top of page
 • Qendra e Shëndetit

Kanellë dhe mjaltë për aknet


Aknet zakonisht nuk janë vetëm një problem kozmetik i përkohshëm. Aknet janë një gjendje e përhershme stresuese dhe shpesh e dhimbshme. Medikamente të forta ndonjëherë përshkruhen për aknet - si nga brenda ashtu edhe nga jashtë. Disa funksionojnë mjaft mirë, por thajnë shumë lëkurën. Kushdo që kërkon një mënyrë natyrale për të pastruar thellësisht lëkurën me akne, herët a vonë do të hasë në maskën me mjaltë-kanellë. Si funksionojnë mjalti dhe kanella për aknet dhe cilat masa të tjera natyrore ekzistojnë për aknet?


Mjaltë dhe kanellë: ilaçe të lashta për lëkurën

Mjalti është përdorur në mjekësi për shekuj, duke përfshirë trajtimin e zbokthit, psoriasis, djegieve dhe infeksioneve mykotike. Për shkak të këtyre ndikimeve dukshëm pozitive në shëndetin e lëkurës, mjalti tani mund të gjendet në shumë produkte për kujdesin e lëkurës. Pyetja këtu, megjithatë, zakonisht është nëse sasitë e vogla të shtuara janë të mjaftueshme për një efekt fare. Kjo pyetje është e panevojshme me maskën kanellë-mjaltë, pasi ajo përbëhet pothuajse tërësisht nga mjalti.


Mjaltë dhe kanellë për aknet

Arsyeja kryesore për përdorimin e mjaltit dhe kanellës për aknet janë, natyrisht, vetitë antibakteriale të dy përbërësve. Disa baktere janë gjithmonë të pranishme në aknet, përkatësisht Propionibacterium acnes. Edhe pse nuk konsiderohet si shkaktar i akneve, ajo qetësohet në rrjedhën e sëmundjes dhe intensifikon më tej proceset inflamatore ekzistuese. Përveç kësaj, bakteret përshpejtojnë formimin e sebumit dhe në këtë mënyrë nxisin bllokimin e mëtejshëm të poreve të lëkurës, gjë që sigurisht përkeqëson aknet.


Si mjalti eliminon bakteret

Në fakt, mjalti ka disa veti që e lejojnë atë të vrasë bakteret:

 • Përqendrimi i lartë i sheqerit në mjaltë i pengon bakteret të shumohen në mënyrë të pakontrolluar.

 • Mjalti krijon një mjedis acidik në lëkurë ku bakteret e kanë të vështirë të lulëzojnë.

 • Mjalti përmban propolis (i quajtur edhe propolis i bletës), i cili njihet për efektin e tij të mirë antimikrobik. Propolisi është substanca që bletët përdorin për të mbyllur të çara dhe hapje të vogla në zgjua. Propolisi nuk është vetëm efektiv kundër baktereve pushtuese, por edhe kundër kërpudhave, parazitëve dhe viruseve dhe në këtë mënyrë mbron koloninë e bletëve nga sëmundjet e të gjitha llojeve.


Si e ndihmon kanella lëkurën

Kanella gjithashtu ka një efekt antimikrobik. Sipas një studimi indian të botuar në International Journal of Pharmaceutical Science Invention në 2013, kanella mund të vrasë ose të paktën të shtypë Escherichia coli, stafilokokët dhe Candida albicans, ndër të tjera. Kanella gjithashtu ka veti astringente. Kjo bën që poret e lëkurës të tkurren, duke rezultuar në lëkurë më të lëmuar dhe më të butë.


Mjaltë dhe kanellë nga pikëpamja shkencore

Ndërveprimi i mjaltit dhe kanellës në formën e një maske për fytyrën nuk është studiuar ende, të paktën jo sipas metodave të pranuara shkencore. Megjithatë, ka mjaft studime mbi efektin e substancave individuale, por me rezultate dhe suksese të ndryshme:


Në prill të vitit 2011, gazeta Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine publikoi një punim që tregon se mjalti përmban enzima që prodhojnë peroksid hidrogjeni, i cili nga ana tjetër mund të jetë përgjegjës për efektin antibakterial të mjaltit. Megjithatë, jo të gjitha llojet e mjaltit e kanë këtë veti. Mjalti Manuka, për shembull, ka enzimat e duhura. Sigurisht, mjalti manuka gjithashtu ka një efekt antibakterial nëpërmjet mekanizmave të tjerë të veprimit.


Në të kundërt, në një studim të shkurtit 2016 (botuar në revistën BMJ Open), studiuesit treguan se aplikimi i një mjalti kanuka 90 për qind (Kanuka është një specie Leptospermum që lidhet me Manuka) me 10 për qind glicerinë—pas larjes me një sapun antibakterial—reduktohet vetëm. 4 nga 53 pacientë kishin një rezultat më të mirë për aknet e tyre sesa larja vetëm me sapun.


Në prill 2016, Journal of Microbiology, Immunology, and Infection zbuloi se disa lloje mjalti nga Irani kanë një efekt antibakterial po aq sa edhe disa antibiotikë (sulfonamide). Megjithatë, edhe llojet e tjera të mjaltit të ekzaminuar kanë treguar efekte shumë të mira, pavarësisht nëse kanë ardhur nga Italia, Malajzia, Skocia apo Zelanda e Re.


Në maj 2013, u publikua një përmbledhje mbi temën e kanellës, për të cilën studiuesit shqyrtuan dhe analizuan 70 studime të ndryshme. Ata shkruan se kanella ka veti shumë të mira shëruese të plagëve dhe gjithashtu ka një efekt kundër plakjes në lëkurë.


Prandaj, patjetër që ia vlen të diskutoni përdorimin e mundshëm të një maske me mjaltë-kanellë si masë shoqëruese me dermatologun tuaj në rast aknesh. Maska bëhet si më poshtë:


Maska me kanellë me mjaltë

Në çdo rast, zgjidhni një mjaltë organik natyral që është nxjerrë në të ftohtë, pra nuk është ngrohur. Mos përdorni mjaltë të përpunuar nga supermarketi. Veprimi i tij enzimatik është zero për shkak të trajtimit termik.


Kohët e ekspozimit dhe llojet e aplikimit të maskës mjaltë-kanellë janë jashtëzakonisht të ndryshme, kështu që çdo pacient mund të zgjedhë metodën që i përshtatet më së miri:

 • Zgjidhni një mjaltë që është shpallur efektiv nga ana mjekësore, si p.sh B. një mjaltë manuka me cilësi të lartë.

 • Merrni 2 lugë gjelle mjaltë dhe përziejeni me 1 lugë kanellë (kanellë ceiloni) derisa të merrni një konsistencë të ngjashme me pastën.

 • Fillimisht, vendosni një lyerje të vogël në anën e pasme të dorës dhe prisni 10 minuta për të parë nëse ka ndonjë reaksion alergjik, p.sh. B. Skuqje, ënjtje, kruajtje – sepse të dy komponentët (mjalti dhe kanella) konsiderohen si alergjenë për disa njerëz. Nëse kjo nuk vlen për ju, mund ta aplikoni maskën si më poshtë:

 • Pasi të keni pastruar fytyrën, aplikojeni maskën me mjaltë-kanellë në lëkurën tuaj me gishta të dezinfektuar më parë ose me një jastëk pambuku - direkt në puçrrat individuale ose në të gjithë fytyrën.

 • Tani mund ta lini maskën për 10 minuta për aplikimin e parë dhe të zgjasni kohën e ekspozimit për aplikimet e mëvonshme. Disa pacientë madje e lënë maskën me mjaltë-kanellë në lëkurën e tyre gjatë natës. Koha më e zakonshme e ekspozimit është 30 minuta.

 • Lëkura më pas lahet shpejt me ujë të ngrohtë. Shmangni përdorimin e tepërt të ujit të ngrohtë pasi mund të thajë lëkurën. Kështu që freskoni lëkurën pasi ta lani me një spërkatje me ujë të ftohtë.

 • Maska me kanellë me mjaltë mund të aplikohet një ose dy herë në javë.


Masa të tjera natyropatike për aknet

Trajtimi i akneve përfshin: në lidhje me mbajtjen e lëkurës tuaj të pastër. Në të njëjtën kohë, është e rëndësishme të parandaloni tharjen e tij. Prandaj duhet të furnizohet me lagështi të mjaftueshme pa bllokuar poret. Përveç maskës me mjaltë-kanellë, masat e mëposhtme mund të përdoren për aknet:


 • Vaji i pemës së çajit: Përdorni një zgjidhje 5% të vajit të pemës së çajit dhe aplikojeni në njollat ​​në puçrrat.

 • Ekstrakt i çajit jeshil: Aplikoni një locion 2% me ekstrakt çaji jeshil. Kjo mund të jetë veçanërisht e dobishme për aknet e buta deri në mesatare. Ju mund të bëni vetë locionin e ekstraktit të çajit jeshil. Ekstrakti i çajit jeshil dhe një bazë locioni janë në dispozicion p.sh. B. në rrotë tjerrëse përfshirë recetën.

 • Acidet Alfa hidroksi: Këto janë acide frutash natyrale që mund të ndihmojnë në hapjen e poreve dhe përshpejtimin e rigjenerimit të lëkurës. Acidet alfa hidroksi janë të pranishme natyrshëm, për shembull, në një ekstrakt frutash papaja që disponohet nga prodhuesit e përbërësve kozmetikë (në mënyrë të ngjashme, p.sh. Spinnrad).

 • Sapun i pastër me vaj ulliri: Nëse keni akne, mund të provoni një sapun të pastër vaj ulliri për pastrimin e përditshëm të fytyrës, p.sh. B. sapuni i Alepos, një sapun i pastër vaj ulliri pa asnjë aditiv. Është shumë i dobishëm edhe për psoriazën dhe ekzemën. Sapuni ka një efekt të jashtëzakonshëm dhe lë një ndjesi të këndshme pa tharje.


Ne kemi shpjeguar këtu se si kanella ndikon në shëndetin kur përdoret nga brenda – qoftë në rastin e kancerit, diabetit apo obezitetit: kanella – vrasës i diabetit dhe djegës dhjami:


SHËNIM I RËNDËSISHËM


Ky artikull është shkruar në bazë të studimeve aktuale (në kohën e publikimit) dhe është rishikuar nga profesionistë mjekësorë, por nuk duhet të përdoret për vetë-diagnostikim ose vetë-trajtim, kështu që nuk zëvendëson një vizitë te mjeku juaj. Prandaj, diskutoni gjithmonë çdo masë (qoftë nga ky apo një artikull tjetër) me mjekun tuaj fillimisht.

 

Burimet e artikullit:

 • Zimt und Honig gegen Akne (zentrum-der-gesundheit.de)

 • Nall, Rachel. Can honey and cinnamon help treat acne?Medical News Today. MediLexicon, Intl., 16. Feb. 2017, (Können Honig und Zimt bei der Therapie von Akne helfen?)

 • Burlando, B., & Cornara, L. Honey in dermatology and skin care: A review, Journal of Cosmetic Dermatology, Dezember 2013, (Honig in der Dermatologie und Hautpflege)

 • Daud, F et al. A study of antibacterial effect of some selected essential oils and medicinal herbs against acne-causing bacteria.Januar 2013, International Journal of Pharmaceutical Science Invention, (Studie zum antibakteriellen Effekt einiger ausgewählter ätherischer Öle und medizinischer Kräuter gegen akneverursachende Bakterien)

 • Honey. November 2013, (Honig)

 • Mandal, M. D., & Mandal, S., Honey: Its medicinal property and antibacterial activity.April 2011, Asian Pacific Journal of Tropical Biomedicine, (Honig: seine medizinischen Eigenschaften und antibakterielle Wirkung)

 • Mayo Clinic Staff. Acne: Definition. Januar 2015, (Akne: Definition)

 • McLoone, P et al., Honey: A realistic antimicrobial for disorders of the skin.April 2016, Journal of Microbiology, Immunology, and Infection, (Honig: ein praxisnahes antimikrobielles Mittel für Hautprobleme)

 • Ranasinghe, P et al., Medicinal properties of true cinnamon (Cinnamomum zeylanicum): A systematic review.Oktober 2013, BMC Complementary and Alternative Medicine. (Medizinische Eigenschaften des echten Zimt (Ceylonzimt): ein systematischer Review)

 • Semprini, A et al., Randomised controlled trial of topical kanuka honey for the treatment of acne, 2016, BMJ Open. (Randomisierte kontrollierte Studie zur topischen Anwendung von Kanukahonig in der Aknetherapie)

Tags:

44 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page