top of page
 • Qendra e Shëndetit

Smoothies për diabetinSmoothies tani janë të njohura në mbarë botën dhe jashtëzakonisht të dashur. Ju madje mund të gjeni smoothie në shishe ose tetrapak në supermarket. Nëse shikoni listën e përbërësve, nuk është e pazakontë që tmerri i zhveshur t'ju kapë. Smoothies e gatshme prandaj nuk janë një opsion për diabetikët ose njerëzit që shqetësohen për shëndetin e tyre. Si gjithmonë, e njëjta gjë vlen edhe për smoothies: ta bësh vetë është shumë më mirë! Si një diabetik, duhet t'i kushtoni vëmendje vetëm disa gjërave të vogla. Atëherë mund të shijoni smoothie të shijshme dhe, mbi të gjitha, të shëndetshme çdo ditë, madje edhe me diabet.


Smoothie për diabetikët

Para se të arrijmë te recetat e smoothie -ve për diabetikët, do të donim të theksonim përsëri shkurtimisht se cilat kritere duhet të plotësojë një smoothie i shëndetshëm - qoftë për diabetikët apo jo -diabetikët:


Një dietë e shëndetshme pa smoothie tani duket pothuajse e pamundur. Kudo që të shikoni, smoothies janë të pranishme pothuajse kudo. Sidoqoftë, shumë smoothie nuk i shërbejnë më qëllimit të tyre origjinal. Ato zakonisht përbëhen vetëm nga fruta, lëngje ose tul frutash, me të cilat përzihen një larmi e madhe përbërësish dhe shpesh edhe ëmbëlsuesish. Këta smoothie nuk janë veçanërisht të shëndetshëm.


Por cili ishte qëllimi fillestar i smoothies?


Qëllimi origjinal i një smoothie

Smoothie jeshile në veçanti është zhvilluar për të mundësuar konsumimin e sasive më të mëdha të perimeve me gjethe jeshile dhe të egra. Sepse ky grup ushqimesh nuk ka më shije aq të mirë për qiellzën e prishur të njerëzve modernë. Kështu që as ai nuk i ha më. Pa perime me gjethe jeshile dhe të egra, megjithatë, na mungojnë përbërës të rëndësishëm që mbrojnë trupin nga sëmundjet dhe e mbështesin atë në proceset e shërimit.


Në gojëmjaltë jeshile, ju përzieni perimet me gjethe jeshile kryesisht të tharta dhe të egra me fruta. Në këtë mënyrë, shija natyrale e zarzavateve fshihet dhe ju mund të shijoni pjesën ditore të zarzavateve. Receta origjinale ka vetëm tre përbërës:


 • Perime me gjethe jeshile dhe të egra

 • fruta

 • ujë


Kjo recetë e thjeshtë mundëson tretjen dhe përdorimin e lehtë të perimeve me gjethe jeshile dhe të egra, një eliksir i jetës i pasur me klorofil dhe antioksidantë.


Smoothie jeshile vërtet e shëndetshme

Smoothie e sotme shpesh përbëhet pothuajse tërësisht nga fruta, të cilat shoqërohen në mënyrë ideale me një ose dy gjethe spinaq ose një shkop majdanoz - dhe kështu e humb plotësisht qëllimin e tij të mëparshëm. Sasia e zarzavateve është shumë e vogël, dhe frutat gjithashtu mund të hahen direkt nga dora. Ju nuk keni nevojë t'i pastroni ato për këtë. Përkundrazi, një mollë që hahet ngadalë dhe përtypet me kujdes është dukshëm më e shëndetshme sesa një mollë e pastër që pihet shpejt.


Në një smoothie jeshile me cilësi të lartë dhe të shëndetshme, shtoni një pjesë të madhe të perimeve me gjethe jeshile (një deri në dy grushta). Thjesht shtoni fruta të mjaftueshme për ta bërë gojën të shijojë mirë - dhe uji rregullon konsistencën. Në rastin e frutave shumë të ujshëm, uji gjithashtu mund të hiqet ose sasia mund të zvogëlohet shumë.


Raporti i përzierjes për një smoothie të gjelbër të shëndetshëm (300 ml) duket diçka si kjo:


 • 50 g perime me gjethe jeshile (spinaq, sallata, bimë të egra, lakër jeshile, etj.)

 • 150 g fruta të pjekura

 • 75-100 ml ujë - në varësi të preferencave personale


Natyrisht, raporti mund të ndryshojë, ku sasia e gjelbër mund të rritet pa kufi. Frutat duhet të përmbajnë vetëm mjaftueshëm në mënyrë që perimet me gjethe jeshile të mund të shijohen me kënaqësi.


Smoothies për diabetikët - rregullat themelore

Sidomos nëse tashmë keni një sëmundje, ia vlen të pini vetëm smoothie me cilësi të lartë, si p.sh B. në diabet. Si diabetik, respektoni rregullat e mëposhtme për përgatitjen dhe pirjen e smoothies:


Pini gjithmonë smoothie shumë ngadalë

Një gojëmjaltë jeshile, e cila përbëhet nga shumë perime me gjethe jeshile dhe vetëm disa fruta, mund të pihet me diabet pa asnjë problem - veçanërisht pasi një smoothie jeshil në thelb nuk pihet, por përkundrazi absorbohet shumë ngadalë, domethënë në gllënjka. Kështu që ju nuk e trajtoni gojëmjaltën si një shuarje të etjes që e derdhni në veten tuaj shpejt, por më tepër si një çaj të nxehtë që mund ta pini shumë ngadalë dhe me kujdes.


Merrni parasysh sasinë e karbohidrateve në fruta

Sigurisht, merrni parasysh përmbajtjen e karbohidrateve në gojëmjaltën tuaj kur llogaritni insulinën tuaj (nëse tashmë keni nevojë të injektoni insulinë).


Mos porositni smoothie në një restorant ose mos i blini në supermarket

Diabetikët nuk duhet të porosisin një smoothie në restorante - dhe smoothie -t nga supermarketi janë gjithashtu zakonisht të papërshtatshëm. Ato janë zakonisht shumë të ëmbla, shpesh përbëhen nga koncentratet e frutave, përmbajnë - nëse ka fare - vetëm një sasi të vogël të gjelbër dhe jo rrallë edhe ëmbëlsohen. Prandaj gojëmjaltë janë bërë më së miri vetë.


Smoothies për diabetikët - përbërësit

Diabetikët duhet të sigurohen që niveli i sheqerit në gjak të mos ulet e të ulet shpejt. Luhatjet e sheqerit në gjak rrallë ndodhin pas një smoothie jeshil (nëse kjo pihet ngadalë dhe nuk përmban vetëm banane). Sidoqoftë, sa më shumë fruta të ëmbla të ketë, aq më shumë ka të ngjarë të ketë një rritje të shpejtë të sheqerit në gjak.


Kjo mund të parandalohet me masa të ndryshme:


 1. Zgjidhni përbërës me një ngarkesë të ulët glicemike, domethënë fruta që nuk shkaktojnë rritje të nivelit të sheqerit në gjak - shihni tabelën më poshtë.

 2. Shtoni një burim yndyre në Smoothien tuaj.

 3. Shtoni një burim proteine ​​në Smoothien tuaj.

 4. Shtoni një burim fibrash në Smoothien tuaj.

 5. Pini Smoothien tuaj shumë ngadalë! (Nuk mund ta thuash sa duhet ...)


Lidhur me 2 deri në 4, ju lutemi mos i shtoni të tre përbërësit (yndyrë, proteina, fibra) në smoothie në të njëjtën kohë. Zgjidhni një maksimum prej dy prej tyre për smoothie:


Burimet e yndyrës në smoothie për diabetikët

Sidomos nëse, si një fillestar smoothie, nuk përzieni kaq shumë perime me gjethe në gojëmjaltën tuaj, por më shumë pak më shumë fruta, duhet - nëse vuani nga diabeti - të përdorni një burim yndyre. Yndyra në gojëmjaltë ndihmon në parandalimin e futjes së shpejtë të sheqerit nga frutat në gjak. Prandaj niveli i sheqerit në gjak rritet më ngadalë.


Ju mund të shtoni një nga burimet e mëposhtme të yndyrës në smoothie tuaj, toleranca zvogëlohet nga lart poshtë. Prandaj, avokadot - të ndjekur nga gjalpi i bajames së bardhë - janë burimi më i tretshëm i yndyrës në një smoothie:


 • Avokado (½ avokado për 300 ml racion smoothie)

 • Gjalp bajame ose një gjalpë tjetër arrë (1 lugë gjelle për 300 ml racion smoothie)

 • Vaj kokosi (1 lugë e vogël për 300 ml racion)

 • Fara chia ose liri të bluara (1 lugë çaji)

 • Arra ose bajame (5 - 6 arra / bajame)


Burimet e proteinave në smoothie për diabetikët

Ashtu si yndyra, proteinat në smoothie veprojnë si një frenues i sheqerit dhe parandalojnë që sheqeri me shije frute të rrjedhë në gjak shumë shpejt. Në mënyrë të përshtatshme, disa nga burimet e sipërpërmendura të yndyrës tashmë ofrojnë vlera interesante të proteinave, p.sh.


 • Bajame dhe gjalp bajamesh

 • Farërat, p.sh. B. farat e qëruara të kërpit, farat chia të bluara ose të ngjashme.

 • Pluhur proteine ​​perimesh, p.sh. B. oriz ose proteina bizele ose një përzierje e tyre (p.sh. tinder)


Pluhuri i proteinave është më i lehtë për tu tretur. Mos shtoni shumë nga kjo në gojëmjaltën tuaj, përndryshe do të marrë shijen e proteinave shumë fort. Ne ju rekomandojmë të përdorni një maksimum prej 10 g pluhur proteine ​​për 300 ml racion.


Fibra dietike në një smoothie për diabetikët

Fibrat dietike gjithashtu ndihmojnë në parandalimin e luhatjeve të sheqerit në gjak. Sidoqoftë, perimet jeshile të përfshira në smoothie tashmë ofrojnë shumë celulozë (një fibër e patretshme). Frutat si mollët dhe manaferrat janë të pasura me pektinë (një fibër e tretshme). Sidoqoftë, meqenëse shumë njerëz i përziejnë gojëmjaltat e tyre shumë, shumë gjatë dhe shumë hollë, fibrat e patretshme në perimet jeshile janë gjithashtu të përziera shumë mirë dhe nuk mund të kalojnë më në vetitë e fibrave që zvogëlojnë sheqerin gjithashtu.


Prandaj, nëse keni diabet, ju mund të shtoni fibra me cilësi të lartë në smoothie tuaj, p.sh. në vijim (për 300 ml që shërbejnë 1 - 2 lugë me një maksimum prej dy burimesh fibrash në të njëjtën kohë, domethënë ½ - 1 lugë gjelle për burim fibrash):


 • Bar elbi

 • Miell kokosi

 • Pluhur Baobab

 • Fara farat chia ose liri


Frutat dhe perimet me një ngarkesë të ulët glicemike për smoothie diabetike

Ngarkesa glicemike (GL) tregon shkallën në të cilën një ushqim shkakton rritjen e nivelit të sheqerit në gjak. Sa më i lartë GL, aq më shpejt rritet sheqeri në gjak pas konsumimit të ushqimit përkatës. Vlerat deri në 10 konsiderohen të ulëta, vlerat mbi 20 konsiderohen të larta.

Fruti ose perimi

Ngarkesa glicemike

Qershi Grejpfrut Dardha Avokado Ananasi Manaferrat Kajsi e freskët Kajsi e tharë Kajsi e konservuar (me sheqer) Portokalli Molla Lëng portokalli (pa sheqer) Shalqi Kivi Mango Rrushi Banane Bizele jeshile Karrota Kungull Spinaq Brokoli Lakra Kale / kale

3 NG 3 NG 4.2 NG 0.04 NG 5.9 NG 1.3 - 2 NG 2.6 NG 19.2 NG 42.6 NG 3.5 NG 4 NG 5 NG 4.5 NG 5.5 NG 6.5 NG 7.2 NG 12 NG 4 NG 6 NG 3 NG 0 NG 0 NG 0 NG 0 NG

Frutat kanë më pak efekt në nivelet e sheqerit në gjak sesa mendohej

Pra, frutat nuk ndikojnë në nivelet e sheqerit në gjak aq sa mund të besohet, duke pasur parasysh paralajmërimet e kudogjendura kundër ngrënies së frutave në diabet. Frutat kanë një ndikim të rëndësishëm në nivelin e sheqerit në gjak vetëm nëse janë fruta të thata ose fruta të sheqerosura nga kanaçe. Në rastin e fundit, natyrisht, nuk janë vetë frutat, por sheqeri i shtuar që shkakton rritjen e nivelit të sheqerit në gjak. Vetëm bananet plotësisht të pjekura kanë një ngarkesë të konsiderueshme të lartë glicemike.


Ne kemi shpjeguar këtu pse frutat nuk paraqesin problem në diabet dhe madje mund të mbrojnë kundër diabetit: Frutat mbrojnë kundër diabetit


Përbërës të tjerë të mundshëm për smoothie diabetike

Shpesh janë vetëm disa erëza që i japin smoothies diçka të sigurt. Përbërësit e mëposhtëm mund ta bëjnë smoothie -n tuaj një trajtim të veçantë - dhe jo vetëm atë: Disa erëza gjithashtu kanë një efekt pozitiv në nivelet e sheqerit në gjak, të tilla si kanellë, shafran i Indisë dhe xhenxhefil:


 • vanilje

 • kanellë

 • Pluhur kakao (i pavajosur dhe pa sheqer)

 • xhenxhefil

 • kurkuma

 • Një majë arrëmyshk

 • Lëvorja e grirë e një limoni organik ose portokalli ose thjesht një pjesë e frutave përkatëse me lëvozhgën


Smoothies lehtë mund të kthehen në smoothie për diabetikët

Me ndihmën e këshillave dhe rregullave tona për smoothies për diabetin, nuk do ta keni më të vështirë të krijoni një smoothie që është i duhuri për ju. Tani mund t'i konvertoni me lehtësi recetat e smoothie -t nga Interneti ose nga librat në një smoothie për diabetikët.


Mund të gjeni më shumë informacion rreth smoothies këtu: Smoothies jeshile - vakti i përsosur


Këtu mund të gjeni masa holistike kundër diabetit: Çfarë mund të bëhet kundër diabetit


Ne kemi shpjeguar këtu se cilat substanca vitale janë të rëndësishme në diabet: Substancat vitale në diabet

 

Burimet e artikullit:

 • Smoothies bei Diabetes - Zentrum der Gesundheit

 • Fletcher J, Best Smoothies for people with diabetes, 11. Mai 2017, Medical News Today, (Die besten Smoothies für Menschen mit Diabetes)

76 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comentários


bottom of page