top of page
 • Qendra e Shëndetit

Sindromi Paramenstrual (PMS) - Mjetet NatyroreSindroma paramenstruale (PMS) është e zakonshme. Simptomat më të zakonshme janë ndryshimet e humorit, dëshirat për ushqim, çrregullimet e gjumit, mbajtja e ujit, dhimbjet e barkut, dhimbjet e kokës dhe madje edhe depresioni. Mjetet dhe masat natyrore ndihmojnë në rregullimin e ekuilibrit hormonal dhe lehtësimin e simptomave tipike të PMS.


Tre nga katër gra vuajnë nga sindroma premenstruale


Shtë vlerësuar se 3 nga 4 gra kanë sindromën premenstruale (PMS). PMS shfaqet veçanërisht në grupmoshën e fundit të viteve 20 deri në fillim të viteve 40. Simptomat mund të ndryshojnë në intensitet nga muaji në muaj. Në shumicën e rasteve, ato zhvillohen pas ovulacionit, në gjysmën e dytë të ciklit tuaj (4 deri në 10 ditë para menstruacioneve) dhe pastaj zhduken në ditën e parë të ciklit tuaj. Meqenëse PMS varet nga cikli, nuk ka (më) rrezik të PMS gjatë shtatzënisë dhe menopauzës.


PMS: simptomat


Simptomat e PMS mund të përfshijnë sa vijon, edhe pse natyrisht jo çdo grua e prekur mund t'i përjetojë të gjitha ato në të njëjtën kohë. PMS gjithashtu mund të ndryshojë nga muaji në muaj, herë më i fortë, herë më i dobët ose nganjëherë me më shumë, ndonjëherë me më pak simptoma:


 • Dhimbje barku (dhimbje menstruale)

 • dhimbje koke

 • Ndjenja e tensionit dhe dhimbjes në gjoks

 • Lëkurë me njolla

 • Dëshirat, dëshira e tepërt për ëmbëlsirat

 • Shtim në peshë me mbajtjen e ujit

 • Dispepsi, të tilla si gazra dhe diarre

 • Marramendje / probleme të qarkullimit të gjakut


Zakonisht shfaqen edhe simptoma psikologjike:


 • nervozizëm

 • Vështirësi në përqëndrim

 • vetëvlerësim i ulët

 • agresionet

 • Ankthi

 • E qara përshtatet

 • depresionet


Disforia para menstruacioneve: simptoma të theksuara psikologjike


Në disa gra, simptomat psikologjike janë veçanërisht të theksuara. Kjo formë ekstreme e PMS tani ka emrin e vet dhe njihet si PMDD (çrregullim disforik premenstrual), në gjermanisht, disfori premenstruale. Ajo prek 3 deri në 5 përqind të grave në moshë të lindjes (5). Shumicën e kohës, ilaqet kundër depresionit janë të përshkruara, por ato mund të kenë efekte anësore. Ne paraqesim një alternativë nga naturopatia më poshtë (shih nën ekstraktin e shafranit).


Shkaqet e PMS


Shkaqet e PMS nuk dihen. Shtë e vërtetë se PMS është qartë e varur nga hormoni, pasi ndodh në varësi të ciklit dhe z. B. pas heqjes së vezoreve ose pas ndalimit hormonal të ovulacionit nuk është më atje. Sidoqoftë, nuk mund të vërehet një çekuilibër hormonal. Rathershtë më shumë rasti që gratë e prekura - për çfarëdo arsye - reagojnë tepër të ndjeshëm ndaj luhatjeve natyrore të lidhura me ciklin në nivelet e hormoneve.


Niveli i ulët i serotoninës gjithashtu duket se është i përfshirë në zhvillimin e PMS. Sepse dihet nga eksperimentet e modelit se një ulje e serotoninës shkakton simptoma të PMS. Dihet gjithashtu se antidepresantët e zakonshëm (frenuesit e rimarrjes së serotoninës) mund të lehtësojnë simptomat e PMS - si psikologjike ashtu edhe fizike. Antidepresantët punojnë dukshëm më shpejt edhe me PMS sesa me depresionin, kështu që madje mund të jetë e mjaftueshme marrja e tyre vetëm në gjysmën e dytë të ciklit.


Terapi mjekësore konvencionale për PMS


Në përgjithësi, grave me PMS u jepen ose preparate hormonale, qetësues dhimbjesh ose ilaqet kundër depresionit të lartpërmendura nga mjeku i tyre - varësisht se cilat ankesa janë në plan të parë. Nga një këndvështrim holistik, nga ana tjetër, ka të bëjë me dhënien e trupit atë që i ka munguar deri më tani, në mënyrë që të rifitojë ekuilibrin e tij të shëndetshëm më vete dhe mund të heqë mbindjeshmërinë ndaj luhatjeve hormonale që i përkasin tek ajo Pra, nëse dëshironi të bashkëpunoni me trupin tuaj dhe nuk doni ta manipuloni më tej me ilaçe, atëherë këshillat e mëposhtme janë perfekte për ju!


Naturopatia në PMS


Me ndihmën e masave naturopatike dhe holistike, PMS shpesh mund të korrigjohet shumë mirë ose të paktën të lehtësohet ndjeshëm.


Ndryshoni ushqimin


Ndryshoni dietën tuaj. Hani me bazë bimore, domethënë më shumë se bazat! Shmangni ushqimet e dëmshme që formojnë acid dhe rrisni proporcionin e ushqimeve alkaline në përputhje me rrethanat (fruta, sallata, perime, lakër, etj.). Këtu do të gjeni një pasqyrë të ushqimeve acid-formuese dhe alkaline.


Në një studim të botuar në vitin 2019 në revistën Nutrients, u tregua nga njëra anë se pirja e duhanit mund të rrisë rrezikun e simptomave psikologjike të PMS në veçanti dhe, nga ana tjetër, se një kalori, yndyrë dhe sheqer i lartë dhe dieta e pasur me kripë shkakton simptoma fizike të PMS. Në të kundërt, gratë që konsumuan shumë fruta kishin një rrezik të reduktuar 76 për qind të PMS (7).


Dhe në vitin 2020, një studim tjetër zbuloi se ato gra me një dietë me cilësi më të lartë vuanin nga PMS më rrallë sesa gratë me një cilësi ushqyese më pak të mirë (9).


Që në vitin 2004, studiuesit zbuluan se një dietë me yndyrë të lartë është e pafavorshme për PMS, ndërsa konsumi i karbohidrateve komplekse ka një efekt shumë të dobishëm (drithërat, patatet, perimet e pasura me niseshte). Në këtë studim, produktet e sojës nuk kishin efekt në PMS - as pozitive dhe as negative (16).


* Ju mund të zbuloni se si mund të hani të shëndetshëm, të shijshëm dhe të tepërt alkaline në librat tanë të gatimit, seksionin tonë të recetave të shëndetshme ose në kanalin tonë në YouTube. Nëse keni vështirësi në ndryshimin e dietës tuaj, lehtë mund të mësoni të gatuani tepër me programin e detoksifikimit 4-javor. Planet tona ushqyese janë gjithashtu shumë të përshtatshme për fillimin e një diete të re dhe të gjithanshme të shëndetshme.


Çiklizmi i Farërave: Hani farëra dhe rregulloni ekuilibrin tuaj hormonal


Çiklizmi i farës përshkruan një masë shumë të pakomplikuar, domethënë ngrënien e farërave të caktuara (farat e lirit, farat e kungullit, farat e susamit dhe farat e lulediellit) në përputhje me ciklin menstrual.


Farat e përmendura duhet të kenë një efekt hormonal ose të ndikojnë në ekuilibrin e hormoneve në mënyrë të tillë që cikli të harmonizohet dhe simptomat e lidhura me hormonet të zhduken. Informacioni i mëparshëm dhe udhëzimet për çiklizmin e farës mund të gjenden në lidhjen e mëparshme.


Pirja e duhanit dhe alkooli rrisin rrezikun e PMS


Nëse vuani nga PMS, në çdo rast lini jashtë të gjitha ushqimet dhe pijet që mund të ndotin trupin (sheqer, alkool (17), nikotinë, etj.). Të gjitha barnat e përmendura rrisin rrezikun tuaj për PMS. Për shembull, duhanpirësit femra kanë më shumë se dy herë më shumë gjasa të zhvillojnë PMS sesa jo duhanpirësit. Nëse gratë fillojnë të pinë duhan para moshës 15 vjeç, rreziku i tyre i PMS rritet me një faktor prej 2.5 (18).


Sport, relaks dhe më pak internet


Në një studim të 1022 studenteve femra, 121 prej të cilave vuanin nga PMS, u zbulua se studentet femra me PMS kalonin më shumë kohë në internet dhe më pak kohë duke bërë sporte sesa gratë e shëndetshme (8).


Prandaj, nëse vuani nga PMS, filloni aktivitet fizik të rregullt tani më së voni. Herë pas here çiklizmi ose pak vrapim nuk mjafton! Krijoni një plan konkret - nëse është e nevojshme së bashku me një trajner - për të arritur ndryshime në drejtim të qëndrueshmërisë dhe ndërtimit të muskujve (30 deri në 60 minuta në ditë), i cili është i rëndësishëm për t'u argëtuar me sportin dhe më pas për t'iu përmbajtur atij përgjithmonë. Studime të ndryshme tregojnë se stërvitja ka një efekt shumë të mirë në PMS ekzistues (10).


Sapo të filloni të bëni më shumë stërvitje, automatikisht do të kaloni më pak kohë në internet, gjë që do të ndihmojë psikikën tuaj të relaksohet jashtëzakonisht (11). Përdorni internetin si burim informacioni, por jo për të kaluar kohën (thashetheme, lojëra, FB, etj.).


Duke folur për relaksim: stresi ka një efekt të drejtpërdrejtë në ashpërsinë e PMS. Një studim tregoi se sa më shumë stres kishin pjesëmarrësit në muaj, aq më e fortë ishte PMS e tyre në muajin pasardhës. Metodat e relaksimit të tilla si yoga ose relaksimi progresiv i muskujve sipas Jacobsen janë prandaj jashtëzakonisht të dobishme në PMS dhe duhet të alternojnë me fazat aktive të sportit (13).


Rritni nivelet e serotoninës


Siç u përmend në fillim, një nivel i ulët i serotoninës mund të luajë një rol në PMS. Ose të prekurit kanë nevojë për një nivel më të lartë të serotoninës se zakonisht në mënyrë që të mbeten pa simptoma. Serotonin është një neurotransmetues që mund të ndikojë në gjendjen shpirtërore në tru. Nivelet e pamjaftueshme të serotoninës gjithashtu mund të kontribuojnë në simptoma të tilla si lodhja, uria e keqe dhe pagjumësia. Në lidhjen e mëparshme mund të lexoni sesi mund të rrisni natyrshëm nivelet e serotoninës tuaj.


Rregulloni mungesën e vitaminës D


Studime të ndryshme tregojnë se PMS shfaqet veçanërisht në gratë që kanë nivele të ulëta të vitaminës D dhe se përmirësohet kur niveli i vitaminës D rritet.


Në Mars 2019, për shembull, shkencëtarët iranianë analizuan 28 studime me cilësi të lartë mbi këtë temë dhe zbuluan se niveli i ulët i vitaminës D dhe nivelet e ulëta të kalciumit (në serum) në fazën luteale (gjysma e dytë e ciklit) mund të shkaktojnë ose përkeqësojnë PMS. Prandaj gratë e prekura duhet të plotësojnë dy substancat vitale ose të sigurojnë një dietë të pasur me substanca vitale (2).


Menjëherë më vonë, në Tetor 2019, rezultatet e një studimi të rastit klinik me 44 pacientë me PMS u botuan në natyrën e revistës (1). Ata të gjithë kishin një mangësi të vitaminës D (një nivel nën 20 ng / ml; një nivel prej 40 deri në 50 ng / ml do të ishte optimal) dhe morën 50,000 IU të vitaminës D3 ose një përgatitje placebo çdo dy javë për një periudhë prej 4 muajsh.


U zbulua se në grupin e vitaminës D jo vetëm që simptomat e PMS u ulën, por edhe nivelet e inflamacionit (IL-10, IL-12) u ulën ndërsa nivelet e antioksidantëve të trupit u rritën. Prandaj marrja e vitaminës D çoi në përmirësime të gjera në të gjithë organizmin.


Një studim interesant u botua gjithashtu në gusht 2018 (3): Ai lexoi se vitamina D luan një rol të rëndësishëm në ekuilibrin hormonal femëror dhe gjithashtu në fushën e neurotransmetuesve në tru (neurotransmetues; fjalë kyçe serotonin) dhe për këtë arsye luan një rol të rëndësishëm në Terapia PMS duhet të përfshihet.


Në studim, pothuajse 900 vajza të reja morën 50,000 IU vitaminë D3 çdo javë për 9 javë. Më pas, nga 14.9 përqindëshi i mëparshëm, vetëm 4.8 përqind e vajzave kishin PMS. Në grupin që kishte vuajtur më parë nga PMS dhe dismenorrea (dhimbje periodash) (32.7 përqind e vajzave), vetëm 25.7 përqind i kishin këto simptoma pas marrjes së vitaminës D.


Vitamina D ishte në gjendje të zvogëlonte dhimbjen e barkut në PMS, por gjithashtu zvogëloi dhimbjen e shpinës dhe krizat.


Prandaj, duhet të kontrolloni nivelin tuaj të vitaminës D dhe të merrni vitaminë D nëse shfaqet një mangësi. Këtu ne shpjegojmë se çfarë duhet të kërkoni kur merrni marrjen e duhur të vitaminës D. Mbani në mend se zyrtarisht niveli i vitaminës D tashmë është në rregull nga 30 ng / ml, që është shumë i ulët për shumë njerëz. Rezultatet e testit ju dorëzohen ose ju tregojnë vlerën specifike.


Vitamina B6 në sindromën premenstruale


Vitamina B6 (piridoksina) në një dozë prej 80 mg në ditë gjatë 2 cikleve mund të lehtësojë simptomat psikologjike të PMS në veçanti - sipas një studimi të vitit 2006 (19). Pas 8 javësh, nervozizmi, ndryshimet e humorit, ankthi, depresioni, harresa, të qarat pa arsye, dëshirat për ëmbëlsira, oreksi i tepërt, tensioni në gjoks dhe mbajtja e ujit ishin përmirësuar dukshëm. Kishte gjithashtu përmirësime në grupin placebo, por në grupin e vitaminave pati një përmirësim më të qartë në simptomat psikologjike në veçanti, kështu që studiuesit e përfshirë rekomanduan gjithashtu vitaminën për terapinë PMS për ankesat psikologjike.


Korali i detit Sango ndihmon me simptomat e PMS


Korali i detit Sango mund të jetë gjithashtu një shtesë dietike shumë e dobishme për PMS. Për shkak se pluhuri i koraleve përmban kalcium dhe magnez në një raport 2 me 1 - dhe është pikërisht në këtë raport që të dy mineralet kanë qenë në gjendje të lehtësojnë simptomat e PMS në studimet (500 mg kalcium dhe 250 mg magnez). Të dy mineralet mund të kombinohen shumë mirë me vitaminën B6.


Në vitin 2016, për shembull, u publikua një studim i rastësishëm, i dyfishtë i verbër me 66 studente femra të diagnostikuara me PMS. Ata morën 500 mg kalcium ose një placebo në ditë për dy muaj. Në fund të studimit, kishte dallime domethënëse midis dy grupeve. Grupi i kalciumit tani vuajti shumë më pak nga ankthi, ndryshimet e humorit dhe mbajtja e ujit. Si përfundim, shkencëtarët rekomanduan kalciumin si një metodë efektive për zbutjen e ndryshimeve të humorit të lidhura me PMS (20). Në një studim të mëparshëm (1989), pacientëve me PMS iu dhanë 1000 mg kalcium në ditë për tre muaj. Edhe në këtë studim, simptomat e PMS u përmirësuan (21).


Për sa i përket magnezit, kishte një publikim interesant në vitin 2010: Pjesëmarrësve iu dha ose një tabletë magnezi (250 mg), një tabletë magnezi (250 mg) dhe një tabletë vitaminë B6 (40 mg) ose një tabletë placebo. Pas dy muajsh, grupi i dytë (magnez plus vitaminë B6) bëri më së miri, i ndjekur nga grupi vetëm me magnez, ndërsa grupi placebo bëri më të keqen (22).


Ekstrakti i shafranit rregullon ekuilibrin hormonal


Shafrani konsiderohet një bimë mjekësore me efekte antioksiduese, qetësuese dhe antidepresive. Tek burrat, ekstrakti i shafranit mund të ndihmojë në lehtësimin e mosfunksionimit erektil të lidhur me drogën, dhe tek gratë, bima rrit epshin. Shafrani është gjithashtu i dobishëm për mukozën e thatë vaginale, pasi stimulon formimin e mukusit.


Shafrani ka një efekt jashtëzakonisht pozitiv në ekuilibrin e hormoneve seksuale dhe me sa duket mund të lehtësojë mbindjeshmërinë ndaj luhatjeve të hormoneve në PMS - siç tregojnë studime të ndryshme. Një studim i verbër i dyfishtë i kontrolluar nga placebo nga Marsi 2008 tregoi, për shembull, se 15 mg ekstrakt shafrani dy herë në ditë mund të përmirësonin dukshëm simptomat agonizuese të PMS pas vetëm dy cikleve (4).


Në Shkurt 2016, një studim tjetër me 78 gra (midis 18 dhe 35 vjeç) që vuanin nga PMS dhe morën 30 mg ekstrakt shafrani ose një placebo një herë në ditë për dy muaj zbuloi se ekstrakti i shafranit mund të lehtësonte ndjeshëm PMS (6) Me


Dhe në Tetor 2020, u botua një studim që tregoi se ekstrakti i shafranit mund të ndihmojë edhe me PMDD, domethënë disforinë premenstruale. Pjesëmarrësit ishin 120 gra me PMDD të cilat u ndanë në tre grupe.


 • Grupi 1 mori 20 mg fluoksetinë, një antidepresant, dy herë në ditë.

 • Grupi 2 mori 15 mg ekstrakt shafrani dhe dy herë në ditë

 • Grupi 3 mori një përgatitje placebo.


Përgatitjet përkatëse u morën vetëm në gjysmën e dytë të ciklit. Pas dy muajsh, u zbulua se shafrani ishte në gjendje të lehtësonte simptomat më mirë sesa përgatitja e placebo dhe, në kontrast me fluoksetinën, kishte vetëm efekte anësore minimale (5). Këtu mund të gjeni më shumë informacion në lidhje me ekstraktin e shafranit dhe efektet e tij.


Provoni piperin e murgut


Piperi i murgut gjithashtu mund të ndihmojë me PMS. Po, lehtësimi i PMS është madje një nga efektet e pakta të provuara shkencërisht të specit të murgut, kështu që padyshim që do të ishte me vlerë të provosh këtu gjatë disa cikleve. Ju mund të lexoni të gjitha detajet në lidhje me specin e murgut dhe përdorimin e tij në PMS në lidhjen e piperit të murgut më sipër.


Acidet yndyrore Omega-3 relaksojnë dhe lehtësojnë dhimbjen


Acidet yndyrore omega-3 me cilësi të lartë, vaji i aguliçes në mbrëmje dhe koriandri ndihmojnë në relaksimin e enëve të gjakut dhe lehtësimin e dhimbjeve. Acidet yndyrore Omega-3 nuk duhet të merren në formën e vajrave të peshkut.Ndërkohë, ka edhe vajra alga të pastër vegjetale me acide yndyrore omega-3 me efektivitet shumë të lartë DHA dhe EPA, p.sh. B. kapsulat Omega-3 forte nga natyra efektive, të cilat sigurojnë 800 mg DHA dhe 300 mg EPA në ditë.


Që në vitin 2013, një studim i rastësishëm dhe i kontrolluar i verbër dyfishtë me 184 gra tregoi se acidet yndyrore omega-3 duhet të përfshihen patjetër në konceptin e terapisë për PMS. Pjesëmarrësit u ndanë në dy grupe, njëri prej të cilëve mori 2 g acide yndyrore omega-3 në ditë, tjetri një përgatitje placebo. Pas vetëm 45 ditësh, grupi omega vuajti më pak nga gjendjet depresive, ankthi, mungesa e përqendrimit dhe fryrja e gazit sesa grupi i kontrollit. Pas 45 ditësh të tjera, simptoma të tjera ishin përmirësuar në grupin omega, të tilla si dhimbje në gjoks, dhimbje koke dhe nervozizëm (14).


Vaji i aguliçes së mbrëmjes ndihmon me PMS


Farat e aguliçes së mbrëmjes, një bimë me ngjyrë të verdhë dhe krejtësisht të ngrënshme, të cilën gjithashtu mund ta mbillni në kopshtin tuaj, përmbajnë një vaj shumë të veçantë. Shtë i pasur me një acid yndyror specifik omega-6, acid gama-linolenic. Ajo ka pasur një efekt qetësues në PMS në studime të ndryshme.


Në një përmbledhje të temës nga viti 2019, ndër të tjera dy studime të paraqitura. Në njërën, subjektet e testimit morën 1500 mg vaj aguliçeje në mbrëmje çdo ditë, në tjetrën 180 mg acid gama-linolenic. Në të dy studimet, simptomat e PMS u përmirësuan ndjeshëm, duke përfshirë dhimbjen e tensionit në gjoks dhe mbajtjen e ujit. Sidoqoftë, vaji duhet të merret për një periudhë më të gjatë kohore, pasi një përmirësim shpesh shfaqet vetëm pas disa muajsh (4 deri në 6) (15).


Kapsulat me vaj aguliçe mbrëmje zakonisht ofrohen në doza ditore prej 1000 deri 2000 mg. Përmbajtja e acidit gama-linolenik është 10 përqind. Por ju gjithashtu mund të blini vajin në shishe dhe të merrni gjysmë lugë çaji çdo ditë, p.sh. B. vaji vendas i aguliçes së mbrëmjes nga mulliri i vajit Solling.


Akupunkturë në PMS


Akupunktura ose akupresura mund të përdoren gjithashtu për të shoqëruar një koncept holistik të PMS. Studimet me cilësi të lartë ende mungojnë. Studimet në dispozicion mbi këtë temë tregojnë, megjithatë, se të dyja mund të jenë të dobishme në PMS (12).


Lehtësoni PMS në mënyrë natyrale


Edhe me PMS, ka shumë masa që çdo grua mund të zbatojë për veten e saj dhe kështu të arrijë një zbutje të konsiderueshme të simptomave të saj. Në shumë raste, PMS mund të eliminohet plotësisht me një mënyrë jetese dhe dietë të shëndetshme të qëndrueshme. Rezultati është një cilësi krejt e re e jetës! Provoje!

 

Burimet e artikullit:

 • Prämenstruelles Syndrom (PMS) - Natürliche Mittel - ZDG

 • (1)Heidari, H., Amani, R., Feizi, A. et al. Vitamin D Supplementation for Premenstrual Syndrome-Related inflammation and antioxidant markers in students with vitamin D deficient: a randomized clinical trial. Sci Rep 9, 14939 (2019). https://doi.org/10.1038/s41598-019-51498-x

 • (2)Abdi F, Ozgoli G, Rahnemaie FS. A systematic review of the role of vitamin D and calcium in premenstrual syndrome [published correction appears in Obstet Gynecol Sci. 2020 Mar;63(2):213]. Obstet Gynecol Sci. 2019;62(2):73-86. doi:10.5468/ogs.2019.62.2.73

 • (3)Bahrami A, Avan A, Sadeghnia HR, Esmaeili H, Tayefi M, Ghasemi F, Nejati Salehkhani F, Arabpour-Dahoue M, Rastgar-Moghadam A, Ferns GA, Bahrami-Taghanaki H, Ghayour-Mobarhan M. High dose vitamin D supplementation can improve menstrual problems, dysmenorrhea, and premenstrual syndrome in adolescents. Gynecol Endocrinol. 2018 Aug;34(8):659-663. doi: 10.1080/09513590.2017.1423466. Epub 2018 Feb 15. PMID: 29447494.

 • (4)Agha-Hosseini M, Kashani L, Aleyaseen A, Ghoreishi A, Rahmanpour H, Zarrinara AR, Akhondzadeh S. Crocus sativus L. (saffron) in the treatment of premenstrual syndrome: a double-blind, randomised and placebo-controlled trial. BJOG. 2008 Mar;115(4):515-9. doi: 10.1111/j.1471-0528.2007.01652.x. PMID: 18271889.

 • (5)Rajabi F, Rahimi M, Sharbafchizadeh MR, Tarrahi MJ. Saffron for the Management of Premenstrual Dysphoric Disorder: A Randomized Controlled Trial. Adv Biomed Res. 2020;9:60. Published 2020 Oct 30. doi:10.4103/abr.abr_49_20

 • (6)Beiranvand SP et al., The effect of Crocus sativus (saffron) on the severity of premenstrual syndrome, European Journal of Integrative Medicine, Volume 8, Issue 1, February 2016, Pages 55-61

 • (7)Hashim MS, Obaideen AA, Jahrami HA, et al. Premenstrual Syndrome Is Associated with Dietary and Lifestyle Behaviors among University Students: A Cross-Sectional Study from Sharjah, UAE. Nutrients. 2019;11(8):1939. Published 2019 Aug 17. doi:10.3390/nu11081939

 • (8)Yoshimi K, Shiina M, Takeda T. Lifestyle Factors Associated with Premenstrual Syndrome: A Cross-sectional Study of Japanese High School Students. J Pediatr Adolesc Gynecol. 2019 Dec;32(6):590-595. doi: 10.1016/j.jpag.2019.09.001. Epub 2019 Sep 10. PMID: 31518647.

 • (9)Isgin-Atici K, Kanbur N, Akgül S, Buyuktuncer Z. Diet quality in adolescents with premenstrual syndrome: A cross-sectional study. Nutr Diet. 2020 Jul;77(3):351-358. doi: 10.1111/1747-0080.12515. Epub 2019 Feb 6. PMID: 30729645.

 • (10)Pearce E, Jolly K, Jones LL, Matthewman G, Zanganeh M, Daley A. Exercise for premenstrual syndrome: a systematic review and meta-analysis of randomised controlled trials. BJGP Open. 2020;4(3):bjgpopen20X101032. Published 2020 Aug 25. doi:10.3399/bjgpopen20X101032

 • (11)Ko CH, Yen CF, Long CY, Chen CS, Huang TH, Yen JY. The association between premenstrual dysphoric disorder and internet use disorder. Women Health. 2014;54(3):245-61. doi: 10.1080/03630242.2014.883661. PMID: 24512539.

 • (12)Armour M, Ee CC, Hao J, Wilson TM, Yao SS, Smith CA. Acupuncture and acupressure for premenstrual syndrome. Cochrane Database Syst Rev. 2018 Aug 14;8(8):CD005290. doi: 10.1002/14651858.CD005290.pub2. PMID: 30105749; PMCID: PMC6513602.

 • (13)Gollenberg AL, Hediger ML, Mumford SL, et al. Perceived stress and severity of perimenstrual symptoms: the BioCycle Study. J Womens Health (Larchmt). 2010;19(5):959-967. doi:10.1089/jwh.2009.1717

 • (14)Sohrabi N, Kashanian M, Ghafoori SS, Malakouti SK. Evaluation of the effect of omega-3 fatty acids in the treatment of premenstrual syndrome: "a pilot trial". Complement Ther Med. 2013 Jun;21(3):141-6. doi: 10.1016/j.ctim.2012.12.008. Epub 2013 Jan 16. PMID: 23642943.

 • (15)Mahboubi M. Evening Primrose (Oenothera biennis) Oil in Management of Female Ailments. J Menopausal Med. 2019;25(2):74-82. doi:10.6118/jmm.18190

 • (16)Nagata C, Hirokawa K, Shimizu N, Shimizu H. Soy, fat and other dietary factors in relation to premenstrual symptoms in Japanese women. BJOG. 2004 Jun;111(6):594-9. doi: 10.1111/j.1471-0528.2004.00130.x. PMID: 15198788.

 • (17)Fernández MDM, Saulyte J, Inskip HM, Takkouche B. Premenstrual syndrome and alcohol consumption: a systematic review and meta-analysis. BMJ Open. 2018 Apr 16;8(3):e019490. doi: 10.1136/bmjopen-2017-019490. PMID: 29661913; PMCID: PMC5905748.

 • (18)Bertone-Johnson ER, Hankinson SE, Johnson SR, Manson JE. Cigarette smoking and the development of premenstrual syndrome. Am J Epidemiol. 2008;168(8):938-945. doi:10.1093/aje/kwn194

 • (19)Kashanian M, Mazinani R, Jalalmanesh S, Babayanzad Ahari S. Pyridoxine (vitamin B6) therapy for premenstrual syndrome. Int J Gynaecol Obstet. 2007 Jan;96(1):43-4. doi: 10.1016/j.ijgo.2006.09.014. Epub 2006 Dec 21. Erratum in: Int J Gynaecol Obstet. 2020 Jul;150(1):135. PMID: 17187801.

 • (20)Shobeiri F, Araste FE, Ebrahimi R, Jenabi E, Nazari M. Effect of calcium on premenstrual syndrome: A double-blind randomized clinical trial. Obstet Gynecol Sci. 2017 Jan;60(1):100-105. doi: 10.5468/ogs.2017.60.1.100. Epub 2017 Jan 15. PMID: 28217679; PMCID: PMC5313351.

 • (21)Thys-Jacobs S, Ceccarelli S, Bierman A, Weisman H, Cohen MA, Alvir J. Calcium supplementation in premenstrual syndrome: a randomized crossover trial. J Gen Intern Med. 1989 May-Jun;4(3):183-9. doi: 10.1007/BF02599520. PMID: 2656936.

 • (22)Fathizadeh N, Ebrahimi E, Valiani M, Tavakoli N, Yar MH. Evaluating the effect of magnesium and magnesium plus vitamin B6 supplement on the severity of premenstrual syndrome. Iran J Nurs Midwifery Res. 2010;15(Suppl 1):401-405.

107 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page