top of page
 • Qendra e Shëndetit

Buka me fara Chia dhe karotë - pa gluten

Aktualisiert: 30. Okt. 2021

Kjo bukë me tërshërë e karotë nuk është vetëm shumë e dobishme për shëndetin tuaj por ajo gjithashtu ka shije shumë të mirë.


Përbërësit:

 • 250 g miell tërshëre pa gluten

 • 50 g niseshte patateje

 • 2 lugë fara chia

 • 3 lugë pluhur pjekje

 • 3 lugë miell liri (thjeshtë bluajeni farat e lirit)

 • 300 ml ujë

 • 1/2 lugë çaji kripë kristali

 • 1 karotë

 • 1 mollë e bluar

Përgatitja:

 • Ngroheni furrën në 200 ° C në nxehtësinë e sipërme dhe të poshtme.

 • Përzijeni miellin e farave të lirit në një tas me ujë të nxehtë. Lëreni të qëndrojë për 20 minuta.

 • Grini imët tërshëren dhe të gjithë përbërësit e tjerë të thatë në një blender.

 • Qëroni karrotën, grijeni imët dhe shtojini tek përberësit tjerë

 • Shtoni miellin i lirit, i cili bëhet i lëngshëm në 20 minuta

 • Bluajeni mollën në blender dhe shtojeni atë në brum

 • Formoni brumin në një bukë me duar të lagura ose mbushni në një formë

 • piqeni për rreth 40 minuta në 200 ° C.

 • Lëreni të ftohet dhe shërbejeni.

Shënim:

Përdoreni dyfishin e sasisë për një bukë të madhe

43 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page