top of page
  • Qendra e Shëndetit

Shpëlarja ditore e gojës me vaj - Ayurveda për detoksifikimin e trupit

Aktualisiert: 4. Apr. 2022


Tërheqja e vajit është një metodë e përditshme detoksifikuese pa mund. Tërheqja e vajit ka një efekt veçanërisht pozitiv në shëndetin e dhëmbëve dhe të gojës. Ndihmon kundër gjakderdhjes së mishrave të dhëmbëve dhe erës së keqe të gojës, forcon dhëmbët e liruar, redukton pllakëzat ne dhembe etj


Trajtimi me vaj është një metodë e thjeshtë por jashtëzakonisht efektive për pastrimin e gjakut dhe kështu detoksifikimin e trupit. Eshtë e dobishëm për çrregullime të shumta, në veçanti sëmundjet e gjakut, çrregullimet e mushkërive dhe mëlçisë, sëmundjet e dhëmbëve dhe mishrave të dhëmbëve, dhimbjet e kokës, sëmundjet e lëkurës, ulcerat e stomakut, problemet e zorrëve, humbja e oreksit, problemet e zemrës dhe veshkave, encefalitit, ankesat nervore, kujtesa e dobët, sëmundje specifike për gratë, ënjtje të fytyrës dhe qese nën sy. Terapia thjesht konsiston në lëvizjen e vajit në gojën tuaj.


Për këtë trajtim keni nevojë për vaj të parafinuar, susami, luledielli, kokosi ose vaj ulliri.

Këshillohen se pari pastrimi i gjuhës. Gjuha pastrohet me një kruajtëse (ose thjeshte me nje luge te vogel çaji) gjuhe për të hequr toksinat që janë mbledhur atje.

Pastaj filloni me trajtimin. Merrni 1 deri në 2 lugë vaj në gojën tuaj në mëngjes, mundësisht pasi të zgjoheni ose dikur para mëngjesit, por mos e gëlltisni.

Qarkulloni ngadalë vajin në gojën tuaj për gjithsej 3 deri 4 minuta. Kjo përzien vajin plotësisht me pështymën dhe aktivizon enzimat e lëshuara. Këto enzima heqin toksinat nga gjaku. Prandaj është e rëndësishme të e pështyni vajin pas me shume se 3 deri në 4 minuta. Ju nuk dëshironi që disa nga toksinat e lëshuara të riabsorbohen. Do të zbuloni se vaji merr një ngjyrë të bardhë qumështi ose të verdhë, të ngopur me toksina dhe miliarda baktere shkatërruese.


Sipas dëshirës, kohës qe ju keni në dispizicion dhe rezultateve që ju dëshironi që ti arrini ju mund ta përsërisni këtë proces edhe dy herë.

(Nëse çlirohen shumë toksina dhe nuk ndiheni mirë, bëni trajtimin vetëm një herë).


Më pas shpëlajeni gojën me gjysmë lugë çaji sodë buke ose kripë deti të parafinuar (shpërndajeni në pak ujë). Kjo zgjidhje heq çdo vaj të mbetur dhe toksinë nga goja juaj. Për të qenë absolutisht të sigurt se goja juaj është vërtet e pastër, lani dhëmbët.


Dy efekte të dukshme të tërheqjes së vajit janë pastrimi i mishrave të dhëmbëve që gjakosen dhe zbardhja e dhëmbëve. Në rast sëmundjeje, kjo procedurë mund të përsëritet tri herë në ditë, por vetëm me stomak bosh. Trajtimi me vaj lehtëson dhe mbështet në masë të madhe funksionet e mëlçisë, pasi largon toksinat nga gjaku që mëlçia nuk mund t’i heqë apo detoksifikojë. I gjithë organizmi përfiton nga kjo.


Lexo poashtu:

 

Burimet e artikullit:

  • Timeless-Secrets-of-Health-Rejuvenation - Andreas Moritz

274 Ansichten0 Kommentare

Commentaires


bottom of page