top of page
 • Qendra e Shëndetit

Fluori - si mund ta largoni atë?


Fluori grumbullohet në trup. Nëse dëshironi ta parandaloni këtë, mund ta largoni toksinën rregullisht dhe në kohën e duhur. Fluoridet janë komponime kimike që - për shkak të besimit të përhapur se fluoridet janë një mjet i dobishëm për parandalimin e prishjes së dhëmbëve - merren pak a shumë vullnetarisht në baza ditore.


Ju mund t'i përdorni këto metoda për të hequr qafe fluorin

Fluoridet përmbahen në produkte të shumta të kujdesit dentar, por edhe në disa ujëra minerale dhe në kripën e tryezës të fluorizuar. Fëmijët gjithashtu marrin tableta fluori çdo ditë derisa të dalë të paktën dhëmbi i parë (për 6 muaj). Fluoridet gjithashtu mund të gjenden në pesticide dhe kështu shfaqen si mbetje në ushqim.


Në varësi të dozës, fluoridet konsiderohen si neurotoksina (toksina nervore) dhe mund të grumbullohen në trup (1, 2). Një nga shtatë metodat e mëposhtme mund të përdoret nëse dikush dëshiron t'i devijojë këto përsëri ose të paktën të parandalojë efektet e tyre të dëmshme.


Metoda nr.1 për heqjen e fluorideve ose mbrojtjen nga fluoridet ka rezultuar nga një studim shkencor. Gjashtë metodat e mbetura bazohen në përvojën e naturopatëve.


1. Eliminoni fluorin me kurkumin

Kurkumina është përbërësi aktiv nga shafrani i Indisë, erëza e verdhë që është gjithashtu pjesë e kerit.


Një studim i publikuar në fillim të vitit 2014 tregoi se konsumimi i rregullt i shafranit të Indisë ose kurkuminës jo vetëm që eliminon fluorin ekzistues, por gjithashtu mund të ndalojë hyrjen e fluorit në trup përpara se të shfaqë ndonjë efekt të dëmshëm (5).


Kurkumina funksionon në mënyra të ndryshme. Nga njëra anë, është vetë një antioksidant jashtëzakonisht i fuqishëm që mund të mbrojë kundër dëmtimit të qelizave të shkaktuara nga fluori i shkaktuar nga radikalet e lira. Nga ana tjetër, kurkumina nxit prodhimin e glutationit, një antioksidant endogjen.


Meqenëse fluoridet shkaktojnë dëme në trup dhe veçanërisht në tru nëpërmjet proceseve oksiduese (radikalet e lira), u arrit të vëzhgohej në studimin e përmendur se si kurkumina tregoi një efekt të qartë pas vetëm 30 ditësh dhe uli ndjeshëm stresin oksidativ të organizmit. Mund të lexoni më shumë rreth kësaj në artikullin tonë Kurkumina mbron nga fluori.


Një studim i vitit 2021 konfirmoi efektet mbrojtëse të kurkuminës në lidhje me fluoridet (6). Në një studim të vitit 2012 u zbulua se kurkumina gjithashtu mund të mbrojë kundër efekteve toksike të veshkave të fluorideve dhe gjithashtu parandalon që nivelet e antioksidantëve të trupit të bien për shkak të fluorit, gjë që do të ndodhte pa kurkumin. Në këtë studim, vitamina C (10 mg për kilogram peshë trupore) iu shtua kurkuminit (7).


2. Pastrimi i mëlçisë për të hequr fluorin

Pastrimi i rregullt i mëlçisë mund të jetë gjithashtu shumë efektiv për të hequr qafe fluoridet dhe toksinat e tjera nga trupi juaj.


Sidoqoftë, termi "pastrim i mëlçisë" është pak mashtrues. Me një pastrim të mëlçisë, mëlçia pastrohet më pak.


Përkundrazi, një pastrim efektiv i mëlçisë përmirëson shëndetin e përgjithshëm të mëlçisë:


 • Rigjenerimi dhe ndarja e qelizave të mëlçisë stimulohet.

 • Qarkullimi i gjakut në mëlçi është përmirësuar.

 • Mbështetet aftësia detoksifikuese e mëlçisë.

 • Qelizat e mëlçisë janë të mbrojtura.

 • Një mëlçi dhjamore ndoshta ekzistuese reduktohet.

 • Në të njëjtën kohë, trakti biliar pastrohet nga depozitat dhe rrjedha e biliare stimulohet për të parandaluar kthimin e biliare në mëlçi.

 • Përveç kësaj, trakti biliar pastrohet nga depozitat.


Një pastrim i tillë i mëlçisë përbëhet, ndër të tjera. bërë nga substanca të hidhura dhe barishte që forcojnë mëlçinë, si p.sh B. gjembaku i qumështit, rrënja e luleradhiqes, ekstrakti i luleradhiqes, rrënja e rodheve, shafrani i Indisë, angjinarja dhe të tjera. Për detaje mbi kryerjen e një pastrimi të mëlçisë, shihni udhëzuesin për pastrimin e mëlçisë.


3. Acidet humike parandalojnë përthithjen e fluorit

Acidet humike janë acide natyrale që gjenden në tokat që përmbajnë torfe ose humus dhe përdoren zakonisht në naturopati për të luftuar Candida albicans.


Por ato gjithashtu parandalojnë thithjen e toksinave si metalet e rënda, nitratet, endotoksinat (toksina që çlirohen kur bakteret shpërbëhen), por edhe fluoride në inde duke i thithur vetë këto toksina dhe duke bërë që ato të ekskretohen.


4. Thuhet se boraksi është një heqës i mirë i fluorit

Boratet (komponimet e borit) thuhet se janë heqës të mirë të fluorit. Boraksi (i njohur gjithashtu si borat natriumi) konsiderohet një burim i lirë i boratit. Në SHBA shitet në supermarkete si zbutës dhe pastrues. Ka raporte të ndryshme për boraksin që do të ndihmonte me sukses në detoksifikimin e fluorit të natriumit.


Megjithatë, mund të merret vetëm në njësi vërtet të vogla me ujë të pastër. Edhe një sasi e vogël sa 1/32 deri në një të katërtën e lugës së çajit boraks në një litër ujë (të marra në pjesë të vogla gjatë gjithë ditës) është treguar në studime të jetë edhe e padëmshme dhe efektive. Doza e një të tetës së një luge çaji me pak kripë deti (gjithmonë për litër ujë) duhet të jetë veçanërisht efektive. Megjithatë, ju lutemi vini re këtë fletë informacioni.


5. Eliminoni fluorin me jod në urinë

Testet klinike kanë treguar se jodi mund të rrisë zbërthimin e fluorideve në urinë. Ndonjëherë dieta është e ulët në jod, veçanërisht nëse dikush nuk ha peshk deti dhe është gjithashtu i kujdesshëm që të mos konsumojë asnjë produkt me kripë të jodizuar artificialisht.


Në këtë rast, perimet e detit si hijiki, dulse ose algat arame mund të përmirësojnë natyrshëm furnizimin me jod dhe në të njëjtën kohë të kontribuojnë në eliminimin e fluorit.


Megjithatë, detoksifikimi me fluor me ndihmën e jodit i grabit organizmit kalciumin e vlefshëm.


Prandaj, në këtë rast, duhet të përdoret një burim kalcium-magnezi me cilësi të lartë (p.sh. korali Sango). Përveç kësaj, kur përdorni jod për të zbërthyer fluorin, rekomandohet të merrni lecithin.


6. Eliminoni fluorin me gjethet e marinës

Pema e tamarindit vjen fillimisht nga Afrika, por tani kultivohet edhe në Indi, Azinë Juglindore dhe Amerikën e Jugut. Frutat e saj në formë bishti përmbajnë tul të ëmbël dhe të thartë, i cili ka një efekt jashtëzakonisht të dobishëm në tretje.


Për shkarkimin e fluorit, megjithatë, lëvorja dhe gjethet e pemës së tamarindit thuhet se janë të dobishme. Nga ky çaj mund të bëhen ekstrakte dhe tinktura.


Gjethet e tamarindës mund të gjenden në dyqanet ushqimore aziatike ose nga një terapist i mjekësisë Ayurvedic. Fatkeqësisht, asgjë nuk përmendet në burimet për një dozë specifike.


7. Eliminoni fluorin me melatonin

Ndërsa provat përfundimtare janë në pritje, disa naturopatë amerikanë përdorin melatonin për të hequr fluorin nga trupi.


Melatonina është një hormon që prodhohet në mbrëmje dhe gjatë natës në një pjesë të diencefalonit në madhësinë e bizeles - gjëndrës pineale (epifizës) - nga serotonina dhe, ndër të tjera, kontrollon ritmin ditë-natë të trupit të njeriut.


Komponimet e kalciumit, duke përfshirë fluoridin e kalciumit, depozitohen në gjëndrën pineale me rritjen e moshës. Në të njëjtën kohë, prodhimi i melatoninës zvogëlohet sa më shumë të plakemi.


Nëse melatonina tani merret në formën e një suplementi dietik, kjo duhet të çojë në një dekalcifikim të gjëndrës pineale dhe në këtë mënyrë në largimin e fluorit që banon atje.


Melatonina ishte subjekt i ligjit të drogës në Gjermani për një kohë të gjatë dhe ishte i disponueshëm vetëm me recetë. Ndërkohë situata ka ndryshuar, kështu që melatonina, p.sh. B. në formën e pikave tashmë është në dispozicion edhe si një shtesë diete. Në Shtetet e Bashkuara, suplementet e melatoninës kanë qenë gjithmonë pa recetë dhe njerëzit atje tashmë shpenzojnë më shumë për melatoninën sesa për aspirinë.


Tani besohet se melatonin - për shkak se ka një efekt neuroprotektiv dhe lidh radikalet e lira - mund të mbrojë kundër Alzheimerit. Melatonina duhet të merret vetëm në mbrëmje, sepse ju bën të përgjumur dhe në të kundërt mund të acarojë ritmin ditë-natë.


Përveç marrjes së melatoninës në formën e suplementeve ushqimore, duhet të bëni shumë sport, të ushqeheni shëndetshëm (më mirë të hani shumë pak se shumë) dhe të meditoni ose të bëni rregullisht ushtrime relaksimi.


Antioksidantë që i kthejnë dëmet e shkaktuara nga fluori

Shumë nga metodat e mësipërme jo vetëm që ndihmojnë në pastrimin e fluorit, por gjithashtu ndihmojnë trupin të shërohet më shpejt nga dëmtimi i lidhur me fluorin.


Nga studimet fillestare dihet se dy agjentët e njohur si antioksidantë të shkallës së lartë - rutina dhe EGCG - mund të riparojnë gjithashtu dëmtimet që ndodhin pas helmimit me fluor.


Rutina është një flavonoid (substancë bimore dytësore) që gjendet në shumë bimë, por veçanërisht në lulet e pansiut, barishtet e hikërrorit, majdanozin dhe shumë të tjera. Një studim indian i vitit 2015 tregoi se fluori i natriumit çoi në një përkeqësim të vlerave të zemrës, një rritje të stresit oksidativ, një rritje të kolesterolit LDL dhe një ulje të kolesterolit HDL. Megjithatë, rutina - e cila është e disponueshme në kapsula si një shtesë diete - ishte në gjendje të kontribuonte në një përmirësim të ndjeshëm në të gjitha këto vlera (3).


Në një studim tjetër (2016), EGCG (epigallocatechin gallate), një substancë që përmbahet në sasi veçanërisht të larta në çajin jeshil dhe është i njohur për efektet e tij mbrojtëse kundër kancerit dhe enëve të gjakut, pati një efekt shumë të ngjashëm. Edhe këtu, fluori kishte çuar në një përkeqësim të shpejtë të shumë vlerave të gjakut, ndërsa administrimi i EGCG madje i përmirësoi aq shumë këto vlera, saqë më pas u kthyen në normale (4).


EGCG mund të merret shumë mirë me çaj matcha ose me ekstrakt çaji jeshil në formë kapsule.


Masat shoqëruese për heqjen e fluorit

Përveç metodave të detoksifikimit të përmendura më sipër, masat e mëposhtme mund të jenë jashtëzakonisht të dobishme në largimin e fluorideve (ose toksinave të tjera):


Një ushqyerje e tepërt biologjike dhe alkaline siguron një bazë të shëndetshme dhe substanca të mjaftueshme vitale dhe minerale, të cilat organizmi mund t'i rikthehet me mirënjohje gjatë proceseve rraskapitëse të detoksifikimit dhe që e ndihmojnë atë të ruajë performancën e tij edhe në kohë të vështira.


 • Pini sa më shumë që të jetë e mundur - sigurisht, vetëm ujë me përmbajtje të ulët ose pa fluor ose çajra bazë bimor.

 • Bentoniti (mundësisht së bashku me pluhurin e lëvores së psiliumit) lidh ndotësit dhe siguron që ato të ekskretohen shpejt përmes zorrëve. Megjithatë, nëse bëni një pastrim holistik të mëlçisë, atëherë kjo përfshin edhe një pastrim të zorrëve, i cili përfshin përdorimin e betonitit dhe pluhurit të lëvores së psiliumit.

 • Speci kajen nuk është një lloj i veçantë speci, por një emër tjetër për specat djegës të bluar. Speci i kuq është një pastrues tradicional i gjakut në vendet e origjinës së tij. Pluhuri i mprehtë është gjithashtu i dobishëm për presionin e lartë të gjakut, diabetin, çrregullimet e qarkullimit të gjakut dhe artritin. Ai mbështet funksionet e veshkave dhe rrit largimin e produkteve të mbeturinave nga sistemi tretës. Piper i kuq ose pluhur djegës është i disponueshëm në kapsula, duke e bërë të lehtë për tu gëlltitur. Megjithatë, në rastin e stomakut të ndjeshëm, toleranca duhet të testohet me doza të vogla.

 • Majdanozi ka një efekt detoksifikues në fshikëzën dhe veshkat. Bima e pasur me klorofil lan, pastron dhe dezinfekton traktin urinar, gjë që rrit aftësinë e tij për të detoksifikuar dhe kulluar. Mos e përfshini vetëm gjethe për gjethe majdanozin, por edhe me bollëk në dietën tuaj të përditshme. Në vend të majdanozit të freskët, mund të përdorni edhe pluhur gjethe majdanozi.

 • Chlorella njihet si një agjent lidhës i merkurit. Megjithatë, Chlorella lidh gjithashtu metale të tjera të rënda, substanca radioaktive si dhe formaldehide dhe toksina nga insekticidet. Mikroalgat mund të përdoren për të mbështetur largimin e fluorideve.

 • Saunat e thata çlirojnë fluoride që ruhen në indin dhjamor. Mos harroni të pini mjaftueshëm. Është mirë të përdoren përzierje çaji që kanë efekt forcues në veshka, si p.sh B. shkop ari ose bisht kali (bisht kali).

 • Vitamina C është gjithashtu një shtesë e shkëlqyer për çdo program të ndarjes së fluorit. Burimet natyrore të vitaminës C janë shumë më të mira se pluhuri i acidit askorbik nga supermarketi ose farmacia. Nuk ka pothuajse asnjë kufizim konsumi për vitaminën C natyrale. Pra, merrni shumë prej tij, p.sh. B. në formë pluhuri acerola.


Prandaj, ne nuk jemi të ekspozuar në mënyrë të pafuqishme ndaj burimeve të ndryshme të fluorit, por mund të aktivizohemi vetë dhe të pastrojmë rregullisht trupin tonë nga kjo toksina, në mënyrë që të mos grumbullohet dhe për këtë arsye vështirë se të shkaktojë ndonjë dëm.


Mund të gjeni masa të mëtejshme për detoksifikimin këtu: Kura holistike e detoksifikimit

 

Burimet e artikullit:

 • Fluorid: So können Sie diesen Stoff ausleiten (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

 • (1) Waking Science, Fluoride Officially Classified as a Neurotoxin in Worlds Most Prestigious Medical Journal, Waking Science, Februar 2010

 • (2) DrPhilippe Grandjean, MD et al., Neurobehavioural effects of developmental toxicity, THE LANCET Neurology, Februar 2014

 • (3) Umarani V et al., Rutin potentially attenuates fluoride-induced oxidative stress-mediated cardiotoxicity, blood toxicity and dyslipidemia in rats,Toxicology mechanisms and methods, Februar 2015

 • (4) Miltonprabu S et al., Epigallocatechin gallate potentially attenuates Fluoride induced oxidative stress mediated cardiotoxicity and dyslipidemia in rats, Journal of trace elements in medicine and biology, Januar 2015

 • (5) Sharma Ch. et al., Curcumin attenuates neurotoxicity induced by fluoride: An in vivo evidence, Pharmacognosy Magazine, Februar 2014

 • (6) Fujiwara N, Whitford GM, Bartlett JD, Suzuki M. Curcumin suppresses cell growth and attenuates fluoride-mediated Caspase-3 activation in ameloblast-like LS8 cells. Environ Pollut. 2021 Jan 11;273:116495. doi: 10.1016/j.envpol.2021.116495. Epub ahead of print. PMID: 33486250; PMCID: PMC8272738.

 • (7) Nabavi SF, Moghaddam AH, Eslami S, Nabavi SM. Protective effects of curcumin against sodium fluoride-induced toxicity in rat kidneys. Biol Trace Elem Res. 2012 Mar;145(3):369-74. doi: 10.1007/s12011-011-9194-7. Epub 2011 Sep 7. PMID: 21901432.


42 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Kommentare


bottom of page