top of page
  • Qendra e Shëndetit

Masazh me furçë të thatë

Aktualisiert: 8. Nov. 2021

Lëkura është organi më i madh në trup dhe është një nga organet e kullimit. Shumë acide dhe toksina mund të ekskretohen përmes frymëmarrjes së lëkurës. Një masazh i rregullt, mbështetës me furça rrit ndjeshëm ekskretimin e substancave të dëmshme.


Masazhet me furça ndihmojnë lëkurën

Përveç kësaj, larja e lëkurës mbështet vetë-rregullimin e saj, kështu që edhe lëkura që është jashtë ekuilibrit mund të rigjenerohet vetë.


Produktet kimike të kujdesit të lëkurës janë të dëmshme për lëkurën

Për shkak të shumë produkteve kimike të kujdesit të lëkurës që përdoren nga shumica e njerëzve në baza ditore, lëkura shpesh ka humbur aftësinë e saj për të hequr acidet dhe toksinat.


Jo vetëm substancat kimike që formojnë një film në lëkurë parandalojnë nxjerrjen e acideve dhe toksinave, por edhe qelizat e vdekura të lëkurës, të cilat nuk mund të hiqen mjaft shpejt, japin një kontribut të madh.


Kjo është arsyeja pse është kaq e rëndësishme të mbështesni trupin në deacidifikimin dhe detoksifikimin e tij përmes pastrimit të rregullt.


Furça e thatë shkakton hapjen e poreve të lëkurës, gjë që rezulton në qarkullim dukshëm më të mirë të gjakut. Menjëherë pas masazhit, trupi ngrohet mirë dhe lëkura bëhet mrekullisht e butë dhe elastike.


Aktivizoni sistemin limfatik me një masazh me furça

Eliminimi i shpejtë i acideve dhe toksinave përmes masazheve të rregullta me furça është veçanërisht i rëndësishëm nëse tashmë ka çrregullime shëndetësore që shoqërohen me një mbingarkesë të organeve të kullimit. Meqenëse sistemi limfatik aktivizohet edhe me furçë, ndotësit mund të transportohen edhe më shpejt dhe të ekskretohen në përputhje me rrethanat.


Në kontrast me gjakun, i cili vazhdimisht rrjedh nga zemra që pompon, sistemit limfatik i mungon një pompë e tillë. Prandaj, limfatika mbështetet në faktorë të tjerë si stërvitja dhe masazhi.


Përveç aktivizimit të sistemit limfatik, masazhi i furçës së thatë gjithashtu ka një efekt shumë të dobishëm në sistemin kardiovaskular. Furça gjithashtu stimulon të gjithë sistemin nervor.


Si masazhohet lëkura me një furçë të thatë

Nëse edhe ju dëshironi të përfitoni nga përfitimet e larta shëndetësore të një masazhi të thatë, pastroni lëkurën tuaj me kujdes para çdo dushi ose banje - natyrisht, duke shmangur zonat e dëmtuara të lëkurës (inflamacionet, skuqjet, etj.). Ju gjithashtu duhet ta trajtoni fytyrën vetëm me një furçë të veçantë fytyre.


Duke përdorur goditje të gjata dhe presion të lehtë, lyeni lëkurën si më poshtë:


  • Filloni në pjesën e jashtme të këmbës së djathtë dhe krehni drejt bustit, pastaj vazhdoni në këmbën e brendshme të djathtë.

  • Lëvizjet rrethore mund të bëhen edhe në kofshë dhe në fund.

  • Pastaj kaloni në këmbën e majtë.

  • Tani është radha juaj: Ju filloni në anën e pasme të dorës tuaj të djathtë dhe pastroni pjesën e jashtme të krahut tuaj deri në shpatull dhe pastaj përsëri brenda në të njëjtin drejtim.

  • Kaloni në krahun e majtë dhe bëni të njëjtën gjë.

  • Linjat duhet të jenë rrethore në zonën e barkut dhe gjoksit.


Meqenëse masazhi i furçës së thatë ka një efekt stimulues, ka kuptim ta bëni atë në mëngjes. Përdoret në mbrëmje, mund të çojë në vështirësi për të fjetur. Ju mund të arrini një efekt freskues optimal nëse bëni një dush të ftohtë pas masazhit me furça.


Ju mund të arrini masazhin optimal të furçave me furçën e manastirit

Një furçë shumë e veçantë poshtë furçave të thata është furça e manastirit. Edhe në Mesjetë, murgjit dhe murgeshat dinin për efektin e tyre të mrekullueshëm, energjik. Ky efekt bazohet në aliazh të veçantë bakri të shpohet.


Kur fërkohen, ato krijojnë një rrymë të vogël që relakson menjëherë zonat e krehura dhe rigjallëron trupin në tërësi. Me furçën e manastirit ju mund të arrini një masazh furçash freskues dhe gjallërues të pakrahasueshëm.

 

Burimet e artikullit:

  • Die Trockenbürstenmassage - Zentrum der Gesundheit

106 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page