top of page
 • Qendra e Shëndetit

Korrigjoni mungesën e magnezit me dietën e duhur

Mungesa e magnezit mund të çojë në reagime dhe keqfunksionime të panumërta. Se si ju jo vetëm që mund të parandaloni mungesën e magnezit - me nëntë ushqime shumë specifike, por edhe ta rregulloni atë me dietën e duhur - mund ta zbuloni përmes këtij artikulli

Rregulloni mungesën e magnezit me ushqim

Fatkeqësisht, simptomat e mungesës së magnezit nuk lidhen gjithmonë menjëherë me mungesën kronike të magnezit.


Nëse e dini se shumë sëmundje përkeqësohen nga mungesa e magnezit, mund të reagoni shumë shpejt - domethënë me ushqime të pasura me magnez, të cilat mund të shërojnë shpejt pothuajse çdo mangësi të magnezit dhe kështu të përmirësojnë shumë simptoma.


Por cilat janë simptomat që tregojnë mungesë magnezi?


Mungesa e magnezit ka shumë fytyra

Simptoma më e njohur e mungesës së magnezit janë ngërçet e muskujve në këmbë.


Por a e dini gjithashtu se mungesa e magnezit mund të çojë ose të përkeqësojë ankthin, depresionin dhe migrenën dhe se mungesa e magnezit mund të parandalojë humbjen e peshës nëse jeni mbipeshë?


A e dini se mungesa e magnezit mund të jetë përgjegjëse për hiperaktivitetin, pagjumësinë, mpirjen ose ndjesinë e milingonave në gjymtyrë dhe kërcitjet nervore të qepallave?


Apo e dini se nivelet e ulëta të magnezit mund të kontribuojnë në osteoporozën dhe të promovojnë diabetin? Se mungesa e magnezit mund të nxisë inflamacion kronik dhe se magnezi ka një efekt anti-inflamator?


A do të kishit menduar gjithashtu se është mungesa e magnezit që mund të çojë në dhëmbë të kariesit, sindromën premenstruale, infertilitet, impotencë, presion të lartë të gjakut dhe aritmi kardiake?


A e dini se pas optimizimit të niveleve të magnezit, simptomat e fibromialgjisë dhe sindromës së lodhjes kronike (CFS) mund të përmirësohen ndjeshëm?


Ose magnezi mund të parandalojë që alumini, i cili dyshohet se shkakton sëmundjen e Alzheimerit, të migrojë në tru?


A e dini se sëmundja e Parkinsonit si dhe disa sëmundje të tjera neurologjike kanë një rritje të nivelit të aluminit në tru dhe një mangësi ekstreme të magnezit në të njëjtën kohë?


Përveç kësaj, a ju ka thënë ndonjëherë dikush se një tepricë e kalciumit tek njerëzit e moshuar nxit kalcifikimin e enëve të gjakut dhe ngurtësimin e nyjeve, ndërsa magnezi bën pikërisht të kundërtën?


Çfarë mendoni për këtë? Sa më shumë plakeni, aq më pak magnez mund të marrë organizmi juaj nga ushqimi. Por nëse siguroni thithje të mirë të magnezit dhe kështu një nivel të lartë të magnezit me ushqime që janë jashtëzakonisht të pasura me magnez dhe një sistem tretës të shëndetshëm, atëherë gjërat ndryshojnë dhe automatikisht bëheni përsëri më të rinj.


Pra, nuk ia vlen rreziku i mungesës së magnezit.


Testoni mungesën e magnezit

Nëse tashmë vuani nga një ose më shumë nga sëmundjet e përmendura më lart, pothuajse me siguri mund të supozoni se keni mungesë magnezi.


Por sigurisht që mund të ketë edhe një mangësi latente të magnezit, pra një mangësi ende e pavërejtur e magnezit që ende nuk ka shkaktuar ndonjë simptomë të sëmundjes sepse p.sh. nuk ka ekzistuar mjaft kohë.


Nëse dëshironi dëshmi mjekësore për mungesën tuaj të magnezit, mund ta testoni këtë nga mjeku juaj duke përdorur një analizë gjaku në gjakun e plotë (serum plus qelizat e gjakut).


Nëse vlera e magnezit matet vetëm në serum, atëherë kjo ende mund të jetë në intervalin normal, megjithëse ka pasur prej kohësh një mangësi të magnezit, thjesht sepse deri në 95 përqind të magnezit të trupit është në qelizat e trupit tonë dhe vetëm një pjesë të vogël është në lëngun ndërqelizor.


Vlera serike e magnezit pasqyron vetëm përmbajtjen e magnezit në lëngun ndërqelizor, por jo situatën në qeliza.


Pasi të njihni nivelin tuaj të magnezit, mund të vlerësoni nevojat tuaja aktuale për magnez dhe të hani në përputhje me rrethanat.


Cila është kërkesa juaj për magnez?

Sigurisht, jo të gjithë kanë të njëjtën kërkesë për magnez.


Kërkesa për magnez luhatet në varësi të stilit të jetesës dhe dietës, gjendjes shëndetësore, nivelit aktual të magnezit, etj.


Kërkesa për magnez rritet, për shembull, kur merrni ilaçe të caktuara (p.sh. diuretikë), kur hani një dietë shumë të pasur me proteina, në situata stresuese fizike ose emocionale, kur pini shumë çaj të zi ose pije freskuese, kur infektoheni me kërpudhat e zorrëve ose kur djersiteni shumë dhe kështu humbni mineralet.


Ju gjithashtu mund të lexoni se cilët faktorë të tjerë ndikojnë në kërkesën tuaj personale për magnez në artikullin tonë të detajuar mbi mungesën e magnezit.


Për të rriturit (pa mungesë magnezi), një vlerë zyrtare e kërkesës prej 350 deri në 400 mg magnez në ditë shërben si një udhëzues i përafërt. Sidoqoftë, shumë ekspertë nga fusha mjekësore ortomolekulare e konsiderojnë këtë vlerë shumë të ulët dhe, për të qenë në anën e sigurt, rekomandojnë 600 deri në 900 mg magnez në ditë.


Korrigjoni mungesën e magnezit me dietën e duhur

Si mund të parandaloni mungesën e magnezit? Dhe si mund të shërohet një mangësi ekzistuese e magnezit? Dhe në mënyrë të natyrshme - domethënë vetëm me dietën e duhur? Cilat ushqime janë veçanërisht të pasura me magnez?


Në vijim, ne do t'ju prezantojmë me ato ushqime që janë veçanërisht të larta në magnez dhe që mund të shërojnë mungesën e magnezit nëse i përfshini ato rregullisht në dietën tuaj.


Le të fillojmë me një nga ushqimet më të pasura me magnez ndonjëherë, farat e kungullit:


Farat e kungullit përmbajnë një sasi veçanërisht të lartë të magnezit

Farat e kungullit sigurojnë pothuajse aq magnez sa farat e lulediellit, përkatësisht 400 mg për 100 gram. Në të njëjtën kohë, farat e kungullit sigurojnë një sasi të madhe hekuri (mbi 12 mg) - një vlerë që asnjë ushqim tjetër nuk mund ta arrijë aq shpejt.


Elementet gjurmë si bakri dhe zinku dhe natyrisht vitaminat B gjenden gjithashtu në sasi të konsiderueshme në farat e kungullit.


Farat e kungullit lehtë mund ti hani si messhujta ose të spërkaten mbi sallata.


Por ato gjithashtu mund të përpunohen mrekullisht në ushqimet të papërpunuar:


Thithni farat gjatë natës, pastaj i përzieni në një mikser me performancë të lartë me pak ujë ose me domate të freskëta, pastaj shtoni domate të thata, speca të kuq, qepë, pak hudhër dhe farë liri. Përziejini gjithçka përsëri, spërkateni me kripë barishte, borzilok ose rigon dhe përhapeni rezultatin në një tepsi pjekje të veshur me letër pjekje. Pastaj piqni derisa të bëhen krokante.


Ju gjithashtu mund të përdorni 1/3 bajame, 1/3 fara luledielli dhe 1/3 fara kungulli për brumin.


Mos harroni sesi farat e kungullit janë të dobishme për shëndetin e prostatës dhe fshikëzës.


Farat e kungullit duhet patjetër të kenë një vend të përhershëm në dietën tuaj të optimizuar me magnez.


Përmbajtje e lartë e magnezit në kakao

Kakao është gjithashtu një ushqim shumë i pasur me magnez. Përmbajtja e tij e magnezit është e ngjashme me atë të farave të kungullit. Kakao gjithashtu siguron shumë elementë gjurmë dhe është gjithashtu një burim i vlefshëm i antioksidantëve.


Mungesa e magnezit shpesh shfaqet në dëshirën për çokollatë - jo sepse trupi dëshiron çokollatë, por sepse ka nevojë për magnez. Sidoqoftë, dhënia pas dëshirave nuk do të ishte mënyra e duhur, pasi çokollata e zakonshme e qumështit përmban shumë pak kakao, por shumë sheqer dhe shumë qumësht pluhur.


Një alternativë e pasur me kakao do të ishte çokollata e zezë. Është mirë të zgjidhni një çokollatë me të paktën 70 për qind përmbajtje kakao, e cila është ëmbëlsuar në mënyrë ideale me ksilitol. Është gjithashtu një ide e mirë për të bërë çokollatën tuaj nga përbërës të cilësisë së lartë. Mund të gjeni më shumë informacion dhe receta në artikullin tonë të çokollatës.


Sigurisht, kakao mund të përdoret gjithashtu për të bërë pije të shkëlqyera ose topa të shijshëm energjie - p.sh. me arrat dhe bajamet, të cilat me 170 mg magnez janë gjithashtu ndër furnizuesit shumë të mirë të magnezit.


Amaranti mund të shërojë mungesën e magnezit

Amaranth - kokrra e vogël e një bime të bishtit të verdhë - është një burim i shkëlqyer i magnezit me 300 mg magnez për 100 gram, i cili është gjithashtu shumë i lehtë për t’u konsumuar.


Për shembull, do të gjeni shumë sugjerime për përgatitjen. B. këtu: Amaranth - kokrra e energjisë


Amaranthi ka shije veçanërisht të mirë në bukë, p.sh. në një bukë amarant të shkruar. Fletët e amarantit ose thekonet e amarantit janë gjithashtu të lehta për t'u përdorur, p.sh. në muesli ose në pasta.


Ashtu si amaranti, quinoa është një pseudo-drithër pa gluten dhe gjithashtu siguron shumë magnez të vlefshëm.


Quinoa kundër mungesës së magnezit

Me 280 mg magnez për 100 gram, quinoa është një burim shumë i lartë i magnezit - veçanërisht pasi që quinoa lehtë mund të konsumohet në sasi dukshëm më të mëdha se p.sh. Kakao.


Quinoa shpëlahet më së miri në një sitë nën ujë të rrjedhshëm dhe më pas përgatitet si një pjatë e hollë si orizi.


Orizi siguron më pak se gjysmën e magnezit të quinoas, dhe vetëm nëse është një oriz integral. Orizi i bardhë (orizi i lëmuar), nga ana tjetër, përmban vetëm rreth 30 mg magnez për 100 gram dhe për këtë arsye nuk është asgjë më shumë se një mbushës stomaku.


Meqenëse patatet përmbajnë vetëm 20 mg magnez dhe makaronat integrale përmbajnë vetëm rreth 50 mg magnez, është e qartë që ia vlen të zëvendësoni përcjellsit e pjatave tuja (makaronat, bukën etj.) me quinoa herë pas here.


Susam për mungesën e magnezit

Farat e susamit janë veçanërisht të njohura si burim kalciumi. Por vlera e tij e magnezit është gjithashtu shumë larg në krye të furnizuesve kryesorë të magnezit në pak më pak se 350 mg.


Susami mund të spërkatet mbi sallata ose në muesli. Për të rritur disponueshmërinë bio të mikronutrientëve, susami mund të mbillet lehtë, domethënë të ngjyhet në ujë gjatë natës ose për disa orë.


Nëse zgjidhni fjolleza tërshërë integrale për muslin tuaj - mbi të cilin spërkatni farat e susamit - atëherë tërshëra do t'ju sjellë 140 mg magnez shtesë për 100 gram.


Susami gjithashtu ka shije të shijshme në recetat e bukës, simite, dhe në salca.


Gjalpi i susamit (tahini) eshte veçanërisht i lehtë për t'u përdorur. Kjo është një mënyrë e shkëlqyer për të rafinuar salcat, supat, shakes dhe smoothies.


Qumështi i shijshëm i susamit gjithashtu mund të përgatitet nga susami thjesht duke përzier 200 ml ujë me 1 lugë gjelle susam dhe 1 deri në 3 hurma pa fara në një mikser me performancë të lartë. Pija pastaj mund të spërkohet me kardamom, kanellë dhe / ose vanilje dhe të pihet. Nëse dëshironi, së pari mund të tendosni përbërësit e ngurtë në mënyrë që të merrni një qumësht me të hollë.


Qumështi i susamit shkon shumë mirë në një dietë alkaline dhe mund të shijohet për mëngjes, si ëmbëlsirë ose si messhujte.


Farat e lulekuqes kundër mungesës së magnezit

Lulekuqja është gjithashtu pikërisht në krye të listës kryesore të magnezit. 333 mg magnez gjenden në 100 gram fara lulekuqe.


Sigurisht që ju kurrë nuk hani 100 gram fara lulekuqe, por edhe 20 gram fara lulekuqe ju sigurojnë 60 mg magnez dhe kështu mbulojnë një pjesë të madhe të kërkesës tuaj të përditshme për magnez.


Nëse zgjidhni edhe farat e lulekuqes të gatuar me avull, ju mund të perdorni farat e lulekuqes çdo ditë, pasi ato zvogëlojnë morfinën dhe për këtë arsye nuk janë më varësuese. Për më tepër, farat e lulekuqeve të ziera tashmë janë të bluara dhe mund të përdoren menjëherë për ëmbëlsira (alkaline), ëmbëlsira, topa energjie, shake, mueslis, ëmbëlsira dhe sallata frutash.


Bishtajoret korrigjojnë mungesën e magnezit

Qofshin fasule të bardha, qiqra, bizele, fasule apo thjerrëza - të gjitha ato janë të pasura me magnez dhe ju japin mes 120 dhe 190 mg magnez për 100 gram.


Përveç zierjes së fasuleve të detyrueshme, bishtajoret mund të përdoren për të krijuar shumë pjata jashtëzakonisht të shijshme, të tilla si: p.sh. qofte spinaqi dhe thjerrëze ose qofte qiqrash.


Nëse i kushtoni vëmendje edhe përgatitjes së saktë, atëherë nuk do të keni probleme apo rrallehere - në varësi të prirjes suaj - me gazra.


Në çdo rast, njomni bishtajoret të paktën një natë para përgatitjes dhe hidhni ujin e njomur. Nëse është e nevojshme, ndryshoni ujin e njomur një ose dy herë gjatë kohës së njomjes.


Ju gjithashtu duhet të përdorni erëza që janë rezistente ndaj gazrave, si p.sh. koriandër, qimnon, fenugreek, kurkuma, kopër, kajen ose xhenxhefil.


Detaje të mëtejshme mbi bishtajoret dhe përgatitjen e tyre mund t'i gjeni këtu: Acidi fitik - nuk ka problem.


Hithra funksionon kundër mungesës së magnezit

Me 80 mg magnez për 100 g, hithra është një burim tjetër i shkëlqyer i magnezit dhe një nga perimet më të pasura me magnez ndonjëherë.


Chard zvicerane përmban po aq magnez sa hithra thumbuese, por për shkak të përmbajtjes së lartë të acidit oksalik, magnezi nga chard zvicerane nuk absorbohet aq lehtë sa nga hithra thumbuese pa acid oksalik.


Për shembull, bajamet (170 mg) dhe arrat e shqemës (270 mg) do të siguronin gjithashtu më shumë magnez, por ju nuk dëshironi të konsumoni vetëm fara dhe arra, por edhe grupe të tjera ushqimore.


Ju mund të përdorni gjethet e reja >> të hithrës << për të përgatitur Smoothie të gjelbër ose të gjitha pjatat për të cilat zakonisht përdoret spinaqi ose chard zvicerane.


Meqenëse hithra, si spinaqi, shembet kur gjethet e saj avullohen, nuk është problem të hani 200 gram hithra në një vakt.


Me 200 gram hithra, megjithatë, ju tashmë merrni 160 mg magnez, që është pothuajse gjysma e kërkesës ditore të magnezit.


Nëse rrallë dilni jashtë ose nëse nuk keni hithra që rriten pranë jush, ju gjithashtu mund të kënaqeni me pluhurin e gjetheve të hithrës, të cilat mund t'i trazoni në supa, salcë, smoothie ose lëngje.


Bananet janë perfekte për ata me mungesë magnezi

Bananet shpesh përshkruhen si veçanërisht të pasura me magnez dhe prandaj rekomandohen për të luftuar mungesën e magnezit. Në realitet, megjithatë, bananet e freskëta përmbajnë vetëm 30 mg, që është po aq (ose pak) magnez sa avokadot, manaferrat dhe mjedrat.


Sidoqoftë, me 110 mg për 100 gram, bananet e thata janë në të vërtetë një burim i shkëlqyer i magnezit dhe për këtë arsye duhet të shtohen në dietën tuaj në baza të rregullta. Bananet e thata gjithashtu kanë shije shumë të mirë dhe janë shumë të përshtatshme si një messhujte të lehtë ose ushqime To Go.


Fiqtë e thatë (70 mg magnez), kajsitë e thata (50 mg) dhe hurmat e thata (50 mg) janë gjithashtu burime të shijshme të magnezit dhe do të jenë të lumtur t'ju ndihmojnë të korrigjoni mungesën tuaj të magnezit.


Kuskus kundër mungesës së magnezit

Edhe produktet e drithërave integrale si p.sh. Kuskusi në mënyrë ideale në variantin e thërrmuar të miellit të plotë ose makarona integrale dhe bukë integrale gjithashtu mund të ndihmojë në plotësimin e kërkesës ditore të magnezit. Për shembull, një racion (150 g) kuskus i gatuar me drithëra integrale ose makarona të gatuara me grurë integral siguron 50 mg magnez të mirë.


Le të përmbledhim përsëri sesi dieta e duhur mund të parandalojë mungesën e magnezit ose të korrigjojë mungesën ekzistuese të magnezit:


Si dieta juaj mund të rregullojë mungesën e magnezit

Dieta e duhur për të korrigjuar mungesën e magnezit mund të duket kështu, për shembull:


 • Hani mëngjes me muesli tërshërë me susam, fara luledielli, arra shqeme, fasule amaranti dhe fruta të ndryshme të thata.

 • Përgatitni susam ose qumësht bajame që ëmbëlsohet me fruta të thata si një messhujte e lehtë midis vakteve.

 • Kur blini bukë, zgjidhni bukë integrale me amaranth, p.sh. B. një bukë amarant të shkruar ose piqeni vetë.

 • Hani quinoa si një pjatë anësore dhe hithra si një perime më shpesh.

 • Erëzoni Shakes dhe smoothie -t tuaj me pluhur gjethe hithre.

 • Nëse piqni ëmbëlsira ose pasta, përfshini farat e lulekuqes në recetë.

 • Spërkatni farat e kungullit mbi sallatat më shpesh ose hani ato midis vakteve.

 • Gjeni receta të shijshme me bishtajore dhe shijojini ato për drekë apo darkë.

 • Ju mund t'i kombinoni bishtajoret me kuskus me drithëra.

 • Merrni si messhujte - p.sh. edhe pas stërvitjes - për të ngrënë banane të thata.


Me të gjitha këto këshilla, ju jo vetëm që do të jeni në gjendje të përmbushni me lehtësi kërkesën zyrtare minimale të magnezit prej rreth 350 deri në 400 mg, por edhe kërkesën dukshëm më të lartë të shumë ekspertëve të të ushqyerit dhe shëndetit prej rreth 600 mg ose më shumë.


Kanali ynë i gatimit në YouTube

Në kanalin tonë të gatimit tani mund të gjeni shume video gatimi në të cilët me receta të shijshme, vegane dhe të shëndetshme. Shko tek kanali ynë i gatimit.


Suplimente kundër mungesës së magnezit

Nëse, për arsye të kohës ose arsye të tjera, nuk jeni në gjendje të përqendroheni aq shumë në një dietë të pasur me magnez, mund të përmirësoni furnizimin tuaj me magnez me ndihmën e suplimenteve.


Ka shumë mundësi në dispozicion për ju:

 1. Korale detar Sango

 2. Një shtesë organike e magnezit siç është B. Kelati i magnezit ose orotati i magnezit.

 3. Mund të gjeni më shumë këshilla mbi zgjedhjen e duhur të shtojcave të magnezit këtu: Blini Magnez - Shtesa më e mirë e magnezit, ku, ndër të tjera. efektet specifike të komponimeve individuale të magnezit shpjegohen në mënyrë që të zgjidhni magnezin që ju përshtatet.

Kur merrni suplemente të magnezit me gojë, mbani mend se magnezi absorbohet më mirë në disa doza të vogla sesa në një dozë të vetme të madhe ditore.


Pra, nuk do të ishte ideale nëse dëshironi të mbuloni të gjithë kërkesën tuaj të përditshme të magnezit me një racion prej 400 ose më shumë miligram magnez. Në këtë rast, trupi juaj do të thithë vetëm rreth 50 përqind të magnezit.


Por nëse merrni më pak se 200 miligram magnez disa herë në ditë, atëherë organizmi juaj do të jetë në gjendje të përdorë 75 përqind të tij çdo herë - natyrisht vetëm nëse është një magnez me cilësi të lartë.


Prandaj është e rëndësishme të ndani dozën totale të magnezit në disa racione dhe t'i merrni ato gjatë gjithë ditës.

 

Burimet e artikullit:

 • Magnesiummangel mit der richtigen Ernährung beheben - Zentrum der Gesundheit

 • Zentrum der Gesundheit: Magnesiummangel

 • Yasui M, Kihira T, Ota K, "Calcium, magnesium and aluminum concentrations in Parkinson`s disease, Neurotoxicology, 1992, (Calcium-, Magnesium- und Aluminium-Konzentrationen bei Parkinson)

 • Andrsi E et al., "Brain aluminum, magnesium and phosphorus contents of control and Alzheimer-diseased patients, Journal of Alzheimers Disease, 2005 August, (Aluminium-, Magnesium- und Phosphorwerte im Gehirn von Alzheimer-Patienten und Gesunden einer Kontrollgruppe)

 • "The Magnesium Miracle" von Carolyn Dean, M.D., N.D.

221 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page