top of page
 • Fisnik Komoni

Pastrimi i kombinuar i zorrëve dhe mëlçisë

Aktualisiert: 16. Nov. 2021


Një zorrë e shëndetshme dhe një mëlçi efikase janë ndër kërkesat më të rëndësishme për mirëqenien dhe shëndetin. Me një pastrim të kombinuar të zorrës së trashë dhe mëlçisë, ju mund të lehtësoni të dy organet dhe të promovoni rigjenerimin e tyre. Problemet e tretjes përmirësohen, lëkura bëhet e qartë dhe sëmundjet kronike mund të lehtësohen.


Pastrimi i zorrëve dhe mëlçisë

Zorrët dhe mëlçia punojnë dorë për dore. Sa më aktiv dhe më të shëndetshëm të jenë këto dy organe, aq më mirë do të jeni. Merrni gjakun si shembull. Niveli i tij i kolesterolit mund të rritet, ashtu si nivelet e triglicerideve dhe sheqerit në gjak. Gjaku mund të bëhet shumë "i trashë" (të ketë një tendencë për të mpiksur shumë), të nxisë formimin e mpiksjes dhe më pas të bllokojë enët e gjakut.


Qelizat e vjetra të gjakut gjithashtu duhet të hidhen vazhdimisht në mënyrë që gjaku të mbetet i ri dhe i freskët. Dhe në disa raste papritmas keni nevojë për më shumë gjak, p.sh. B. pas një dëmtimi. Atëherë është mirë nëse ka një rezervuar gjaku që mund të dërgojë shpejt një pjesë shtesë të gjakut në qarkullim.


Toksinat gjithashtu mund të futen në gjak dhe duhet të hiqen shpejt dhe të neutralizohen.


E gjithë kjo është e organizuar nga mëlçia juaj. Pra, kur kujdeseni për mëlçinë tuaj, nuk keni pse të shqetësoheni më për gjakun tuaj. Një mëlçi e shëndetshme siguron gjak të shëndetshëm, të pastër dhe të freskët, gjak që nuk është as shumë i trashë dhe as shumë i hollë. Mëlçia kujdeset për nivelet e duhura të lipideve dhe sheqerit në gjak dhe gjithashtu ruan gjithmonë pak gjak në mënyrë që të ketë mjaft për urgjencat.


Mëlçia e shëndoshë - gjak i shëndoshë - person i shëndoshë

Nëse tani merrni parasysh se cilat janë pasojat e gjakut të shëndetshëm, do të zbuloni se me gjak të shëndetshëm vështirë se do të keni një sulm në zemër ose goditje në tru, se nuk mund të merrni kancer dhe se edhe veshkat tuaja do të mbeten në gjendje të shkëlqyeshme. Meqenëse sa më i pastër gjaku, aq më pak ka të ngjarë që veshkat tuaja të mbingarkohen.


Shëndeti i pankreasit gjithashtu varet shumë nga gjendja dhe performanca e mëlçisë. Sepse kur mëlçia është e lodhur dhe nuk mund të detoksifikohet më siç duhet, pankreasi përmbytet me radikalë të lirë, të cilët mund të shkaktojnë dëme masive atje. Pankreasi mund të bëhet i përflakur ose diabeti.


Mëlçia kështu prek të gjithë trupin. Sa më i sëmurë mëlçia, aq më i sëmurë është i gjithë personi - dhe mëlçia më e shëndetshme, aq më e aftë ndihet pronari i saj. Në mënyrë që mëlçia juaj të jetë mirë, megjithatë, zorrët tuaja së pari duhet të jenë mirë. Për shkak se qarkullimi i gjakut çon nga zorrët drejtpërdrejt në mëlçi. Sa më shumë ndotës, toksina, baktere dhe grimca të tretura jo plotësisht nga zorrët në gjak, aq më shumë punë ka mëlçia.


Pastrimi i zorrëve dhe pastrimi i mëlçisë: ekipi më i mirë

Por nëse i mbani zorrët tuaja të shëndetshme dhe të pastra, mëlçia lehtësohet qartë, sepse tani vetëm lëndë ushqyese me cilësi të lartë dhe substanca vitale hyjnë në gjak dhe mëlçi, por vetëm disa substanca toksike që duhet të detoksifikohen me kujdes.


Prandaj, çdo pastrim i mëlçisë përfshin gjithashtu një pastrim të zorrës së trashë.


Pastrimi i zorrës së trashë nuk rekomandohet vetëm sepse çon në një mëlçi të shëndetshme dhe të fortë, por edhe sepse ka shumë efekte të tjera jashtëzakonisht pozitive në shëndet:


 • Problemet e tretjes mund të lehtësohen apo edhe të eliminohen.

 • Përthithja e ushqyesve dhe substancave vitale nga zorrët përmirësohet dhe rreziku i mungesave të substancave vitale zvogëlohet.

 • Flora e zorrëve është e rregulluar. Vetëm ky aspekt përmirëson jashtëzakonisht shëndetin tuaj. Ju do të gjeni të gjitha avantazhet e një flore të shëndetshme të zorrëve dhe detyrat e florës së zorrëve në trup, për shembull. B. shpjegohet këtu: Struktura e florës së zorrëve

 • Sistemi imunitar - 80 përqind e të cilit ndodhet në zorrë - është forcuar.

 • Mukoza e zorrëve kujdeset ose mund - nëse është dëmtuar - të rigjenerohet. Rreshtimi i dëmtuar i zorrëve mund të çojë në shumë sëmundje duke përfshirë sëmundjet autoimune dhe alergjitë.


Pastrimi i zorrëve dhe mëlçisë - praktika


Por si i pastroni zorrët dhe mëlçinë?


 • Këtu mund të gjeni udhëzime të hollësishme për pastrimin e zorrës së trashë: Pastrimi i zorrës së trashë - udhëzimet

 • Këtu mund të gjeni udhëzime të hollësishme për pastrimin e mëlçisë: Pastrim holistik i mëlçisë - Udhëzimet


Më poshtë kemi bashkuar një program të ri kombinimi nga të dyja kurat. Sepse jo të gjithë duan të bëjnë së pari pastrimin e zorrës së trashë dhe më pas pastrimin e mëlçisë. Në vend të kësaj, shumë njerëz preferojnë të përfundojnë të dy kurset në të njëjtën kohë, gjë që është gjithashtu e realizueshme dhe e dobishme. Sidoqoftë, zbatimi - veçanërisht nëse sëmundjet kronike janë të pranishme - duhet të diskutohet me mjekun ose praktikuesin alternativ.


Përbërësit e pastrimit të zorrëve dhe mëlçisë dhe efektet e tyre

Para se të arrijmë tek udhëzimet për pastrimin e kombinuar të zorrës së trashë dhe mëlçisë, këtu janë përbërësit individualë dhe efektet e tyre:


Zeoliti: Kjo tokë minerale konsiderohet (e ngjashme me bentonitin) në naturopati si një mjeshtër i detoksifikimit. Ai thith toksinat dhe siguron që ato të shkarkohen përmes jashtëqitjes. Këto janë helme të tilla si metale të rënda, helme kërpudhore, acide, produkte të mbeturinave metabolike dhe shumë më tepër. Zeoliti gjithashtu siguron një mjedis në zorrë në të cilin bakteret dhe kërpudhat e dëmshme nuk e pëlqejnë atë; përkundrazi, kushtet e jetesës për florën e dobishme të zorrëve janë optimizuar.


Pluhur lëvore Psyllium: Psyllium është një nga të ashtuquajturat ilaçe mucilage. Kjo do të thotë se ajo formon një mukus natyral në zorrë, nën të cilën një mukozë e dëmtuar e zorrëve mund të rigjenerohet. Grimcat e imëta të pluhurit të lëvores së psyllium gjithashtu pastrojnë muret e zorrëve, heqin depozitat e vogla nga atje dhe i devijojnë ato përmes jashtëqitjes.


Probiotikët: Probiotikët janë emri i baktereve të dobishme të zorrëve (përfshirë bakteret e acidit laktik (laktobacilet) dhe bifidobakteret) që ndihmojnë në ndërtimin e një flore të shëndetshme të zorrëve. Një florë e shëndetshme e zorrëve është parakushti për një zorrë të shëndetshme. Flora e zorrëve mbron mukozën e zorrëve dhe parandalon kolonizimin e baktereve dhe kërpudhave të dëmshme. Mjedisi në zorrë mbetet i pastër dhe i rregulluar - dhe mëlçia është e ngarkuar me dukshëm më pak ndotës sesa është rasti me një florë të trazuar të zorrëve.


Përveç kësaj, flora e zorrëve mund të detoksifikohet drejtpërdrejt në zorrë (probiotikë për detoksifikimin e metaleve të rënda) dhe në këtë mënyrë të lehtësojë mëlçinë. Dihet gjithashtu se bakteret e mira të zorrëve ndihmojnë në shpërbërjen e mëlçisë yndyrore ekzistuese (probiotikët shpërndajnë mëlçinë yndyrore).


Substancat e hidhura: Substancat e hidhura janë pothuajse ilaç. Duket se ato balancohen në të gjitha nivelet. Ato nxisin rrjedhjen e tëmthit, lirimin e enzimave nga pankreasi dhe përmirësojnë tretjen, në të njëjtën kohë aktivizojnë metabolizmin, përshpejtojnë formimin e bazës së vetë trupit dhe heqin dëshirën për ëmbëlsira, që është një bekim në vetvete.


Çaj alkalik i mëngjesit dhe i mbrëmjes: Këto çajra përmbajnë barëra pastruese, detoksifikuese dhe miqësore me mëlçinë, p.sh. B. hithër, kopër, xhenxhefil, kardamom, luleradhiqe, yarrow, jamball, mugwort, çikore dhe shumë më tepër.


Për të mos krijuar një efekt të zakonshëm, çajrat pihen në mënyrë alternative gjatë pastrimit të zorrës së trashë dhe mëlçisë (ndryshoni nga çaji i mëngjesit në mbrëmje çdo dy javë).


Kurkumin: Kurkumina është kompleksi i përbërësit aktiv nga kurkuma. Kurkumina nuk është vetëm një erëz e mirënjohur, por edhe një agjent terapeutik i mirënjohur i mëlçisë: Ka një efekt antioksidues dhe prandaj mund të mbrojë mëlçinë nga dëmtimet e shkaktuara nga toksinat. Ajo gjithashtu ka një efekt stimulues në kanalet e mëlçisë dhe fshikëzën e tëmthit, kështu që depozitat më të vogla ekskretohen rregullisht dhe gurët e tëmthit nuk zhvillohen. Kurkumina është më e fortë kur merret me piper piper të zi (pasi rrit biodisponibilitetin e kurkuminës). Një përgatitje e kombinuar e kurkuminit dhe piperinës është z. B. Curcuperin nga natyra efektive.


Kapsaicina: Kapsaicina është përbërësi aktiv nga speci djegës (i quajtur edhe spec i kuq). Kapsaicina merret në kapsula dhe mund të përmirësojë vlerat e mëlçisë, veçanërisht pasi substanca mund të mbrojë mëlçinë nga substancat që janë toksike për mëlçinë. Kapsaicina gjithashtu mund të pengojë shenjat progresive të mëlçisë (p.sh. fibrozë pulmonare). Nëse jeni të ndjeshëm ndaj substancave të nxehta, është më mirë ta lini këtë përbërës jashtë.


Ekstrakti i gjembit të gomarit: Përbërësi aktiv në gjembaçin e qumështit - silymarin - mbështet detoksifikimin e trupit, lehtëson mëlçinë, promovon rigjenerimin e qelizave të mëlçisë dhe i mbron ata nga dëmtimet e lidhura me helmin. Gjembi i qumështit është aq efektiv sa përbërësit aktivë të tij janë i vetmi antidot efektiv në rast helmimi me kapak vdekjeprurës (në këtë rast administrohet si infuzion).


Prandaj, shumë çajra të mëlçisë përmbajnë fruta të gjembaçit të qumështit të plotë. Sidoqoftë, një çaj i tillë i mëlçisë ka pak kuptim, pasi përbërësit aktivë vështirë se treten në ujë dhe prandaj vetëm disa përbërës aktivë gjenden në çaj. Prandaj, ne rekomandojmë marrjen e një ekstrakti të gjembaçit të qumështit që në fakt përmban sasi përkatëse të përbërësve aktivë për shërimin e mëlçisë. Nëse akoma dëshironi të përdorni farat e gjembaçit të qumështit në çaj, atëherë duhet t’i bluani ose lyeni ato sa më hollë të jetë e mundur.


Ekstrakti i angjinarit: Ekstrakti i angjinarit parandalon depërtimin e qelizave të mëlçisë nga substancat toksike për mëlçinë, pengon vdekjen e qelizave të mëlçisë përmes efekteve antioksiduese dhe gjithashtu stimulon rritjen e qelizave të mëlçisë. Angjinarja gjithashtu stimulon rrjedhjen e biliare dhe siguron që toksinat që janë lëshuar nga mëlçia në biliare të hiqen shpejt.


Bile tani arrin në zorrë me toksinat dhe mund të ekskretohet atje me jashtëqitje. Në mënyrë që toksinat e përmbajtura të mos futen në mukozën e zorrëve në gjak dhe nga atje përsëri në mëlçi, ju mund të merrni rregullisht tokë minerale (zeolite ose bentonite) gjatë pastrimit të kombinuar të zorrëve dhe mëlçisë gjithashtu në gjysmën e dytë (java 5 - 8) - 30 minuta para se të konsumoni angjinaren (secila ½ lugë çaji me shumë ujë). Toka minerale lidh toksinat dhe i çon ato në kullim. Mëlçia do të kursehet në të ardhmen.


Sidoqoftë, për ta mbajtur programin e pastrimit sa më praktik të jetë e mundur, ai përfshin vetëm gëlltitjen e një toke minerale për katër javët e para. Shumica e toksinave tashmë janë hequr gjatë kësaj kohe, kështu që nga java e pestë e tutje, karçofi përdoret më pak për eliminimin e toksinave sesa për rigjenerimin e mëlçisë.


Ju mund të merrni pastrimin e kombinuar të zorrës së trashë dhe mëlçisë (të gjitha përgatitjet përfshirë udhëzimet) këtu: Pastrimi i kombinuar i zorrës së trashë dhe mëlçisë - paketa e plotë


Ushqimi i duhur për pastrimin e zorrëve dhe mëlçisë

Sigurisht, të gjitha këto përpjekje janë pak të dobishme nëse nuk i kushtoni vëmendje një diete të shëndetshme dhe lehtësuese në të njëjtën kohë. Në fund të fundit, si supozohet që mëlçia të rigjenerohet nëse hani ose pini vazhdimisht gjëra që e vënë mëlçinë nën tendosje dhe stres përsëri?


Përveç kësaj, ka ushqime të shumta që ndihmojnë në pastrimin e zorrës së trashë dhe ndihmojnë në pastrimin e mëlçisë, të tilla si: B. xhenxhefil, hudhër, bamje dhe mustardë. Ne kemi përfshirë ushqime të zorrëve dhe mëlçisë në planin tonë ushqimor tre-ditor për pastrimin e zorrës së trashë dhe mëlçisë. Mund ta gjeni këtu, së bashku me të gjitha informacionet në lidhje me ushqimin e duhur gjatë pastrimit të brendshëm: Ushqimi i duhur gjatë pastrimit të zorrëvedhe mëlçisë


Sigurisht, ju gjithashtu mund të filloni pastrimin e zorrës së trashë dhe mëlçisë me një agjërim alkalik 7-ditor. Këtu mund të gjeni planin e duhur ushqimor: Plani ushqimor 7 -ditor - dieta alkaline


Pastrimi i zorrëve dhe mëlçisë - udhëzimet

Pastrimi i kombinuar i zorrës së trashë dhe mëlçisë zgjat 8 javë, por gjithashtu mund të zgjatet deri në 12 javë nëse doza është më e ulët. (Gjithmonë bëni doza në mënyrë që të ndiheni rehat dhe për këtë arsye rregulloni dozat e përgatitjeve individuale me mirëqenien tuaj). Udhëzimet për pastrimin e zorrës së trashë dhe mëlçisë mund të shkarkohen këtu si një PDF dhe - nëse dëshironi - të printoni: Udhëzimet për pastrimin e kombinuar të zorrëve dhe mëlçisë


Udhëzimet përfshihen gjithashtu në paketën e kurimit ose mund të gjenden në dyqanin përkatës me përshkrimin e produktit:


Masat e mundshme shoqëruese për pastrimin e zorrëve dhe mëlçisë

Masat që përshpejtojnë dhe mbështesin efektin e pastrimit të zorrës së trashë dhe mëlçisë dhe - në rastin e 1. dhe 3. duhet të kryhen patjetër - janë këto:


 1. Ushtrimi: Nëse nuk jeni duke bërë ndonjë sport sidoqoftë, tani duhet të bëni të paktën një shëtitje të shpejtë prej të paktën gjysmë ore çdo ditë ose të blini një trampoline, mbi të cilën ju lëkundeni dy herë në ditë për 10 deri në 20 minuta.

 2. Pini lëngje perimesh të shtrydhura fllad ose pije bazë natyrore, p.sh. B. nga pluhuri i barit të grurit, pluhuri i gjetheve të hithrës, pluhuri i luleradhiqes ose pluhurit të gjetheve të majdanozit. Pluhuri thjesht përzihet me ujë ose lëng.

 3. Masazhet: Masazhet me furça nxisin sistemin limfatik dhe promovojnë detoksifikimin dhe asgjësimin e mbeturinave në një mënyrë shumë të veçantë. Masazhet e barkut gjithashtu ndihmojnë në aktivizimin e peristaltikës së zorrëve dhe aktivizimin e metabolizmit. Për ta bërë këtë, masazhoni barkun rreth kërthizës në drejtim të akrepave të orës për rreth 10 deri në 15 minuta, mundësisht në mëngjes para se të ngriheni kur jeni ende në shtrat. Ju mund të gjeni detaje mbi masazhin e barkut në lidhjen e mëparshme.


Pastrimi i brendshëm gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji

Programet intensive të pastrimit nuk duhet të kryhen gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji, përfshirë atë të përshkruar këtu. Mund të gjeni më shumë informacion këtu: Pastrimi dhe detoksifikimi gjatë shtatzënisë dhe ushqyerjes me gji


Nëse keni nevojë të merrni ilaçe

Nëse duhet të merrni ilaçe të çfarëdo lloji (përfshirë pilulat e kontrollit të lindjes, hormonet tiroide, etj.), Ju lutemi pini pluhurin e lëvozhgës së zeolitit psyllium çdo tre orë me ilaçet tuaja, pasi përndryshe efekti i tyre mund të jetë i kufizuar. Në fund të fundit, puna e tronditjes është detoksifikimi. Dhe meqenëse ilaçet janë në thelb "toksina" të huaja për trupin, ato gjithashtu do të detoksifikohen. Por edhe këtu, ju duhet të diskutoni detajet me mjekun tuaj ose praktikuesin alternativ.


Nëse nuk keni bërë kurrë një pastrim të brendshëm më parë

Kushdo që nuk ka bërë asnjëherë pastrim të zorrës së trashë ose mëlçisë ose që ka ngrënë "normalisht" deri më tani, duhet të fillojë me pastrimin e brendshëm shumë ngadalë. Përndryshe, programi i kombinuar mund të mbingarkojë organizmin e papërgatitur me të sapoardhurit dhe të çojë në simptoma të forta të detoksifikimit.


Në këtë rast, filloni duke ndryshuar dietën tuaj në një dietë të tepërt alkaline, duke ndjekur këto rregulla. Pas dy javësh mund të p.sh. B. filloni duke marrë zeolit ​​/ bentonit dhe një probiotik. Pas një jave tjetër, shtoni përbërësin tjetër, p.sh. B. Pirja e rregullt e çajrave bazë bimorë etj.


Sigurisht, ju mund të ecni më shpejt ose më ngadalë. Kështu që ju jeni plotësisht të lirë dhe fleksibël në kryerjen e tij, gjithmonë duhet t'i kushtoni vëmendje sinjaleve nga trupi juaj dhe të rregulloni dozat e përbërësve individualë me gjendjen tuaj.


Dhe nëse ndiheni të mbingarkuar me ndryshimin e dietës tuaj dhe nuk dini me të vërtetë se si të filloni, atëherë ju rekomandojmë trajtimin katër-javor të detoksifikimit, i cili është një hyrje perfekte në dietën alkaline dhe që do t’ju ​​kthejë në një veteran të vërtetë në katër javë. Do t'i bëjë gjërat të shëndetshme.Shënim: Ky artikull përmban informacione nga mjekësia empirike. Mjekimi empirik i përmbahet gjithmonë parimit më të lartë se asnjë dëm nuk shkaktohet nga aplikimi i tij. Sidoqoftë, nuk është gjithmonë e mundur të mbështetësh deklaratat tradicionale përmes studimeve shkencore.


 

Burimet e artikullit:

174 Ansichten0 Kommentare

Comments


bottom of page