top of page
 • Qendra e Shëndetit

Burger me bizele

Këto hamburgerë të shijshëm përbëhen nga një simite krokante, majonezë vegane, qofte nga bizelet, salate dhe domate. Do të habiteni se sa të mirë shijojnë këto hamburgerë.


Përbërësit për 2 burgera nga 180 g:

 • 2 simite hamburgeri (me miell integral) - bejeni vete

 • 110 g domate - të prera në 4 feta

 • 200 g bizele jeshile, të ngrira - shkrijeni

 • 40 g kërcell selino - pres imët

 • 2 lugë miell me miell të plotë

 • 50 g majonezë, vegan (bëjeni vetë)

 • 2 gjethe sallate

 • 210 ml ujë

 • 3 lugë vaj kokosi

 • 2 lugë salcë soje

 • 1 majë pluhur arrëmyshk

 • 1 lugë çaji nenexhik të grirë hollë

 • Kripë dhe piper kristal nga mulliri

Përgatitja:

 • Koha e parapërgatitjes: 30 minuta

 • Koha e gatimit / pjekjes: 25 minuta

 • Koha e pritjes: -


Hapi i parë

Vendosni bizelet në një tas të madh dhe më të lartë dhe përafërsisht i bluani me një blender dore. Pastaj shtoni selinon, specin jeshil, krundet e tërshërës, thërrimet e bukës, miellin dhe nenexhikun. Shijoin me 2 lugë salce soje dhe arrëmyshk, përzieni me duart tuaja në një masë dhe spërkateni mirë me kripë dhe piper. Pastaj formoni dy hamburgerë nga përzierja.


Hapi i 2 -të

Ngrohni vajin e kokosit në një tigan dhe skuqni hamburgerët në një zjarr mesatar për 3 - 4 minuta nga secila anë. Pastaj hiqeni nga tigani dhe vendoseni në një pjatë të veshur me letër kuzhine që të kullojë.


Hapi i 3 -të

Përgjysmoni bukat e hamburgerit, skuqini shkurt në tigan dhe më pas lyeni të dyja gjysmat me majonezë. Vendosni 1 gjethe sallate në secilën prej gjysmave të poshtme të simiteve, vendosni një hamburger në secilën, pastaj sipër feta domate . Vendoseni kapakun dhe shijoni hamburgerët e bizeleve menjëherë.

10 Ansichten0 Kommentare

Ähnliche Beiträge

Alle ansehen

Comments


bottom of page