zbuluan se mollët organike kanë një bashkësi bakteriale shumë më të ekuilibruar dhe të larmishme sesa mollët e rritura në mënyrë konvencionale. Sipas studiuesve, mollët e rritura organikisht mund të mbajnë florën e zorrëve të njeriut në ekuilibër dhe të kundërshtojnë përhapjen e specieve bakteriale patogjene.


Ushqimet organike janë gjithashtu më të mira për florën e zorrëve, pasi ato bëjnë shumë më mirë përsa i përket ndotësve. (11) Sipas një studimi të kryer në Université Clermont Auvergne në 2018, pesticidet në ushqim dëmtojnë funksionet e florës së zorrëve dhe shkaktojnë inflamacion në zorrë. (12)


11. Pa konservues, emulsifikues dhe ëmbëlsues

Shumë ushqime të gatshme ruhen, emulsifikohen ose ëmbëlsohen me ëmbëlsues. Disa ruajtës janë relativisht të padëmshëm, p.sh. B. acidi askorbik. Të tjerët, nga ana tjetër, janë vërtetuar se janë të dëmshëm për florën e zorrëve në studimet fillestare. Këto ruajtës më të dëmshëm përfshijnë p.sh. B. acid benzoik dhe benzoate (p.sh. benzoat natriumi), acid sorbik dhe sorbate (p.sh. sorbat kaliumi), nitrite natriumi, propionat kalciumi dhe sulfite. (13, 14)


Disa ëmbëlsues (p.sh. sukraloza (= Splenda) dhe emulsifikuesit (p.sh. polisorbat 80) gjithashtu mund të dëmtojnë florën e zorrëve. (13) Ne kemi raportuar këtu për efektet e dëmshme të disa emulsifikuesve: Emulsifikuesit mund të dëmtojnë zorrën


Prandaj është më mirë të gatuani vetë për të shmangur produktet e përfunduara sa më shumë që të jetë e mundur. Nëse keni përfunduar produkte p.sh. B. duan të blejnë për shkak të mungesës së kohës, kushtojini vëmendje listës së përbërësve. Në supermarketin organik, mundësisht do të gjeni produkte që nuk përmbajnë aditivë ushqimorë problematikë. Por edhe këtu, gjithmonë duhet të keni kujdes në etiketë.


12. Më shumë sport për një florë të shëndetshme të zorrëve

Ushtrimi nuk ka të bëjë me ushqimin, por diçka - ashtu si ushqimi i duhur - me një mënyrë jetese të shëndetshme. Dhe meqenëse stërvitja është aq e mirë për florën e zorrëve, ne gjithashtu do të donim ta rendisnim këtë pikë këtu për hir të plotësisë:


Ushtrimi rrit diversitetin e florës së zorrëve (3). Me sa duket ato baktere që formojnë acide yndyrore me zinxhir të shkurtër dhe kështu nga ana tjetër përmirësojnë shëndetin e zorrëve shumohen gjatë aktivitetit fizik. Acidet yndyrore me zinxhir të shkurtër u shërbejnë qelizave të mukozës së zorrëve si ushqim me cilësi të lartë dhe kështu mbështesin rigjenerimin e mukozës së zorrëve.


Ata që merren me sport - të paktën siç sugjerojnë studimet mbi kafshët - gjithashtu kanë një florë të tillë të shëndetshme të zorrëve, saqë as substancat tipike të dëmtimit të zorrëve nuk çojnë domosdoshmërisht në reagimet patologjike të pritshme.


Sidoqoftë, vetëm njerëzit me peshë normale përfitojnë nga avantazhet e lartpërmendura të sportit, kështu që nëse jeni mbipeshë së pari duhet të humbni peshë (me një ndryshim në dietë, duke marrë probiotikë dhe natyrisht shumë stërvitje).


Përfundim: dieta e duhur për një florë të shëndetshme të zorrëve


Si përmbledhje, dieta e duhur për një florë të shëndetshme të zorrëve duhet të ketë këto veti:


 • me bazë bimore

 • Cilësi organike

 • të ulët në kripë dhe yndyrë

 • pa sheqer industrial

 • pa konservantë, ëmbëlsues dhe emulsifikues problematikë

 • të larta në fibra

 • të pasura me ushqime prebiotike

 • Përfshini ushqime probiotike në dietën tuaj herë pas here

 • Përdorni shafran i Indisë rregullisht

 • Mbani një furnizim të mirë të acideve yndyrore omega-3

 • Mos pini alkool!


Ju gjithashtu duhet të stërviteni rregullisht dhe të shmangni stresin e tepërt kur është e mundur.


Për më tepër, zbatohen rregullat që duhet të ndiqen në çdo formë diete: hani vetëm kur jeni të uritur, hani ngadalë dhe përtypni me kujdes, dhe mos harroni të pini ujë të mjaftueshëm.


Nëse dëshironi të merrni një përgatitje probiotike si mbështetje, këtu do të gjeni udhëzimet për ndërtimin e florës së zorrëve: Struktura e florës së zorrëve.


Këtu do të gjeni receta të shijshme vegane dhe miqësore me florën e zorrëve.

 

Burimet e artikullit:

 • Darmflora: Die richtige Ernährung (zentrum-der-gesundheit.de)

 • (1) Zentrum der Gesundheit, Omega-3-Fettsäuren halten Ihre Darmflora gesund

 • (2) Zentrum der Gesundheit, Salzreiche Ernährung schadet der Darmflora

 • (3) Zentrum der Gesundheit, Nicht nur die Ernährung, auch Sport verändert die Darmflora

 • (4) Zentrum der Gesundheit, Salz erhöht Diabetes-Risiko

 • (5) So D et al., Dietary fiber intervention on gut microbiota composition in healthy adults: a systematic review and meta-analysis, Am J Clin Nutr. 2018 Jun 1;107(6):965-983. doi: 10.1093/ajcn/nqy041

 • (6) Kim JY, Choi EY, Hong YH, Song YO, Han JS, et al., Changes in Korean Adult Females’ Intestinal Microbiota Resulting from Kimchi Intake, 2016, J Nutr Food Sci 6:486

 • (7) Yi Wan et al., Effects of dietary fat on gut microbiota and faecal metabolites, and their relationship with cardiometabolic risk factors: a 6-month randomised controlled-feeding trial, BMJ Journals, Gut, 2018

 • (8) Peterson CT, Sivamani RK et al., Effects of Turmeric and Curcumin Dietary Supplementation on Human Gut Microbiota: A Double-Blind, Randomized, Placebo-Controlled Pilot Study, August 2018, J Evid Based Integr Med

 • (9) Moon Ho Do et al., High-Glucose or -Fructose Diet Cause Changes of the Gut Microbiota and Metabolic Disorders in Mice without Body Weight Change, 2018, Nutrient

 • (10) Birgit Wassermann et al, An Apple a Day: Which Bacteria Do We Eat With Organic and Conventional Apples?, Front. Microbiol, July 2019

 • (11) Chemisches und Veterinäruntersuchungsamt Stuttgart, Pestizideinsatz bei der Produktion von Bio-Lebensmitteln?, Januar 2016

 • (12) Clémence Defois et al, Food Chemicals Disrupt Human Gut Microbiota Activity And Impact Intestinal Homeostasis As Revealed By In Vitro Systems, Sci Rep, Juli 2018

 • (13) Hrncirova L, Machova V, Trckova E, Krejsek J, Hrncir T. Food Preservatives Induce Proteobacteria Dysbiosis in Human-Microbiota Associated Nod2-Deficient Mice. Microorganisms. 2019;7(10):383. Published 2019 Sep 23. doi:10.3390/microorganisms7100383

 • (14) University of Hawai'i News, Preservatives may harm “good” human bacteria, UH Maui study finds, 20. November 2017

293 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Commentaires


bottom of page