top of page
  • Qendra e Shëndetit

Ayurveda - Ushqimi në harmoni me stinët


Të tre doshat në trupin e njeriut D Vata, Pitta dhe Kapha ndikohen nga klima dhe në këtë mënyrë edhe nga luhatjet sezonale.


Nga shkurti deri në maj, elementi Kapha dominon në natyrë ashtu si tek njerëzit. Metabolizmi funksionon ngadalë, gjë që nxit formimin e produkteve të mbeturinave në trup. Prandaj është e dobishme të hani më pak dhe të ushtroni më shumë në pranverë. Në pranverë trupi prodhon më shumë mukozë dhe zjarri tretës është më i ngadalshëm. Prandaj janë të përshtatshme ushqimet e mëposhtme: pjata me oriz të lehtë, oriz basmati, perime të lehta si kunguj të njomë dhe kopër. Duhet të hani më pak sallata dhe t'i shijoni pak më shumë se zakonisht. Rrepka është shumë e përshtatshme edhe si sallatë apo perime. Në mëngjes, gjysmë ore para mëngjesit, pini ujë të nxehtë me lëng limoni dhe mjaltë (mos ngrohni mbi 40 gradë) për detoksifikimin shtesë të trupit. Të gjitha perimet e rënda si patatet dhe produktet e tepërta të qumështit duhet të shmangen. Uji me xhenxhefil është veçanërisht i përshtatshëm në pranverë për të larguar toksinat, për të forcuar sistemin imunitar dhe për të stimuluar oreksin.


Shumë kultura të lashta kanë ruajtur dhe praktikuar ceremonitë dhe ritualet e pastrimit deri më sot, sepse pranvera është koha kur zgjohet jeta. Në traditën e krishterë, ka Kreshmë para Pashkëve, në Islam, Ramazan. Në Ayurveda rekomandohen kura pastruese për këtë kohë, sepse fuqia pastruese është më e fortë në këtë kohë. Një kurë në këtë kohë jep forcë për të gjithë vitin, pasi forcon të gjithë organizmin.


Për shkak të rritjes së temperaturës, Pitta rritet në verë. Prandaj, sistemi nervor ka nevojë për ushqim që do të ndihmojë në ftohjen e të gjithë organizmit. Logjikisht, nuk është mirë të hani ushqim pikant gjatë kësaj kohe. Gjithashtu, nuk duhet të hahet ushqim që ka shumë acid në të ose që rrit aciditetin në trup. Përjashtimet këtu janë limes, lëngu i limonit dhe portokalli i pjekur. Acidet e agrumeve ndihmojnë në rregullimin e ekuilibrit të acidit në trup. Të gjitha perimet e lehta që nuk janë shumë pikante, si kungull i njomë, kopër, lakra kineze, bamje, karota, bizele të freskëta, mangeout, fasule të freskëta dhe të gjitha sallatat janë të shëndetshme gjatë verës. Ato parandalojnë gjendjet e rraskapitjes në nxehtësinë afatgjatë. Pije të tilla si lassi e ëmbël ose e kripur dhe çaji me gjethe nenexhiku ose melisa janë ideale për stinën e nxehtë. Po kështu, pijet e pasuruara me ujë trëndafili reduktojnë butësisht nxehtësinë në trup. Të gjitha frutat dhe frutat e ëmbla duhet të hahen më shumë gjatë verës. Ato përmbajnë substanca natyrale që reduktojnë Pitta në trup. Në këtë kohë, natyra na dhuron me kaq shumë fruta të lavdishme dhe me arsye të mirë.


Nëna natyrë është organizatorja më e mirë, gjyshja Minna e dinte tashmë.

Fillimi i vjeshtës ende ndikohet nga ngrohtësia e verës. Prandaj është e këshillueshme që të vazhdoni të hani ushqime që reduktojnë Pitta-n. Në fillim të vjeshtës janë të përshtatshme patëllxhanët, kastravecat, lakra e bardhë e sapopërgatitur, kunguj të njomë, lulelakra, domatet dhe pjatat e lehta dal. Konsumimi i moderuar i gjalpit dhe produkteve të qumështit ju mban të shëndetshëm dhe ju jep energji. Mangot e ëmbla të pjekura, manaferrat, bananet dhe fruta të ngjashme dhe të gjitha frutat e thata janë gjithashtu të favorshme në këtë kohë. Vjeshta është një stinë aktive, e mirë për stërvitje dhe sport, dhe i jep vetes një pastrim tjetër.


Këshillë për stinën e ftohtë: Ja një recetë e vjetër: 1 lugë çaji mjaltë e përzier me 2 majë piper të sapo bluar kokrra të gjata pastron sistemin dhe prodhon nxehtësi të këndshme. Në mënyrë ideale, mund të pini pak ujë të ngrohtë ose qumësht me të.

Edhe në dimër, çaji me feta të freskëta xhenxhefili ka një efekt forcues në mbrojtjen e sistemit imunitar. Në këtë stinë të ftohtë mund ta bëni edhe mëngjesin pak më të bollshëm. Është interesante se tradita e festave të tilla si Krishtlindjet dhe Viti i Ri, kur njerëzve u pëlqen të hanë mirë, bie në këtë periudhë të vitit.


Kur fillon vjeshta e vonë, Vata rritet ngadalë. Tani këshillohet të hahet ushqim më i rëndë, i cili ka një efekt ngrohës në konstitucionin e njeriut.


Muajt ​​e dimrit kanë natyrë të ftohtë dhe të thatë, Vata shtohet dhe dominon gjatë kësaj kohe. Trupi duhet të luftojë të ftohtin dhe për këtë arsye përdor më shumë kalori për të ruajtur temperaturën e trupit. Humori shpesh është pak i turbullt në këtë kohë, sepse dielli shkëlqen shumë shkurt. Nevoja për ngrohtësi rritet. Tani është mirë të hani më shumë produkte drithëra si gruri dhe meli. Bizelet, karotat, spinaqi dhe brokoli dhe të gjitha perimet e lehta forcojnë sistemin e përgjithshëm. Sidomos kushtetutat e Vatës duhet të përdorin më shumë vajra dhe ghee. Në mëngjes dhe në mbrëmje, është e dobishme të pini pak qumësht të ngrohtë.


Nga fundi i dimrit, këshillohet të përdorni erëza më të nxehta dhe më pikante dhe të distancoheni ngadalë nga vaktet e bollshme, në mënyrë që të filloni një cikël të ri në pranverë me një mendje të relaksuar.


Kjo mbyll rrethin e tre stinëve sipas Ayurveda.Rubrikën tonë me të gjitha artikujt rreth Ayurvedës e gjeni duke klikur në linkin më poshtë.


 

Burimi i artikullit:

"Himmlisch Kochen und Leben im Einklang mit dem Veda" - Frank W. Lotz

57 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page