top of page
  • Qendra e Shëndetit

Inflamacioni i sinusit - Masat natyroreInfeksionet e sinusit (sinusitis) ose infeksionet e sinusit frontal shpesh shërohen vetë. Sidoqoftë, nëse problemi vazhdon për javë të tëra, ekziston një rrezik i lartë që infeksioni i sinusit të bëhet kronik. Kështu që masat urgjente kërkohen paraprakisht. Zakonisht ilaçet e thjeshta shtëpiake në kombinim me një dietë të veçantë ndihmojnë në mënyrë që infeksionet e sinusit të mos bëhen kronike në radhë të parë. Kur infeksioni kronik i sinusit është i pranishëm, të ashtuquajturat antibiotikë natyralë shpesh ndihmojnë.


Sëmundja e zakonshme e infeksioneve të sinusit

Çdo vit, rreth një në shtatë vuajnë nga inflamacioni i sinuseve paranazale dhe / ose sinuseve frontale. Akademia Amerikane e Alergjisë, Astmës dhe Imunologjisë raporton se sinusiti është një nga dhjetë ankesat më të zakonshme që çojnë në sëmundje.


Mukozat e inflamuara të sinuseve paranazale ose sinusit frontal zakonisht ndodhin gjatë një ftohjeje, gripi ose alergjie. Infeksionet bakteriale (të tilla si stafilokoket) gjithashtu mund të shkaktojnë zhvillimin e sinusitit masiv.


Kjo manifestohet në një ndjenjë presioni në zonën e mollëzave ose mbi sy, në dhimbje koke, dhimbje të fytyrës, gjithashtu në dhimbje dhëmbi dhe në lodhje të përgjithshme.


Rritja e shkarkimit të hundës mund ose nuk mund të jetë një simptomë. Simptomat mund të bëhen aq të dhimbshme sa të prekurit përkohësisht nuk janë më në gjendje të punojnë.


Komplikimet e mundshme të një infeksioni të sinusit

Në raste individuale, infeksionet e sinusit dhe sinusit frontal mund të çojnë në komplikime, të tilla si humbja e ndjenjës së nuhatjes ose inflamacioni i gropave të syve.


Kjo e fundit mund të çojë në zbehje të qepallave apo edhe humbje të shikimit. Pasoja të tjera të padëshirueshme mund të jenë inflamacioni i eshtrave, mpiksja e gjakut, inflamacioni i trurit (lëkurës) dhe një rrezik në rritje i astmës.


Në rastin e sinusitit, mjekësia konvencionale përshkruan pika të hundës për të zbërthyer mukozën e hundës, si dhe ilaçe ekspektorante dhe anti-inflamatore, inhalime dhe antibiotikë. Nëse asnjë nga këto nuk ju ndihmon, kryhet një operacion.


Nuk ka antibiotikë për infeksionet e sinusit

Asnjëherë nuk duhet të merrni një recetë për antibiotikë nëse keni një infeksion të sinusit. Edhe gazeta mjekësore shkroi në vitin 2008 se pacientët me infeksione të sinusit nuk përfitojnë nga antibiotikët (1).


Nëse ende merrni antibiotikë, në përgjithësi nuk do të përjetoni asnjë përfitim prej tyre, por në të njëjtën kohë shkatërroni florën tuaj të zorrëve dhe kështu një pjesë aktive të sistemit tuaj imunitar.


Si zhvillohen infeksionet e sinusit?

Infeksionet e sinusit zhvillohen për shkak të një grumbullimi të vazhdueshëm të mukusit në mukozën e hundës. Kjo mukus përfaqëson një terren optimal të mbarështimit për bakteret.Mukusi dhe bakteret shkatërrojnë mbrojtjet natyrore të mukozave dhe kështu edhe qelizat e imëta ciliate.


Në të njëjtën kohë, gjithnjë e më shumë qeliza prodhuese të mukusit formohen, gjë që natyrisht gjithashtu rezulton në gjithnjë e më shumë mukus. Mukoza, megjithatë, nuk mund të hiqet më shpejt për shkak të qelizave ciliate të shkatërruara. Kjo, nga ana tjetër, i pëlqen bakteret, të cilat shumohen shpejt. Rrethi vicioz është mbyllur.


Kush ose çfarë shkakton infeksione të sinusit?

Por kush ose çfarë - dhe kjo është pyetja kryesore - çon në formimin vendimtar dhe të përhershëm të llumit?


Nëse gëlltitja e rrënjëve të dhëmbëve mund të përjashtohet, atëherë një nga shkaqet kryesore të infeksioneve të sinusit dhe sinusit frontal është konsumi i rregullt i qumështit, produkteve të qumështit dhe produkteve të drithërave që përmbajnë gluten. Lexoni gjithashtu: Burimet e Fshehura të Glutenit.


Përvoja ka treguar se të dyja këto të ashtuquajtura ushqime kryesore çojnë në një grumbullim pak a shumë të theksuar të mukusit si në traktin respirator ashtu edhe në sistemin tretës në shumë njerëz.


Shmangia e produkteve të qumështit shpesh është e mjaftueshme për t'i thënë lamtumirë inflamacionit të sinusit që ndodh çdo vit (të cilin shumë njerëz e përjetojnë disa herë në vit ose tashmë kanë kaluar në një fazë kronike).


Të prekurit do të ndiejnë një përmirësim në gjendjen e tyre të përgjithshme pas vetëm disa ditësh pa produkte të qumështit. Zakonisht nuk ka më infeksione të sinusit (dhe gjithashtu ftohje ose - veçanërisht tek fëmijët - otitis media) menjëherë pasi të kaloni në një dietë pa qumësht që është sa më alkaline.


Çdokush që është tashmë në mes të sinusitit mund të përdorë mjete të ndryshme juridike në shtëpi shumë efektive dhe lehtësisht të disponueshme. Ato lehtësojnë simptomat dhe parandalojnë një sëmundje të re. Këto përfshijnë shafran i Indisë (shafran i Indisë), shpëlarje shëllirë, thithje me avull dhe vajra esenciale.


Përdorni kurkuma për të lehtësuar sinusitin

Përbërësi aktiv në shafran i Indisë, erëza që i jep karit ngjyrën e verdhë, quhet kurkumin dhe ka një efekt veçanërisht harmonizues në sinuset.


Kurkumina mund të nxisë shërimin e sinusitit akut dhe të lehtësojë inflamacionin kronik. Vendosni gjysmë luge çaji shafran i Indisë në një gotë me ujë të ngrohtë (jo të nxehtë) dhe bëni gargarë gjerësisht dhe disa herë në ditë me këtë zgjidhje.


Ju gjithashtu mund të pini zgjidhjen si një çaj.


Kurkuma është përdorur në kuzhinën indiane, mjekësinë Ayurvedic, dhe gjithashtu në mjekësinë tradicionale kineze për mijëra vjet. Shafrani i Indisë ka veti anti-inflamatore, sipas Institutit Linus Pauling në Universitetin e Oregon.


Hulumtime të tjera të fundit tregojnë se shafran i Indisë gjithashtu ka efekte antibiotike dhe antivirale. Në Azi, shafran i Indisë përdoret, ndër të tjera, për të mbështetur mëlçinë dhe për këtë qëllim pihet në formën e çajit para ngrënies.


Zbut infeksionet e sinusit me shpëlarje sole

Klinika Mayo me famë botërore (2) sugjeron shpëlarjen e sinuseve rregullisht me një solucion shëllirë (tretësirë ​​fiziologjike). Shpëlarja e hundës me shëllirë gjithashtu ka një traditë të gjatë në mjekësinë Ayurvedic.


Kjo do të zvogëlojë presionin mbi sinuset dhe do të lehtësojë sinusitin. Sigurisht, kripa gjithashtu pengon rritjen e baktereve, lehtëson bllokimet, lëngëzon mukozën dhe lejon që qelbja të largohet.


Shpëlarja me tretësirë ​​shëllirë mund të bëhet me ndihmën e të ashtuquajturës enë për shpëlarje të hundës, por dushet e hundës që janë tani në dispozicion janë më të lehta për t'u përdorur. Shpërndani gjysmë lugë çaji kripë në një filxhan me ujë të ngrohtë, derdhni këtë tretësirë ​​në larësen e hundës dhe më pas ndiqni udhëzimet e dhëna.


Përmirësoni sinusitin me inhalime me avull

Thithja e avullit të thjeshtë të ujit mund të hapë sinuset dhe të lehtësojë simptomat e sinusitit.


Për ta bërë këtë, ju mbushni një tas me ujë të nxehtë, e vendosni në një tryezë, uleni para tij, përkuleni mbi tas me sytë tuaj të mbyllur, vendosni një peshqir mbi kokën tuaj dhe thithni avullin në rritje.


Luftoni sinusitin me vajra esenciale

Inhalimet me avull funksionojnë edhe më mirë nëse vajrat esencialë i shtohen ujit të nxehtë.


Vajra esencialë organikë me cilësi të lartë dhe 100 për qind të pastër, si p.sh B. vaj menteje, vaj eukalipt, vaj cajeput dhe vaj dëllinje. Një përzierje e tyre është veçanërisht efektive.


Një pikë e kësaj përzierje gjithashtu mund të lyhet drejtpërdrejt në tempujt e dhimbshëm deri në tre herë në ditë.


Nëse vuani edhe nga dhimbja e dhëmbit gjatë sinusitit, hidhni një pikë nga përzierja e vajit esencial të lartpërmendur - gjithashtu tri herë në ditë - direkt në mishrat e dhëmbëve të rajonit të dhimbshëm.


Sidoqoftë, kini kujdes që të mos aplikoni vajrat esenciale në afërsi të syve dhe lani duart tërësisht pasi të keni aplikuar vajrat esencialë në mënyrë që të mos prekni aksidentalisht sytë tuaj, gjë që do të shkaktonte pickim të rëndë.


Për të mbajtur sinuset tuaja dhe sinuset frontale jo vetëm përkohësisht, por përgjithmonë të shëndetshme dhe pa mukus, rekomandohet një kombinim i masave të paraqitura në lidhje me një dietë të vazhdueshme pa qumësht.


Mposhtni infeksionet e sinusit me argjend koloidal

Nëse asnjë nga masat e lartpërmendura nuk ndihmon vërtet - gjë që mund të jetë rasti veçanërisht me infeksionet kronike të sinusit dhe një sistem imunitar të dobësuar, ka ardhur koha për argjend koloidal.


Merrni gjysmë lugë çaji me një lugë çaji argjend koloidal me cilësi të lartë disa herë në ditë, lëreni në gojën tuaj për aq kohë sa të jetë e mundur në mënyrë që të absorbohet përmes mukozës së gojës dhe kështu të punoni në vend. Shpesh dhimbjet e kokës shtypëse zhduken në të njëjtën ditë.


Trajtoni sinusitin me MMS

MMS - Shtojca Minerale Miracle - përmendet dhe rekomandohet në shumë vende në internet si një ilaç natyral ose thjesht si një kurë mrekulli për pothuajse të gjitha sëmundjet. Sidoqoftë, definitivisht nuk është një ilaç natyral. Përkundrazi, është një kimikate - dioksidi i klorit - me një efekt përkatësisht të fuqishëm. Dioksidi i klorit përdoret shpesh për të dezinfektuar ujin për shkak të efektit të tij të mirë antibakterial.


Efekti i MMS kundër baktereve është padyshim shumë i mirë, kështu që MMS mund të ndihmojë gjithashtu me një infeksion të sinusit (si zgjidhja e fundit). Por ne tani e dimë se MMS - ashtu si antibiotikët konvencionalë - mund të dëmtojë florën e zorrëve dhe të ketë efekte të tjera anësore.


Prandaj, nëse doni të përdorni MMS, atëherë në çdo rast duhet të zbatoni masa për të ndërtuar dhe rehabilituar florën e zorrëve. Ju mund të gjeni dy protokolle të marrjes së MMS në tekstin tonë kryesor për MMS, zbulimin dhe efektet e tij.


Sigurisht, ju duhet ta praktikoni të gjithë këtë - si gjithmonë - në konsultim me mjekun tuaj holistik ose praktikuesin alternativ.

 

Burimet e artikullit:

15 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page