top of page
 • Qendra e Shëndetit

Plani ushqimor i pasur me hekur

Plani ynë ushqimor i pasur me hekur ju tregon në bazë të tre ditëve shembullore se si mund të furnizoni veten me hekur të mjaftueshëm me një dietë thjesht të bazuar në bimë dhe të tepërta alkaline.


Si të merrni mjaft hekur me një dietë të pasur me hekur

Nëse doni të hani një dietë të pasur me hekur dhe jeni duke kërkuar një dietë të pasur me hekur, nuk është e lehtë. Kryesisht mund të gjeni vetëm lista të ushqimeve të pasura me hekur, por asnjë plan ushqimor specifik. Në bazë të tre ditëve shembullore, ne do t'ju prezantojmë me një dietë të pasur me hekur dhe në të njëjtën kohë me bazë bimore, si dhe alkaline.


Plani i të ushqyerit bazohet në rregullat që kemi shpjeguar në artikullin tonë për një dietë të pasur me hekur. Në veçanti, ka të bëjë me tre rregullat e mëposhtme:


Tre rregullat

 1. Ushqimet që janë të pasura me hekur zgjidhen në mënyrë specifike. Këtu mund të gjeni listën tonë të këtyre ushqimeve.

 2. Shmangni ushqimet që pengojnë thithjen e hekurit, p.sh. kafe, kakao, çaj të zi, çaj jeshil, verë të kuqe, spec djegës dhe produkte të qumështit.

 3. Hani ushqime që promovojnë thithjen e hekurit, të tilla si: B. Ushqime të pasura me vitaminë C, proteina bimore, fruta si dhe qepë dhe hudhër.


Plani i dietës së pasur me hekur

Plani ynë ushqimor i pasur me hekur supozon një kërkesë ditore prej 15 mg hekur. Është nevoja e adoleshentëve dhe grave në moshën riprodhuese. Gratë dhe burrat në menopauzë kanë një kërkesë hekuri prej 10 mg, ndërsa gratë shtatzëna dhe ato që ushqejnë me gji përsëri kanë një kërkesë më të lartë prej 30 dhe 20 mg hekur, respektivisht.


Plani i të ushqyerit natyrisht duhet të rregullohet sezonalisht. Sugjerimet tona të recetave kanë për qëllim vetëm të japin orientim dhe ide se cilat ushqime dhe kombinime ushqimore mund të përdoren për të mbuluar kërkesën për hekur.


Sigurisht, ju mund të rrisni sasitë sipas oreksit, urisë dhe kërkesave tuaja për energji ose të shtoni pjata / ushqime të tjera.


Ju lutemi vini re gjithashtu se përmbajtja e hekurit në ushqim mund të luhatet gjithmonë dhe se për këtë arsye ka informacione të ndryshme në burime të ndryshme.


Dita 1-re

Dita e parë e pasur me hekur siguron 15.2 mg hekur. Nëse plotësohet me ushqime të pasura me karbohidrate si makarona gruri të plota për drekë dhe / ose në mbrëmje, përmbajtja e hekurit rritet edhe më tej.


Mëngjesi:

 • 1 gotë lëng portokalli (200 ml, mundësisht e shtrydhur, si furnizues i vitaminës C për thithjen më të mirë të hekurit nga ushqimet e tjera) me 0.7 mg hekur.

 • Bukë e spërkatur me fara luledielli (me 1.4 mg hekur për 50 g fetë) me kërp thjerrëze të kuqe (1.5 mg hekur për 25 g pjesë) dhe 100 g shkopinj perimesh (p.sh. karrota me 0.4 mg hekur); gjithçka së bashku siguron përafërsisht 3.3 mg hekur.


Dreka:


Messhujt:

 • 30 g përzierje me përafërsisht 1 mg hekur. Vendosni së bashku këtë përzierje: p.sh. Arra Cashew 2.8 mg, kajsi të thata 4.4 mg, fiq të thatë 2.7 mg, arra 2.5 mg, bajame 3.1 mg, lajthi 3.4 mg, fara luledielli 5.7 mg dhe fara kungulli 4.8 mg.


Darka:


Dita 2-te

Dita e dytë e pasur me hekur siguron 17.5 mg hekur.


Mëngjesi:

Dreka

Messhujt:

Darka:


Dita e 3 -te

Dita e tretë e pasur me hekur siguron 15.2 mg hekur.


Mëngjesi:

 • Sallatë frutash e bërë nga 100 g manaferra (përafërsisht 1 mg hekur) dhe 200 g fruta të tjera (mollë, portokall, kajsi, kivi, shegë me përafërsisht 0.5 - 0.8 mg hekur për 100 g) - arrin një total prej përafërsisht 2 mg hekur

Dreka

 • Sallatë e vogël e bërë nga 50 g sallate fushe (1 mg), 10 g krem ​​(0.3 mg) dhe 20 g fara kungulli (1 mg) me një total prej 2.3 mg hekur (p.sh. me salcë farë kungulli)

 • Sallate me finok dhe me domate me 2.8 mg hekur

 • Quinoa e gatuar me 1.5 mg hekur për racion (nga 50 g quinoa e papërpunuar)

Messhujte:

 • 25 g fara kungulli me 1 mg hekur

Darka:

 • Supë me finok me 2.8 mg hekur për racion (hiqni specin e djegës)

 • Dy feta bukë me farë luledielli me përafërsisht 1.4 mg hekur për fetë 50 gram (gjithsej 2.8 mg)


Nivelet e hekurit

Për vlerat e hekurit të dhëna, ne kemi shtuar vetëm përmbajtjen e hekurit të përbërësve kryesorë. Pjatat përkatëse mund të kenë edhe vlera më të larta. Nëse përdorni edhe më shumë barishte të freskëta, atëherë këto natyrisht rrisin përmbajtjen e hekurit në ushqim edhe më tej.


Në çdo rast, mos harroni të përtypni gjithmonë me kujdes dhe të hani ngadalë. Vetëm atëherë ushqimi juaj mund të tretet siç duhet dhe substancat vitale që përmban mund të shfrytëzohen plotësisht.


Plotësoni planin e të ushqyerit me shtesa ushqimore të pasura me hekur

Nëse keni një mangësi specifike të hekurit ose nëse aktualisht keni një kërkesë të shtuar për hekur për arsye të tjera, mund të kombinoni planin tuaj të dietës të pasur me hekur me një shtesë dietike të pasur me hekur.


Për ta bërë këtë, zgjidhni një përgatitje të mirë toleruar dhe natyrale të hekurit (p.sh. përgatitja e hekurit nga gjethet e kerit) ose përfshini në dietën tuaj pluhurat e bimëve të pasura me hekur, të tilla si pluhuri i gjetheve të hithrës, pluhuri i gjetheve të majdanozit, pluhuri i barit të elbit, moringa, chlorella , proteina kërpi ose të ngjashme, të gjitha këto janë të mrekullueshme dhe mund të përzihen në Smoothies ose shakes.


Do të shihni që me një dietë të pasur me hekur dhe shtesa të duhura, mungesa juaj e hekurit së shpejti do të jetë një gjë e së kaluarës.

 

Burimet e artikullit:

 • Eisenreicher Ernährungsplan - Zentrum der Gesundheit

98 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page