top of page
 • Qendra e Shëndetit

Brumi i picave - receta bazë

Ne e bëmë këtë brumë të thjeshtë pica nga mielli i bardhe i shkruar, mielli integral, fare buke, sheqeri i luleve të kokosit, kripa dhe vaji i ullirit. Pas rreth 2 orësh pushim, mund ta rrokullisni dhe ta mbuloni picen.


Përbërësit për 4 porcione:


Për brumin e picës

 • 21 g fare buke

 • 100 ml + 100 ml ujë, të vakët

 • 1 lugë çaji sheqer i luleve të kokosit

 • 200 g miell të shkruar, të bardhe + për sipërfaqen e punës

 • 150 g miell me miell inegral

 • 1 lugë çaji kripë kristali

 • 2 lugë vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

Për salcën e domates

 • Vaj ulliri, rezistent ndaj nxehtësisë

 • 50 g qepë - të coptuara imëta

 • 1 thelb hudhër - shtypni

 • 3 lugë paste domatesh

 • 400 g domate të qëruara, nga kavanoza

 • 1 lugë gjelle sheqer kokosi

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja

 • Koha e parapërgatitjes: 15 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 20 minutë

 • Koha e prtijes: 2 orë e 15 min

Hapi i parë

Së pari përgatitni përbërësit.


Hapi i 2 -të

Pastaj përzieni 21 g faren e bukes me 100 ml ujë të vakët dhe 1 lugë çaji sheqer me lule kokosi, mbulojeni dhe lëreni të pushojë në një vend të ngrohtë (p.sh. në 35 ° C në furrë) për 10 minuta.


Hapi i 3 -të

Vendosni 200 g miell me ngjyrë të bardhe dhe 150 g miell integral tërësisht së bashku me 1 lugë çaji kripë në një tas, bëni një gropë në qendër me grushtin tuaj dhe derdhni lëngun e fares se bukes së bashku me 100 ml ujë të vakët dhe 2 lugë vaj ulliri. Përziejini mirë me duart tuaja, pastaj gatuajeni në një brumë të lëmuar në sipërfaqen e punës me miell. Nëse brumi është shumë i thatë, shtoni 1 lugë ujë.


Hapi i 4 -të

Vendoseni brumin përsëri në tas, mbulojeni me një leckë të lagur dhe lëreni të ngrihet në një vend të ngrohtë për rreth 2 orë. Ndërkohë, përgatitni dy tepsi të pjekura të veshura me letër pjekjeje.


Hapi i 5 -të

Ndërkohë, përgatitni përbërësit për salcën e domates. Pastaj ngrohni një tenxhere me pak vaj ulliri, skuqni kubet e qepëve lehtë për 5 minuta. Pastaj shtoni hudhrën e shtypur dhe 3 lugë paste domate dhe skuqeni për 1 minutë. Shtojme 400 g domate të qëruara, i përziejmë 1 lugë gjelle sheqer kokosi dhe e rregullojmë me kripë dhe piper. Pastaj zvogëloni nxehtësinë, mbuloni tiganin dhe lëreni salcën të ziejë për 30 minuta; Nëse është e nevojshme, erëzoni me 1 lugë cajo sheqer kokosi, kripë dhe piper dhe lërini të ftohen.


Hapi i 6 -të

Perziejeni përsëri butësisht brumin e picës, ndajeni në dy pjesë të barabarta dhe rrokulliseni hollë. Pastaj vendoseni në tepsin e pjekjes, mbulojeni dhe lëreni të ngrihet për 15 minuta të tjera; Ngroheni furrën me ventilator 190 ° C.


Hapi i 7 -të

Lyejini dy bazat e picave me salcë domate dhe sipër mbulojeni sipas zgjedhjes suaj. Pastaj futeni në furrë dhe piqni për rreth 13 minuta.

18 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page