top of page
  • Qendra e Shëndetit

Kurkuma për të hequr merkurin

Aktualisiert: 24. Feb. 2022


Dihet se kurkuma ka shumë veti shëruese. Rrënja e verdhë qetëson inflamacionin, lufton kancerin dhe ushqen mëlçinë. Shkencëtarët indianë rekomandojnë gjithashtu kurkumen për përdorim në stomatologji. Kurkuma lehtëson ënjtjet në gojë dhe dhëmbë, përmirëson mjedisin oral dhe zvogëlon rrezikun e vatrave dentare. Madje thuhet se kurkuma është e dobishme në largimin e merkurit. Ne do t'ju tregojmë se si mund ta përdorni kurkumën për shëndetin tuaj dentar.


Kurkuma - një bimë medicinale e klasit të lartë

kurkuma njihet në gjerësitë tona gjeografike si një nga përbërësit kryesorë të erëzës së kerit. Rrënja e verdhë nuk është përdorur vetëm si erëz, por është përdorur edhe si ngjyrues dhe bimë mjekësore në vendet e saj lindore të origjinës për mijëra vjet.


Në Indi, kurkuma përdoret tradicionalisht si një ilaç për sëmundjet e stomakut dhe mëlçisë. Nga jashtë, kurkuma aplikohet edhe në plagë, i cili supozohet se promovon procesin e shërimit. Shëruesit indianë thonë se kurkuma i jep forcë dhe vitalitet dhe i jep lëkurës një shkëlqim të butë.


Edhe në gjerësinë tonë gjeografike, fjala vjen ngadalë se kurkuma është shumë më tepër se një erëz. Rrënja e verdhë është një nga bimët medicinale më cilësore dhe më të hulumtuara nga të gjitha.


Kurkuma mbron dhe shëron

Për shembull, kurkuma lufton inflamacionin dhe për këtë arsye përdoret për të gjitha llojet e sëmundjeve të lidhura me inflamacionin.


kurkuma mund të përdoret po aq efektivisht për sëmundjet kardiovaskulare, sëmundjet akute dhe kronike të mushkërive, sëmundjet e mëlçisë dhe zorrëve dhe veçanërisht kundër kancerit dhe Alzheimerit.


Po, rrënja e shafranit të Indisë është aq e fuqishme sa mund të mbrojë trurin nga dëmtimet e shkaktuara nga abuzimi me alkoolin.


Kurkumina është një ilaç i mrekullueshëm

Ajo që e bën shafranin e Indisë në mënyrë unike efektive në kaq shumë sëmundje është përbërësi aktiv kurkumin që përmbahet në erëz. Kurkumina është ndoshta përbërësi më dinamik anti-inflamator që Nëna Natyra ka ofruar ndonjëherë.


Kurkumina është në dispozicion si një shtesë diete. Për të rritur biodisponibilitetin, kapsulat duhet të përmbajnë edhe piperinë (një ekstrakt nga piperi i zi).


Një alternativë ndaj kapsulave të disponueshme në treg do të ishte ngrohja e shafranit të Indisë në një vaj të shëndetshëm sipas dëshirës suaj, e lyeni me piper të zi të sapo bluar (piperinë!) dhe i trazoni të dyja në një pastë viskoze. Më pas merrni një lugë nga kjo pastë çdo ditë.


Për shkak të vetive të tij antimikrobike, antioksidante dhe astringente, shkencëtarët indianë nga Universiteti Banaras Hindu në Varanasi studiuan gjithashtu përshtatshmërinë e shafranit të Indisë për stomatologji.


Trajtimi i rrënjës apo nxjerrja e dhëmbit?

Prej kohësh dihet se trajtimet e kanalit të rrënjës nuk janë pikërisht gjëja e duhur.


Shpesh ato janë fillimi i fundit (humbja përfundimtare e dhëmbit), vetëm se trajtimet e kanalit të rrënjës e vonojnë fundin edhe për disa vite të tjera dhe e bëjnë atë edhe më të shtrenjtë. Sepse herët a vonë dhëmbi zakonisht duhet të nxirret.


Nëse fillimisht kryhet trajtimi i kanalit të rrënjës, procesi i tërheqjes shtyhet vetëm për disa vjet.


Por më pas ju së pari paguani për trajtimin e kanalit të rrënjës (i cili gjithashtu nuk është shumë i këndshëm) dhe kurorën që përputhet. Ekziston gjithashtu rreziku i një fokusimi të dhëmbit, i cili mund të çojë në inflamacion kronik në të gjithë trupin.


Në fund të fundit - vite më vonë - ju duhet të hiqni dhëmbin për mirë, sepse fokusi i dhëmbit shpesh është shumë i theksuar dhe çon në dhimbje. Tani është koha për të futur një implant ose një urë.


Megjithatë, një dhëmb i trajtuar me rrënjë nuk mund të krahasohet me një dhëmb "normal". Ndërsa një dhëmb i patrajtuar zakonisht mund të nxirret mjaft lehtë, dhëmbi i vdekur i trajtuar me rrënjë bëhet poroz me kalimin e viteve.


Nuk janë të rralla rastet që kur tentohet ta tërheqni, çahet në copa të vogla, kështu që dhëmbi duhet të hiqet pak nga pak, që sigurisht është një ndërhyrje shumë më e madhe sesa thjesht tërheqja e tij.


Inflamacioni i qendrës së dhëmbit do të thotë gjithashtu se duhet të përdoret një dozë më e lartë e anestezisë, pasi inflamacioni zvogëlon efektivitetin e anestezisë.


Në veçanti, vatrat dentare (vatrat e inflamacionit kronik) që zhvillohen nën dhëmbët e trajtuar me rrënjë mund të kontribuojnë në sëmundjet në të gjithë trupin - madje edhe sëmundjet autoimune dhe kanceri mund të jenë rezultat.


Nëse trajtimi i kanalit të rrënjës është kryer tashmë dhe shfaqen ankesa të pashpjegueshme, duhet të mendoni gjithmonë për fokusin e dhëmbit si nxitës dhe ta kontrolloni këtë - siç duhet të kishte bërë Leonie.


Vatra të rrezikshme të dhëmbëve - një raport i përvojës

Në vitin 2005, Leonie iu nënshtrua trajtimit të vetëm të kanalit të rrënjës, përkatësisht një dhëmb në anën e djathtë të nofullës së saj të poshtme. Menjëherë pas kësaj, ajo zhvilloi bronkit më shpesh.


Pas disa vitesh, gjendja e saj u përkeqësua në mënyrë dramatike. Rrezet X zbuluan se në mushkërinë e saj të djathtë ishte formuar një absces me madhësinë e një pjepër.


Abscesi mund të hiqej më pas me kirurgji, por patogjeni shkaktar mbeti i panjohur edhe pasi ishin vlerësuar disa mostra të pështymës.


Celavent fitolistik i shafranit të Indisë

Prandaj, mjekët i jepnin asaj çdo ditë antibiotikë të ndryshëm. Përpjekja për të përdorur terapinë e ozonit për të eliminuar nevojën për të marrë antibiotikë, fatkeqësisht nuk dha rezultat, pasi në mënyrë misterioze e përkeqësoi gjendjen e saj.


Gjatë qëndrimit të saj të dytë të gjatë në spital, një teknologji e re u përdor për të hequr granuloma nga mushkëria e djathtë dhe për të kryer një biopsi të mushkërive (mostra indi).


Mund të izolohej një patogjen (mikrob i dëmshëm), i cili doli të ishte një variacion i një bakteri Actinomyces: Actinobacillus actinomycetemcomitans.


Ky bakter zakonisht lulëzon në gojë dhe mjekët ishin më se të habitur kur e gjetën këtë patogjen në mushkëritë e Leonie!


Ky bakter mund të lulëzojë si në mjedise anaerobe ashtu edhe në aerobe, gjë që përfundimisht shpjegon pse terapia me ozon e përkeqësoi gjendjen e saj në vend që të eliminonte patogjenin.


Vetëm kur qendra e dhëmbit dhe bashkë me të edhe burimi i bacilit u eliminua, Leonie dalëngadalë po ndihej sërish mirë.


Për të minimizuar paraprakisht rrezikun e vatrave të dhëmbëve, kërkohen urgjentisht metoda efektive për një higjienë orale të përsosur, të cilat parandalojnë zhvillimin dhe shumimin e mikrobeve patogjene - dhe kurkuma është ideal për këtë.


Kurkuma në stomatologji

Studimi indian i përmendur më sipër përshkruan disa masa të bëra vetë për një higjienë më të mirë orale, me shafranin e Indisë në veçanti që është fokusi i shkencëtarëve.


Rekomandohet shpëlarja e rregullt e gojës me ujë shafran i Indisë, për shembull. Uji i shafranit të Indisë bëhet duke zier dy lugë çaji pluhur shafran i Indisë, dy karafil dhe dy gjethe të thara guava, megjithëse kjo e fundit mund të hiqet për shkak të mungesës së disponueshmërisë në Evropën Qendrore.


Për pastrimin e dhëmbëve, shkencëtarët rreth Profesor Chaturvedi (1) rekomandojnë një pluhur të bërë nga shafran i Indisë i pjekur dhe ajvain. Thuhet se i mban dhëmbët dhe mishrat e dhëmbëve të fortë dhe të shëndetshëm.


Për të reduktuar dhimbjen dhe ënjtjen, ju mund të masazhoni shafranin e Indisë në zonat e prekura në dhëmb ose mishrat e dhëmbëve.


Për të lehtësuar inflamacionin e mishrave të dhëmbëve ose sëmundjen periodontale, rekomandohet të fërkoni dhëmbët dhe mishrat me një pastë shafran të Indisë dy herë në ditë. Për ta bërë këtë, përzieni një lugë çaji shafran i Indisë, gjysmë lugë çaji kripë dhe gjysmë lugë çaji vaj mustardë.


Studiuesit shkruajnë gjithashtu se një vulë specifike e çarjes e bërë nga një përzierje e materialit mbushës plastik ose qeramik dhe ekstrakteve të shafranit të Indisë mund të parandalojë ose të paktën të zvogëlojë prishjen e dhëmbëve.


Kurkuma për të hequr merkurin

Në vitin 2010, një studim u botua në Journal of Applied Toxicology (2) i cili tregoi se kurkuma mund të mbrojë edhe nga toksiciteti i merkurit (p.sh. nga mbushjet dentare) dhe kështu përdoret në mënyrë shumë efektive gjatë heqjes së merkurit pas heqjes së amalgamës. .


Kur studiuesit u dhanë minjve të tyre 80 mg kurkumin për kilogram të peshës trupore gjatë një periudhe prej vetëm 3 ditësh, u vu re se kurkumini mbronte nga stresi oksidativ që zakonisht shkaktonte merkuri.


Efekte të tjera të dëmshme të merkurit si p.sh B. Vlerat e këqija të mëlçisë dhe veshkave ose rënia e niveleve të glutationit dhe superoksid dismutazës mund të reduktohen nga administrimi i kurkuminës. (Glutathioni dhe superoksid dismutaza janë antioksidantët e vetë trupit).


Përveç kësaj, përqendrimi i merkurit në inde u ul pas administrimit të kurkuminës.


Studiuesit e përfunduan raportin e tyre duke thënë:


"Rezultatet tona tregojnë se administrimi i kurkuminës - për shembull në formën e një shtese të përditshme në ushqim - mund të mbrojë trupin nga ekspozimi ndaj merkurit kundër helmit dhe se kurkumina mund të përdoret si një agjent terapeutik për helmimin me merkur."

Kurkumina - së bashku me piperinën - mund të merret edhe si kapsulë për të hequr merkurin. Për ta bërë këtë, merrni një kapsulë tri herë në ditë (afërsisht 350 - 400 mg).


Libri i gatimit me kurkuma nga qendra e shëndetit

Libri ynë i gatimit me shafran i Indisë është një shoqërues shumë i mirë për të gjithë njohësit që duan të konsumojnë rregullisht dhe disa herë në ditë shafranin e Indisë. Do të gjeni 50 receta të kurkumes të zhvilluara me kujdes që janë të kalitur me rrënjë të freskët të kurkumes ose me pluhur shafrani të Indisë.


Kura jonë 7-ditore me shafran të Indisë, të cilën do ta gjeni edhe në libër, është veçanërisht praktike për parandalimin e Alzheimerit. Gjatë kësaj kure, do të mësoni se si të merrni sasi vërtet të rëndësishme të shafranit të Indisë çdo ditë. Sepse një majë këtu dhe atje natyrisht nuk ka shumë dobi. Prandaj, recetat për regjimin e shafranit të Indisë përmbajnë deri në 8 gramë kurkuma gjatë gjithë ditës.

 

Burimet e artikullit:

  • Kurkuma zur Ausleitung von Quecksilber (zentrum-der-gesundheit.de) - Zentrum der Gesundheit

  • (1) Chaturvedi TP, "Uses of turmeric in dentistry: An update”, Indian Journal of Dental Research, 2009, (Anwendungsgebiete von Curcuma in der Zahnmedizin: Ein Update)

  • (2) Agarwal R et al., "Detoxification and antioxidant effects of curcumin in rats experimentally exposed to mercury”, Journal of Applied Toxicology, Juli 2010, (Entgiftung und antioxidative Effekte von Curcumin bei Ratten, die im Versuch Quecksilber ausgesetzt waren)

117 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page