top of page
 • Qendra e Shëndetit

Ushqime probiotike

Aktualisiert: 26. Okt. 2021


Bakteret probiotike janë të dobishme për zorrët, për sistemin imunitar dhe kështu për shëndetin e përgjithshëm. Ne ju paraqesim ushqimet më të mira probiotike, disa prej të cilave mund t’i bëni vetë.


Cilat janë ushqimet probiotike?

Ushqimet probiotike janë ushqime që përzihen me disa lloje bakteriale probiotike (bakteret e acidit laktik ose maja specifike) dhe pastaj fermentohen prej tyre. Gjatë fermentimit, karbohidratet që përmbahen në ushqim metabolizohen nga bakteret. Kjo krijon acid laktik dhe dioksid karboni.


Cilat janë përfitimet e fermentimit?

Fermentimi i ushqimit ka shumë përparësi - si nga pikëpamja shëndetësore ashtu edhe nga pikëpamja e shijes dhe praktikës:


Shije më e mirë dhe jetëgjatësi më e gjatë

Ushqimi i fermentuar jo vetëm që ka shije të thartë freskuese, por gjithashtu ka një jetëgjatësi më të gjatë falë fermentimit. Vlera e ulët e pH dhe prania e baktereve të acidit laktik (dhe shpesh edhe kripës) pengojnë bakteret dhe mykun putrefaktiv.


Ushqimet probiotike treten më lehtë dhe tolerohen më mirë

Ushqimet probiotike gjithashtu shpesh konsiderohen të jenë shumë më të shëndetshme sesa varianti origjinal i pa fermentuar. Nga njëra anë, fermentimi tani e bën ushqimin më të tolerueshëm (fibra që përmban është më e lehtë për tu tretur), nga ana tjetër, shtamet bakteriale probiotike natyrisht gjithashtu kanë një efekt të dobishëm në shëndetin e zorrëve dhe forcojnë sistemin imunitar.


Ushqimet probiotike mbrojnë kundër pesticideve dhe metaleve të rënda

Bakteret e acidit laktik gjithashtu parandalojnë pesticidet dhe metalet e rënda të hyjnë në qarkullimin e gjakut përmes mukozës së zorrëve dhe kështu mbrojnë personin përkatës nga një ngarkesë përkatëse.


Ushqimet probiotike me efekte antioksiduese dhe anti-inflamatore

Bakteret probiotike gjithashtu kanë një efekt antioksidues dhe anti-inflamator dhe stabilizojnë mukozën e zorrëve (mbrojnë kundër sindromës së zorrëve të rrjedhshme).


Mbrojtje kundër problemeve kronike shëndetësore

Një avantazh tjetër shëndetësor i shtameve bakteriale probiotike është se ato kanë një efekt pozitiv në presionin e gjakut, në nivelin e kolesterolit dhe në përgjithësi në sëmundjet kronike që lidhen kauzalisht me zorrën (p.sh. alergjitë, ekzema ose sëmundjet autoimune).


Ushqimet probiotike përmbajnë më pak karbohidrate, më pak kalori

Shumica e ushqimeve bëhen më pak kalori dhe, natyrisht, më pak karbohidrate gjatë fermentimit, pasi karbohidratet ndahen. Krahasuar me lakrën e bardhë të freskët, për shembull, e cila ka 25 kcal dhe 4 g karbohidrate, lakra turshi përmban vetëm 11 kcal dhe 0.5 g karbohidrate - natyrisht, në varësi të kohës së fermentimit.


A mund të kenë efekte anësore ushqimet probiotike?

Ndonjëherë diarreja mund të ndodhë, përndryshe nuk dihen efekte anësore shëndetësore ose rreziqe nga ushqimet probiotike. Nëse nuk jeni mësuar me ushqime të fermentuara, filloni me sasi të vogla.


Kush është më mirë të mos konsumojë ushqime probiotike?

Megjithatë, ka njerëz që janë më mirë të shmangin ushqimet probiotike, p.sh. B. intolerant ndaj histaminës, sepse fermentimi rrit përmbajtjen e histaminës në ushqim jashtëzakonisht shumë, në mënyrë që ato të çojnë në simptoma tipike të intolerancës ndaj histaminës tek njerëzit përkatësisht të ndjeshëm, si p.sh. B. diarre, palpitacione, gulçim, skuqje të lëkurës, rrjedhje hundësh dhe fryrje të syve.


Përveç kësaj, një rritje e marrjes së histaminës në të ashtuquajturat sëmundje atopike si alergjitë, migrenat, astma bronkiale, neurodermatiti dhe sëmundja e Crohn mund të shkaktojë një rikthim pas një deri në dy ditë.


Cilat ushqime probiotike ekzistojnë?

Në thelb, pothuajse çdo ushqim mund të fermentohet, pavarësisht nëse është alkool, lëngje, bukë, sallam, mish, qumësht, djathë, gjalpë arre, drithëra, peshk, fruta ose perime. Prandaj, shumë njerëz tani praktikojnë fermentimin si një hobi dhe fermentojnë të gjitha llojet e ushqimeve për t'i bërë ato më të tretshëm dhe më të shëndetshëm.


Ushqimet probiotike: 8 më të mirat


Më poshtë ne prezantojmë ushqimet probiotike më të famshme tradicionale dhe shpjegojmë se si mund t’i bëni vetë - aty ku është e mundur. Meqenëse ne promovojmë mënyrën vegan të jetës, ju do të gjeni vetëm ushqime probiotike me bazë bimore me ne, kështu që nuk ka kefir qumështi dhe asnjë kos konvencional:


Probiotik: kefir uji

Kefiri i ujit mund të bëhet me ujë, lëng ose ujë kokosi. Shtoni sheqer dhe kulturën tipike të fillimit të kefirit (e cila përmban maja dhe baktere probiotike). Pasi të ketë përfunduar fermentimi, ju merrni një pije gazuese dhe freskuese me një efekt probiotik.


Si mund të bëni vetë kefir uji dhe çfarë duhet t'i kushtoni vëmendje, ne shpjegojmë në artikullin tonë për vetitë dhe efektet e kefirit të ujit.


Probiotik: Kimchi

Kimchi është një pjatë tradicionale koreane që është bërë kryesisht nga lakra e bardhë e fermentuar dhe të kujton lakrën turshi. Por lakra e papërpunuar, karotat ose rrepka gjithashtu mund të përpunohen ose edhe perime të ndryshme mund të përzihen së bashku. Ne shpjegojmë se si mund të bëni kimchi në recetën tonë të kimchi.


Probiotik: Kombucha

Kombucha është çaji i zi i fermentuar që fermentohet me ndihmën e majave probiotike, p.sh. B. Saccharomyces ludwigii, Saccharomyces apiculatus dhe Saccharomyces cerevisiae (maja e furrës).


Probiotik: kos

Qumështi i lopës ose ndonjë qumësht tjetër i kafshëve nuk është i nevojshëm për prodhimin e kosit nëse dëshironi të shijoni vetitë dhe përfitimet probiotike të një kosi. Sepse qumështi është më pak i rëndësishëm se kulturat probiotike.


Për kosin e bajames, për shembull, ju shtoni kulturat e zakonshme të kosit në qumështin e bajames në shtëpi dhe në këtë mënyrë prodhoni një kos thjesht perimesh, por shumë probiotik. Si mund ta bëni vetë kosin e bajames shpjegohet në recetën tonë të kosit të bajames.


Probiotik: miso

Për të bërë miso, ju fermentoni elbin (ose një kokërr tjetër), sojën dhe kripën për dy ose tre vjet. Rezultati është një pastë ngjyrë kafe, shumë pikante që mund të përdoret për supa, salca dhe salcë ose si erëz për çdo pjatë tjetër në të cilën ju pëlqen aroma tipike miso. Këtu do të gjeni një supë miso origjinale japoneze.


Probiotik: lakër turshi

Perimet më të famshme të fermentuara dhe ushqimi probiotik është ndoshta lakra turshi. Ajo krijohet kur lakra e bardhë e planifikuar hollë përzihet me kripë dhe copëtohet aq fort sa lëngu del dhe perimet më në fund mbulohen nga ky lëng.


Për një periudhë prej një deri në disa javë, lakra fermentohet kryesisht vetëm falë baktereve të acidit laktik që janë të pranishëm në ajër ose tashmë kanë qenë natyrisht në lakër. Prandaj, një kulturë fillestare nuk është absolutisht e nevojshme. Ne shpjegojmë se si mund të bëni lakër turshi në recetën tonë të lakrës turshi.


Probiotik: Fruta dhe perime të fermentuara

Sigurisht, ju nuk mund të fermentoni vetëm lakër turshi, por perime të tjera (p.sh. karrota, selino, majdanoz) dhe madje edhe fruta, p.sh. B. kumbulla, kajsi, mango, ananas ose pjeshkë. Ju të gjithë merrni efektet dhe vetitë e shtameve të përfshira bakteriale probiotike, z. B. nga Lactobacillus plantarum, L. pentosus, L. brevis, L. acidophilus, L. fermentum dhe shumë të tjerë.


Probiotik: pije buke

Pija e bukës është në dispozicion nga kompania Kanne në dyqane dhe në dyqane të ushqimit të shëndetshëm dhe dyqane të ushqimit të shëndetshëm. Isshtë bërë nga uji dhe buka e thartë e miellit. Bakteret e acidit laktik dhe majat që përmbahen natyrshëm në bukë fermentojnë bukën. Rezultati është një lëng i thartë që mund të përdoret si erëza, i ngjashëm me uthullën, ose mund të merret i holluar me ujë si një probiotik.

 

Burimet e artikullit:

 • Probiotische Lebensmittel - ZDG

 • Touret T, Oliveira M et al., Putative probiotic lactic acid bacteria isolated from sauerkraut fermentations, PLoS One, 2018

 • Trinder M, Bisanz et al., Probiotic lactobacilli: a potential prophylactic treatment for reducing pesticide absorption in humans and wildlife, Benef Microbes, 2015

 • Marco ML, Heeney D et al, Health benefits of fermented foods: microbiota and beyond, Curr Opin Biotechnol, 2017

 • Yang B, Chen H et al., Complete genome sequence of Lactobacillus plantarum ZS2058, a probiotic strain with high conjugated linoleic acid production ability, J Biotechnol. 2015

 • Swain MR, Anandharaj M et al., Fermented fruits and vegetables of Asia: a potential source of probiotics, Biotechnol Res Int, 2014

 • Nichols AW, Probiotics and athletic performance: a systematic review, Curr Sports Med Rep, 2007

 • Kok CR und Hutkins R, Yogurt and other fermented foods as sources of health-promoting bacteria, Nutr Rev, 2018

 • Taranto MP, Medici M et al., Effect of Lactobacillus reuteri on the prevention of hypercholesterolemia in mice, J Dairy Sci, 2000

 • Gaisbauer M.a, Müller H.b. et al., Immunmodulation mit Kanne-Brottrunk® zur Prävention bei Pollinosis: Eine einjährige Beobachtungsstudie mit Follow-up, Complementary Medical Research, 2006

 • Yang D, Yu X et al., Enhancing flora balance in the gastrointestinal tract of mice by lactic acid bacteria from Chinese sourdough and enzyme activities indicative of metabolism of protein, fat, and carbohydrate by the flora, J Dairy Sci, 2016

 • Kapp JM und Sumner W, Kombucha: a systematic review of the empirical evidence of human health benefit, Ann Epidemiol, 2018

 • Sharifi M, Moridnia A et al., Kefir: a powerful probiotics with anticancer properties, Med Oncol, 2017

136 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page