top of page
  • Qendra e Shëndetit

Apendiciti (zorra qorre) - Nga një perspektivë holistikeTek apendiciti ju e gjeni veten në tryezën e operacionit relativisht shpejt. Sepse apendiciti mund të pëlcas, dhe kjo mund të jetë kërcënuese për jetën. Nga pikëpamja mjekësore konvencionale, zorra qorre ishte plotësisht e padobishme për njerëzit për një kohë të gjatë. Prandaj, shpesh nuk pritej që të ndodhte apendiciti, por hiqej zorra qorre thjesht profilaktikisht, p.sh. si pjesë e një operacioni tjetër. Tani dihet, megjithatë, se zorra qorre është çdo gjë tjeter porpos se e padobishme.


Apendiciti: çfarë është?

Në apendicit, nuk është vetë apendiksi që është i përflakur, por i ashtuquajturi apendiks - një shtojcë e vogël tubulare e apendiksit në pjesën e poshtme të barkut të djathtë. Sidoqoftë, meqenëse nuk flitet kurrë për inflamacion të apendiksit, ne gjithashtu do t'i përmbahemi termit të njohur të apendiksit më poshtë kur flasim për apendiksin e përflakur.


Cilat janë simptomat e apendicitit?

Apendiciti manifestohet me dhimbje në pjesën e poshtme të barkut të djathtë. Por atëherë inflamacioni është mjaft i avancuar. Në fillimet e tij, apendiciti shfaqet me simptoma krejtësisht të ndryshme. Por këto shpesh nuk merren fare seriozisht.


Dhimbjet e ngjashme me ngërçet janë fillimisht më shumë në rajonin epigastrik ose në të gjithë barkun, dhe vetëm shumë më vonë ato migrojnë në mënyrë specifike në pjesën e poshtme të barkut të djathtë. Përzierja me të vjella dhe kapsllëk (ose diarre) mund të tregojë gjithashtu një shtojcë të irrituar ose të përflakur.


Por meqenëse rrallë mund të vendosni në shtëpi nëse dhimbja e stomakut përfshirë diarrenë ose kapsllëkun e rëndë është për shkak të apendiksit ose është vetëm një grip i zorrëve të vogla, gjithmonë duhet të qëndroni në shtrat, vetëm të pini (zakonisht nuk keni oreks gjithsesi) dhe më së shumti Hani ushqime të lehta, të buta në mënyrë që inflamacioni ose acarimi të qetësohen në paqe.


Sidomos nëse ka edhe ethe, është më e sigurt të konsultoheni me një mjek - edhe pse këtu, shpesh, dikush shpesh sigurohet me diagnozën e nxituar të shqetësimit gastrointestinal.


Në naturopati, një klizmë e ftohtë rekomandohet në disa pika në rast të acarimit të apendiksit. Si vjen kjo këshillë?


Cilat janë shkaqet e apendicitit?

Shkaqet më të zakonshme të apendicitit përfshijnë gurët fekal (jashtëqitja e ngurtësuar mbetet si rezultat i kapsllëkut kronik) dhe shtrëngimet për shkak të ënjtjes së mukozave, për shembull. Të dyja këto bllokojnë lidhjen midis shtojcës dhe shtojcës. Shtojca nuk mund të zbrazet më në shtojcë. Shpejt kthehet në një terren ushqyes për bakteret dhe qelbët e këqija - dhe fryhet gjithnjë e më shumë.


Të dy shkaqet (ënjtja e mukozave dhe kapsllëku) gjithashtu kanë një shkak. Shpesh është një dietë dhe stil jetese i pafavorshëm. Për shkak se kapsllëku është rezultat i një diete të ulët në fibra, mungesës së lëngjeve, një çrregullimi të florës së zorrëve (dysbiosis) dhe mungesës së stërvitjes.


Ënjtja e mukozës mund të jetë rezultat i dobësisë së sistemit imunitar dhe / ose dysbiozës. Tani flora e zorrëve nuk mund të kryejë më funksionin e saj mbrojtës dhe bakteret e dëmshme çojnë në një infeksion dhe kjo në ënjtjen e mukozave.


A mund të ndihmojë një klizmë me apendicitin?

Nëse të dy shkaqet janë pasojat e një jetese të keqe, atëherë të dyja mund të përmbysen me një ndryshim në dietë dhe stilin e jetës. Sidoqoftë, meqenëse një ndryshim i tillë në stilin e jetës ka tendencë të ketë një efekt afatgjatë, mund të ndodhë që shtojca të mos ruhet më me këtë masë në rast të apendicitit akut.


Sidoqoftë, një klizmë e ftohtë nuk mund të bëjë asnjë dëm dhe tani synohet si një masë naturopatike afatshkurtër për të ndihmuar në lirimin dhe shpëlarjen e gurëve të jashtëqitjes të mundshme. Edhe pse uji i ftohtë sigurisht që nuk arrin në shtojcën gjatë klizmës, ai mbështet evakuimin e zorrëve mekanikisht dhe përmes stimulit të ftohtë gjithashtu në mënyrë refleksive. Kjo lehtëson shumë trupin dhe pastaj mund të kujdeset plotësisht për shtojcën e tij. Në këtë mënyrë, shumë operacione të apendektomisë janë bërë të tepërta. Ne rekomandojmë ndalimin e klizmës nëse dhimbja është e padurueshme. Përvoja ka treguar se klizma duhet të bëhet në anën e majtë.


Apendiciti - apendiks i pëlcitur

Irritimi i apendiksit shumë shpesh regresohet - pa asnjë trajtim. Sidoqoftë, nëse një apendicit akut i rëndë, të cilin trupi nuk mund ta korrigjojë më, nuk mjekohet ose operohet, apendiksi mund të pësojë një përparim. Kjo do të thotë që apendiksi i përflakur, i mbushur me qelb, baktere dhe jashtëqitje, shpërthen dhe përmbajtja e tij derdhet në zgavrën e barkut. Para së gjithash, dhimbja tani do të zvogëlohet për një kohë të shkurtër sepse apendiksi ka qenë në gjendje të zbrazet. Por pastaj kthehet akoma më keq sepse infeksioni tani po përhapet në zgavrën e barkut. Zhvillohet peritoniti, i cili është jashtëzakonisht kërcënues për jetën dhe përdoret si shkak kryesor i vdekjes.


Kjo është arsyeja pse dikur dyshimi më i vogël se mund të ishte apendicit u hoq kirurgjik. Operacionet parandaluese të apendektomisë gjithashtu nuk ishin të rralla - deri në kohët moderne.


A ka kuptim kirurgjia profilaktike e apendiksit?

Gjinekologët dhe mjekët obstetër të Universitetit të Miamit publikuan një studim në American Journal of Obstetrics and Gynecology në 2003. Hulumtimi zbuloi se heqja e një shtojce të shëndetshme gjatë "ndërhyrjeve beninje gjinekologjike nuk rrit normën e ndërlikimeve postoperative ose nuk zgjat shtrimin në spital".


Si rezultat, ishte më e zakonshme të hiqet shtojca në të njëjtën kohë nëse, për shembull, kërkohej një operacion në mitër. Në këtë mënyrë besohej se pacienti mund të kursehej nga ndërlikimet dhe ndërhyrjet e mëtejshme të mundshme.


Njerëzit që shkuan në udhëtime në distanca të gjata ose planifikuan një qëndrim më të gjatë jashtë vendit në vendet në zhvillim shpesh e konsideruan një operacion të apendiksit në mënyrë që të mos vdisnin papritmas nga një apendiks i prishur në det të hapur, diku në xhungël ose në mes të shkretëtirës. Për fat të mirë, e gjithë kjo nuk trajtohet më në një mënyrë kaq ekstreme, sepse ne gjithashtu dimë për rreziqet e një operacioni të apendiksit. Është e vërtetë se një procedurë e tillë ka qenë prej kohësh një procedurë rutinë. Por nuk ndryshon faktin se çdo ndërhyrje - rutinë apo jo - përfshin rreziqe dhe gjithashtu mund të ketë pasoja afatgjata.


Operacioni - Rreziqet

Përveç rreziqeve të zakonshme kirurgjikale të tilla si infeksioni ose dëmtimet e brendshme, heqja e apendiksit mund të rrisë rrezikun e një shtatëzënie ektopike të mëvonshme. Rreziku i një pengese të zorrëve ose ngushtimit të përgjithshëm të zorrëve me probleme të mëvonshme të tretjes gjithashtu rritet pas një operacioni të apendiksit. Ekziston një studim skandinav nga viti 2007 që zbuloi se ekziston një rrezik më i lartë i sëmundjes së Crohn, veçanërisht në gjysmën e parë të vitit pas apendesektomisë. Sidoqoftë, sa më mbrapa operacioni, aq më i ulët është rreziku. Dhe një studim i botuar në shtator 2009 tregoi se njerëzit pa apendiks janë gjithashtu në rrezik më të lartë të kancerit të zorrës së trashë.


Dieta dhe antibiotikë në vend të operacionit?

Në shumicën e rasteve, pacienti me apendicit nuk transportohet më menjëherë në tryezën e operacionit, por - nëse inflamacioni nuk mund të lokalizohet qartë në ultratinguj - vendoset në ushqim të butë dhe vëzhgohet për disa ditë. Kjo do të vlerësohet shumë pozitivisht, sepse i jep organizmit mundësinë për të shëruar veten.


Kur çështja qetësohet përsëri, shumë njerëz shpesh thonë: "U largua vetë." Por "në vetvete" asgjë nuk largohet. Nëse apendiciti zhduket përsëri pa ndërhyrje mjekësore, atëherë ky është rezultat i punës më të vështirë të të gjithë sistemit imunitar - dhe ju duhet t'i tregoni organizmit tuaj vlerësimin e duhur për këtë performancë, domethënë të siguroheni që ai të ushqehet shëndetshëm dhe për këtë arsye nuk ka arsye në e ardhmja duhet të ketë më shumë për apendicitin.


Nga ana tjetër, apendiciti ose acarimi i apendiksit nuk vërehet më vetëm në ditët e para. Në vend të kësaj, antibiotikët janë përshkruar për disa vjet për të shmangur operacionin. Antibiotikët shpesh mund të zvogëlojnë inflamacionin dhe në çdo rast janë zgjedhja më e mirë në krahasim me operacionin. Sidoqoftë, sistemi imunitar gjithashtu ndikohet nga një antibiotik, kështu që më pas kërkohen masa të caktuara.


Ndërtoni florën e zorrëve pas terapisë me antibiotikë!

Antibiotikët kanë një efekt jashtëzakonisht negativ në florën e zorrëve. Dhe flora e zorrëve, nga ana tjetër, është një pjesë e rëndësishme e sistemit imunitar. Pra, nëse terapia me antibiotikë ishte e suksesshme në apendiksit, patjetër që duhet të merrni parasysh ndërtimin e një flore të shëndetshme të zorrëve më pas.


Përveç rrezikut kirurgjik dhe pasojave të mundshme afatgjata të heqjes së apendiksit, ka arsye të tjera pse shtojca ose shtojca nuk duhet të hiqen aq lehtë.


Sepse nuk është - siç shkruhet, thuhet dhe besohet shpesh - një rudiment nga kohët e vjetra që prej kohësh nuk ishte më i nevojshëm. Shtojca, nga ana tjetër, ka një funksion jashtëzakonisht të rëndësishëm në trupin e njeriut. Pra, nuk është aspak e mençur ta heqësh atë pa asnjë arsye, në mënyrë profilaktike ose të pamenduar.


Ndërtoni florën e zorrëve pas terapisë me antibiotikë!

Antibiotikët kanë një efekt jashtëzakonisht negativ në florën e zorrëve. Dhe flora e zorrëve, nga ana tjetër, është një pjesë e rëndësishme e sistemit imunitar. Pra, nëse terapia me antibiotikë ishte e suksesshme në apendiksit, patjetër që duhet të merrni parasysh ndërtimin e një flore të shëndetshme të zorrëve më pas.


Përveç rrezikut kirurgjik dhe pasojave të mundshme afatgjata të heqjes së apendiksit, ka arsye të tjera pse shtojca ose shtojca nuk duhet të hiqen aq lehtë.


Sepse nuk është - siç shkruhet, thuhet dhe besohet shpesh - një rudiment nga kohët e vjetra që prej kohësh nuk ishte më i nevojshëm. Shtojca, nga ana tjetër, ka një funksion jashtëzakonisht të rëndësishëm në trupin e njeriut. Pra, nuk është aspak e mençur ta heqësh atë pa asnjë arsye, në mënyrë profilaktike ose të pamenduar.


Zorra qorre - një pjesë e rëndësishme e sistemit imunitar

Shtojca ka një strukturë krejtësisht të ndryshme nga pjesa tjetër e zorrës së trashë - e cila tregon pozicionin e saj të veçantë. I përket qartë sistemit limfatik dhe për këtë arsye është një komponent i rëndësishëm i sistemit imunitar të trupit. Në kontrast me pjesën tjetër të indit të zorrës së trashë, muri i apendiksit përbëhet nga ind limfatik me një numër të madh të folikulave limfatike të ngulitur, ku formohen dhe stërviten qelizat mbrojtëse.


Një studim u botua në Journal of Evolutionary Biology në 2009 në të cilin studiuesit nga Spitali Universitar i Arizonës deklarojnë se shtojca është gjithashtu një organ shumë i specializuar që ka vazhduar dhe zhvilluar në evolucionin e gjitarëve për mbi 80 milion vjet. Një nga detyrat e tij do të ishte strehimi i baktereve probiotike që janë thelbësore për shëndetin.


Zorra qorre mbron florën tuaj të zorrëve

Shkencëtarët e përshkruan shtojcën si një lloj strehimi për bakteret probiotike të zorrëve. Të ashtuquajturat "kultura fillestare" nga të cilat organizmi mund të ndërtojë një florë të re dhe të shëndetshme të zorrëve vijnë nga ky rezervuar përsëri dhe përsëri - edhe nëse flora e zorrëve në pjesën tjetër të zorrëve është shkatërruar (nga infeksionet ose antibiotikët) - e kurs vetëm nëse funksionet e sistemit tretës, mukozës së zorrëve, apendiksit, etj. janë ende në gjendje të mirë.


Sipas studiuesve, apendiksi ndoshta është zhvilluar në mënyrë që të mbrojë florën e zorrëve gjatë infeksioneve gastrointestinale.


Dikush lexon shpesh se ky funksion është i mirë dhe i mirë në vendet e botës së tretë sepse njerëzit atje vuajnë nga infeksionet e zorrëve më shpesh për shkak të kushteve të dobëta të higjienës, por në kombet e industrializuara, ku gjithçka është e shkëlqyeshme, shtojca nuk është më e nevojshme. Me


Çfarë gabimi të besosh se një rezervuar i baktereve të shëndetshme të zorrëve është i nevojshëm vetëm për infeksionet e zorrëve. Mjafton të hedhim një vështrim në literaturën e specializuar mbi temën e "florës së zorrëve dhe efektet e tyre në shëndet". Ju tashmë mund të shihni se një florë e shëndetshme e zorrëve nuk është e rëndësishme vetëm për zorrën, por për çdo organ dhe, për më tepër, me sa duket mund të parandalojë zhvillimin e çdo sëmundjeje.


Qoftë diabeti, astma, sëmundjet autoimune, alergjitë, depresioni, sëmundjet inflamatore kronike të zorrëve, dëshirat për ushqim, obeziteti, infeksionet e shpeshta kërpudhore, sëmundjet e lëkurës, infeksionet e përsëritura të fshikëzës, sëmundjet e mishrave të dhëmbëve, ndjeshmëria ndaj infeksioneve, artriti dhe osteoartriti dhe shumë më tepër - të gjitha këto sëmundjet shoqërohen me një prishje të florës së zorrëve të lidhura ose mund të përmirësohen apo edhe të shmangen nëse flora e zorrëve është në rregull. Por sot është e rrallë. Flora e zorrëve është - siç është e zakonshme në kombet e industrializuara - veçanërisht e shqetësuar dhe e dëmtuar nga ushqimi i shpejtë, stresi, ilaçet, alkooli, sheqeri, etj.


Më mirë parandaloni apendicitin!

Prandaj, nëse e keni akoma, mendoni për apendiksin tuaj, kujdesuni mirë për të dhe sigurohuni që nuk ka arsye për apendicit tek ju. Në këtë mënyrë, ju keni mbrojtje të madhe kundër sëmundjeve të të gjitha llojeve.


Mos e injoroni as simbolikën. Sepse në një nivel mendor apendiciti apo edhe acarimi i apendiksit mund të hapë të gjithë sytë - apendiksi simbolizon një rrugë pa krye. Dhe personi i prekur shpesh ngec në një rrugë pa krye. Ai po lufton me një mur brenda. Shpesh me vite. Dhe pa sukses, natyrisht. Timeshtë koha të heqim dorë nga lufta, të kthehemi, të dalim nga ngërçi dhe të gjejmë mënyra krejtësisht të ndryshme dhe të reja.


Ne shpjegojmë në detaje se si mund ta mbani sistemin tuaj tretës dhe florën tuaj të zorrëve të shëndetshme në një nivel fizik. Lexoni këshillat tona: Kështu funksionon pastrimi i zorrës së trashë

 

Burimet e artikullit:

  • Blinddarmentzündung – Die sinnvolle Funktion des Bilddarms (zentrum-der-gesundheit.de)

  • Duke Medicine News and Communications "Appendix Isn`t Useless at All: It`s a Safe House for Bacteria" Oct. 8, 2007 (Der Blinddarm bzw. Wurmfortsatz ist überhaupt nicht nutzlos: Er ist ein Rückzugsort für Bakterien)

  • Salom EM et al., "The safety of incidental appendectomy at the time of abdominal hysterectomy." Am J Obstet Gynecol. 2003 Dec;189(6):1563-7; discussion 1567-8. (Die Sicherheit der Blinddarmoperation bei der Gebärmutterentfernung.)

  • Smith HF et al., "Comparative anatomy and phylogenetic distribution of the mammalian cecal appendix." J Evol Biol. 2009 Oct;22(10):1984-99. (Vergleichende Anatomie und phylogenetische Verteilung des Blinddarms bei Säugetieren.)

  • Laurin M et al., "The cecal appendix: one more immune component with a function disturbed by post-industrial culture." Anat Rec (Hoboken). 2011 Apr;294(4):567-79. (Der Blinddarm: eine weitere Immunkomponente mit einer wichtigen Funktion, die durch die post-industrielle Kultur zerstört wird.)

  • Randal Bollinger R et al., "Biofilms in the large bowel suggest an apparent function of the human vermiform appendix." J Theor Biol. 2007 Dec 21;249(4):826-31. (Biofilme im Dickdarm deuten auf eine scheinbare Funktion des menschlichen Wurmfortsatzes hin.)

  • Ergul E et al., Does appendectomy increase the risk of colorectal adenocarcinoma?, September 2009, Central European Journal of Medicine, (Erhöht die Blinddarmentfernung das Darmkrebsrisiko?)

  • Zarrout AE et al., The effect of appendectomy in future tubal infertility and ectopic pregnancy: a systematic review and meta-analysis, Dezember 2014, Journal of Surgical Research, (Die Auswirkung einer Blinddarmentfernung im Hinblick auf Unfruchtbarkeit aufgrund verklebter Eileiter und Eileiterschwangerschaften: Ein systematisches Review und eine Meta-Analyse)

  • Frisch M et al., The risk of developing Crohn`s disease after an appendectomy: a population-based cohort study in Sweden and Denmark, Gut, Oktober 2007, (Das Risiko, Morbus Crohn nach einer Blinddarmentfernung zu bekommen: Eine bevölkerungsbezogene Kohortenstudie aus Schweden und Dänemark)

286 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page