top of page
 • Qendra e Shëndetit

17 këshilla kundër fryrjes (gazrave)


Fryrja prek shumë njerëz. Shkaku kryesor i fryrjes është zakonisht një dietë e papërshtatshme. Kështu që ju mund të bëni shumë vetë për të vendosur gazrat në vendin e vet. Fryrja shpesh zhduket nëse ndiqni rregulla të caktuara diete, përdorni erëza të veçanta ose merrni një tokë minerale të cilësisë së lartë.


Këshilla kundër fryrjes

Kur bëhet fjalë për fryrjen, ka një numër të madh opsionesh dhe këshillash për vetëndihmë. Megjithatë, nëse ka vetëm pak fryrje, lind pyetja nëse duhet të bëni diçka për të. Për shkak se fryrja mund të jetë gjithashtu një shenjë e mirë, do të gjeni një shpjegim këtu: Pse edhe fryrja mund të jetë një shenjë e mirë


Megjithatë, nëse ju shqetëson fryrja, lexoni këshillat tona më poshtë!


Ndryshoni dietën tuaj, kini kujdes nga intolerancat

Shmangni ushqimet e përpunuara me sasinë e tyre të aditivëve ushqimorë dhe përbërësit e tyre inferiorë. Produktet e skuqura dhe ushqimet e ëmbla janë gjithashtu një paturpësi për një sistem tretës tashmë të ndjeshëm. Vëzhgoni nëse reagoni ndaj disa drithërave dhe/ose produkteve të qumështit ose frutave me rritje të fryrjes, për shembull, që mund të tregojë një intolerancë ushqimore.


Në këtë rast, bëni mjekun tuaj të kontrollojë nëse mund të keni intolerancë ndaj laktozës, intolerancës ndaj fruktozës, intolerancës ndaj glutenit apo edhe tolerancës ndaj histaminës. Mund të imagjinohet gjithashtu një sindromë e zorrës së irrituar, e cila në fakt mund të jetë një sindromë e aktivizimit të qelizave mast.


Është më mirë të preferoni një dietë me bazë bimore, pra një dietë që është e pasur me substanca jetike dhe me një tepricë bazë të shëndetshme. Nëse keni probleme me ndryshimin e dietës, kura katërjavore e detoksifikimit do t'ju ndihmojë të njihni kuzhinën e shëndetshme të tepërt alkaline brenda katër javësh me receta të shijshme.


Kushtojini vëmendje kombinimit të duhur të ushqimeve

Kombinimi i duhur ka të bëjë më pak me ushqimet e supozuara që formojnë gaz, por në thelb të shëndetshme si p.sh. B. shmangni fasulet, llojet e lakrës, qepëve, preshit, mollëve, kumbullave, qershive etj.


Është shumë më e rëndësishme - të paktën në rastin e një sistemi tretës të prirur ndaj fryrjes - të merren parasysh disa rregulla kombinimi. Pastaj ushqimet e përmendura mund të hahen edhe pa shkaktuar fryrje.


Pra, problemi shpesh nuk është vetë ushqimi, por mënyra se si përgatitet dhe hahet. Për kombinimin e duhur të ushqimeve individuale, ju lutemi lexoni këtu.Kushtojini vëmendje përgatitjes së duhur

Përdorni erëza kundër fryrjes kur përgatitni ushqime "kritike". Qimnoni shkon shumë me thjerrëzat dhe brumit të bukës i shtohen erëzat tipike të bukës (kopër, anise, koriandër etj.).


Kur përgatitni bishtajore të thata, lajini ato për të paktën gjatë natës, por mundësisht 24 deri në 48 orë, përpara se t'i gatuani. Uji i njomur hidhet - dhe bishtajoret zihen në ujë të freskët. Nëse ju p.sh. B. Gatimi i qiqrave për humus, mund të derdhni edhe ujin e gatimit. Në ujin e njomjes dhe gatimit ka një numër veçanërisht të madh të përbërësve aktivë të fryrë.


Thekni bukën para se t'i hani, veçanërisht bukën e freskët.


Pini çaj kopër për gaz

Pini çaj kopër. Çaji i koprës i bërë nga farat e sapo grimcuara të koprës (në llaç) funksionon më mirë se ai nga qesja e filtrit. Nëse dëshironi, mund të përtypni edhe farat e koprës. Përbërësit në farat e koprës (dhe gjithashtu në farat e anise dhe koprës) relaksojnë muskujt në traktin tuaj të tretjes dhe lejojnë që gazi i grumbulluar të dalë pa u vënë re. Si bonus, kjo do t'ju japë frymë të freskët.


Hani xhenxhefil

Dy mënyra të shkëlqyera për të parandaluar fryrjen janë pirja e çajit me xhenxhefil ose ngrënia e rrënjës së freskët të xhenxhefilit. Çaji me xhenxhefil është veçanërisht efektiv nëse thjesht vendosni një copë xhenxhefil të freskët në një blender me ujë të nxehtë dhe përzieni plotësisht. Rezultatin mund ta pini të kulluar ose të pashuar.


Sigurisht që mund të shtoni edhe xhenxhefilin (të freskët ose të tharë) në ushqimin tuaj. Ka shije - të sapo grirë - të shkëlqyer në një sallatë frutash ose në shake frutash, p.sh. B. në këtë shake të shijshme me xhenxhefil me pineapple. Por xhenxhefili është i mrekullueshëm edhe në supa, salca, salcë apo gjellë me perime. Këtu do të gjeni një përzgjedhje të madhe të recetave thjesht me bazë bimore dhe të shëndetshme, të shëndetshme me xhenxhefil.


Por mund të merrni edhe një lugë çaji xhenxhefil të sapo grirë para ngrënies – nëse nuk është shumë pikant për ju.


Qimnon dhe qimnon ndihmojnë me fryrjen

Farat e qimnonit dhe qimnon ndihmojnë në parandalimin e gazrave, dispepsit dhe ngërçeve. Ato gjithashtu nxisin tretje të shëndetshme. Ashtu si në rastin e koprës, farat thjesht mund të përtypen, të shtohen në ushqim ose të pihen në formën e çajit. Çaji i qimnonit mund të bëhet edhe si çaji i xhenxhefilit (në blender).


Majdanozi vepron kundër formimit të gazit

Majdanozi është gjithashtu një ilaç i mirë për formimin e gazit. Shtoni majdanoz - qoftë të freskët të grirë ose të tharë - në sallata, supa, gjellë me perime dhe patate, ose çdo ushqim tjetër sipas dëshirës tuaj. Majdanozi i freskët mund të përpunohet mrekullisht edhe në smoothie jeshile.


Toka minerale para vaktit parandalon fryrjen

Balta minerale thith ajrin e tepërt në traktin tretës dhe thith toksinat që mund të nxisin formimin e gazit. Merrni 1-2 lugë çaji tokë minerale 30-60 minuta para ngrënies për të parandaluar gazrat dhe fryrjen para se të fillojnë. Ju mund ta bëni këtë p.sh. B. përdorin zeolitin ose bentonitin.


Një pastrim i zorrës së trashë largon shkakun e fryrjes

Pastrimi i rregullt i zorrëve përfiton shëndetin e përgjithshëm të zorrëve, largon mbetjet e ushqimit të fermentuar, harmonizon florën e zorrëve dhe në këtë mënyrë zbut gazrat. Toka minerale e përmendur në këshillën 8 është një pjesë e rëndësishme e pastrimit të zorrës së trashë.


Mbështetni zorrën tuaj me probiotikë

Probiotikët janë preparate të bëra nga mikroorganizma të gjallë si p.sh B. Bakteret e acidit laktik (laktobakteret) dhe/ose bifidobakteret, të cilat kanë një efekt promovues të shëndetit në organizmin e njeriut. Preparatet probiotike me cilësi të lartë (p.sh. Combi Flora) mund të rivendosin florën e shëndetshme të zorrëve dhe të shtypin mikrobet patogjene (që shkaktojnë sëmundje).


Fryrja mund të tregojë një çekuilibër në përbërjen e florës së zorrëve. Prandaj, probiotikët mund të veprojnë drejtpërdrejt në vend, të zhvendosin bakteret putrefaktive që shkaktojnë fryrje dhe në këtë mënyrë të frenojnë fryrjen.


Çdo gjë rreth probiotikeve gjeni duke klikuar në linkun më poshtë:


Përdorni hudhër

Hudhra është një tjetër ilaç i mirë dhe natyral për gazrat dhe fryrjen. Hudhra stimulon tretjen dhe ka një efekt të qëndrueshëm kundër baktereve dhe parazitëve të dëmshëm. Për rezultate më të mira, duhet të përdorni hudhra të freskëta, e cila për fat të keq të çon në gjurmët jo shumë të njohura të hudhrës. Këshillat e zakonshme për të reduktuar erën e hudhrës (p.sh. ngrënia e majdanozit, çamçakëzit, etj.) nuk ndihmojnë vërtet, dhe në rastin më të mirë vetëm përkohësisht. Këtu ju paraqesim të gjitha mënyrat për të lehtësuar flamurin e hudhrës.


Por me regjimin limon-hudhër, ju mund të hani hudhër pa krijuar një erë hudhre. Sidoqoftë, hudhra këtu nxehet shkurtimisht. Një regjim i hudhrës së papërpunuar është regjimi i hudhrës tibetian.


Pini çaj luleradhiqe

Një barishte e egër e zakonshme, luleradhiqe ka përfitime të shumta shëndetësore, duke përfshirë lehtësimin e gazit dhe fryrjen. Pini çaj luleradhiqeje ose përzieni luleradhiqe të freskëta në sallatën ose smoothie-n tuaj.


Pini ujë të nxehtë

Pini ujë - sa më të nxehtë që të jetë e mundur! Mjafton gjysmë filxhani që disa njerëz të arrijnë një efekt kundër fryrjes.


Pini ujë me vaj menteje

Përzieni dy pika vaj esencial mente në gjysmë filxhani ujë të ftohtë dhe pijeni një ose dy herë në ditë.


Bëni ushtrime

Nëse jeni vetëm, përpiquni të çlironi çdo gaz të bllokuar duke u shtrirë në shpinë, duke shtrirë këmbët në ajër dhe më pas "duke ecur me biçikletë". Gjithashtu, bëni më shumë ushtrime në përgjithësi. Sistemi tretës e urren palëvizshmërinë e vazhdueshme. Sa më aktiv të jeni, aq më mirë funksionon tretja dhe aq më pak fryrje.


Trajnimi me trampolinë ka një efekt veçanërisht pozitiv në tretje. Organet e tretjes lirohen dhe lëvizen, stimulohet peristaltika gastrointestinale. Depozitat mund të shkëputen nga muret e zorrëve. Rrjedha limfatike dhe qarkullimi i gjakut fillojnë dhe sigurisht që mund të gëzojnë edhe zorrët.


Dhe nëse keni probleme të tjera shëndetësore përveç problemeve me tretjen, do të zbuloni se trajnimi i rregullt me ​​trampolinë gjithashtu mund të ndihmojë këtu. Sepse stërvitja në trampolinë forcon muskujt, forcon kockat, është e mirë për nyjet, nxit zemrën, përmirëson funksionet e mushkërive dhe shumë më tepër.


Çdo gjë rreth sportit gjeni duke klikuar në linkun më poshtë:Hani ngadalë dhe përtypni me kujdes

Hani ngadalë dhe përtypni tërësisht, veçanërisht drithërat dhe bishtajoret, por edhe arrat, farat dhe sallatat e papërpunuara. Sa më shumë të përtypni, aq më shumë lehtësoni sistemin tuaj të tretjes dhe aq më pak ka gjasa që të keni fryrje.


Mendoni për lodhjen e pankreasit

Nëse ka një dobësi në pankreas, kjo gjithashtu mund të çojë në fryrje. Është më i përhapur nga sa mendoni. Nëse keni fryrje misterioze pas vaktit tuaj të fundit, atëherë mund të vuani nga pamjaftueshmëria e pankreasit, shihni lidhjen e mëparshme për më shumë informacion.


Këshillat tona kundër gazrave të përmbledhura përsëri


Le të përmbledhim përsëri:

 • ndryshoni ushqimin

 • Hani ngadalë, përtypni tërësisht

 • Keni sqaruar intolerancat ushqimore, sindromën e zorrës së irrituar ose sindromën e aktivizimit të qelizave mast dhe dobësinë e mundshme të pankreasit

 • Kombinoni ushqimet në mënyrë korrekte

 • Përgatitni ushqimin siç duhet

 • pini çaj kopër

 • Hani rrënjë xhenxhefili

 • Përdorni qimnon

 • gëlltit tokën minerale

 • Pastroni rregullisht zorrët

 • merrni probiotikë

 • hani hudhër

 • Pini çaj luleradhiqe

 • Pini ujë të nxehtë

 • Shtoni vajin e mentes në ujin e pijshëm

 • Beni shumë ushtrime


Për më shumë këshilla, shihni Si të shmangni fryrjen pas vaktit

 

Burimet e artikullit:

22 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page