top of page
  • Qendra e Shëndetit

Plani alkalin i të ushqyerit për pastrimin tuaj trupor


Pavarësisht nëse jeni duke kryer pastrimin e zorrëve, deacidifikimin apo detoksifikimin, plani ynë bazë i të ushqyerit për 7 ditë ju tregon se si mund të hani gjatë një pastrimi trupor.


Plan dietë për të detoksifikuar

Ka një numër të pafund metodash pastrimi. Forma më intensive e detoksifikimit dhe pastrimit të brendshëm është agjërimi terapeutik. Ose nuk hahet asgjë dhe pihet vetëm ujë, ose konsumohen lëngje perimesh të holluara dhe lëngje të veçanta. Me agjërimin e vërtetë terapeutik, keni nevojë për udhëzime për agjërim, por jo një plan ushqimor, madje as një plan alkalin.


Situata është e ngjashme me të ashtuquajturin kurë me lëng limoni (master cleanse). Me këtë metodë pastrimi pini vetëm lëng limoni të holluar me ujë dhe të ëmbëlsuar me shurup panje për 10 ditë, por mos hani asgjë. Dietat me lëngje ose pastrimi ketogjen gjithashtu nuk kërkojnë një plan ushqimor.


Megjithatë, një plan ushqimor thjesht alkalik është ideal për kohën pas prishjes së agjërimit. Në fund të fundit, veçanërisht pas agjërimit terapeutik ose formave të tjera të agjërimit, nuk duhet të filloni menjëherë përsëri me dietën e zakonshme stresuese.


Pastrimi funksionon vetëm me dietën e duhur

Mirëpo, nëse dëshironi të deacidoni, të pastroni zorrët, të pastroni limfën, të pastroni mëlçinë, të pastroni veshkat ose të bëni një detoks, atëherë zakonisht nuk mjafton të merrni preparatet e duhura, të bëni masazhe speciale dhe të lëvizni. Këtu ka rëndësi edhe dieta shoqëruese, në fakt vendimtare. Përndryshe, detoksikimi nuk do të funksionojë.


Sepse nëse ushqimet e pashëndetshme, stresuese dhe si rrjedhim acid-formues vazhdojnë të hyjnë në trup, ato pengojnë procesin e pastrimit ose organizmi nuk kalon as në modalitetin e pastrimit. Në këtë rast, ai ka ende mjaft të bëjë me përpunimin dhe detoksifikimin e dietës së zakonshme dhe nuk mundet, ose vetëm pak, të kujdeset për heqjen dhe heqjen e vendeve të kontaminuara.


Plani i të ushqyerit për zorrët dhe mëlçinë

Për shembull, nëse dëshironi të bëni pastrimin e kombinuar të zorrës së trashë dhe mëlçisë, i cili është një program pastrimi shumë intensiv, këtu do të gjeni një plan ushqimor shembullor (Ushqyerja gjatë pastrimit të zorrës së trashë dhe mëlçisë) që tregon se si mund të duket dieta gjatë zorrës së trashë dhe të mëlçisë. pastrimi i mëlçisë.


Ai përbëhet nga receta të shëndetshme që përfshijnë Përmbajnë ato ushqime që kanë një efekt veçanërisht pozitiv në shëndetin e zorrëve dhe mëlçisë dhe ndihmojnë në mënyrë aktive në rigjenerimin dhe pastrimin e këtyre dy organeve. Ky plan ushqimor plotëson kriteret e një diete të tepërt bazë, kështu që nuk është një plan ushqimi thjesht alkalik.


Plani thjesht bazë ushqimor për detoksifikimin tuaj

Megjithatë, shumë njerëz do të dëshironin të kishin një dietë 100% alkaline gjatë një procesi pastrimi. Prandaj, ne kemi bashkuar një plan ushqimor thjesht alkalik që ju tregon një shembull se si mund të zbatoni një dietë alkaline gjatë një detoksifikimi. Sigurisht, ju mund t'i përshtatni sasitë përkatëse me nevojat tuaja personale të energjisë.


Nëse nuk jeni marrë ende me klasifikimin e ushqimeve bazike dhe atyre që formojnë acide, informacionin përkatës të detajuar do ta gjeni në artikullin tonë mbi ushqimin alkalin dhe sigurisht në tabelën tonë acido-alkaline.


Nëse thjesht "vetëm" keni një dietë bazë, pa kryer masa të mëtejshme detoksifikimi deacidues, pastrimi të zorrëve apo të mëlçisë, atëherë edhe kjo është një formë detoksifikimi. Në këtë rast, flitet për të ashtuquajturin agjërim alkalik. Plani ynë ushqimor i përshkruar këtu është në thelb një plan ushqimor për një javë agjërimi alkalik.


Kriteret e një diete të pastër alkaline

Dieta thjesht alkaline, mbi të cilën bazohet plani ynë i mëposhtëm ushqimor, plotëson kriteret e mëposhtme:


  • Është 100% me bazë bimore, pra vegan.

  • Ai përbëhet kryesisht nga përbërës të freskët dhe bazë si fruta, perime, sallata dhe fidane. Herë pas here ka patate ose gështenja.

  • Sa mirë që nuk përdoren produkte të përpunuara industrialisht. Përjashtim bëjnë gjalpi i bajameve, kremi i bajameve, arrat e tigrit, shurupi i jakonit dhe erëzat e përdorura.

  • Produktet e drithërave, bishtajoret, arrat dhe farat janë ushqime acidike. Si ndërtues të mirë të acidit, ata janë pjesë e dietës alkaline, por në përgjithësi nuk janë pjesë e dietës alkaline.

  • Ndërtuesit e këqij të acidit nuk konsumohen fare. Kjo përfshin veçanërisht mishin dhe produktet e qumështit, produktet e miellit të bardhë dhe ëmbëlsirat, si dhe pijet joalkoolike dhe pije të tjera të gatshme.

  • Recetat tona të përzgjedhura karakterizohen nga një shije e shkëlqyer, e cila vjen për faktin se kuzhinierët tanë i zhvilluan me shumë kujdes recetat bazë, ku fokusi ishte jo vetëm te shëndeti, por edhe te kënaqësia.


Mëngjesi alkalin

Me një dietë thjesht alkaline, zakonisht keni fruta të freskëta për mëngjes. Ato nxisin tretjen, stimulojnë metabolizmin, mbështesin detoksifikimin dhe treten shpejt pa qenë barrë. Në të njëjtën kohë ato japin energji dhe substanca thelbësore jetësore.


Nëse nuk ju pëlqen të hani fruta direkt nga duart në mëngjes, mund t'i ktheni ato në një sallatë frutash ose t'i bëni pure në një qull ose smoothie dhe t'i përzieni me përbërës të tjerë bazë, p.sh. B. me thekon arra tigri, gjalpë bajame, erëza (p.sh. vanilje, kanellë, shafran i Indisë, xhenxhefil) ose pluhur jeshil (pluhur klorella, pluhur bari elbi, pluhur hithër, spinaq pluhur ose çfarëdo që ju pëlqen).


Në planin bazë të të ushqyerit do të gjeni receta shumë të thjeshta bazë të mëngjesit. Ju mund të gjeni gjithnjë e më shumë ide themelore të përpunuara për mëngjesin në artikullin tonë mbi mëngjesin alkalin.


Dreka alkaline

Dreka alkaline gjatë një detoksifikimi mund të përbëhet ose nga një sallatë e freskët (e kombinuar me një pjatë të vogël anësore, p.sh. patate të pjekura) ose një pjatë perimesh. Ju duhet të zgjidhni sallatën të paktën tre deri në katër herë në javë në mënyrë që t'i siguroni vetes mjaftueshëm ushqim të freskët dhe të papërpunuar - sigurisht vetëm nëse mund të toleroni ushqimin e papërpunuar. Përndryshe, një pjatë e ngrohtë me perime ka më shumë kuptim.


Mbani mend gjithmonë të hani sallatën tuaj ngadalë dhe të përtypni shumë. Vetëm në këtë mënyrë ai mund të tretet mirë dhe t'ju sigurojë të gjitha substancat e tij të veçanta jetësore. Plani ynë ushqimor preferohet të përfshijë sallata për drekë. Nëse preferoni gatime të ngrohta me perime, gjithmonë mund të zgjidhni një nga pjatat e mbrëmjes.


Darka alkaline

Gjatë një diete alkaline, darka zakonisht përbëhet nga një supë ose një pjatë e lehtë perimesh. Ju mund të vendosni vetë nëse supa juaj mund të përmbajë yndyrë dhe/ose krem ​​me bazë bimore dhe në këtë mënyrë ju bën më të ngopur apo nëse i lini jashtë këtyre përbërësve, gjë që e bën supën shumë të lehtë. Pushimi i natës nuk do të shqetësohet duke tretur një supë kaq të lehtë. Sidoqoftë, nuk duhet të keni uri as gjatë natës. Prandaj, sigurohuni që të hani supë.


Nëse jeni ende shumë të uritur, mund të keni një bukë alkaline ose një krisur alkaline me supën tuaj. Më shumë sugjerime mund të gjeni këtu: Bukë alkaline. Një alternativë për fillestarët ose njerëzit me pak kohë do të ishte një bukë thekre e pjekur mirë (e cila sigurisht nuk konsiderohet bazë, por u përshtatet fillestarëve dhe i bën gjërat më pak të komplikuara).


Megjithatë, nëse bëni një pastrim të zorrës së trashë, mund të merrni shërbimin e dytë të preparateve tuaja për pastrimin e zorrës së trashë në mbrëmje. Këto janë gjithashtu shumë të ngopura, kështu që zakonisht mund të kaloni mirë me një supë.


Snacks alkaline për messhujtë

Është më mirë të mos hani snack gjatë një detox. Sepse ndërprerjet e vazhdueshme midis vakteve mbështesin detoksifikimin dhe eliminimin e skorjes në mënyrë shumë domethënëse, siç e shpjegojmë edhe këtu: Autofagocitoza: Garancia shëndetësore e trupit tuaj.


Për këtë arsye, i ashtuquajturi agjërim me ndërprerje mund të kombinohet edhe me pastrimin. Ju hani dy vakte kryesore në ditë - një rreth orës 11:00, tjetri rreth orës 16 ose 17:00. Në mes pihet vetëm ujë. Prandaj, snacks nuk janë të disponueshme. Meqenëse mëngjesi është anuluar, agjërimi i natës zgjatet dhe organizmi mund të vazhdojë detoksikun e mëngjesit pa u shqetësuar nga mëngjesi.


Megjithatë, nëse jeni mësuar me snacks dhe e keni të vështirë t'i anashkaloni ato. Në këtë rast, sigurisht, është më mirë të hani ushqime të shëndetshme sesa ato të zakonshme jo të shëndetshme. Mund të gjeni shumë ide dhe receta të shëndetshme për snacks alkaline këtu: Snacks alkaline


Patatet me krem ​​avokadoje ose patate me perime me dip mund të shërbehen gjithashtu si meze të lehtë. Megjithatë, rostiçeri i përsosur midis vakteve me një trajtim alkalik do të ishte thjesht një gotë lëng perimesh - idealisht i shtrydhur i fresket ose i blerë në cilësi organike.


Pije alkaline gjatë detoksifikimit

Është më mirë të mos pini pije - qoftë ujë, çajra bazë apo lëng perimesh - me vaktet, por të paktën 30 minuta para vaktit ose të paktën 1 orë më pas. Përndryshe, pijet mund të vështirësojnë tretjen. Ato hollojnë lëngjet e tretjes dhe mund të shkaktojnë një shqetësim përkatës te njerëzit e ndjeshëm.


Meqenëse dieta tashmë përmban shumë ujë gjatë procesit të pastrimit (fruta, perime, sallata, supa), nuk keni pse të pini shumë. Sasia e dhënë është shpesh 30 ml ujë për kilogram të peshës trupore, por kjo vlen vetëm nëse dëshironi të humbni peshë ose nëse keni pasur një dietë shumë të pashëndetshme dhe në përputhje me rrethanat jeni të "skartuar". Përndryshe shpesh mjafton 1 litër ujë në ditë, p.sh. B. për njerëzit që detoksifikojnë rregullisht dhe që gjithashtu hanë me vetëdije në jetën e përditshme. Megjithatë, nëse doni të pini më shumë dhe mendoni se keni nevojë për më shumë ujë, sigurisht që mund të pini sasinë që ju përshtatet.


Plani bazë i të ushqyerit për 7 ditë

Plani ynë bazë i të ushqyerit duhet të shërbejë vetëm si sugjerim. Nuk është e nevojshme ta zbatoni atë në detaje, gjithmonë mund t'i ndërroni frutat dhe perimet e përmendura me fruta dhe perime të tjera - thjesht përdorni atë që është aktualisht në sezon dhe është në dispozicion veçanërisht të freskëta, p.sh. B. në treg, te fermeri juaj biologjik ose në supermarketin organik. Dhe tani ju dëshirojmë oreks të mirë dhe shumë argëtim duke përgatitur recetat tona të shëndetshme!


Hani ushqimi alkali të tepërt pas një diete alkaline

Dieta alkaline është dieta optimale për një dietë detoksike. Megjithatë, në planin afatgjatë, është e vështirë të furnizoheni me të gjitha lëndët ushqyese dhe substancat vitale në sasinë e nevojshme vetëm me këtë formë të ushqyerjes. Dieta e shëndetshme që mund të kryhet në afat të gjatë është pra dieta alkaline.


Qëllimi i çdo detoksikimi duhet të jetë kalimi i përhershëm në një dietë tepër alkaline pas periudhës alkaline, d.m.th., të mos ktheheni në zakonet e vjetra të formimit të acidit. Nëse ky ndryshim është i vështirë për ju, detoksikimi i tepërt alkalik do t'ju ndihmojë. Gjatë kësaj kure katër-javore, do të mësoni të gjitha ndërlikimet e një diete të tepërt alkaline dhe më pas do të përjetoni vetëm disa rikthime - nëse fare.


Ju urojmë një kohë të suksesshme detoksifikimi! Ekipi juaj nga qendra e shëndetit


Shënim: Nëse së pari dëshironi të zbuloni se çfarë janë skorjet (mbeturinat) dhe nëse ato ekzistojnë, lexoni këtu: Çfarë bëjnë skorjet (mbeturinat)në trup

 

Burimet e artikullit:

Комментарии


bottom of page