top of page
 • Qendra e Shëndetit

Buka e krisur e bërë nga farat - e bërë në shtëpi

Aktualisiert: 30. Okt. 2021

Këtë bukë të shijshme të lehtë mund ta bëni vetë: thithni për 10 minuta, përgatituni për 15 minuta dhe më pas futeni në furrë - gati.


Përbërësit për 4 porcione:

 • 60 g farë liri, të grimcuar

 • 50 g fara chia - lërini të zhyten në 200 ml ujë për 10 minuta

 • 40 g lajthi - pritini përafërsisht

 • 40 g bajame, të bluara

 • 30 g fara kërpi, të qëruara

 • 200 ml ujë, i nxehtë

 • 2 lugë caji melmese supe (p.sh. pasta e jone e perimeve)

 • ¾ lugë çaji kripë kristali

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 15minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 50 minuta

 • Koha e pritjes: 10 minuta

Hapi i parë

Së pari ngrohni furrën në 150 ° C.


Hapi i 2 -të

Përzieni farat chia së bashku me të gjithë përbërësit e tjerë në një tas.


Hapi i 3 -të

Vendoseni letrën e pjekjes në madhësinë e tepsis së pjekjes në sipërfaqen e punës. Vendoseni brumin në letër, pastaj vendosni një letër pjekje mbi të dhe e rrokullisni shumë hollë me një kunj.


Hapi i 4 -të

Pastaj priteni brumin në gjysmë; Pritini njërën gjysmë në drejtkëndësha dhe gjysmën tjetër në trekëndësha. Pastaj tërhiqeni me kujdes letrën e pjekjes me brumin në një fletë pjekje dhe piqni në furrë për 50 minuta.


Hapi i 5 -të

Hiqeni nga furra, lëreni të ftohet dhe shijojeni.


Këshillë: Shkon shumë mirë me pesto majdanozi me borzilok apo Guacamole.

16 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page