top of page
 • Qendra e Shëndetit

Hashimoto: Ushqimi i duhur

Aktualisiert: 25. Feb. 2023

Hashimoto është një sëmundje inflamatore kronike autoimune e gjëndrës tiroide. Ne prezantojmë dietat që mund të ndihmojnë me këtë sëmundje.


Ushqimi i duhur për tiroiditin e Hashimotos

Gjëndra tiroide luan një rol jashtëzakonisht të rëndësishëm në pothuajse të gjitha proceset e trupit. Kontrollon shpejtësinë e metabolizmit, rregullon ekuilibrin hormonal dhe kujdeset për temperaturën e duhur të trupit.


Nëse tiroide sëmuret - siç është rasti me tiroiditin e Hashimotos - i gjithë sistemi i trupit del jashtë kontrollit dhe shfaqen një sërë simptomash, të tilla si humbja e flokëve, lëkura e thatë, obeziteti, kapsllëku, ndjeshmëria ndaj të ftohtit, depresioni, ndryshimet e humorit , djersitje, dobësi, lodhje dhe shumë më tepër. Efektet e një Hashimoto janë shpesh aq serioze sa ata të prekur mezi mund të përballojnë jetën e tyre të përditshme.


Meqenëse dieta mund të ketë një ndikim të madh në Hashimoto dhe rrjedhën e sëmundjes, ne paraqesim dietat më poshtë që mund të kenë efekte të dobishme për Hashimoto. Ne gjithashtu kemi raporte të shumta nga ish -të sëmurët me Hashimoto të cilët kanë qenë në gjendje të kapërcejnë ose ndalojnë sëmundjen e tyre falë masave holistike duke përfshirë dietën e duhur. Hashimoto nuk mund të flasë për "të pashërueshme" ose "duhet të gëlltisë hormonet për gjithë jetën" siç komunikojnë shumë mjekë.


Cilat forma të ushqyerit ndihmojnë me Hashimoto


Deri më tani nuk ka asnjë formë të ushqyerit që mund të ndihmojë në mënyrë të barabartë çdo pacient Hashimoto. Këtu është e rëndësishme të gjesh dietën e duhur për individin. Sepse me njërën, gluteni kontribuon në sëmundje, me drithërat e tjerë përgjithësisht, me të tretën është proteina e qumështit që nuk tolerohet dhe përkeqëson sëmundjen, me të katërtin mund të jenë karbohidratet me një indeks të lartë glicemik që çojnë në një përkeqësim të simptomat E pesta është mungesa e substancave vitale për shkak të frutave dhe perimeve të pamjaftueshme dhe e gjashta mund të jetë e gjitha së bashku.


Pra, këtu - në mënyrë ideale së bashku me mjekun, praktikuesin alternativ ose dietologun - duhet gjetur një dietë që merr parasysh në mënyrë optimale nevojat dhe intolerancat e pacientit individual.


Dietat e mëposhtme ose kombinimet e tyre mund të testohen. Ne gjithmonë ju këshillojmë që secilën prej këtyre formave të të ushqyerit ta bëni të shëndetshme dhe të plotësoni secilën me shumë fruta dhe perime:

 1. Dietë pa gluten

 2. Dietë pa drithëra

 3. Dietë pa sheqer

 4. Glyx-Dieta (dietë me ushqime që kanë një indeks të ulët glicemik)

 5. Dieta Paleo ndoshta veçanërisht për sëmundjet autoimune

 6. Dietë pa qumësht

1. Dieta pa gluten e Hashimotos

Shumë njerëz me Hashimoto gjithashtu vuajnë nga intoleranca ushqimore, veçanërisht intoleranca ndaj glutenit. Zyrtarisht, thuhet se vetëm njerëzit me sëmundje celiac duhet të shmangin glutenin. Në realitet, megjithatë, ka forma të tjera të intolerancës ndaj glutenit përveç sëmundjes celiac që fatkeqësisht shpesh injorohen, p.sh. B. Ndjeshmëria ndaj glutenit e pavarur nga sëmundja celiac. Nëse një i sëmurë Hashimoto vuan nga kjo formë e intolerancës dhe pengohet të hajë një dietë pa gluten, atëherë shërimi i tij parandalohet!


Gluteni është pjesë e proteinave të grurit. Me një dietë të përshtatshme, drithërat që përmbajnë gluten (dhe produktet e bëra prej tyre, të tilla si buka, produktet e pjekura dhe makaronat), të tilla si gruri, thekra, thekra, elbi, kamut, einkorn etj. Dhe fillimisht tërshërën shmangen. Të gjitha grupet e tjera ushqimore mund të hahen, përfshirë drithërat pa gluten (misër, oriz, mel) dhe pseudo-drithëra (quinoa, hikërror, amaranth).


Në një studim të 2,232 pacientëve Hashimoto, u zbulua se 76 përqind mendonin se ishin të ndjeshëm ndaj glutenit, gjë që rezultoi në kapsllëk, diarre, gazra, nauze, refluks, dhimbje koke, lodhje dhe simptoma të tjera. Shumë nga këto simptoma gjithashtu i atribuohen drejtpërdrejt Hashimoto.


Sidoqoftë, sapo këta njerëz filluan të hanin një dietë pa gluten, 88 përqind e atij grupi njerëzish ndiheshin më mirë. Problemet e tyre të tretjes u përmirësuan, nivelet e tyre të energjisë u rritën, ata papritmas humbën peshë dhe gjendja e tyre u përmirësua gjithashtu.


Hetimi u krye nga Dr. Izabella Wentz, një farmaciste që u sëmur me Hashimoto -n në vitin 2009, më pas iu përkushtua ndikimeve të dietës në sëmundjen e saj dhe ndihmoi shumë të sëmurë të tjerë që të lehtësonin sëmundjen e tyre me masa holistike. Ajo është gjithashtu autore e Tiroiditit të klientit amerikan Hashimoto: Ndërhyrjet në stilin e jetës për gjetjen dhe trajtimin e shkakut rrënjësor.


Detaje të mëtejshme mbi lidhjen midis glutenit dhe sëmundjeve autoimune ose glutenit dhe Hashimotos mund të gjenden këtu: Gluteni si shkaktar i Hashimotos?).


Nëse ka një përmirësim në një dietë pa gluten, mund të provoni nëse në raste individuale është vetëm gruri që shkakton probleme, domethënë nëse mund të hani edhe drithëra të tjera që përmbajnë gluten (spelt, thekër, tërshëra, etj.). Sepse ne e dimë që ka substanca të tjera problematike në grurë dhe se jo gjithmonë gluteni çon në intolerancë. Meqenëse një dietë thjesht pa grurë nuk është aq e komplikuar sa dieta pa gluten, ia vlen ta provoni.

2. Dietë pa drithëra në Hashimoto

Nga ana tjetër, disa njerëz me sëmundje inflamatore kronike mund të përballen më mirë me një dietë që eliminon të gjitha llojet e drithërave, përfshirë pa gluten dhe pseudo-kokrra. Pra, nëse nuk keni vënë re ndonjë përmirësim në një dietë pa gluten, mund ta provoni këtë formë të të ushqyerit.


Sidoqoftë, shpesh është vetëm teprica e grurit që hahet shpesh dhe më pas shkakton probleme. Sidomos me ushqimin pa gluten, menyja shpesh përbëhet nga pjesë të mëdha të bukës pa gluten, pasta pa gluten, makarona pa gluten, si dhe oriz, polenta dhe quinoa në vend që të përdorni gjithnjë e më shumë perime, fruta dhe sallata. Prandaj, sasi të vogla (pseudo) të grurit nuk janë problem në shumë raste, por zakonisht shumë grurë.


Meqenëse drithërat janë shpesh një burim i rëndësishëm i selenit dhe njerëzit e prekur nga Hashimoto varen veçanërisht nga një furnizim i mirë i selenit (ata shpesh vuajnë nga mungesa e selenit ose reagojnë ndaj administrimit të selenit me një përmirësim të simptomave të tyre, pasi seleniumi mund të zvogëlojë titrin e antitrupave), duhet të shkoni për një në çdo rast Përdorni shtesa dietike (doza e zakonshme është 200 µg), gjë që shumica e pacientëve të Hashimoto zakonisht e bëjnë gjithsesi.


Sidoqoftë, ka edhe burime të selenit pa grurë, siç janë arrat braziliane, të cilat kanë përmbajtjen më të lartë të selenit nga të gjitha ushqimet. Vetëm 15 deri në 20 g arra braziliane mund të jenë të mjaftueshme për të siguruar 200 μg të caktuar të selenit. "Mund" sepse përmbajtja aktuale e selenit - siç është zakonisht me ushqimet natyrore - gjithmonë mund të luhatet.


Informacioni mbi shtesat dietike me selen mund të gjendet këtu: Seleni si një shtesë dietike


3. Dietë pa sheqer në Hashimoto's

Sheqeri ka një ndikim të madh në shëndet. Raportet e përvojës tregojnë se një dietë pa sheqer mund të ketë efekte vendimtare, veçanërisht për Hashimoto. Këtu është vetëm një nga shembujt e shumtë:


"Për shkak të sëmundjes sime autoimune, Hashimoto, ndryshova dietën time dhe fillimisht lashë sheqerin. Dallimi ishte i pabesueshëm, po, në fund, lënia jashtë e sheqerit pati ndikimin më të madh në sëmundjen time, një ndikim më të madh se ilaçet e mia ose masat e tjera që provova (dhe provova gjithçka). Tani - pas tre vjetësh - jam mirë, marr vetëm dozën më të vogël të mundshme të tiroksinës, nivelet e hormoneve të mia janë të larta dhe nivelet e antitrupave të mi janë zero ".


Dr. Wentz shkruan në faqen e saj se nivelet e shëndetshme të sheqerit në gjak duhet të jenë një nga qëllimet më të rëndësishme për pacientët me Hashimoto. Ajo thotë: "Pasi u rregullua niveli i sheqerit në gjak, ndjeva ndryshime të jashtëzakonshme në shëndetin tim, ankthi im u ul dhe nivelet e antitrupave të mi u ulën." Ajo thekson se shumë terapistë Hashimoto paralajmërojnë për luhatje të sheqerit në gjak. Nëse hani sheqer, është si të derdhni një vaj shtesë në zjarrin Hashimoto.


Sheqeri mund të përshpejtojë një sëmundje autoimune ose ta parandalojë atë të ngecë në disa mënyra: Konsumimi i sheqerit çon fillimisht në luhatjet e lartpërmendura të sheqerit në gjak. Në përgjithësi, këto promovojnë tendencën e trupit drejt inflamacionit, i cili është çdo gjë, por i dobishëm për sëmundjet inflamatore kronike, siç është Hashimoto. Në zorrë, sheqeri promovon çrregullime të florës së zorrëve, të cilat nga ana tjetër mund të çojnë në procese inflamatore në mukozën e zorrëve dhe një sindromë të zorrëve të rrjedhshme - dhe kjo konsiderohet një biletë falas për sëmundjet autoimune.


Nëse, pas konsumimit të sheqerit, sheqeri në gjak vazhdon të rritet, atëherë gjithmonë ka një rritje të papritur të nivelit të insulinës, e cila çon në rezistencë afatgjatë ndaj insulinës. Këto goditje të përsëritura të insulinës rrisin nivelet e antitrupave në Hashimoto (Biomedical Research 2017) dhe kështu përshpejtojnë shkatërrimin e gjëndrës tiroide.


4. Dieta e Gliksit të Hashimotos

Jo vetëm sheqeri në formën e tij të pastër ose si një ëmbëlsues në ëmbëlsira, ëmbëlsira dhe pasta ka pasojat e përshkruara më sipër. Ushqimet e tjera që rrisin nivelet e sheqerit në gjak dhe shkaktojnë luhatje të sheqerit në gjak gjithashtu mund të përbëjnë një kërcënim për Hashimoto.


Prandaj, e ashtuquajtura dietë Glyx, e cila në thelb nuk është asgjë më shumë se një dietë e plotë e përbërë nga ushqime të freskëta të preferuara të pasura me substanca vitale, është një formë shumë e rekomandueshme e të ushqyerit në Hashimoto. "Glyx" qëndron për indeksin glicemik (GI), një vlerë që tregon se sa fuqishëm një ushqim ndikon në nivelin e sheqerit në gjak. Sidoqoftë, meqenëse kjo lidhet vetëm me 50 g karbohidrate në një ushqim, rekomandohet një orientim drejt ngarkesës glicemike (GL) në ditët e sotme. Ne kemi përshkruar këtu ndryshimin midis GI dhe GL: Trajtimi i akneve në mënyrë natyrale


Ushqimet me një GL të lartë përfshijnë, në veçanti, ushqime me sheqer, produkte të miellit të bardhë (bukë, makarona, ëmbëlsira, ëmbëlsira, etj), oriz të bardhë, ëmbëlsira orizi, por edhe elb margaritar, bollgur, kokoshka (të ëmbëlsuara), rusks, etj.


5. Dieta paleo e Hashimotos

Dieta paleo imiton dietën e paraardhësve tanë nga Epoka e Gurit, domethënë dikush ha ashtu siç e imagjinon dietën e asaj kohe sot. Meqenëse nuk kishte industri ushqimore në atë kohë, ushqimet e përpunuara shmangen në dietën paleo.


Kokrra nuk ishte rritur në Epokën e Gurit dhe lopët nuk ishin mbajtur ende. Patatet ishin në dispozicion vetëm në atdheun e tyre të Amerikës së Jugut dhe arrat dhe farat vetëm në vjeshtë. Fasulet, thjerrëzat dhe bishtajoret e tjera gjithashtu haheshin vetëm në sasi të vogla dhe ndoshta kur nuk ishin pjekur. Sigurisht, dietës paleo i mungojnë edhe vajra dhe yndyrna vegjetale të izoluara (ndonjëherë avokadot dhe vaji i ullirit lejohen), si dhe kafja dhe pijet alkoolike.


Meqenëse kaq shumë ushqime janë ndërprerë, dieta paleo nxiton në mish (duhet të ketë pak yndyrë), peshk (kjo nga ana tjetër mund të jetë yndyrë), perime dhe fruta, megjithëse këto të fundit - siç i njohim sot - janë në të vërtetë gjithashtu nuk ekzistonte në epokën e gurit. Prandaj menuja është jashtëzakonisht e kufizuar.


Nëse dëshironi, mund ta përsosni këtë protokoll ushqimor edhe më tej (me fjalë të tjera, kufizojeni atë më tej) duke shmangur të gjitha ushqimet që madje mund të supozoni se ato kanë një efekt inflamator dhe / ose çojnë në çrregullime të florës intestinale.


Pra vezët dhe bimët e natës (domatet, patëllxhanët, specat) fshihen gjithashtu nga lista e ushqimeve të lejuara. Pastaj, nga ana tjetër, ju plotësoni me ushqime të fermentuara, të cilat dikur nuk ishin të disponueshme, por dëshironi të bëni diçka të mirë për florën e zorrëve. Interestshtë interesante, në kundërshtim me indikacionet e qarta, mishi në përgjithësi klasifikohet nga pikëpamja paleo si miqësore ndaj zorrëve dhe jo si inflamatore.


Kushdo që i pëlqen kjo formë e të ushqyerit, natyrisht që duhet ta testojë atë. Shtë e imagjinueshme që kjo të çojë vetëm në përmirësime shëndetësore te disa persona me Hashimoto sepse konsumi i perimeve rritet automatikisht dhe sheqeri dhe mielli i bardhë si dhe shumë produkte të gatshme të përpunuara shumë shmangen. Nëse merrni parasysh aspektet mjedisore dhe mirëqenien e kafshëve, një dietë paleo është rrallë një opsion.


6. Dietë pa qumësht në Hashimoto

Qumështi nuk tolerohet mirë nga shumë njerëz. Laktoza (sheqeri i qumështit) gjithashtu mund të jetë një problem, i cili çon në probleme akute të tretjes tek njerëzit që janë intolerantë ndaj laktozës. Në rastin e sëmundjeve autoimune, megjithatë, proteina e qumështit duhet të merret parasysh. Në rast të intolerancës - e ngjashme me glutenin - kjo mund ta vërë sistemin imunitar në gatishmëri dhe të shkaktojë procese autoimune.


Në rastin e sëmundjeve autoimune dhe kështu edhe me Hashimoto, prandaj vlen të provoni një dietë pa qumësht për disa javë, ose më mirë për disa muaj. Problemet kronike të kyçeve dhe frymëmarrjes ose dhimbjet e kokës gjithashtu shpesh zhduken nëse produktet e qumështit shmangen.


Nuk ka pothuajse asnjë dëshmi shkencore për këtë lidhje. Nëse dëshironi ta prisni, jeni të mirëpritur ta bëni këtë. Të tjerët provojnë dietën pa qumësht paraprakisht dhe shpesh shpërblehen me një përmirësim të shëndetit të tyre - pa asnjë shkencë.

Këshilla të përgjithshme ushqyese në Hashimoto


Cilado dietë të zgjidhet, udhëzimet themelore të mëposhtme duhet të merren parasysh gjithmonë:

 • Ushqimet kryesore janë perimet, sallatat dhe frutat.

 • Është plotësuar me burime proteinike me yndyrë të ulët (tofu, arra, bishtajore) dhe burime karbohidrate me fibra të larta (drithëra, pseudo-kokrra).

 • Yndyrnat e shëndetshme sigurohen nga avokadot, arrat, farat dhe vaji i algave për acidet yndyrore omega-3.

 • Barërat anti-inflamatore si rigoni, majdanozi, borzilok etj dhe erëza si xhenxhefil, kurkuma etj duhet të konsumohen çdo ditë.

 • Uji do të ishte ideal si pije, çaj bimor herë pas here ose lëngje perimesh të holluar.

Në Hashimoto ju duhet të gjeni dietën e duhur për nevojat tuaja individuale

Lista e mësipërme e dietave sigurisht që nuk është shteruese. Forma të tjera të të ushqyerit janë në diskutim që mund të jenë të dobishme me Hashimoto në raste individuale, p.sh. B. dieta e varfër nga FODMAPs, një dietë e synuar me pak jod, dieta GAP dhe shumë më tepër, në mënyrë që dieta e duhur të gjendet me siguri për secilin person të prekur.


Sidoqoftë, para se të vlerësohet nëse një dietë funksionon apo jo, ajo duhet të praktikohet për disa javë në të njëjtën kohë. Pavarësisht se cilën dietë zgjidhni, ne patjetër këshillojmë kundër sheqerit në variacionet e tij të izoluara (sheqer tavoline, ëmbëlsira, shurupe, etj.). Meqenëse kjo nuk është gjithmonë aq e lehtë, mund të gjeni më shumë informacion këtu: Të dilni nga varësia nga sheqeri

 

Burimet e artikullit:

 • Hashimoto: Die richtige Ernährung- Zentrum der Gesundheit

 • Ware M, The best diets for Hashimoto's thyroiditis, 13. März 2018, Medical News Today

 • Supporting a Patient with Hashimotos Thyroiditis through Nutrition, The Integrative RDN, Herbst 2015

 • Toulis KA et al., Selenium supplementation in the treatment of Hashimoto's thyroiditis: a systematic review and a meta-analysis, Thyroid, Oktober 2010

 • Does quitting sugar heal autoimmune disease? 21. Mai 2014

 • Wentz I, Blood Sugar Imbalances and Hashimotos, 11. Mai 2015

 • Varim C et al., Insulin resistance in the patients with euthyroid Hashimoto thyroiditis, Biomedical Research, 2017

798 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page