top of page
  • Qendra e Shëndetit

Ndihuni mirë me Ayurveda në stinët e ftohta

Aktualisiert: 12. Nov. 2023

Sezoni i errët dhe i ftohtë ndoshta i bën shumicën e njerëzve të dëshirojnë rehati dhe ngrohtësi. Nga një këndvështrim Ayurvedic, kjo është saktësisht e drejtë. Ne prezantojmë mësimet e Ayurveda dhe japim këshilla se si ta kaloni dimrin rehat.

Fjala "Ayurveda" vjen nga sanskritishtja, gjuha e lashtë indiane dhe do të thotë e përkthyer "shkenca e jetës" (ayur = jetë; veda = njohuri). Burimi i saktë i mësimeve Ayurvedike nuk dihet; Me sa duket origjina mund të gjendet në qytetërimin Vedic të Indisë së lashtë. Mençuria dhe ritualet themelore u transmetuan gojarisht nga një brez në tjetrin për një kohë të gjatë përpara se të shkruheshin. Dhe kjo ishte disa mijëra vjet më parë.


Në botën tonë perëndimore, Ayurveda njihet më së shumti nga sektori i mirëqenies, për shembull përmes kurave apo trajtimeve detoksike si dushi i ballit ose masazhet me pulla. Por vetëm përkthimi sugjeron se ka më shumë se masazhet, erëzat dhe ushqimi indian. Përkundrazi, Ayurveda e përcakton veten si një sistem shëndetësor natyror mjekësor, parandalues.


Gjithçka në ekuilibër?

Në mësimdhënien holistike, fokusi është qartësisht në parandalimin e sëmundjeve - me synimin për të mbajtur trupin dhe mendjen tuaj të shëndetshme përmes stilit tuaj të jetesës. Njeriu shikohet me trupin, intelektin, psikikën, emocionet dhe të gjitha shqisat. Simptomat trajtohen edhe nga mjekët Ayurveda, por gjithmonë me një pamje individuale të pacientit.

Ayurveda bazohet në idenë bazë të mbajtjes në ekuilibër të tre të ashtuquajturave dosha: Vata, Pitta dhe Kapha janë forcat fizike që përfaqësohen në shkallë të ndryshme tek çdo person. Ato njihen gjithashtu si kushtetuta Ayurvedike dhe secila kombinon dy nga pesë elementët (tokën, ujin, zjarrin, ajrin dhe eterin). Ka rekomandime të përshtatshme për shembull, ushqimin, kurat e agjërimit, recetat bimore, masazhet, gjumin ose ushtrimet, të përshtatura në mënyrë specifike për llojin e kushtetutes.


Doshas në Ayurveda VATA Qëndron për elementet eter dhe ajër. Siguron vigjilencë, qartësi dhe lëvizje. Një Vata e pabalancuar mund të shkaktojë nervozizëm, humbje të oreksit dhe gjumë të shqetësuar. PITTA Përfaqëson zjarrin dhe ujin, të cilët janë baza e sistemit tretës dhe metabolizmit dhe sigurojnë energji. Megjithatë, nëse Pitta është e pranishme me tepricë në organizëm, shkakton dispepsi dhe nervozizëm. KAPHA Përbëhet nga elementët tokë dhe ujë dhe përcjell qetësi dhe forcë. Megjithatë, sasia e tepërt e saj çon në plogështi dhe obezitet.

Ngrohtësi komode në dimër

Sipas Ayurveda, ekuilibri i doshave ndikohet nga stinët dhe moti. Era dhe i ftohti mund të çojnë në një çekuilibër në dy dosha, Vata (era) dhe Kapha (gëlbazë), kështu që ftohjet, për shembull, mund të ndodhin më lehtë. Nxehtësia në çdo formë mund të ndihmojë. Prandaj, Ayurveda rekomandon shmangien e ushqimeve të pa ziera si sallatat me gjethe ose perimet e papërpunuara në kohë të ftohta dhe në vend të kësaj të konsumoni shumë ushqime ushqyese dhe të ngrohta si patatet, lakra, panxhari, karotat, orizi, frutat e thata, arra ose bishtajore. Barishtet dhe erëzat jo vetëm që përmbyllin vaktin, por janë edhe ndihmës të vegjël për tretjen. Qimnoni, karafili, kanella, shafrani i Indisë, xhenxhefili ose piperi i zi u japin një goditje pjatave (ajurvedike) dhe mund të ngrohin metabolizmin tuaj. Këtu mund t'i qaseni erëzave në mënyrë intuitive. E rëndësishme është që të ketë shije të mirë.


Përveç supave, zierjeve ose ushqimeve të sapo përgatitura, çajrat Ayurvedic bimor dhe me erëza, qumështi i artë ose pijet me xhenxhefil ju ngrohin edhe nga brenda. Ekzistojnë gjithashtu trajtime të shumta masazhi Ayurvedic që jo vetëm që ofrojnë ngrohtësi, por edhe relaksojnë. Mos harroni të mbështilleni gjithmonë bukur dhe ngrohtë jashtë në të ftohtin me erë, si dhe brenda me një batanije komode dhe çorape të trasha. Nga këndvështrimi Ayurvedic, dimri është i përsosur për të marrë kohë dhe për të pushuar.Këshilla ngrohëse nga Ayurveda Qumësht i artë Pija e artë thuhet se siguron një gjumë të qetë dhe shafrani i Indisë që përmban thuhet se ka një efekt anti-inflamator. Përgatitja për 1 filxhan: 1 filxhan qumësht (ose pije me bazë bimore) vendoseni të ziejë në një tenxhere me 1 lugë çaji shafran i Indisë, 1 majë kanellë, 1 majë piper të zi dhe 1 lugë çaji ghee. Ziejini derisa të përzihen përbërësit. Hidheni në një filxhan dhe lëreni të ftohet pak. Nëse dëshironi, ëmbëlsoni me mjaltë ose shurup agave. Çaj xhenxhefil me limon Xhenxhefili është klasik në mesin e kurave shtëpiake Ayurvedike dhe mund të përdoret në shumë mënyra, për shembull për të trajtuar ose parandaluar ftohjet. Ky çaj ju ngroh nga brenda. Përgatitja për 1 filxhan: Ngrohni 250 ml ujë së bashku me disa feta ose xhenxhefil të grirë (në varësi të pikasis së dëshiruar) në një tenxhere të vogël dhe ziejini për rreth 5 minuta. Më pas hiqni xhenxhefilin dhe hidhni çajin në një filxhan. Shtoni lëngun e gjysmë limoni kur çaji të jetë ftohur pak. Nëse dëshironi, ëmbëlsoni me mjaltë ose shurup agave. Masazh relaksues i këmbëve Masazhi me vaj është një aplikim klasik në Ayurveda. Ju gjithashtu mund t'i provoni këto në një shkallë të vogël në shtëpi. Një masazh këmbësh me vaj mund t'ju ndihmojë të relaksoheni në mbrëmje dhe të "fikni" sistemin tuaj nervor. Kështu funksionon: Ngrohni vajin e susamit dhe hidheni në një tas të vogël. Shtoni një pikë vaj esencial nëse dëshironi (për shembull livando). Masazhoni këmbët e poshtme nga lart poshtë. Më pas masazhoni këmbët, veçanërisht shputat e këmbëve. Më pas hiqni mbetjet e vajit me një peshqir dhe vishni çorape të trasha dhe të ngrohta.


Rutina Ayurvedike e mëngjesit Pastrimi i gjuhës: Menjëherë pasi ngriheni me një kruajtëse gjuhe. Tërheqja e vajit: Hidhni një deri në dy lugë vaj (vaj natyral susami ose kokosi) në gojën tuaj për disa minuta. Mos e gëlltisni, pështyjeni në një peshqir letre. Më pas shpëlajeni gojën me ujë të ngrohtë dhe lani dhëmbët. Shpëlarja e hundës: Me një tenxhere për shpëlarje hundësh dhe zgjidhje kripe deti Duhet të ndihmojë në parandalimin e infeksioneve. Shmangni në rast të infeksioneve akute ose inflamacioneve. Ujë të ngrohtë: Thuhet se një gotë me ujë të ngrohtë para mëngjesit stimulon tretjen. Nëse dëshironi, shtoni një fetë xhenxhefil ose limon.

 

Shneta jote është puna jote! Merre atë n’dorën tënde - këtu.


I juaji Fisnik Komoni,

Konsulent i të ushqyerit dhe shëndetit holistik - Ideator dhe themelues i Qendrës së Shëndetit

 

Burimet e artikullit:

  • -

67 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page