top of page
  • Qendra e Shëndetit

Të jetosh në harmoni me ciklet e kohës - Rutina ditore e shëndetshme Vedike

Aktualisiert: 13. Apr. 2022


Orari ditor

Në mëngjes midis orës 6 të mëngjesit dhe 8 të mëngjesit, tretja jonë zgjohet. Meqenëse nuk është aq e fortë akoma, duhet të keni vetëm një mëngjes të lehtë. Si tek Vata ashtu edhe tek Pitta, rekomandohet që të hane mëngjes, sepse përndryshe metabolizmi i njerëzve Vata do të bjerë shpejt dhe si rezultat ata do të bëhen të shqetësuar mendërisht dhe fizikisht. Njerëzit me mbizotërim të Pitta-s kanë nevojë për mëngjes sepse një furnizim i vazhdueshëm me energji është i rëndësishëm për ta, përndryshe ata do të bëhen ters dhe paksa agresivë. Tek njerëzit me mbizotërim të Kapha-s, tretja është e ngadaltë dhe nuk është përfunduar ende në mëngjes. Kjo është arsyeja pse ata mund të bëjnë lehtësisht pa mëngjes sepse sistemi i trupit të tyre është i kursyer dhe tërheq shumë energji nga pak ushqim.


Një mëngjes i lehtë rekomandohet për tipet Vata dhe Pitta. Sidoqoftë, nëse njerëzit që janë të dominuar nga Kapha janë të uritur në mëngjes, unë ju këshilloj të pini një lëng frutash të freskët. Një variant tjetër i mëngjesit tuaj do të ishte të hani një ose dy fruta të pjekur (mango, papaja, mollë, etj.) sipas zgjedhjes suaj.


Sipas teorisë së të ushqyerit Ayurvedic, fuqia tretëse është më e forta rreth kohës së drekës ndërmjet orës 12:00 dhe 13:00 (koha e dimrit). Në këtë kohë sygjerohet te hani menyn kryesore të dites. Në varësi të pozicionit të diellit, fuqia tretëse është gjithashtu më e forta. Ndërsa dielli zhytet drejt perëndimit, fuqia tretëse gjithashtu fundoset. Prandaj darka duhet të jetë e lehtë. Në Ayurveda, drita kuptohet se do të thotë ushqim i freskët që është i tretshëm dhe i gatuar dhe nuk përmban asnjë shtesë shtesë të panatyrshme. Mësimet Ayurveda kuptojnë që ushqimi i rëndë të jetë ushqim i papërpunuar, sallata, djathë, mish, ushqime dhe ushqime të kota. Asnjë nga këto nuk duhet të konsumohet në mbrëmje. Është mirë të pini ujë Ayurvedic në çdo kohë.


Ujë Ayurvedic

Uji i zier është i rëndësishëm për të pastruar dhe mbajtur trupin tuaj të pastër. Në Ayurveda ne e dimë që uji që është zier për të paktën dhjetë minuta kalon nëpër një proces transformimi dhe bëhet me cilësi më të lartë, gjë që ndihmon në largimin e mbeturinave nga trupi. Ky ujë, i cili pihet i nxehtë gjatë ditës (i ngrohtë për tipin Pitta), quhet "ujë Ayurvedic". Procesi i zierjes dhjetë minutash shkakton një ndryshim, domethënë, uji bëhet më i butë dhe dhe mund të rrjedhë i papenguar në të gjithë indin e trupit dhe të nxjerrë jashtë produktet e mbetjeve. Uji pastrohet gjithashtu nga procesi i zierjes - pasi të vlojë mbi një flakë të ulët me kapak të hapur. Toksinat në ujë neutralizohen, izolohen dhe eliminohen. Kjo është arsyeja pse duhet të lini gjithmonë pak ujë në tenxhere me ujë nëse e vendosni në një termos të mirë pas procesit të vlimit. Uji është më i miri kur e pini sa më të ngrohtë në gllënjka. Një aluzion i vogël: mjafton një litër në ditë, përveç nëse mjeku rekomandon më shumë. Do të zbuloni se uji i përgatitur në këtë mënyrë ka shije të mirë. Është i butë dhe pak i ëmbël. Lëngjet e frutave, çajrat bimorë dhe uji mineral "i pagazuar" janë në dispozicion si shtesë.


Gjyshja Minna dinte të pinte ujë të nxehtë. Si shumë njerëz të tjerë në fshat, gjyshja juaj gjithmonë kishte një kazan me ujë në sobë. Ky ujë pihej rregullisht. Njohuritë antike të Vedës duket se ekzistojnë në të gjitha kulturat.


E rëndësishme: Nëse e pini ndërsa hani, ajo mbështet fuqinë e tretjes.

Vëmendje: Një orë e gjysmë pas ngrënies nuk duhet të pini nëse është e mundur, atëherë ka efekt të kundërt dhe dobëson zjarrin tretës. Ne gjithashtu rekomandojmë që të mos pini gjysmë ore para ngrënies, pasi kjo gjithashtu ka një efekt të pafavorshëm në sistemin e tretjes.


Rutina e shëndetshme ditore Vedike

Një rutinë ditore ideale sipas traditës Vedike është si më poshtë:


05.00 në mëngjes - 07.00 në mëngjes: Çohuni deri në orën 6.00 të mëngjesit gjatë kohës Vata. Pasi të ngriheni, zbrazni trupin tuaj nga mbetrurinat dhe ndiqni higjienën personale. Në Ayurveda, goja shpëlahet me vaj susami të pjekur. Më pas lani dhëmbët. Gjuha pastrohet gjithashtu me një kruajtëse gjuhe për të hequr skorjet që janë vendosur atje. Kjo pasohet nga masazhi i trupit “Abhyanga” me vaj susami të pjekur ose një vaj sipas tipit tuaj. Lëreni të vajin ne trup për 15 minuta dhe më pas bëni një dush.


Tani ndjekin asanat e yogas. Një variant i thjeshtë dhe efektiv për ata që kanë pak kohë për të praktikuar setin e plotë të ushtrimeve Yoga janë seti i aushtuquajtur “Përshëndetjet e diellit”. Kjo pasohet nga 3-5 minuta pranayama (ushtrime të frymëmarrjes që mund të mësohen në një qendër TM). Kjo pasohet nga Meditimi Transcendental, të cilin mund ta mësoni nga një mësues me përvojë i TM. (Adresat mund t’i gjeni duke klikuar këtu.)


07:00 në mëngjes - 12:00 në mesditë: Kjo pasohet nga një mëngjes i lehtë dhe aktivitet që është i favorshëm për zhvillimin personal. Gjithkush duhet të ketë një punë që kënaqet. Një efekt i mirë anësor i meditimit të rregullt, promovon intuitën me të cilën një person mund të zbulojë se cilën thirrje ka brenda vetes.


12.00 mesditë - 13.30 pasdite: vakt kryesor, fruta të freskëta ose tas i ftohtë, sallatë, 1 pjatë me drithera p.sh. B. oriz ose makarona, 1-2 pjata perimesh, 1 pjatë bishtajore, lasi. Pushimi për 15 minuta pas ngrënies ndihmon në asimilimin e ushqimit siç duhet.


13.30 pasdite - 17:00 pasdite: puna ose studimi sipas Dharmës tuaj . (Aktivitet në harmoni me evolucionin tuaj dhe ligjet e natyrës.)


17:00 pasdite - 19:00 pasdite: Ayurveda rekomandon pushimin për 15 minuta pas punës dhe më pas freskimin. Idealisht, kjo duhet të pasohet nga asana të yogës, pranayama dhe meditim transcendental. Në mënyrë që të relaksoheni sistemin tuaj nervor, kjo rutinë është shumë e rëndësishme. Atëherë unë rekomandoj të dëgjoni muzikë Gandharva Veda ndërsa përgatiteni për darkë. Tingujt e butë, të hollë, të cilët gjithmonë luhen sipas kohës tuaj, harmonizojnë trupin, mendjen, shpirtin dhe mjedisin. Çdo tre orë ritmet ndryshojnë në natyrë, dhe ragat ndryshojnë në përputhje me rrethanat. Çdo kohë ka ragën (melodinë) e vet.


Darka duhet të jetë e lehtë. Në pjesën e recetave do të gjeni shumë supa, pjata orizi dhe pjata të lehta makarona etj.


19:00 - 22:00: Aktivitet i këndshëm, relaksues, siç është një shëtitje e këndshme në mbrëmje së bashku.


22:00 pasdite - 23:00 pasdite: Shkoni në shtrat. Ekziston një thënie e vjetër angleze që shkon mirë me këtë: "early to bed, early to rise makes a man healthy, wealthy and wise". E cila përkthehet si: "Shkoni në shtrat herët, zgjohuni herët, kjo e bën një person të shëndetshëm, të pasur dhe të mençur! "

Rubrikën tonë me të gjitha artikujt rreth Ayurvedës e gjeni duke klikur në linkin më poshtë.


 

Burimi i artikullit:

"Himmlisch Kochen und Leben im Einklang mit dem Veda" - Frank W. Lotz

84 Ansichten0 Kommentare

댓글


bottom of page